Jak se řeší výměna síta v bubnovém filtru



Stránky: 1,  2,  3   
host - 118.212 (?) 
2.3.2018 20:46, zobrazeno: 8876x

Stále vyměřuju místo pro bubnový filtr a docházím k závěru, že můj vytipovaný bubnový filtr AEM Easy drum se mi tam nevejde. Vešel by se mi tam ale AquaForte drum. K tomuto bubnovému filtru však žádný prodejce nevede náhradní díly. Jak se to řeší u ostatních bubnových filtrů? Kde se bere nové síto za staré protrhlé? Exn by s tím mohl mít zkušenosti a pan Hrkal zná všechno k jezírkám.

AquaForte rum filtr
AquaForte rum filtr
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 11.85 (?), 5.3.2018 12:19

Všechno určitě neznám :)
Nové síto budete dřív nebo později potřebovat. I ten Váš výrobce ho musí (teda předpokládám) mít jako docela běžný náhradní díl. Vyměňujete pak obyvkle celý ten rámeček, ve kterém je síto nasazené.
Zjistěte si ještě zda se dá koupit jedno jediné síto nebo musíte vzít celou sadu na celý filtr.  Na Vašem místě bych si z čistě preventivních důvodů pořídil hned jedno do zásoby při nákupu filtru. Pokud máte tvrdou vodu, přemýšlejte o druhé sadě sít také.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 53.212 (?), 5.3.2018 16:09

Děkuji pane Hrkal za psychickou podporu. Dnes jsem filtr objednal a začal být nervozní zda jsem se neunáhlil a zda časem seženu náhradní síto. Už jsem vygooglil, že síta mají dvojího druhu. 60 mikronů nerez a 120 mikronů nilon. Uvažuji nad tím co bude asi po vypršení životnosti lepší. Nerez se v rámci údržby jednou ročně asi močí do slabého roztoku kyseliny solné a tím odstraní vodní kámen ale naleptá i síto. Na Nilonu se asi nebude vylučovat vodní kámen ale zřejmě hrozí protržení.Takže nerez je asi to trvanlivější?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
exn - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 247.125 (?), 5.3.2018 20:39

Není třeba být nervózní. Nerezových sít různých hrubostí je na trhu nepřeberné množství. Prakticky každý výrobce bubnových filtrů dělá síta z nerezu (netvrdím, že všichni), takže si myslím, že i do budoucna z hlediska případné výměny síta můžete zůstat zcela v klidu. Jediné, co by mohl být potenciální problém jsou ty plastové nosné rámečky, které vidím ve filtru, který jste objednal (něco podobného má i Oase).

Já tento problém nemám, protože mám celistvé nerezové síto položené na vnitřní konstrukci bubnu a po obvodu sepnuté velkou nerezovou sponou. Takže případná výměna síta bude velmi jednoduchá.

Je třeba poznamenat, že kdo ještě nedržel v ruce nerezové síto např. 60micro v ruce, bude velmi překvapen jemností výrobku. Zřejmě proto jsou síta vyrobena z nerezu. Plastová by pro danou jemnost měla asi menší mechanickou odolnost (můj pocit, nemám ničím podloženo). Přece jenom mechanického znečistění je v průběhu sezony v bubnu neskutečné množství a nerez to u mě zatím zvládád bez problémů.

Co se týká případného zanesení vodním kamenem, zřejmě k němu dříve, nebo později dojde. Ale sundat síto, namočit do ředěného roztoku kys. solné nebude problém (spíše použiju neředěný ocet, protože s ním mám velmi dobrou zkušenost, je levný, bezpečný a funkční). O případnou reakci nerezu a kyseliny se neobávám. Samozřejmě není nerez, jako nerez, ale tipnul bych si, že min. 10 let nebudu muset o novém sítu uvažovat. Ale uvidíme.

Až budete mít buben v plném provozu, budete blahořečit den, kdy jste jej objednal. Klidně si to za pár měsíců řekneme laugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 20.91 (?), 6.3.2018 8:04

Ohledně tvrdosti vody a zacpávaní sít vysráženými solemi vápenatých a hořečnatých kationtů u bubňáku by mne zajímalo, které jsou vhodnější.

dle hydrochemie by nerezove se meli ucpávat vice, ale platová mohou mít časem povrch více narušen (nebude vlatký), což je vhodné pro tvorbu krystalizačních jader "vysrážené tvrdosti" vody. Můžete pane Hrkal porovnat nerez a plast v tomhle smeru?

diky

MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 72.176 (?), 7.3.2018 14:48

To nedovedu úplně kvalifikovaně porovnat, protože nerezová síta v bubnech jsou jemnější než ta filtrační plastová, takže neporovnáme úplně stejnou věc. Soudím ale že nerez bude na vodní kámen citlivější nežli plast, už jen z důvodu elasticity materiálu.
Já beru parametr tvrdosti vody u bubnu obecně jako docela důležitý a rozhodně bych ho při výběru síta neopomněl.  Vím o instalacích kde se kvůli tomu přezouvala síta z 60 na 150 mikronů, protože jinak to nebylo provozně únosné.
Problémem zde nemusí být jen klasicky hořčík a vápník, neplechu dovede udělat i železo a mangan.
Oplach síta v něčem kyselém je pak jednou z možností jak to provozně řešit, odhaduji že nerez v tomhle směru vydrží více než plast.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 20.91 (?), 7.3.2018 16:26

Bych si představil právě plastová síta jeměnjší, pokud je sito obdobné tkaniny pro sitotisko kde jsou oka strany oka (ctverce) presne definovana. Zelezo s manganem by ve vodě kde je pritomnost kyslíku mělo oxidovat na nerosputne hydroxidy a komplexni oxohydroxidy, dominanci bych si prave predstavil u soli vapniku a horciku jako hlavni inkurst na sítech..nic méně u čerstve napostěné vody ci dopustene tomu tak může být. Otázka zda pak není lepší jako mechanický predfiltr (nákladove drazší a to i provozně) flísový fitr

mh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 53.212 (?), 7.3.2018 17:12

Když jsem pročítal diskuse k AquaForte Drum filter (neumím pořádně anglicky a diskutující v mých očích neměli znalosti jako tady na foru) tak z nich vyplývalo, že firma původně tyto filtry dodávala v 60 mikronové verzi s nylonovým sítem a trhalo se jim to z důvodu tlaku vody u takto jemného síta z nylonu. Museli ho nahradit 120 mikronovou verzí a současně udělali 60 mikronovou nerez verzí. Já to chápu tak, že nylon je výhodnější na tvrdou vodu ale nemůže mít tak velkou hustotu síta jako nerez z důvodu pevnosti vlákna.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 72.176 (?), 7.3.2018 18:29

Ono je otázka jestli to nylonové síto nebylo roztrhané proto, že bylo ucpané a voda oplachu v tu chvíli takříkající "pálila do plných". V proficlearu je šestibarové čerpadlo, nevím kolik tam mají oni, ale to přeci jen sílu má.
Já tedy nemyslím že čím jemnější síto, tím jednoznačně lepší. Proficlear dovedu osadit 30 mikronovým sítem, je ale otázka do jaké nádrže ho dáte. Podle mého ta 60-ka je taková rozumná hodnota do běžné nádrže. Beru to tak že čím jemnější síto, tím sice účinnější čištění, ale o to větší spotřeba vody. Vodné, stočné,...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 161.25 (?), 14.5.2018 7:48

bubnové fitrl Aquaforte mám rok a řeším přesně už protržená síta.

Uvažuji buď o nerez sítu, které se tam pokusím nějak přidělat.

Nebo jsem ještě poptal české prodejce Aquaforte, zda mohou díl objednat.

Trvanlivost 60um nerez síta je tedy cca 1 rok.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika