Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Po zime sme mali jazierko plné rias a listov zo stromov a voda bola mútna a zelená. Listy som sa snažil naslepo povysávať. Filtráciu som zapojil neskoro, až pred týždňom, pretože som chcel previesť filtráciu mimo jazierka a zapojiť nový štrbinový filter compact sieve, na krabicu biofiltrácie oasis Green 2 clean a poháňané cerpadlom s nastavitelným prietokom do 10m3/h.

Chcel som poradiť a tak som kontaktoval Banata, ktorý predáva všetky tie trubky, spojky, prechodky. Namiesto rád o zapojení som dostal rady, ako je moja filtracia nafigu a že potrebujem zainvestovať do niečoho nového (a riadne drahého, čo tam majú,... aj so skimerom lampou a compact sieve akože ani nepotrebujem). Dostala ma rada, že nemôžem sa spoľahnúť na odhad objemu jazierka (ktoré má asi 6m3), ale že potrebujem jazierko vypustiť a vodu presne odmerať. Tak som sa obrátil inde.

Všetko som zapojil. Po týždni sa jazierko zmenilo z hrachovej polievky na kryštálovo čistú vodu. Neočakával som taký výsledok. Compact sieve moc práce nerobí, väčšina nečistôt bola menšej veľkosti. Možno bude mať väčší význam, keď nastúpi vláknitá riasa, prípadne riasa s väšími časticami v lete. 

Biofiltráciu mám riešenú tak, že som zabalil bioguličky, nejaký tuf a nejaké husie krky do bielej prikrývacej textílie, zviazal, aby sa tam nedostávalo svinstvo.Takéto "taštičky" mám uložené na dne filtrácie. Textíliu som testoval, nepustí ani tú najjemnejšiu riasu. Navrchu mám potom tri vrstvy molitánu na mechanickú filtráciu plus prehodené poskladané staré sieťky na okná. 

Dnes, keď som videl, že jazierko je kryštálovo čisté (pomáhal som aj vysávaním), tak som sa bol pozrieť na filtráciu. Pekná časť svinstva prešla zes štrbinový filter, niečo sa zachytilo aj na sieťkach na okná a hlavne na molitanoch. Veľa kalu bolo aj na dne filtrácie... no veď častice z kalnej vody nemali ako zmiznúť. Veľmi dobre sa čistili vrecká z bielej netkanej textílie ostriekaním hadicou a obsah vo vnútri bol čistučký a vyhol som sa praniu filtračného média. Množstvo kalu sa zachytávalo medzi vreckami s filtračným médiom aj kvôli tomu, že došlo k významnému spomaleniu pohybu vody vo filtry.

S filtráciou som nadmieru spokojný, uvidíme, či nastúpi vláknitá riasa. Ak áno, štrbinový filter sa azda uplatní vo väčšej miere. Vo vode mám asi 15 karasov do 10 cm, jedného amura 25 cm a zopár slnečníc. Jazierko je betónové (betónované na fólii) s riadne zarastenou pobrežnou zónou a pár nádob s leknami.

Veľmi dobrá voľba bolo čerpadlo s premenlivým nastaviteľným výkonom.  Môžem to nastaviť na optimum pre štrbináč. Papierových 15m3/h nedá ani keby bol štrbináč čistučký a tiekla destilovaná voda. U mňa je to prietok približne 5m3/h.

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 17 a číslo 16.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika