Jezírko je kalné a zelené jak hrachová polévka



Stránky: 1,  2   
host - 168.168 (?) 
13.7.2009 22:07, zobrazeno: 22744x

Dobrý den,

už víc jak dva roky máme založené jezírko, 3x6m cca.  v něm jsou 2 velké lekníny veliké množství ryb (namnožili se až až),

Problém je, že jezírko má velmi, velmi špatnou vodu, nevím jestli je to řasa nebo ne, nicméně tovypadá jak zelená hrachová polévka. Není cca po 10 cm vidět dál. jezírko je na přímém slunci.

Nevím co s tím udělat, jak vše napravit. co pomůže nejvíce vodu vyčistit nějak přirozeně s ohledem k rybám? hodně osázet? myslím, že dva lekníny nestačí, že.

Moje plány jsou hlavně osázení jezírka čistícími rostlinami, ale zatím vím jen o růžkatci.

Chtěla jsem se zeptat, jak se zelelného kalu zbavit, zda pomůže osázení rybníčka a jak moc by se měl osázet, zda stačí při březích, nebo i na dno a z kolka procent jeosázení ideální..

je šance prosvětlit tu vodu? vždyť ty ryby nejsou vidět ani 5 cm pod vodou :(

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Zahradník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (509) - 48.26 (?), 13.7.2009 22:26

Já bych v první řadě vytvořil filtraci.Dobrá čistící rostlina je také orobinec, lidově doutníky, ty se ale v jezírku celkem rychle rozrůstají, je potřeba je trochu redukovat.Láďa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 49.39 (?), 14.7.2009 12:01

Váš problém se jmenuje hlavně "veliké množství ryb - namnožily se až až".  takové množství ryb už něco sežere a "vykálí" - a takto živná voda je ideální pro růst jednobuněčných řas a sinic, tedy Vaší "hrachové polévky. (Zvlášť jestli to jsou kapři a koi-kapři, kteří silně "ryjí" ve dně a kalí vodu.)

Doporučuji:

1. silně zredukovat množství ryb (a silně omezit jejich případné krmení)

2. pořídit dostatečně dimenzovanou filtraci a UV-lampu

3. zastínit jezírko

4. osázet hodně kytek

5. přidat čisticí baktérie

...

a za poslední.: hlavně mít trpělivost: než provedená opatření začnou fungovat, nějakou dobu to trvá.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 14.7.2009 19:07

Dovolil bych si trochu změnit pořadí, podle mého tak, aby přínos byl co možná nejrychlejší pro majitele zmíněněné hrachové polévky  :


1. pořídit dostatečně dimenzovanou filtraci a UV-lampu
2. Odpustit část (dejme tomu 20%) vody z nádrže a doplnit novou vodou
3. přidat čisticí baktérie
4. silně zredukovat množství ryb (a silně omezit jejich případné krmení) - což ale při vhodně zvoleném výkonu fitlrace nemusí udělat
5. osázet rostlinami
6. zastínit jezírko

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 223.31 (?), 14.7.2009 20:45

Z vlastní zkušenosti radím, kupte filtrační set z Hornbachu "Filtrační set pro zahradní jezírko, jezírka do 6 m3 WWF4000UV" nebo kdekoliv jinde za cenu cca 2.200 Kč a bude te mít po problémech. Voda se vám zlepší tak zásadním způsobem že investice nebudete litovat ani minutu.

S pozdravem

J.P.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 37.94 (?), 14.7.2009 23:02

Myslím že na jezírko 3x6m je tento filtrační set nedostatečný. 3x6=18 a už při průměrné hloubce 0,4m je to 7,2m3.     My máme 13m3 a filtr3x 120l a je to tak tak. jezírko máme na přímem slunci. čekáme až zaroste. Jinak pro zastínění před krutými slunečními dny je dobré položit na hladinu nějaký polystyrén aby zastínil alespoň jednu třetinu. A je dobré ale provzdušňovat. Není to hezké ale těch kritických dnů snad tolik nebude a hodně to pomůže.  polystyrén je bílý a dobře odráží sluneční záření a nedovolí prohřátí vody. Podobnou schopnost mají listy leknínů.Vlastně naopak, polystyrén má podobnou schopnost.  Na filtraci nešetřit,, a už vůbec né na kapacitě..  Pokud kouknete na BANAT fotogalerii,, vaše jazírka,,  a na fotkách jezírka,, srdíčko,, je vidět ten filtr.  Filtr a náplně nebudou tak drahé a opravdu nešetřit na kapacitě. Větší náklad bude určitě to kolem filtru. čerpadlo, UV, skimer a pod.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 15.7.2009 9:04

Ten filtrační set WWF4000UV co uvádíte, bude na uvedené jezírko zcela jistě slabý.  Udávaný výkon 6m3 (který mi osobně už takhle přijde velmi optimistický) je pro nádrž bez ryb, a vzhledem k tomu, že tazatelka si stěžuje, že nevidí ryby ani 5cm pod haldinou, usuzuji, že v nádrži jistě nějaké budou  Správné by bylo říci, že i výrobce udává pro nádrž s rybami výkon poloviční - 3m3 - a to je údaj ještě optimističtější než ten předešlý.

Neznám přesný objem nádrže, podle rozměru 3x6 bych ho odhadl někam na 6-8 m3 vody podle modelace dna, a pokud tedy přistoupíme na to, že výrobce udává na krabici pravdivý údaj, vidělte ho podle počtu ryb 2-4 (podle míry zarybnění) a dostanete reálnou hodnotu, se kterou můžete dosáhnout čisté vody

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 223.31 (?), 16.7.2009 19:24
Znovu opakuji že jde o můj názor na základě Vlastní zkušenosti, od toho totiž tato diskuse je, nebo věřte tomu co píšou výrobci a můžeme to tady zavřít. S pozdravem J.P P.S: jezírko mám obdobných rozměrů jako zakladatel této diskuse.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
HoldingInfinity - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (167) - 47.182 (?), 17.7.2009 11:40

A já mám v jezírku starý cedník místo filtru a fakt funguje... i na větší jezírka, určitě zvládne i 80m3, fakt, voda je krásně čistá...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 17.7.2009 18:38

pro JP
Věřím Vám, že máte podobné jezírko, a i se zmíněmým fitlrem dosahujete čisté vody - a já Vám to přeju. Každé jezírko je trochu jiné, a mám tendenci vždy fitlrci trochu nadhodnotit, aby existovala jistá výkonovoá rezerva pro všechny případy - což ale není tento příklad.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika