Filtrace Tripond x Tripond eco



host - 4.7 (?)
10.2.2014 16:09

Pan Hrkal ale aj ostatni. Aky mate nazor na vzduchom pohananu filtraciu (airlift filter). Aky mate nazor na vplyv prebublavania media vo filtry.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 130.2 (?), 9.2.2014 14:42

Vše co se vyrábí a prodává je především z důvodu zisku zúčastněných. Proto se zákazník může rozhodnut (vortex nebo štěrb. filtr nebo jiný typ)

Velikost a cena filtrace je dána tech. parametry výrobku. Prostudujte si je a nesrovnávejte jen cenu  (kanon na vrabce není ani jeden z uvedených).

Velikost a provedení filtrace se odhaduje (vypočítá) podle velikosti plochy, množství vody, umístění, předpokl. zatížení jezírka a mnoho dalších faktorů ovlivňujících kvalitu vody. Pokud čekáte na nějaký vzorec co musíte mít a co ne aby to fungovalo tak bohužel...

Neexistují dvě stejná jezírka i kdyby byly všechny zákl. paramety shodné

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 102.197 (?), 9.2.2014 16:01

Žádný vzorec nečekám. Jen rady od zkušenějších.

Že prodejce chce vydělat je snad logické. To ale neznamená, že musí prodávat nefunkční nebo předraženou věc. Pokud se pustím do domácí výroby filtrace bez získání informací, tak riskuji, že vyrobím něco nefunkčního a ve výsledku mě to vyjde dráž než nějaká koupená "hotovka".

Vím, že je každé jezírko jiné. Přeci jen se ale dá určitě technika dimenzovat na "průměrné" jezírko, v mém případě o objemu 10-12m3 (max. hloubka cca 130-140cm).

Parametry uvedených výrobků jsem si prostudoval. Ono jich ale moc dostupných není.

U štěrbiňáků snad jen rozměry a doporučený průtok. Ten doporučený průtok je u uvažovaných filtrů stejný. Rozměry samozřejmě ne. Protože nevím, jak moc se takový filtr zanáší (nikdy jsem ho neměl), tak se proto ptám...

Stejně tak jsem si prostudoval parametry ostatních hotových filtrů s biologickou částí. Ale zase jsou dostupné údaje neúplné. Nikde se např. nepíše o velikosti komor na filtraci.

A jsme zase u toho, proč jsem se ptal. Pokud mi někdo napíše "mám ten a ten filtr, stojí za h... o, protože..." tak vím proč ho nebrat. A stejně i naopak. Pokud někdo s obddobným jezírkem má s něčím dobré zkušenosti, tak proč to také nezvolit? Naopak k ničemu jsou mi rady typu "stojí to za houby, protože je filtr černej a ne zelenej". Stejně tak na nic jsou rady bez zdůvodnění proč.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 126.122 (?), 9.2.2014 18:46

Trochu vstoupím do diskuse. S ohledem na komentáře Ing. Hrkala se dá říci, že kvalitní předčištění vody má mnohdy, ne-li vždy větší význam než následné biologické čištění (poměr mech. čištění vs. objem biologického). Bavíme se ovšem o špičce, tj. pro mnohé z nás nedostupném, bubnovém filtru (nechápu cenu, za kterou koupíte auto:-(). Jinak si taky, po pár letech teoretizování a hledání stavím samodomo filtr k jezírku cca 25m3. Objemem bude mít asi 2 kubíky, předfiltr je vortex. Vše gravitační v šachtě 3x2x1m - musí být větší, abych tam mohl vlézt k instalaci a obsluze. I přesto, že jsem to kopal ručně a ručně vyvážel přes barák jsem do toho šel. A to mě čeká ještě "dokop" asi 10 kůbíků rostlé zeminy. To jen tak na okraj jaký jsem magor :-)

PS: píšu si poctivě náklady, tak až to bude dám to do placu pro informaci (nebo varování :-)) ostatním kutilům.

george

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Markon Heron - (23) - 176.14 (?), 9.2.2014 22:03

Mám podobné jazierko a filter som si zo zrejmých dôvodov vyrobil sám. Som s ním spokojný až na to časté čistenie cca. každé 3 týžne. Nie že by mi to vadilo, ale nie je to dobré pre baktérie a preto som sa rozhodol, že si vyrobím aj štrbinový filter. Vôbec sa nebojím, že by som vyrobil niečo, čo by nefungovalo a keby aj nastal nejaký problém, dá sa odstrániť. Netreba sa toho báť.

Ak sa chcete pozrieť na to, čo som vyrobil, najdete to aj niekde tu, alebo mi napíšte na

Nad štrbiňákom ešte rozmýšlam čo a ako, lebo to bude niečo, čo som ešte ani nevidel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 10.2.2014 9:50

Pokud jde o tu mechanickou předfiltraci, tak síto je podle mého lepší. Ono to je dané asi i historicky - že někdo vyrobí na koleně funkční vortex si dovedu docela dobře představit, u síta už to tak jednoduché nebude. Vortex určitě vyjde levněji, zabere ale více místa, a účinnost bude horší než u průměrného síta. Když byste to srovnal nějak výkonem a evolucí,  tak bych to viděl na linku vortex - síto - buben.
Co se typu štěrbiňáku týče, tak etalonem funkčního štěrbinového filtru je pro mě Fiap. To, že asi po 15 letech prodávají stále tentýž filtr beze změny o něčem svědčí. Marně pátrám v paměti po nějakém výrobku s podobně dlouhým intervalem. I když tuhle značku neprodávám, tak před tímhle modelem smekám.   Zařízení je zcela funkční, v hezkém smyslu slova primitivní,  a právě u něj se inspirovali asijští výrobci se svými kopiemi. 
K předimenzování - filtr do jezírka není motor, který byste mohl "trápit" během na malý výkon (pozor, mluvím o filtru, ne o čerpadle). Tady opravdu platí čím větší tím lepší. Pořiďte to nejvýkonější, co Vám místo a peněženka dovolí.
To, že se nemůžete dopátrat nějakých kloudných čísel pro porovnání biologických kolon je normální, chybu jste nikde neudělal. Ta čísla prostě buď úplně chybí, a nebo nejdou navzájem porovnat.  Podle mého je to schválně, a viním z toho marektingová oddělení jednotlivých výrobců filtrů. To, že všechny media jsou nejlepší najdete prakticky na každé krabici. Třeba Vám napoví tenhle test, který jsme minulý týden publikovali. Můžeme tady diskutovat o metodice testu, Vás by asi měl zajímat poměr výkonu vůči objemu (máte omezený prostor), na druhou stranu zkuste dočíst ten poněkud dlouhý text až do konce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 10.2.2014 9:54

Ještě k frekvenci čištění filtru - já bych neřekl, že čištění každé 3 týdny je nějak špatná hodnota.  Nevím, jestli je to dobré pro bakterie nebo není. Neznám pro to žádný důkaz nebo studii. Pokud o nějaké takové víte, dejte sem prosím odkaz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 126.122 (?), 10.2.2014 14:06

Měš bych dotaz k tomu štěrbinovému filtru. Je nutné mít z filtru odčerpávání do dalších komor při gravitačním způsobu nátoku? Jde mě o to, že buduju gravitační filtr, kdy natéká voda přes vortex do biologického oddílu a až na konci bude čerpadlo, které odsává vodu ven. Pokud bych chtěl někdy vyměnit vortex za štěrbináč, tak jestli v systému budou muset být 2 čerpadla. Dík.

george

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 4.7 (?), 10.2.2014 16:09

Pan Hrkal ale aj ostatni. Aky mate nazor na vzduchom pohananu filtraciu (airlift filter). Aky mate nazor na vplyv prebublavania media vo filtry.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 126.122 (?), 10.2.2014 17:48

Je jisté, že probublávání vody a médií s bakteriemi je jen ku prospěchu veškerému životu v jezírku... a tím i čistotě vody. Čím víc, hlavně v létě, tím líp.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 10.2.2014 17:02

Myslím, že dvě čerpadla byste k sobě těžko výkonem naladil, tady ta konverze z vortexu na štěrbinový filtr bude trochu komplikovanější


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika