Filtrace jezírko 5m3



Stránky: 1,  2   
host - 39.46 (?) 
1.6.2016 7:45, zobrazeno: 9118x

Máme jezírko zhruba 5m3 s rybkama (většinou karásci asi 40-50 kusu, žádní koi). Koupili jsme tlakový filtr Aquacup AVA CPF180-250 a je to spíš jako by tam nebyl, navíc děsně nekvalitní, zasekává se ventil kterým se přepíná na čištěný atd. Rozhodli jsme se o pořízení nového filtru a jak jsem četl tak lepší než tlakové jsou průtokové filtry. Potřebuju čistě jen filtr (čeradlo máme 8000l/h), cena 10 maximálně 15 000 kč. Věděl byste někdo o nějakém ověřeném řešení?

Díky moc

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 102.197 (?), 1.6.2016 21:16

Finance investovat do malého štěrbinového filtru, biologickký filtr udělat svépomocí. Připojit skimmer.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 39.46 (?), 2.6.2016 20:35

Vím že se dá tím dosáhnout lepších výsledků, ale nemám na to moc zkušenosti, spíš bych potřeboval hotový řešení, i když pak výsledek bude o něco horší. Nepotřebuju uplně křišťálově čistou vodu, jen něco tak nějak rozumnýho... Koukal jsem se na oase bitotech 10.1 nebo na oase screenmatic 12 dá se něco z toho doporučit?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 50.238 (?), 2.6.2019 13:39

Po zime sme mali jazierko plné rias a listov zo stromov a voda bola mútna a zelená. Listy som sa snažil naslepo povysávať. Filtráciu som zapojil neskoro, až pred týždňom, pretože som chcel previesť filtráciu mimo jazierka a zapojiť nový štrbinový filter compact sieve, na krabicu biofiltrácie oasis Green 2 clean a poháňané cerpadlom s nastavitelným prietokom do 10m3/h.

Chcel som poradiť a tak som kontaktoval Banata, ktorý predáva všetky tie trubky, spojky, prechodky. Namiesto rád o zapojení som dostal rady, ako je moja filtracia nafigu a že potrebujem zainvestovať do niečoho nového (a riadne drahého, čo tam majú,... aj so skimerom lampou a compact sieve akože ani nepotrebujem). Dostala ma rada, že nemôžem sa spoľahnúť na odhad objemu jazierka (ktoré má asi 6m3), ale že potrebujem jazierko vypustiť a vodu presne odmerať. Tak som sa obrátil inde.

Všetko som zapojil. Po týždni sa jazierko zmenilo z hrachovej polievky na kryštálovo čistú vodu. Neočakával som taký výsledok. Compact sieve moc práce nerobí, väčšina nečistôt bola menšej veľkosti. Možno bude mať väčší význam, keď nastúpi vláknitá riasa, prípadne riasa s väšími časticami v lete. 

Biofiltráciu mám riešenú tak, že som zabalil bioguličky, nejaký tuf a nejaké husie krky do bielej prikrývacej textílie, zviazal, aby sa tam nedostávalo svinstvo.Takéto "taštičky" mám uložené na dne filtrácie. Textíliu som testoval, nepustí ani tú najjemnejšiu riasu. Navrchu mám potom tri vrstvy molitánu na mechanickú filtráciu plus prehodené poskladané staré sieťky na okná. 

Dnes, keď som videl, že jazierko je kryštálovo čisté (pomáhal som aj vysávaním), tak som sa bol pozrieť na filtráciu. Pekná časť svinstva prešla zes štrbinový filter, niečo sa zachytilo aj na sieťkach na okná a hlavne na molitanoch. Veľa kalu bolo aj na dne filtrácie... no veď častice z kalnej vody nemali ako zmiznúť. Veľmi dobre sa čistili vrecká z bielej netkanej textílie ostriekaním hadicou a obsah vo vnútri bol čistučký a vyhol som sa praniu filtračného média. Množstvo kalu sa zachytávalo medzi vreckami s filtračným médiom aj kvôli tomu, že došlo k významnému spomaleniu pohybu vody vo filtry.

S filtráciou som nadmieru spokojný, uvidíme, či nastúpi vláknitá riasa. Ak áno, štrbinový filter sa azda uplatní vo väčšej miere. Vo vode mám asi 15 karasov do 10 cm, jedného amura 25 cm a zopár slnečníc. Jazierko je betónové (betónované na fólii) s riadne zarastenou pobrežnou zónou a pár nádob s leknami.

Veľmi dobrá voľba bolo čerpadlo s premenlivým nastaviteľným výkonom.  Môžem to nastaviť na optimum pre štrbináč. Papierových 15m3/h nedá ani keby bol štrbináč čistučký a tiekla destilovaná voda. U mňa je to prietok približne 5m3/h.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 2.164 (?), 10.7.2019 0:29
Prý ten biotech 10.1 nepotřebuje El. Proud zajímalo by mě na jakém principu funguje a jestli lze dovybavit UV lampou
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 18.34 (?), 10.7.2019 10:47

Biotec 10.1 je pasivní filtr, bez nutnosti připojení na 230V. Energii ale budete potřebovat na zapojení UV lampy - na tenhle typ filtr můžete připojit jakoukoli lampu z řady Bitron C a nebo pak z řady Vitronic veze 24W a 36W. Tyhle lampy půjdou připevnit přímo na komoru filtru

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 12.207 (?), 10.7.2019 23:00

Přečetl jsem si Váš příspěvek a zastal bych se Banata, Znát objem jezírka je první základní informace z níchž se vychází. V ní nemůže být slůvko asi. Jako bývalý rybář jsem chytil svojí první štiku která měla téměř metr. Tak kolik ta ryba tedy vlastně měla měla?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 6.7 (?), 12.7.2019 15:27

Ja som absolvoval základnú školu za socializmu a naučili ma vedieť rozoznať, čo a kedy treba vedieť naozaj presne a na čo stačí odhad. Prepáčte, ale pre filtráciu naozaj stačí vedieť približný objem jazierka a nevidím zmysel vypúšťať jazierko a merať presný objem napustenej vody. Približný objem viem určiť zmeraním jazierka na 20 percent presne. Aj keby nie, verte že pri prirátaní istej rezervy, s ktorou viacerí počítame, povedzme 50 % k objemu, by mal byť odhad dostatočný aby som vybral vhodnú filtráciu.

Hlavne mi to príde humorné, pretože zmätok do veci nezavádza zákazník, čo si nevie zmerať objem jazierka, ale skôr duo: výrobca+predajca.... ak v návode ku komerčnej filtrácii na krabici sa píše, že je to filtrácia na 10 m3 s rybami a predajca Vás presviedča (asi má niekedy aj pravdu), že je tak nanajvýš na 5 m3 bez rýb, tak potom je chyba niekde inde. Predajca predáva produkty niekoho kto klame, alebo klame predajca a chce Vám predať drahší produkt. Niekto z tejto dvojice klame a zavádza. Medzi názormi výrobcu a predajcu sú rozdiely nie v desiatkach %, ale v 100kach % ohladne vhodnosti filtrácie na objem jazierka. Meranie objemu jazierka je potom bežnému zákazníkovi nanič.

Najviac mi vadia rady, ak sa pýtate na konkrétne riešenie, ako vylepšiť vlastnú filtráciu, že to čo máte je na nič "vyhoďte to", "potrebujete úplne novú filtráciu" s niekoľkonásobným finančným rozpočtom (najlepšie od nás).

...vy potom zistíte, že máte kryštálovočistú vodu s filtráciou ("na vyhodenie") a rozmýšlate, ako veriť takým obchodným radám. smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 12.207 (?), 10.7.2019 22:52

Tuto odpověď považuji za nejlepší. Stručná, srozumitelná, bezchybná. Akorát uvažuji kdo je její autor. Typuji, že dlouholetý, řemeslně zdatný provozovatel jezírka. A to proto, že doporučil biologický filtr si udělat sám. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 183.173 (?), 13.7.2019 22:14

Práve na biofiltráciu diy sa chystám -viď nákres

Odkalovacia nádoba v sude by mala byť umiestnená ako 2. v poradí medzi mikrosito a krabicovú filtráciu. Jej hlavný účel má byť zásadné predĺženie doby čistenia a zmenšiť zanášania krabicovej biofiltrácie. Okrem toho by mala byť zdrojom ohriatej a menej tvrdej vody (ako voda z našej studne) na zalievanie záhrady a ako biofiltrácia.

Filtrácia by mala slúžiť skôr ako odkalovacia nádoba. Princíp radiálnej sedimentácie sa používa na získavanie čistej vody odstraňoavním jemného kalu v akvapónii a vraj je účinnejšia ako odstredivá sedimentácia, ktorá sa používa v komerčných filtroch pre jazierka.

Voda bude tiecť v smere šípok a ústiť tenšou rúrou smerom hore do širšieho valca a padať dole. Tento proces by sa mal podielať na gravitačnom odkalovaní. Kal by sa mal hromadiť na dne suda, na ktorom je aj umiestnené odkalovacie čerpadlo. Nad čerpadlom bude mriežka, vystužená perlinka, prípadne nejaké sito s okami okolo 6-8 mm, ktoré by malo zabrániť prepadu plávajúceho keramzitu (po istom čase časť, i keď malá, keramzitu ide ku dnu).

Plávajúci keramzit tvorí médium pre biofiltráciu a zároveň prekážku pre časť vzlínajúceho kalu vo vode. Usadený kal na keramzite, ak sa tam nejaký pri vzlínaní vody dostane, prípadne narastený biofilm, možno premiešaním keramzitu „striasť“ aby sadol na dno. Do výtoku vody bude smerovať kruh z drenážnej hadice, ktorá bude dodatočne prevŕtaná dierami na umožnenie prietoku vody z hladiny zo suda. Diery by nemali umožniť prechod keramzitu, len vody. K dokonalosti by sa medzi keramzit a odtok z drenážnej hadice dal dať tenký molitán, ten by ešte viac filtroval, ale ten by sa musel často prať, lebo by hrozilo upchatie.

Filtrácia sa bude pravidelne počas tepiel denne odkalovať využívaním vody zo spodnej časti suda na závlahu pomocou odkalovacieho čerpadla. Týmto zabijem dve muchy jednou ranou, ktoré ma trápia. Potrebujem závlahu s ohriatou vodou. Tá v studni je príliš tvrdá a studená. V jazierku má voda podstatne menšiu tvrdosť, čo som si overil. Čerpadlo by malo mať menší výkon ako jazierkové čerpadlo (filtrácia je v čerpadlovom zapojení). Pre praktické pomalé zavlažovanie malej úžitkovej záhrady je optimálne kalové čerpadlo s čo najmenším prietokom, čiže ušetrím nejaké financie (kúpim to najmenej výkonné).

Je možné pridať aj prevzdušňovanie do keramzitu, ale to sa uvidí, to nebudem riešiť na začiatku.

Pri závlahe a odkalovaní bude voda stále pritekať do suda z jazierka. Iba sa čiastočne zmenší prítok do 3. stupňa filtrácie, pretože prítok bude výdatnejší ako závlaha a odkalovanie. Trochu mám obavy, či sa kal nezvíri. Do jazierka pustím vodu zo studne.

Uvažujem nad tým, či 120 L, alebo 200 L sud, aké čerpadlo, aký sud, priechodky, priemery prítoku a odtoku a výšková vzdialenosť medzi nimi. Ak má niekto rady, budem rád. ďakujem vopred.

plán filtrácie
plán filtrácie
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika