Chov candátů v jezírku



Stránky: 1,  2   
host - 4.22 (?) 
16.5.2016 14:33, zobrazeno: 18879x

Chtěl jsem se zeptat, zda nemá někdo praktickou zkušenoust s chovem candátů v jezírku do 50 m3. Nemám na mysli nějakou extra produkci ryb, spíš jenom několik kousků třeba 20, občas nějakýho vytáhnout a dát si ho jako chuťovku ne s nima nacpat partu při grilování. Předpoklad by byla přirozená strava nějakými rychle a často se množícími druhy ryb (karas, plotice). Je tato moje myšlenka vůbec reálná? Ocením jakékoli informace abych si neplánoval nějaké vzdušné zámky.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 216.89 (?), 9.6.2016 10:15

Někde jsem viděl reportáž, kde candátky bez větších problémů odchovávali na granulích - podobné těm pstružím resp. možná právě pstružíma (a to už od plůdku a až po generační rybu)! A byl jsem celkem překvapen, že candát nemá s granulema problém... Takže jestli bych měl uvažovat o chovu candáta já, tak asi pouze na granulích! S tím odchovem "často se množících ryb" jako krmení byste čekal na candáta asi i několik let, než by byl "jedlej"! V té reportáži za 1 rok dokázali vykrmit (intenzivním výkrmem!) candáta na nějakejch 20-25cm! Což moc k jídlu ještě není! Takže i s intenzivním výkrmem tak 2 roky minimálně! Nevím no... ale přiznám se, že čerpám jen s té reportáže a víc o tom nevím, tak mě někdo znalejší kdyžtak opravte! To se raději pusťte do duháků - jestli na to máte jezírko! Ti mají skvělý přírůstek a jsou k jídlu klidně za 3-5měsíců od nasazení!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 166.154 (?), 21.6.2016 14:25
Vloni jsem zkoušel převest pár desítek candátků kolem 10cm na granulovanou stravu a opravdu se nedařilo a nakonec jsem je nasadil do rybníčku se střevličkou.. Větší ryba si už tuplem nezvykne na granule, takže jedině se piplat opravdu od plůdku na granulích, a myslím že ani větší chovatelé nemají tuto metodu ještě dotaženou na 100% úspěšnost.. Když by to byla už několikátá generace odchovaná na granulích, tak by to bylo asi jednodušší ;) VW
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 216.89 (?), 22.6.2016 8:29

Přesně jak jsem psal výše... V té reportáži to zkoušeli chovatelé už od plůdku a pak to s odřenýma ušima šlo... Ovšem i samotní aktéři říkali, že se nejspíše jedná o "slepou uličku"! Jediné využití (jejich granuláků) je na komerční prodej, tj. na maso! Zkoušeli je vracet do přírody (pro rybáře - do revírů) a měli tristní výsledky! Tuším, že "úmrtnost" ve volné přírodě měli tito odchovaní candátci k 30-50%...nebo tak nějak... A to i ten granulový odchov je prý velice náročný, oproti duhákům např... Jak říkáte, není to dotažené a je dost možné, že ani nikdy nebude... ;-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 114.253 (?), 13.10.2016 18:08

Chovete někdo candáty? Jak je náročný na kyslík a teplotu např, v létě, díky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 4.22 (?), 13.10.2016 19:24

Co jsem zjistil po internetu (ke je krom domácího chovu candátů vše), tak by měl být ohledně kyslíku a teploty o hodně méně náročný než pstruh. Problém nastává asi s krmením. Od plůdku si ho možná naučíš na granule, ale to já bych nechtěl. Moje představa byla přirozeného lovu v nádrži (karas, plotice, hrouzek, slunka,...), to by asi vyřešili dvě jezírka, jedno na potravu a jedno pro candáty a jednou za tejden nalovit potravu a nasadit dravcům. Ale nevím, jak moc je to reálné

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 114.253 (?), 13.10.2016 19:59

Je to reálné, ale jak lovit malé rybky v jezírku, jedině bez rostlin a překážek.Jednodužší by bylo nechat s candáty i plevelnaté ryby, aby se množily u nich a candáti si je chytali, kdykoli mají chuť.Některé rybky, střevličky-tuším východní se třou i pětkrát do roka a když se přemnoží, nejde se jich pozbýt bez dravce.Kdyby candáti byli napuštěni malí, střevličky by nesežrali a postupně by se krmili potěrem.Kdyby střevliček bylo dost, bylo by dost i "krmiva".Možná by bylo vhodné mít plovoucí koše a v nich část ochránit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 245.232 (?), 13.10.2018 8:30

candátky chovám už patnáct cca v nádrži o hloubce 1.5 průměr osum metrů mám jich tam asi 10 mají 15 cm a jsou všechny stejně dlouzí jiného dravce tam nemám, mám tam plotice hrouzky salunečnice pestré a 4x mníka jedno vousího a vše žije a funguje plotice občas doplnuji  , candátci jsou klidní dravci narozdíl od štiky a nejsou to hltavci jako okouni, např okouni loví takdlouho že až ji leze ryba z tlamy tak přestane lovit a taky záleží jak velká plave kořist, většina dravců ma ráda chladnou vodu candáti jsou většinou na dně  , štiky se zas pro změnu ukazují

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 127.221 (?), 20.1.2019 13:25

Dobrý den,

myslel jste jako patnáct let? Za jakou dlouho vyroste ve vaší nádrži do délky 45 cm? Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 112.21 (?), 18.2.2020 1:54

Dobrý den, již rok mám 4 candáty v jezírku (10m3 hloubka 1,2m) a klidně si baští střevličku, řezany,nebo plotice.Po roce jsem je změřil a z 51 cm poporostli na 55 cm-jeden, jak druhý.Pro radost mám ještě ve sklepě akvárka s okouny asi 100ks a je to ůžasná podívaná, jak jsou nenažraní.Rostou před očima.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika