Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

OK, ja to tiez napisem ludovo. Ide o ekonomiku. Neplatit za big toys, ak ich nepotrebujeme.  Kupme si napr. pekne lekna, alebo nieco uzitocne co nam spravi radost. Neminat drahocenny cas nad vymyslanim priechodiek do sudov. Radsej si vyrobim jazierkovy vysavac alebo nieco ine, co ma zmysel. Podme k veci: Mame jazierko... objem nech nie je dolezity. Riesime, co s vodou a jej filtraciou. Porovnam dva pripady, dve riesenia:

1. Komercny filter 100 l a cerpadlo, nech to slape: 15000 l/h. Fajn,... mrtvy objem filtra nech je 20 l. Je to objem vody vo filtry naplnenom filtracnym mediom. Ostatny objem zabera filtracne medium. Vzhladom na prietok cerpadla za sekundu prejde filtrom okolo 4 l vody. Voda je vo filtry 5 sekund! Za 5 sekund sa biofiltraciou neudeje nic. Zbytocne vyhadzovanie penazi, zbytocny prepich. Mne, ako niekomu, kto ma rad prirodu sa principialne protivi minat kW energie na nieco, co nie je potrebne. Amen.

2. Druhe riesenie: Filtracna zona v jazierku, v podobe korenovej cisticky, plytciny s objemom povedzme 1 m3. Nech 200 l je slepy objem. Cerpadlo je s vykonom 2000 l/h. Slabucke... Povedzme, ze medium je menej kvalitne, i ked nevidim problem dat aj do korenovej cisticky zeolit, keramzit a ine mineralne zalozene media. Plasty asi nie. Vyhodou je vacsi objem, lepsi vzhlad (zahrada vodnych rastlin) a prezivanie bakterii na korenoch rastlin. (Mnohi odbornici tvrdia, ze komercne filtre by mali ist nonstop, inak dojde k uhynutiu bakterii a uvolneniu na dusik bohatych splodin, cize ekokatastrofe. Tuto to nehrozi, bakterie preziju na korenoch rastlin). Vykon cerpadla je okolo 0.55 l /s. 200 l sa naplni za okolo 360 s. Inymi slovami voda vstupujuca do filtra prechadza filtrom okolo 360 s, okolo 6 minut. Naozaj slusny cas na to, aby doslo k jej ciastocnemu precisteniu. Aj tento cas je pomerne maly na uplne vycistenie pretoze biochemia si ziada svoje i ked bakterie maju metabolizmus rychly. Je to ale urcite efektivnejsie riesenie, ako akekolvek komercne.

Ja som na korenovu cisticku nemal volnu plochu a preto som volil filtracne jazierko s keramzitom. Funguje perfektne. Vzhladom na malu plochu je mensi vypar vody, co by mohol byt problem korenovej cisticky. Moja predstava korenovej cisticky je plytcina s rastlinami. Dzungla husto porastena, cez ktoru preteka voda do jazierka. Rieseniam sudovych, molitanovych a inych technickych filtracii neverim. Nie ze by som neveril funkcnosti. Mozu byt funkcne pri dobre zostavenej sustave v istych pripadoch. Neverim ich efektivite. Velke financne a energeticke naklady na zariadenie, podoba skor technickeho ako prirodneho razu, spotreba energie v podstate na nezmysel. Su riesenia jednoduhsie. Tieto technicke mi pripadaju ako ten pristroj robot, na kopanie do z... Vedel vsetko mal same technicke vymozenosti, iba nekopal do z...

Toto je moj nazor, ktory som si utvoril ked som sa chystal na jazierko a cital, cital cital. Obrat nastal, ked som to konzultoval s biologmi.  Juro

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 10 a číslo 14.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika