Zkušenosti s filtračními kuličkami



host - 98.186 (?)
20.4.2019 21:26

Dobrý večer, myslím si, že to nepůjde dát místo písku. Jelikož voda teče vždycky ze spodu a v pískové filtraci myslím teče ze zhora ne?

Jinak biokuličky mám, jestli fungují nevím, ale asi nějak ano, voda je čistější..

Obrázek těch, které používám.


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
host - 63.42 (?), 18.4.2019 11:50, zobrazeno: 32174x
Zdravím, máte někdo delší zkušenost s filtračními kuličkami, které se můžou dávat místo písku do filtrace? Vašek
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 98.186 (?), 20.4.2019 21:26

Dobrý večer, myslím si, že to nepůjde dát místo písku. Jelikož voda teče vždycky ze spodu a v pískové filtraci myslím teče ze zhora ne?

Jinak biokuličky mám, jestli fungují nevím, ale asi nějak ano, voda je čistější..

Obrázek těch, které používám.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 4.171 (?), 30.4.2019 15:42
Dobry den, po roce používání jak ve vířivce tak v bazénu jsme max spokojeni a v bazénu jsou místo písku tak filtrace stále stejná jen místo písku 70 g kuliček.Proste u nás palec hore 👍😉
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
TomikV - (17) - 157.7 (?), 13.5.2019 10:42

Filtrační kuličky jsem loni v pulce sezony dal do filtrace misto pisku. Hlavni duvod byl, ze se mi v bazenu na dne usazoval prach a pisek nebyl schopny je zachytit a vyfiltrovat. Co jsem si zjistoval, tak castice prachu ma velikost kolem 10 μm, piskova filtrace vyfiltruje castice cca nad 20 μm. Co uvadeli v popisu tech filtracnich kulicek, tak udajne vyfiltruji az 1 μm. Po provozu zbytku sezony jsem zjistil, ze prachové castice to stejne jako pisek nevyfiltruje. Jinak oproti pisku maji kulicky podle meho nazoru stejnou ucinnost. Nesrovnatelná vyhoda je ale jejich hmotnost a manipiulace,...rukou jdou z filtrace na podzim vyndat, vyprat, vymachat a uskladnit a pouzit opakovane. S piskem je to problem. Jinak pouzivam velkou filtraci s nadobou 50l a vykonym cerpadlem, bazen mam cca 20m3 a slanou vodu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
multa64 - (14) - 95.230 (?), 2.7.2019 16:31

Zdravím,

rád bych se zapojil do diskuze ohledně filtračních kuliček, dost mne to zajímá.Mám bazén Azuro 16 m3 a protože používám studniční vodu, dost jsem se s čistotou vody natrápil.Vyzkoušel jsem kdeco, nejvíce mi pomohla vlastnoručně vyrobená druhá filtrace, která byla plněna drceným molitanem v pytlících(kvůli praní),což je vlastně obdobou kuličkové filtrace.Vždy zaručeně zlikvidovala zelený zákal vody.Loni se mi nádoba, která byla vystavena přímému slunečnímu svitu rozsypala.Začal jsem tedy uvažovat o kuličkách v hlavní filtraci místo písku, bohužel jsem narazil na problém o kterém se výrobci moc nezmiňují a tím je tzv. zpětný proplach pískové filtrace.Tato funkce u kuliček nefunguje, takže je nutné filtraci rozebrat, kuličky vytahat ven a vyprat(zhruba 1x za 14 dní).Rád bych znal Vaše názory a zkušenosti.Prozatím jsem použil místo písku medium Zelbrite a po měsíci používání mám vodu křišťálovou(v kombinaci s tabletami 5 v jednom a ještě čistými tabletami chlóru.-multa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 165.193 (?), 6.7.2022 20:23
Mám bohužel stejnou zkušenost, zpětné praní nefunguje a když jsou kuličky špinavé výrazně snižují průtok filtrace a asi nebude nutné vyndat a vyprat, což u klasické velké filtrace je docela pracné.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 226.76 (?), 9.7.2022 8:28

Zdravím, kuličky jsem používal tyden a vracím zpět písek, jelikož zpětny proplach nefunguje,sad

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 38.146 (?), 9.7.2022 14:45

Správně. Vždyť písek je miliony let osvědčený materiál, jen ho patřičně propírat. A nemusí to být nijak dlouho, měnit ze zpětného (backwash) krátce do proplachování (rinse) a zase zpět, aby se špína zašitá někde za rohem pěkně vychmátla.

Při každém změně toku vypnout pumpu, jinak je to velký náraz, může prasknout těleso pumpy.

Před konečným nastavení na pozici Filtr také krátce Rinse, neboť někdy je tam pod ventilem vzduchová bublina a potom ten ventil pořádně nedosedne. Pokud nemáte možnost ten výtok "rovnou ven" vidět, nevíte o tom a divíte se pak, že voda uchází.   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
speedyxx - (1) - 148.155 (?), 8.7.2019 18:14

Jak jsem psal v jiném příspěvku, mě kuličky vyčistí i železitou vodu, kde jsou částice jemnější než prach. To písek v žádném případě nedokázal. Kuličky to chce ale celkem pravidelně měnit. V sezóně cca jednou za měsíc vyměnit a vyprat. Jinak ztrácejí účinnost. Chovají se totiž jinak než písek. Ten se totiž zanese a postupně ucpe. Kuličky ovšem vodu propouštějí bez odporu dál, jen přestanou chytat nečistoty.
Oproti písku tak kuličky mají další výhodu v tom, že sniřují průtok opravdu minimálně. Voda se tak pročistí mnohem rychleji, protože se za den protáhne filtrací víckrát, než při použití písku.
Špatné na nich le je, že nejdou propláchnout tak jako písek přepnutím režimu filtrace na propláchnutí. Musí se opravdu fyzicky vyndat a hodit do pračky na 30°. Proro mám celkem 3 náplně, které postupně peru a měním ve filtraci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 56.17 (?), 24.6.2022 10:11
Písek ani kuličky nestačí na pyl a jemný prach. Řadu let používám sedimentační princip. Usazeniny z bazénu odsávám přímo do sudu. Den počkám a vodu přepustím zpět do bazénu. Vločkovač kápnu jen do sudu. Ventil filtrace je nastaven na pŕímý průtok mimo filtr. Stejným způsobem také filtr proplachuji. Ztráta vody ja cca 10l z 300 litrového sudu. Jedu jen na dešťovku, v zimě bazén jen vypustím těsně pod skimer, který vycpu polystyrenem. Do trubek zastrčím molitan, který se používá na izolaci vodovodních trubek, v bazénu mám plováky. Vhodné pro zapuštěný bazén foliový. Pět let jsem do bazénu nenalil vodu z vodovodu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika