Filtrace nexus



host - 53.212 (?)
10.11.2017 10:10

Pro uživatele EXN

Jste na tom odborně hodně dobře v oblasti jezírek a umíte trpělivě a srozumitelně vysvětlovat. Zvažte svojí působnost ve školství. Tam tito lidé chybí.laugh

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
                     
exn - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 209.76 (?), 10.11.2017 9:38

Pořád si nedovedu představit jaká je složitost údržby a práce kolem bubnových filtrů.

Já po roce zkušeností už ano.

Mám jezírko cca 70m3 a cca 30 již poměrně velkých koi a před bubnovým filtrem jsem provozoval filtraci OASE Proficlear včetně síta. Údržba byla nutná tak cca 1/14 dnů, v sezoně, kdy padalo do jezírka listí, jehličí klidně i jednou týdně. Nejhorší bylo vždy praní molitanů v návazném biofiltru.

Letos jsem šel k filtru tak jednou měsíčně vybrat hrubý předfiltr (nechal jsem si jednu komoru od Oase, kde mám hrubé síto cca 1x1cm oka) na zachytávání listí a velkých jehlic z borovic.

Nejvíce času jsem strávil u jezírka vybíráním bordelu po nedávné vichřici, kdy jsem podběrákem ze dna vytáhl nahrubo několik koleček napadaného listí.

Jezírko mám čisté jak křišťál celý rok. Za mě bubnový filtr jednoznačně ANO.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
exn - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 209.76 (?), 10.11.2017 9:44

Laický závěr: To znamená, že elektronika bubnového fitru řídí i výkon čerpadla za bubnovým filtrem.

To je špatný závěr.

Elektronika pouze vypne-zapne čerpadlo (a to jak ostřikové, tak jezírkové) automaticky na základě aktuálních hladin v bubnu.

Co jsem zmiňoval řízení výkonu čerpadla, tak ten s elektronikou bubnu nesouvisí. Výkon čerpadla mám řízen frekvenčním měničem (součást čerpadla).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
exn - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 209.76 (?), 10.11.2017 9:49

akorat si tak rikam ze na tom mym krcalku by byl ubytek vody co by se spotreboval na cisteni sita asi dost znat, jak nad tim tak nejak premyslim tak by se to dalo mozna u me vyresit tak ze bych pouzival na cisteni naky externi zdroj,

V tom případě zvažte použití čerpadlové verze bubnového filtru, která je obecně méně citlivější na kolísání hladiny, než gravitační verze. 

Já mám vlastní studnu, dopouštění jezírka jsem si udělal automatické. Při mém objemu vody je úbytek takřka nepozorovatelný. Jakmile jezírko jednou vyčistíte, četnost spínání ostřiku klesá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 53.212 (?), 10.11.2017 10:10

Pro uživatele EXN

Jste na tom odborně hodně dobře v oblasti jezírek a umíte trpělivě a srozumitelně vysvětlovat. Zvažte svojí působnost ve školství. Tam tito lidé chybí.laugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 72.176 (?), 10.11.2017 10:16

Ještě doplnění - neřekl bych že je čerpadlová verze méně citlivější, jak píše EXN. Spíš bych řekl že je lépe ovladatelná

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 53.212 (?), 10.11.2017 10:32

Pane Hrkal, moc děkuji za odpovědi. Jsem vděčný a pečlivý student ale narazil jsem na nový pojem, který jsem nevstřebal a nebojím se učiteli skočit do řeči:

"U čerpadel v gravitačním zapojení se to obvykle řeší nákupem silnějšího motoru s nějakou možností regulace. "

Naučil jsem se gravitační zapojení filtrace - to je takové kdy voda z jezírka do filtrace teče samospádem - vyrovnání hladin.

Ale co je gravitační zapojení čerpadla? Leží na dně jezírka? Znamená to, že voda do něj přitéká samospádem a oni je pouze tlačí výše? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
abc - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (83) - 82.192 (?), 10.11.2017 10:35

tak automaticky dopousteni jezirka me vubec nenapadlo, mam studnu cca 6m od jezirka coz by nebyl problem, nechapu ze me to nenapadlosmileyjinak pro exn a pana hrkala, moc zajimave, dekuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 209.76 (?), 10.11.2017 11:47

Zvažte svojí působnost ve školství. Tam tito lidé chybí

Děkuji za nabídku, ale svůj obor jsem si vybral již v minulém století a vzhledem k mé silně vyvinuté slabé vůli už na tom nebudu nic měnit. laughHezký den

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 209.76 (?), 10.11.2017 11:57

"U čerpadel v gravitačním zapojení se to obvykle řeší nákupem silnějšího motoru s nějakou možností regulace. "

Špatná syntaxe věty, spíše mělo bý "U čerpadel v gravitačním zapojení FILTRU se to obvykle řeší nákupem silnějšího motoru s nějakou možností regulace. "

Vše souvisí se vším. Čerpadla mají různé konstrukce a podle jejich aplikace je vybíráme. Najděte si na webu příklady zapojení jezírkového filtru v čerpadlové vs. gravitační verzi a podle toho, kde bude čerpadlo umístěné, jaký průtok má zajistit při požadovaném výtlaku, do jaké výšky bude vodu tlačit, jaké budou jeho vstupní a výstupní šroubení, atd. vyberete čerpadlo.

Regulace výkonu čerpadla je úplně jiná kategorie problému a rozhodně na dlouhé povídání. Ale pro zjednodušení, když mrknete na různé jezírkářské obchody, už najdete poměrně zajímavou nabídku čerpadel s možností regulace.

Ale naprostá většina SPRÁVNĚ navržených instalací jezírkových filtrací obsahuje pouze neregulovaná čerpadla, kde Vám stačí ON/OFF.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
exn - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 209.76 (?), 10.11.2017 12:03

"U čerpadel v gravitačním zapojení FILTRU se to obvykle řeší nákupem silnějšího motoru s nějakou možností regulace. "

A ještě jedna POZN. Tou regulací ve smyslu citované věty je zřejmě, jak již zde uvedl p. Hrkal, myšlena regulace průtoku vody na vstupu filtru, ne regulace výkonu čerpadla.

Dejme tomu tedy správně nastavený poměr u vstupů gula-skimmer (řeší se to pomocí šoupat, ventilů).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika