Ohraničení zeleninových záhonů



host - 249.125 (?)
3.2.2020 20:42
To neni pravda, mam vyvysene zahony z modrinu, jednou za 2-3 roky je natru a i po 10 letech jsou jako nove...
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 9.135 (?), 10.2.2017 17:53

10 - 15 let v zemi - záhonu nevydrží žádný dřevo, i kdybyste ho impregnoval svěcenou vodou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 147.130 (?), 10.2.2017 21:57

Proto se mi líbily ty terasové lemy z dřevoplastu, ale dát za metr 150kč nebo 13Kč za dvojnásobně vyšší cetris desku (jsou teď v akci)je přeci jen rozdíl. Jako impregnaci mám jen lněný olej, tím natřu ty hranoly z thermowoodu. Tu folii zevnitř tam teda radši lupnu, ale už se to na můj vkus prodražuje, těch záhonů bude hodně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 152.34 (?), 11.2.2017 14:31

Já mám záhony 6. rokem ohrazené stoletými střešními latěmi, které zůstaly po opravě střechy. Jsou už jak papír. Uvažovala jsem také o dřevoplastu, ale tady jsem se dočetla o deskách Cetris, které mě nenapadly. Dík za inspiraci. Zuzana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 147.130 (?), 11.2.2017 15:28

Prodává se hobby verze v tloušťce 28mm, to by mohlo stačit, ale raději to trochu zapustím do země(hranoly dám totiž zevnitř),výška desek je 30cm, délka 125cm(dám 3 na délku). Moc nechápu ty větší kmeny, které se doporučují dát do vyvýšených záhonů, podle mě stačí větvičky z prořezu skoro jako u kompostu, zvlášť u zeleninových záhonů, ale s tím možná máte větší zkušenosti zase Vy. Mě se líbí dávat spíše biouhel, či agroperlit na provzdušnění, dřevo bych tam kvůli tomu odběru dusíku moc necpal, naočkovaný biouhel bude podle mě mnohem zajímavější a zůrodnění fakticky trvalé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 249.125 (?), 3.2.2020 20:42
To neni pravda, mam vyvysene zahony z modrinu, jednou za 2-3 roky je natru a i po 10 letech jsou jako nove...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Dana22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (325) - 83.225 (?), 10.2.2017 22:40

Já měla jakési starodávné tašky a vše se drolí. Letos chci jen udusat a posypat vrstvou písku. Měla by být asi 10cm, aby plevel neprorostl, ale to se mi nechce. Samozřejmě to neřeší hlínu stékající dolů. Ale zase se to dá pak rozrýt.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 146.150 (?), 11.2.2017 8:08

Písek je pro plevel, a hlavně pro prorůstající trávu, naprosto ideální. To uděláte dobře, do podzimu budete mít v záhonu kvalitní trávník wink

Jinak v zahradnictví se prodávají ohraničující fólie, které se jednoduše zaryjí kolem, nic náročného. A nebo fólie, která se používá do země jako značení nad technickými sítěmi (např. pro elektro červené). Ty vydrží věčně.

Proč něco řešit jednoduše, když to jde složitě...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 50.14 (?), 25.1.2017 19:58
Cihly červené bych již znovu nepoužila. Celý lem se mi do cca 5- ti let rozdrolil. Nahradila jsem jej obdélníkovou dlažební kostkou, kladenou delší stranou k sobě. Jsem spokojená. Sousední tráva se dobře seká a nezarůstá do záhonu. (Sousedé lem vytváří vyrytou brázdou.) Vnitřní chodníky jsem tvořila ušlapáváním, ale nevyhovovalo mi to. Zarůstaly mi plevelem, který šel hůře vytrhnout, byly tudíž vlhké... Zkusila jsem tedy neušlapávat, ale pravidelně prohrabávat. To bylo lepší. V současné době používám prkna desky. Jsou suché, přenosné, kvůli slimákům je obracím nebo slimáky sbírám, protože se zde přes den shromažďují. V krásném francouzském filmu "Příběh Marie" jsem je viděla v klášterní užitkové zahradě. Připadaly mi praktické, přírodní a vkusné. Každému však vyhovuje něco jiného. Příjemné zahradničení, Lenča.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Hospůdka na mýtince - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (105) - 38.61 (?), 25.1.2017 21:14

Nelze říci, že červené cihly se nedají použít z hlediska trvanlivosti. Existují totiž cihly  "ostře pálené" (zvonivky, klinkery), které jsou minimálně nasákavé vodou a vydrží v záhonu klidně 20 i 30 let bez poškození, a cihly obyčejné, které mráz vzhledem k vysokému obsahu vody rychle roztrhá.

Sám jsem kdysi koupil předválečné cihly z bouračky, očištěné i s dopravou za 1 Kč za kus (cca 10 let zpět), a cca 90 % z nich vydrží bez problémů. Bohužel cena nových se dnes kvůli energetické náročnosti pohybuje kolem 7 - 9 Kč za kus, a rozměrově jsou téměř poloviční.

Další volbou může být betonová zámková dlažba a dlaždice, nebo žulový kámen. U těchto roztrhání mrazem nehrozí, a občas se nechají sehnat za nízkou cenu ať ve slevě, nebo při různých demolicí a přestaveb. Doporučuji ovšem minimální tloušťku 7 - 10 cm v závislosti na půdě, kterou máte. Při nižší tloušťce se brzy zatlačí do půdy a začne je obrůstat plevel. I tak je dobré dlaždice pokládat do pískového lože alespoň 10 cm silného (více je lépe).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 50.14 (?), 25.1.2017 22:28
Ano, máte pravdu... přemýšlela jsem o tom, jestli zmiňovat i "zvonivky", které mají trvanlivost srovnatelnou s " komínovkami". Ale vzhledem k finanční náročnosti jsem nepředpokládala její využití na zahradě (a malé dostupnosti " z druhé ruky"). Samozřejmě, že to bez doplnění bylo neúmyslně zavádějící. Lenča.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika