Doma dělané filtrace



host - 197.87 (?)
21.10.2008 17:14

Plánuji vyrobit vortex z nádoby na vodu 500 litrů. Má mírně konický tvar, oříškem pouze bude zhotovení druhého dna s výpustkem na odkalení. Jinak princip vortexu je jednoduchý a přes dvě konické příruby 110mm udělám přívod a odvod vody. také jsem viděl vortexy se středovým válcovým mikrosítem. Je to dobrý nápad, při jehož řešení se do další filtrace nedostane nic přes 250-300 mikronů. Otázkou je, zda bude potom ve filtraci dost živin pro bakterie. Středový válec je umístěn vertikálně a je v něm uzavřena odvodní trubka. Nádoby na vody jsou z PE a mají i svoje víko.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
host - 187.62 (?), 17.10.2008 19:22, zobrazeno: 302989x

Zde bysme mohli rozebrat problémy při budování filtrace, jako zakladatel tématu začnu sám:

- první komora bude Vortex o obsahu 150 - 200l

- druhá komora přemýšlím o kupě houbiček na nádobí

- třetí komora - nařezané husí krky (v podstatě náhrada kaldnesu) obsah 100l zhruba 30l bude ve vnitřní nádobě která bude tedy pohyblivá, zbytek statický kaldnes

- čtvrtá komora - barel 50l naplněný asi 30 litry zeolitu + 20l keramzitu

- poslední část pak hobby jednotka na Ozon (30-300mg)

průtok tímto filtrem bude něco kolem 2000-3000 l/hod

co se týče průchodek inspiroval mě příspěvek průchodky do sudu, který tu lze taky najít.
Obsah jezírka: 6750 litrů

Osádka: 20-25 perlínů/jesenů, 3 větší koi (20-40cm), 2 malý (10-15cm), tři velcí karasi (20-25 cm), několik malých karasů.

teď pár dalších poznatků z tématu "Filtrační materiál? Sítky na ovoce"

Vortex http://www.catson4ponds.com/VortexFilter.html tohle je perfektní stránka o tom, jak vytvořit vortex filtr, bohužel anglicky ale hezky detailní obrázek určitě osvětlí alespoň trochu jak vortex postavit i laikům.

http://www.koiphen.com skvělé forum o Koi, karasech, filtraci jezírek, odchování potěru atd... je tam kupa věcí, v sekci ponds and filtration je nahoře příspěvek DIY Filters (nebo tak nějak) kde jsou odkazy na postupy při tvorbě různých filtrů (dohromady odhaduji takových 200 návodů)

další poznatky...

někdo psal, že má díru naplněnou liaporem, jak se vám zdá tohle řešení? Mě nijak zvlášť neláká po zkušenostech s čištěním podobného filtru :(.

kořenové čističky? Funkční nebo ne? podle mého názoru je lze použít jen jako doplňkový filtr a to spíš pro stabilizaci nitrátů, nitritů a amoniaku. Jako hlavní filtr jsou ale nic moc, a hrozně špatně se čistí (hlavně pokud máte koi)

New school/Old school filtrace

Jsou podlě vás lepší nové filtrační postupy, jako vortexy, štěrbinové filtry atd, nebo víc důvěřujete tradičnímu filtru typu matala rohož, pěna štěrk? Oldschool? Newschool?

Ozón? Ano/Ne? Podle mého názoru je ozon super věc, jako vždy ale musí být používán pouze jako část systému a je dobře si o jeho použití přečíst co se dá, než se do něčeho takového pustíme, je podle vás účinnější než tradiční UV lampa?

Hypermangan pro čištění vody - pozor, pouze pro zkušené jezírkáře, hypermangan je nebezpečná záležitost hlavně pro život v jezírku, ale v případě správného dávkování dokáže, jak léčit některé cizopasníky a bakteriální onemocnění tak i špinavou vodu...

Asellus Aquaticus - Pravda nebo mýtus? Tohle mě zaujalo na koiphenu, jednoduše řečeno, jedná se o "vodní berušky", které snad žijí i u nás, ty se usadí ve filtraci a čistí ji, živí se odpadem, které se zachytává ve filtraci. Nevím, myslíte že je to možné? Každopádně se mi ten nápad líbí:)

No to by bylo pro začátek vše, ne vždy se musíte vyjadřovat k tématům, která jsem zde nastínil, jedná se pouze o pár bodů pro vyprovokování diskuze, doufám, že se zapojíte. :) A časem se nám povede tu shromáždit ucelený blok informací. Prosím však ještě o jednu věc, pokuste se vždy zůstavat u tématu filtrací (pokud ne přímo, alespoň vzdáleně :D)

Příjemnou diskuzi... :)

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 204.28 (?), 19.10.2008 12:59

Mám tu kořenovou čističku a funguje na jedničku s čištěním filtru problém není prostě to 1x do roka vypustím. V kořenech se usídluje bakterie která se živí řasou a produkuje látky, kterými se živý ryby a rostliny.

Mít filtr ze3 sudů okolo jezírka mi nepřijde dost estetické. Prostě jsem udělal ještě jeden jedno kubíkový mělký rybníček vedle.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 187.62 (?), 19.10.2008 15:38

já plánuji sudy ukrýt za skalkou a z části kamennou zídkou, to bych jako problém neviděl.

Jakým způsobem čistíte tu kořenovou čističku? To vytáhnete každou rostlinku a omýváte? Co děláte s usazeninami na dně té kořenové čističky? Nemáte problém s komáry?

Myslím, že právě ty sudové filtry s dobrým odkalovacím systémem jsou právě jednodušší na údržbu :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 49.247 (?), 19.10.2008 19:46

Mohl by mne nekdo vysvetlit jak funguje u toho sudoveho vortexu to spodni vypousteni kalu? Je to nejak zautomatizovane nebo je to prachproste manualni vypoustedlo. Nebo to funguje uplne nejak jinak?

Diky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 187.62 (?), 19.10.2008 20:39

pod tou dírou vyvedete trubku a na ní kohout, když chcete vortex vyčistit otevřete spodní kohout a čerpadlo necháte běžet, tím se vortex vypláchne a po uzavření kohoutu zase žene vodu dál do další filtrace

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 197.87 (?), 21.10.2008 17:14

Plánuji vyrobit vortex z nádoby na vodu 500 litrů. Má mírně konický tvar, oříškem pouze bude zhotovení druhého dna s výpustkem na odkalení. Jinak princip vortexu je jednoduchý a přes dvě konické příruby 110mm udělám přívod a odvod vody. také jsem viděl vortexy se středovým válcovým mikrosítem. Je to dobrý nápad, při jehož řešení se do další filtrace nedostane nic přes 250-300 mikronů. Otázkou je, zda bude potom ve filtraci dost živin pro bakterie. Středový válec je umístěn vertikálně a je v něm uzavřena odvodní trubka. Nádoby na vody jsou z PE a mají i svoje víko.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 187.62 (?), 21.10.2008 17:30

Já mám trošku lepší nápad na řešení mikrosíta, jen se zatím trošku stydím ho uveřejnit, zkusím to probrat s kolegy a uvidím:) možná ho napíšu až odzkouším, jinak mikrosíto je skvělý nápad a díky tomu taky nepotřebujete vortex tak obrovský, jinak 500l na vortex se mi zdá hodně, pokud používáte gravitační napájení filtrace možná by bylo vhodnější z toho udělat usazovací komoru :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 197.87 (?), 22.10.2008 12:24

Dobrý den,

no, mohl jste se podělit, i když výsledek může být bez záruky. Rád bych znal váš námět ne řešení. Hodlám jej realizovat v následujících dnech a bylo by škoda, kdyby mi unikla třeba lepší možnost. Mikrosíto zrovna neprodávají na každém rohu a bylo by škoda to předělávat. Rozmyslete se a alespoň naznačte.          Pokud tedy můžete alespoň naznačovat :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 187.62 (?), 22.10.2008 18:57

Dobrá, bohužel nemám nákres ale pokusím se tedy aspoň naznačit...

ve středu vortexu počítám s odtokovou trubkou (stojatou)...na tu se nasadí menší kyblík, který má dole vyvrtanou díru v rozměru trubky... kyblík buď provrtáte (mockrát), nebo seříznete vrchní a spodní část a nasadíte třeba síťku do oken.

Kyblík se naplní například "husími krky" nebo médiem kaldnes...

Do vrchní části kyblíku přidáte plováky (třeba kusy polystyrenu, tak aby se kyblík držel nad vodou a voda do odtokové trubky musela přes médium. A teď to podstatné zlepšení... do spodní části toho "kyblíku" bych přidělal dvě až tři lopatky, které by zajistili jeho rotování na trubce...

Tímhle pohybem toho kyblíku by mělo snad dojít k tomu, že nečistoty by měly menší šanci proniknout do odtokové trubky... díry mezi médii sice budou větší než stovky mikronů, ale díky pohybu (hnaným proudem vortexu) se tyhle šance průniku zmenší...

Nevím, jestli by to v reálu fungovalo, je to jen nápad a pokud mě dobře chápete, není problem ho zkusit a pokud nebude fungovat celý kyblík vyndat a zahodit :)

hodně štěstí a pokud to zkusíte napište prosím výsledky, stavím na jaře:))

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 156.235 (?), 22.10.2008 22:20

Díky, právě při surfování po netu jsem objevil vortex, kde se středová nádoba, tedy spíše válec opláštěný mikrosítem točil kolem své osy. Bohužel, nebylo zřejmé co jej pohání. na tak jednoduché řešení pomocí lopatek jsem nepřišel. Možná mne to nenepadlo proto, že si nedovedu představit technické provedení. Jedná se o místo, kde středový válec rotuje kolem svislé odtokové roury. Každopádně dobrý námět a díky za něj, možná někdo přihodí další.

Já chápu vortex jako tzv. pre-filter, tedy nádobu na odloučení hrubých nečistot. Samotný vortex, tedy rotace vodní masy, její přepad uložený výše než přítok je výborné řešení. Sedimentace a následné odkalení těžších částic také. Ale myslím, že stále velké množství nečistot se spolu s vodní masou dostane dál. Proto bych rád přidal mikrosíto, aby se nic nepropustilo. Potřebuji ale, aby odtok z vortexu byl těsně nad jeho horní hranou a protékající voda mířila do první komory následného filtru. Hladina ve vortexu = hladina ve flitraci. Proto zvažuji dvě varianty: 1. odtok přes 90° koleno obrácené dolů a následně přes trubku těsně pod horním okrajem vortexu 2. odtok přes vertikální středovou trubku a následně její vytažení kolem vortexu nahoru až těsně pod úroveň horní hrany (něco jako běžný sifon). Odtokové otvory obou variant samozřejmě obklopeny mikrosítem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika