Čerpadlo/filtrace do jezírka cca 6x7x1,5



host - 193.107 (?) 
23.2.2018 18:59, zobrazeno: 3528x

Zdravím, při stavbě domu jsem si nehal vyhloubit na hrubo zahradní jezírko, ve kterém bych chtěl v budoucnu mít kapry a jesetery. Jedná se o velikost cca 6 x 7m a hloubka od 1,7 do cca jednoho metru. Potřeboval bych radu ohledně filtrace a čerpadla pro takové jezírko. Nejsem bohužel tak movitý abych si mohl dovolit filtraci za 60 000,- nebo si dokonce k tomu přizvat nějakou renomovanou firmu. V Mounfieldu jsem viděl čerpadlo/domácí vodárnu s výkone 62,5l za minutu. Bylo by možné takové čerpadlo umístit to dílny vedle jezírka a hadicemi napojit do spodu jezírka a vývod udělat například jako vodopád? To ale pořád neřeší filtraci- je vůbec nutná? Děkuji všem za věcné rady a poznámky, které povedou k úspěšnmu vyřešení mé vize.


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 118.212 (?), 25.2.2018 21:03

Měl jsem 30 let jezírko stejné filosofie jako uvádíte Vy a fungovalo. Ale jezírko mělo pouze 7 kubíků a čerpadlo bylo rybniční o výkonu 58 l/h. Čerpadlo pro domácí vodárnu nedokáže jet 24 hodin v kuse x 9 měsíců x počet roků. Měl jsem pouze karasy a líny v počtu co uživilo jezírko. Nikdy jsem nekrmil. Celá folie včetně dna byla obložena kameny a mezi nima hlína.Totálně prorostlé rostlinama všech druhů na něž jsem kde narazil. Co dva roky jsem jej vyčerpal a zredukoval kořeny kosatce a orobince. Horní hladina byl celá zarostlá leknínem. Takže i když pralo slunce tak to voda dávala. V jednom místě jsem měl ještě vodotrysk a tam se listy leknínu nedokázaly přesunout a jenom tam byly vidět ryby když proplouvaly. Většinu času byly ryby pod listy leknínu kde jsem je neviděl poue tušil jak je ozobávaly. Žáby jsem viděl, ty seděly na listech nebo březích. Neměl jsem problémy s řasou. Jediný problém jsem měl, že se mi neustále ucpával sací koš. Tekoucí voda přes vodopád a fontána dostatečně prokysličovala vodu.

Vydejte se cestou kdy položíte roury 110 mm od jezírka do dílny a v dílně do podlahy vsaďte směšovací šachtu pro čerpadla se čtyřmi vstupy. Jeden skimer a tři dnové sání. A více neinvestujte. Až budete mít jezírko hotové a rok provozu postupně modernizujte a dovybyvte se věcmi, které uznáte za správné. Budete mít dobrý základ pro případný rozvoj jezírka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 20.91 (?), 26.2.2018 8:52

..to už je více za mokřad než jezírko..

mh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 72.176 (?), 26.2.2018 9:39

Motor z domácí vodárny tohle zatížení nevydrží. Ne proto že je to Mountfield ale proto že není typově vhodný

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 53.212 (?), 26.2.2018 12:26

Máte pravdu. Podíval jsem se do wikipedie na popis a obrázek pojmu mokřad a tento výraz je blíže tomu co jsem měl, akorát ta voda byla nezelená ale průhledná. Mělo to jednu nevýhodu a to velký odpar vody. Naučil jste mne dalšímu odbornému pojmu. Komenský měl pravdu tvrzením " škola hrou". Kdyby nešlo o dobrovolnou diskusi ale o hodinu výuky v lavici tak bych zítra nevěděl o čem byla řeč. Teď už si zapamatuji pojem mokřad.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Pergl - (1) - 154.60 (?), 5.3.2018 11:46

Díky za radu :) nakonec se udělalo místo mezi dílnou a jezírkem cca 130cm, takže tam kde bude molo, může být šachta vlastně pod úrovní hladiny. Zeptám se na ta dnová sání, můžu je spojit všechny tři do jedné kg? Nebo raději každou zvlášť? A jaké by jste mi doporucil čerpadlo? vodu bych vypouštěl cca 40cm nad úroveň hladiny do potůčku. Díky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 118.212 (?), 7.3.2018 18:09

Každou KG zvlášť. To z toho důvodu aby jste nesnížil průtok a měl možnost na konci dát šoupě a tím regulovat průtok vody v každé větvi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika