Jezirko 30m3 - fitrace Oase BioTec ScreenMatic2



Stránky: 1,  2,  3,  4   
host - 10.196 (?) 
11.5.2017 16:01, zobrazeno: 14187x

Ahoj,

mame u domu na zahrade jezirko cca 30m3 max hloubka cca 1,5 m, ktere jsme loni komplet vypustili a vycistili, je v nem asi 5 rybicek, cca 10 kyticek (kosatce...)

Naivne jsem si myslel, ze i bez fitrace bude na jezirko hezky pohled, ale rok od cisteni je v nem opet zelenohneda voda s pruhlednosti 15cm.

Nechtelo se mi davat pomerne vysoke penize za technologii na cisteni vody, ale uz vim ze bez toho to nepujde. Zahrabavat to nechci :)

Uz delsi dobu se venuji po vecerech tematum o filtrovani ale stale nemam uplne jasno.

Moje predstava je cerpadlo cca 14000 -16000m3 umistene u dna (neni gula) + napojene na  velky skimmer, lampa 55W, odpovidajici filtrace (ScreenMatic 2 60000?), vypust z filtrace pres maly vodopad do kacirku s kyticama coz by melo fungovat jeste jako korenovka. Plus jeste mozna vzduchovani.

Zajima me jestli ma nekdo konkretni zkusenost s uvedenou filtraci, prijde mi to jako vcelku dobre reseni. Vyplati se investice do vyrobku Oase?

A pripadne tip na prodejnu s jezirkovou technikou v rozumne dostupnosti od Liberce, co jsem si nasel, tak je vetsinou druha strana CR (Olomouc, Brno atd) 

Diky za postrehy, Ondrej

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 72.176 (?), 12.5.2017 14:25

Na uvedený objem Vám tenhle filtr fungovat bude, pokud ten Váš motor do filtru dostane kolem 10 hodinových kubíků. Oproti jeho předchůdci Biotecu 18 je síto tohodle modelu lepší, myslím že funguje mnohem lépe než u předchozí verze. A ani tam nefungovalo úplně špatně.
Vzduchování asi potřeba nebude, nebo ne kvůli kyslíku ve vodě, odhaduju.  V Liberci o žádném prodejci nevím, u nás ten filtr běží v areálu, ale jsme od Vás tak hodinu a půl cesty. Zkuste se možná podívat v Německu, máte to přes kopec, tam byste mohl uspět

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 10.196 (?), 12.5.2017 16:41

Díky moc za reakci. Je to dobrá zpráva, ještě pokud máte zkušenost: Přemyšlím o setu té 60000ky kde je čerpadlo Aquamax 16000 Eco Premium, zvládne toto čerpadlo brát špínu ze dna a ještě skimmer BIOsys Plus?

Minulý týden jsme byli na Karlštejně, škoda...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 72.176 (?), 12.5.2017 18:02

Ano, zvládne, pokud to převýšení nebude nějaký ukrutný kopec.  Volte vhodný průměr hadice 1 1/2". Když zvolíte 20-ku Aquamax, ono to asi o moc víc nepoteče. Otázka ale je jestli se Vám tenhle skimmer bude snadno instalovat, když už máte jezírko hotové

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 131.34 (?), 13.5.2017 7:28

To už mě napadlo, že bude instalace trochu pracnější, ale nenašel jsem jiný skimmer (jednodušší na instalaci) s obdobným objemem koše. Vím kolik nečistot se může do jezírka dostat během větrného jarního/podzimního dne. 

Chci to celé vymyslet s pokud možno co nejnižšímy nároky na obsluhu, proto se mi velmi zamlouvá i výše zmíněná filtrace. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 72.176 (?), 13.5.2017 10:01

To by ho možmá bylo snazší instalovat přímo do vody, ne do břehu. Záleží jak máte udělané mělké zony u břehu.
Ten skimmer je opravdu velký, kapacitní, hodně se do něj vejde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 131.34 (?), 20.5.2017 13:08

Tak už to mám vše doma :) 

Trochu mám dilema jestli na zimu vyndávat čerpadlo z jezera ven, bude zcela jistě v nezámrzné hloubce.  V návodu k čerpadlu je uvedeno, že má být při uskladnění ponořeno ve vodě, tak je asi zbytečné ho vyndávat.

Filtraci na zimu uklízet budu, skimmer taktéž nevím jestli uklízet na zimu nebo ne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 131.34 (?), 21.5.2017 8:01

Už to šlape... musím říct, že jsem překvapen kolik to čerpadlo chrlí vody, mám to spojené přez 50mm hadici.

Snad se časem dostaví i efekt instalace, budu reportovat. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 10.196 (?), 6.6.2017 16:20

Takze 14dni od spusteni filtrace:

Hned prvni dny od spusteni filtru byla viditelna zmena v cistote vody, rekl bych, ze kazdy den se zvysovala pruhlednost o 5-10cm. 3ti den od spusteni mam pustenou lampu a do ted nepretrzite bezi. Mam kose s lekniny v hloubce cca 1m a byly jiz zretelne videt kameny, kterymi jsou zatizeny.

Byl jsem velmi prekvapeny z rychlosti a intenzity cisteni jezirka.

Tyden po spusteni filtrace jsem dosazel jeste nejake rostliny: vachta trojlista, sipatka stritolista, blatouch baheni, drobnolisty leknin, smel, orobinec...  do drobneho kacirku, po usazeni jemneho pisku z kacirku se dale zvysovala pruhlednost vody.

Cely nateseny z cisteho jezirka jsem minuly ctvrtek koupil 3x japonsky koi a 6x jesen modry vse +- 15cm. K tomu tam jsou od lonska 5x hnedy karas stejne velikosti tzn. cca 15 rybek na 25-30m3. 1x denne krmeni.

Bohuzel nekdy o vykendu jsem si vsimnul rustu dlouhe rasy na kaskade privodniho potucku (coz je prepad filtru), rikam si pokud to bude jen tady tak je to ok. Ale vcera ta dlouha rasa (vlaknita?) byla jiz viditelna na kamenech v jezirku, coz jsem myslel ze me trefi... je to boj to jezirko.

Nechci to hned resit chemii, mechanicke odstranovani je v mem pripade nerealne. Jsem zvedav co se bude dit dal.

Jinak jeste bohuzel mi cerpado sebralo do filtrace skoro vsecny pulce, to jsem ale tak nejak predokladal. A myslim si, ze by ta sitka ve filtru mohla byt klidne jeste jemnejsi.

A jeste dotaz po zkusenejsi: Ta seda hmota na houbach filtrace jsou tedy ty spravne bakterie?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 6.6.2017 17:48

Z vlastní zkušenosti mohu doporučit se co nejrychleji zbavit šípatky (a raději i vachty a orobince, ale s těmi nemám takovou zkušenost). Šípatka první rok po vysazení krásně rostla, plně vyplnila určený prostor, krásně kvetla, ale koncem sezóny zavalila část jezírka listy. A ještě na podzim jsem objevil všude plovoucí cibulky. Druhý rok jsem zjistil, že se šípatka dostala ke všem dalším rostlinám do výsadbových košíků (kromě leknínů) a od té doby ji trvale odstraňuji - stálý boj. Nyní ji zkouším v nádobě uprostřed trávníku (daleko od jezírka) a zvládá to s přehledem.

Já problém s vláknitou řasou nemám a vysvětluji si to tím, že mám plné slunce na jezírku jen pár hodin za den. Takže nedostatek slunce jí asi vadí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika