Airlift - mamutka - mamutkové čerpadlo - mamutpumpe



Stránky: 1,  2   
host - 166.118 (?) 
19.12.2016 11:43, zobrazeno: 15509x

Chci se s Vámi podělit o zajímavé řešení pohybu vody v jezírku.

Tato technologie má několik velkých výhod: malá spotřeba, čerpání a zároveň vzduchování, jednoduchost + bezporuchovbost. Nevýhoda je malá dopravní výška. Pro gravitační filtrace je to zajímavé řešení.

pár odkazů:

Airlift.eu

Buoyancy Hydro - Amazing Airlift pump tests

Vijver voor dubbel airlift gestuurd

Miloš

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 11.192 (?), 19.12.2016 13:44

Tak nevím čemu říkáte malá dopravní výška? Záleží na hloubce nasávání, průměru potrubí a množství vzduchu. Používám to na čerpání vody z ražené studny. Já z 5,6m při 18W čerpám 2m nad terén 160l/hod.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 166.118 (?), 19.12.2016 15:41

Měl jsem na mysli použití v souvislosti s jezírkovou filtrací takže průtoky 5000 - 25 000 l/hod při průměru potrubí kolem 100 mm a příkonu vzduchování do 60 W.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 11.192 (?), 20.12.2016 7:38

No vidíte a já reagoval na Vaše tvrzení "Nevýhoda je malá dopravní výška."

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
ospaly - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (96) - 234.5 (?), 20.12.2016 16:35
Zdravm. Mozte uviest viacej podrobnosti... aky kompresor (prikon, mnozstvo vzduchu, v akej hlbke je umiestneny vyvod vzduchu), priemer rury vonkajsej vnutornej, pokial mate taku konstrukciu (aky vplyv ma priemer rury na cerpane mnozstvo), do akej vysky tym cerrpate (resp. z akej hlbky, kedze mate gravit zapojenie a posledna vasa komora filtra je pod urovnou hladiny jazierka) Pozrel som nejake videa, princip je mi trocha jasnejsi ale tam bola informacia ze je to neefektivny sposob. Mozte uviest co ste pouzilina stavbu vy a co to stoji. Dalej ma napada, ze keby som najprv dal airlift, cerpal vodu do nejakej rozumnej vysky tak by to v principe bolo zapojenie ako s klasickym erpadlom. Dokoncujem jazierko, bohuzial uz par rokov, kexze nemam vela casu :-) a som ho riesil na zapojenie s cerpadlom... mozno by sa dalo to upravit na gravitacne zapojeni... ale bola by to velka "sranda" a zatial sa mi do toho nechce ist. Dakujem.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 188.68 (?), 21.12.2016 11:17

je to starrej znamej princim, ale prinde mi to ne moc vhodne udelany, je to na principu vyvevy, pokud by clovek pocital troskou s Bernuliho principem, oprimalnim difuzerem a velikosti bublin a nrychlosti stoupani (odpor kapaliny vuci povrchu) a dale rychlosti poudeni respektive prenosu objemu kapaliny rozndilným prumerem trubek V/t1=V2/t2 dal by se cely princip vylepsit... kazdopadne je to zajimavy napad a vec k zamysleni kolik veci z laboratori se da praktikovat do technologii jezirek.

mh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 35.64 (?), 21.12.2016 15:59

Na principu vývěvy?  myslel jsem si, že to funguje na rozdílu hustoty kapaliny a kapaliny se vzduchem  (tj. pěny). A že mamutka dopraví kapalinu tím výše,  z čím větší hloubky (tj. z čím níže pod hladinou) je. dopravována. Je to konstrukčně jednoduché, nemá se tam co rozbít a dá se použít i na agresivní kapaliny. Podmínkou je výkonný kompresor, který musí překonat hydrostatický tlak na dolnínm konci trubky. Opravdu je tam ejektor? Není to jen vzduchová tryska?  Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
ospaly - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (96) - 234.34 (?), 23.12.2016 15:20
Zdravim. Tiez som to tak pochopil, ze je tam rozdiel hustoty kvapalin a okolita husta kvapalina vytlaca tu menej hustu z rury. Mne sa na tom paci ze by som nemal vzduchovaci kompresor s cerpadlom ale iba kompresor. Planujem cca 60-80w (cca 5-6000l/h vzduchu) Pokial takyto kompresor vie zabezpecit slusne prudenie pri asppn trochu rozumnom prevyseni (aspon 30cm) tak by to bolo celkom zaujimave. Ak to niekto pouzivate skuste napisat ake mate vy parametre a aky prietok.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 241.179 (?), 23.12.2016 15:57

Na netu jsou vzorečky. Můžete si to vypočítat. V mém případě používám následující kompresor "DC12V/18W, 38L/min a tlak 0.060Mpa"

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 9.1.2017 9:15

Řešení filtrací na tomto principu se v jezírkové technice používá, v ČR ho dělá jedna nejmenovaná firma z Křimic u Plzně.  Jako další výhodu co uvadějí (mimo těch co Miloš popisuje výše) je lepší funkce biologické části filtrace. 
Na druhou stranu u filtrů co jsem viděl nebyl moc šikovně vyřešen sběr mechanických nečistot, skimmery byly trochu línější.
Co se spotřeby týče - když mluvíte o nějakých 60W, zkuste srovnat s čerpadly - třeba na nejmenším Optimaxu 10000 dostáváte v nominálu necelých 170 minutových litrů 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika