Ještě jednou základ pod domek



Stránky: 1,  2,  3,  4   
host - 73.140 (?) 
27.7.2009 9:22, zobrazeno: 50486x

Chtěl bych se zeptat na váš názor. Chystám se že si nechám postavit dřevěnou chatku na zahradu 5x3 m. Jaký mám udělat základ? Chystám se udělat základovou desku. Jakou tloušťku by měla mít? A dát do ní nějaký železo?

Dík za názory.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 16.190 (?), 27.7.2009 12:58

Základová deska se svařovanou sítí se dělá většinou tehdy, když je méně únosné podloží-na navážce nad podzemním sklepem a pod, aby se roznesl tlak.  Základová deska má ve Vašem případě sloužit jen jako podlaha chatky a na ní nalepená dlažba? Bude pod základovou deskou štěrk?Z těchto a pod. otázek se pak stanovuje tloušťka desky a jednotlivé vrstvy při realizaci zákl. desky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 73.141 (?), 27.7.2009 15:12

Jen podklad pod chatku. Nevím jestli podlaha nebude dřevěná na tom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 73.141 (?), 28.7.2009 7:51

A pod základovou desku zatím se štěrkem nepočítám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 128.44 (?), 28.7.2009 8:54

Některé konstrukce se prostě musí udělat mohutnější, nebo komplikovanější, i když v konečném výsledku se ta vysoká kvalita nevyužije. Je to proto, aby ta konstrukce vydržela jaksi sama. Např. když nedáte do desky síť, velmi pravděpodobně za krátkou dobu popraská. Z toho plynou i určité zásady při zakládání staveb a tvorbě stavebních prvků.  Velmi doporučuju přitáhnout na místo stavaře a dohodnout podrobnosti s ním. Zde v diskusi obdržíte spoustu návrhů, ale těžko vyberete ten správný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 176.18 (?), 29.7.2009 1:03

Dřevěnou podlahu nejde dát přímo na beton, nedýchala by zespodu. Pokud budete mít chatku uvedené velikosti a nepočítáte se sklepem, stačí umístit konstrukci na cca 20-25cm vysoké sloupky z bet. dlaždic nebo vápenocementových cihel. U nás stojí takto postavené zahr.chaty již přes 50let.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Houdaaal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (247) - 248.120 (?), 29.7.2009 8:01

Pokud jste se rozhodl použít pod dřevěnou chatku základovou desku z betonu, tak si myslím, že chybu neuděláte. Osobně jsem nakonec volil jinou cestu, chatku jsem položil na staré chodníkové dlaždice 30*30 (jedna mne stála asi 5,- Kč).

Tvorba základu byla následující: Odebral jsem zeminu do hloubky 30 a více cm (otvor po všech stranách o něco přesahoval půdorys chatky), navezl vrstvu písku, provedl zhutnění vibrační deskou, navezl kačírek, opět zhutnil, nakonec vrstva jemnějšího štěrku a konečné zhutnění vibrační deskou. Tento štěrkopískový základ je asi 5 cm nad úrovní pozemku. Na to položeny dlaždice, spáry vysypané štěrkem a pískem (aby měly menší tendenci ujíždět).

Takto vytvořenou plochu jsem pokryl izolační lepenkou, spoje jsem svařil horkovzdušnou pistolí. A na to přišel rošt chatky a chatka samotná. Nyní to mám druhým rokem -  zatím všechno v pořádku.

Domnívám se, že použití betonové desky je ještě lepší řešení. Pokud k němu přistoupíte, samozřejmě také vykopejte základ, navezte písek, štěrk - zhutňujte povrch, aby se to v budoucnu nepropadalo. Betonový základ by mohl také mírně přesahovat půdorys. Výška betonové desky nejméně 12cm, lépe 15cm. Použít kari síť. Jakékoliv armování do betonu by mělo být vloženo tak, aby ze všech směrů bylo od vloženého železa k okraji betonového výrobku nejméně 5cm - protože železo v betonu oxiduje a zvětšuje svůj objem (kdybyste měl železo moc u povrchu, začal by časem praskat - tento jev je možné vidět u některých starých plotových podezdívek).

V každém případě již při budování základu myslete na zavedení elektřiny, pokud ji budete chtít do chatky zavádět podlahou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 73.140 (?), 30.7.2009 11:25

Děkuji za názory. Chystám se že udělám tu desku. Počítám s tl. tak 30 cm. Co se stane když nebude podklad z písku, nebo když písek nebude zhutněný (nemám vibr. desku)? A co se týče základu, ze zbourané původní chatky mám hromadu kamenů a starých cihel. Plánuju že je použiju do základu. Nejdřív vrstva betonu, potom vrstva kamenů - cihel s rozestupy. Ještě mi zbyly původní trubky na rozvod vody, co je vyskládat křížem a simulovat tak výztuž?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 166.66 (?), 30.7.2009 12:25

Objednal bych kontejner a nepotřebné hrůznosti nechal odvést..

železobetonovou desku byste měl podsypat štěrkem. Nicméně, osobně podkládám tuto práci za poněkud zbytnou. Pokud toužíte po betonových základech, zvažte vytvoření základových pásů, kopírujících půdorys stavby, spotřeboval byste zlomek betonu, armování a mohl byste do těchto pásů (ideálně vytvořených  betonovými "bedňáky") skrmit i něco cihel a sutě.

Nicméně, budet -li beton plnit cihlami, nemusíte striktně dodržovat "vrstvy, cihla by pouze měla být ze všech stran obklopena (i tenkou) vrstvou betonu, cihly nezapomeňte namočit, ač o tom nebyla v diskusi řeč, předpokládám, že vlastní betonový základ bude proti pochozí vrstvě betonu hydroizolován.

K vašemu dotazu na tloušťku základů - základový pás by měl být hluboký alespoň na hranicu bezzámrazovou , nicméně, Ve Vašem případě bych se nebál 60- 70 cm.

Vlastní deska pak může být tenčí (okolo 20cm)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 16.190 (?), 30.7.2009 13:28

Postup dle Alího je správný, jen bych do zakladů nedával cihly. Jsou jinak nasákavé než beton a pri mrazech se rozpínají a základ praskne. Proto se do základů dává kamenivo-které je nenasákavé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika