Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Zahradní bazény > Modrá skalice ano či ne?

Modrá skalice ano či ne?

Optus (196) - xxx.xxx.63.130 (?)
11.7.2019 22:43

To 115.250: mám momentálně 5 IBC a nikdy jsem řasu neměl. Dvě IBC mám devět let, jsou od rána do poledne na slunci. Zabalil jsem je do stínící fólie co se dává na ploty, ale bylo to škaredé, tak jsem je ještě obalil rákosem. Takže je tam zamezen přístup světla a řasa neroste. Další IBC je porostena břečťanem, že se stěží pozná co pod ním je. Pokud zaprší, jde voda ze střechy, ale po většinu roku čerpám vodu do IBC ze studny.

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

Partnerem sekce je Oase - koupací a zahradní jezírka

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.225.193 (?)
13.4.2009 17:47, počet návštěv: 619847
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)
Zdravím všechny bazénáře, myslím a i moji známi mi to potvrdili, že úplně nejlepší je modrá skalice. Jen nevíme jak ji dávkovat.Poradí te nám někdo? Díky
Připojit reakci   

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.20.42 (?)
15.4.2009 14:47
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

mírně vrchovatou kávovou lžičku na 5 kubíků vody. PM

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

tomast (566) - xxx.xxx.244.15 (?)
16.4.2009 7:11

přesně je to 5-7 gramů na kubík vody. Větší množství nemá smysl, je to pak jenom zbytečná zátěž pro ŽP.

pro PT: modrá skalice brání rozvoji řas.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

sarkamala (6) - xxx.xxx.14.13 (?)
11.6.2011 23:25
5-7 gramů skalice na kubík vody je jistá cesta na kožní. Max je dávat 1gram na kubík vody.
Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.92.108 (?)
2.1.2015 16:57

Skalice modrá je výborná jako doplňující desinfekční přípravek (biocid/aligicid) a s ohledem na její cenu (cca 120kč 1kg stačí i pro velký bazén na sezónu) a zřejmě i bezpečnost (viz. níže), není asi nikdo, kdo by racionálně zdůvodnil, proč ji v nějakém bazéně nepoužívat alespoň pro jistotu jako záložní nerozpadající se biocid.

Skalice modrá (síran měďnatý) obsahuje 25% mědi. (Např. 4g skalice obsahuje 1g mědi.)
Skalice modrá je levný a dobrý způsob jak dostat měď (měďnaté ionty) do bazénové vody.
Měď funguje jako biocid (látka tlumící růst nežádoucích organizmů) a specificky dobře funguje jako algicid (proti řasám) na rozdíl od chloru, který má s již rostoucími řasami problém při běžných "lidských" koncentracích chlóru.
Dostatečně účinná a zároveň bezpečná koncentrace mědi je 1-2 mg/l. Tomu odpovídá 4-8mg/l skalice modré (resp. 4-8g/m3).
Měď nelze používat samostaně, protože kromě dezinfekce bazénové vody (dávkování nějakého biocidu) je bazénovou vodu a v ní obsažené nečistoty nutné zoxidovat. Oxidaci lze provádět dvěma způsoby - chlórem nebo kyslíkem (peroxid, ozón). Chlór někdy nemusí být dostatečný biocid (algicid - na řasy) a kyslík (peroxid) nelze bez dalšího biocidu používat vůbec.
Měd je výborným, bezpečným (při 1-2 mg/l)  a levným doplňujícím biocidem/algicidem ke chlóru případně kyslíku nebo ozónu.

Skalice modrá (síran měďnatý pentahydrát) je obsažen v mnoha "kombinovaný" chlorových pomalou rozpustných tabletách obvykle 2%. Hledejte v etiketě podle registračního čísla chemické látky CAS 7758-99-8 nebo evropské ES 231-847-6. Obsah skalice je tak malý, že významné předávkování skalicí modrou je z těchto tablet prakticky nemožné. Spíše naopak. A navíc na počátku po napuštění vody je obsah mědi při použití těchto tablet velmi malý a účinek mědi žádný, proto je vhodné před pravidelným používáním těchto tablet na začátku do nové vody nadávkovat startovací dávku skalice modré viz. níže a aspoň občas změřit obsah mědi viz. níže.

Dávkování :
Prvotní dávkování skalice modré je 8g/1m3. Tím se dosáhne horní hranice požadované koncentrace mědi 2mg/l.
Dále je potřeba udržovat koncentraci mědi v rozsahu 1-2mg/l.
Toho lze dosáhnout jedině dávkováním podle měření obsahu mědi v bazénové vodě.
Naštěstí na českém trhu existuje dobrý  "Kapičkový tester Cu" od firmy DUKE z Jablonce za cca 300Kč, který vystačí na 120 měření.
Při poklesu obsahu mědi pod 1mg/l se dávkuje 4g/1m3 skalice modré (1/2 prvotní dávky), aby se koncentrace dostala do rozsahu 1-2mg/l. Pokud používáte kombinované pomalu rozpustné chlórové tablety, které obsahují skalici modrou je možné, že tablety pokryjí podstatnou spotřebu mědi. Tablety obsahují typicky 2% skalice.
Opakované dávkování skalice "podle oka" "tak nějak" "jednou za x dní" nelze doporučit bez získání několikaměsíční zkušenosti ve vašem bazéně. I po získání zkušenosti je vhodné občas (1x měsíčně) obsah mědi změřit. V případ problémů s vodou s podezřením na "přílišný život" je potřeba měřit často třeba i denně. V běžných podmínkách když voda "nežije" se obvykle dávkuje 1x za 2-4 týdny, ale je možné že nebude potřeba přidávat skalici celou letní sezónu.
Měď se ve vodě samovolně nijak nerozkládá ani z vody neuniká - na rozdíl od chlóru nebo peroxidu.
Spotřeba mědi je úměrná množství zahubených mikroorganizmů. Z vody se dostává společně s kalem z filtru. V krásně čisté vodě (mrtvé vodě) se nespotřebovává. Naopak ve vodě, kde je již problém se životem (již začala zelenat, slizovité stěny, zvýšení zákalu vyvolané růstem mikroorganizmů) je spotřeba mědi enormní a počáteční dávka může být spotřebována prakticky ihned po nadávkování skalice modré do vody a je potřeba dát další dávku např. hned další den. Větším problémem než předávkování mědi je její nedostatečné dávkování, protože v době kdy začínají problémy, ještě jste na problém nezareagovali, voda začíná ožívat, spotřeba mědi vzroste a bez dodávkování velmi rychle klesne koncentrace mědi na nulu, voda se zkazí, poté uživatel bazénu začne dávkovat zvýšené dávky, voda bude krásná, ale bude v ní zase nadbytek mědi. Pozn: Životu ve vodě obecně svědčí jakékoliv zákaly a nečistoty. Dobře fungující filtrace podpořená přidáváním vločkovače (flokuantu) a nízký obsah všech solí a především nízký obsah vápníku/hořčíku ve vodě (tvrdost) naprosto zásadně omezují život ve vodě a tím i spotřebu dezinfektčních látek (biocidů) a tedy i mědi.

Bezpečnost:
Měď je biogenní prvek. V malých koncetracích je nutná pro život. Doporučená denní dávka mědi pro člověka je 1mg/den (v některých zdrojích 2,5mg/den). Ve vysokých dávkách je měď toxická.  Jednorázová toxická dávka mědi (těžký průjem) je 500mg (2g skalice modré). Smrtelná jednorázová dávka mědi je >2g tzn. >8g skalice, jeden zdroj tvrdí 50g skalice. Měď je z těla průběžně vylučována ledvinami a nedochází k její kumulaci v těle. Je zřejmé že měď v bazénové vodě při udržování koncentrace 1-2mg/l je pro člověka bezpečná (pro dosažení toxicity by bylo nutné vypít nebo jinak vstřebat více jak 100l bazénové vody a dálší pohled na bezpečnost je, že 1l bazénové vody "pokryje" doporučenou denní dávku mědi). Měď a skalice modrá jsou vysoce toxické pro všechny vodní organizmy včetně ryb - smrtelné dávky jsou 1mg/l a méně při době působení řádově desítky hodin.

Problémy při předávkování mědi:
Při předávkování hrozí zbarvení povrchů,  zbarvení vody a při vypití bazénové vody průjem.
Bezpečnou hranici obsahu mědi ve vodě já považuji do 5mg/l  (20g sklalice modré na 1m3).
Tuto hranici lze pohodlně během sezóny překonat pokud se bude do krásné čisté (mrtvé) bazénové vody přihazovat "pro jistotu" pravidelně skalice, zvýšená koncetrace totálně umrtví žitot ve vodě, její spotřeba klesne k nule a skalice se bude ve vodě "pěkně" kumulovat.
Při dávkách 20mg/l (80g sklalice / 1m3 tzn. 10x více než je uvedená prvotní dávka)  se objevuje žluto-rezavý zákal (moje zkušenost v mé vodě).  Při vysokých koncentracích skalice modrá funguje jako vločkovač (flokluant) stejně jako síran hlinitý, který se pro vločkování běžně používá. Samozřejmě že skalici modrou nelze používat jako flokuant, ale ukazuje to na její další podpůrnou flokuační funkci.

Poznámky k mědi:
"Mědí" se zde pro účely bazénové dezinfekce rozumí měďnaté ionty Cu++ rozpuštěné ve vodě. Kovová měď Cu0 je stálý kov a biocidní schopnost měděných povrchů je minimální, resp. velmi rychle se ztratí jakmile se měď pokryje oxidy.
Koncentrace mědi pod 0,5mg/l asi už nemá praktický biocidní význam.
Komfortním způsobem dávkování mědi do vody jsou elektrolyzéry s měděnými elektrodami, které se působením elektrického proudu postupně rozpouštějí do vody. Princip účinku je stejný jako při dávkování skalice modré - vnesení měďnatých iontů Cu++ do vody. Elektrody navíc obsahují stříbro případně zinek. Tím se dosahuje synergický efekt (silnější spolupůsobení). Koncentrace mědi se pak prý může udržovat nižší 0,5-1mg/l. Zinek je stejně jako měď biogenní prvek (tedy zřejmě taky bezpečný), ale stříbro biogenní není a hodnocení bezpečnosti/toxicity stříbra pro člověka jsou velmi různé (od absolutní bezpečnosti koloidního stříbra až po vysoce problematické kumulování stříbra v těle).  Aby měl elektrolyzér měděných elektrod význam musí obsahovat měření koncentrace mědi a regulaci. A pak se jedná o zařízení v ceně 15-30 tis.Kč s elektrodami za tisíce na rok a měřící sondou v ceně několik tisíc, která má omezenou životnost jednotek let. A zařízení neřeší oxidaci vody (nutný chlór či kyslík). Celkově se elektrolyzér zdá být spíše pochybné zařízení.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.152.136 (?)
25.6.2015 18:57

Dobrý den. Moc pěkný článek. Zajímalo by mě, čím se dá dostat ta měď z vody, pokud se to předávkuji na vyšší hodnoty. Víc jak 2mg/l. Děkuji

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

fanatix (256) - xxx.xxx.209.79 (?)
25.6.2015 20:35

vločkovačom, ten okamžite meď vyzraža

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.12.253 (?)
25.6.2015 21:09

ak myslite hlinitu sol, tak by bolo proti chemii aby ste s nou vyvlockovali rozpustenu med. Skuste vyskusat, ale mam pochybnosti. Skor nejakym uhlicitanom sodnym a zvysenim pH hore.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

25.6.2015 21:53

Ještě se zeptám. Za jak dlouho po přidání vločkovače se smí do vody. Na obale to není napsáno. A jak často ho dávat?  

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

PP. (5400) - xxx.xxx.9.135 (?)
25.6.2015 22:11

Kdykoliv. Triplex nebo čtyřtablety taky obsahují vločkovač a jsou v plováku pořád. Při použítí kapalného by se měl nadávkovat, rozmíchat cirkulací a pak nechat bez filtrace v klidu, nejlíp přes noc. Druhý den pustit filtraci, vysát kal a vyprat písek. Jak často  - když za sluníčka žbluňknete rukou do bazénu a na dně nevidíte duhové odlesky, je potřeba zachlorovat a vločkovat. Doporučuje se jednou týdně. Údržba vody je popsána na webech které prodávají bazény.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.184.190 (?)
29.8.2018 10:08

Dobrý den. Bazen má 50000 l vody, a Chlor mám 3. Je to v pořádku? Děkuji

Obrázky:
Chlor
Chlor
Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

8.7.2015 18:18

Dobrý den. Mám dotaz. Skalici jsem nadávkovala 3g na 1q. Při měřeni testrem DUKE jsem naměřila hodnoty 0,5mg/l. Píšete, že pod už nemá skoro žádný účinek. Ale dceři to obarvuje tato hodnota vlasy mírně do zelena. A máme na bazénu takovou divnou, jakoby mastnou hnědou linku. Při myti té linky, jsem zjistila, že je také zelená. Dezinfikuji chloranem sodným. Tak kde jsem udělala chybu?? Moc děkuji za vaše odpovědi.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.40.67 (?)
8.7.2015 18:37
Podle mého názoru to dělá chlornan sodný v kombinaci i třeba s určitým druhem šampónu. Jak jsem přestal dezinfikovat chlornanem, barevné příznaky skončily. Zřejmě v kombinaci s dámským šampónem. Výrobce chlornanu mě odkázal na jejich chemika a ten se nejprve divil a potom ať dcera zkusí změnit šampón. Rozhodl jsem se jinak, chlornan jsem přestal přidávat a úplně přešel na bezchlórovou dezinfekci.
Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.96.42 (?)
7.8.2017 8:06

K tomuto článku, ionizátor s měděno, štříbro zinkovými elektrodami funguje naprosto bezvadně. Roky neznám, co je zelená voda a jen kontroluji stav elektrod a zda se ionizátor náhodou nepokazil. Stál přes 10 000 korun, deset je v provozu, ročně 1000 korun, elektrody jsem sehnal do foroty za babku. Výprodej. Na zimu dávám chlornan, protože filtr nejede. Proti dávkování lžičkou, tabletkami je ionizátor automatika a z dovolené se vracím k čistému bazénu. Bazén máme pro radost, začátky však byly těžké, než jsem se poučil z chyb svých i jiných. 

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.4.182 (?)
13.8.2018 16:46

Takto perfektně zpracované informace jsem už dlouho neviděl.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.95.245 (?)
26.7.2015 16:59

velky suhlas..mozno nie na kožne..ale chuda pečen a oblicky.. oci a sliznica, max. 1 g a aj to je AŽ  - AŽ, vidte moj prispoveok hore..A vykašlite s ana šetrenie apodobne kecy o nezavadnosti, na karte bezp. udajov su uvedene toxicke koncentracie pre ryby..

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

majk (7) - xxx.xxx.119.92 (?)
17.9.2018 13:22
max. 1 gram skalice na kubik? Haha kdyz do 4 gramu skalice je to stale pitna voda, takze spravne davkovani je 4-8 gramu na kubik jako prvni davka a nasledne merit, nedvat dalsi davky bez zjisteni, kolik toho v bazenu zustalo. Asi jste si to spletl s 1 gramem medi na kubik, to je spravne ale skalice obsahuje cca 1/4 vahy med, takze 4g skalice = 1g medi.
Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.101.234 (?)
22.4.2009 10:14

Dávkování by aqsi nebyl problém, to jsem našel uvedené na pytlíku s modrou skalicí, ale není mně jasné, jak často se má do bazénu dávat, nejedná se o zcela neškodnou látku, tak aby nmedeocházelo k nějaké nebezpečné kumulaci.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.102.218 (?)
1.5.2009 21:20

davkovani skalice staci bohate 3g na 1m3 a to max 1x za 3 tydny

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.22.30 (?)
19.8.2016 10:41

Lidi, já řešil loni takové problémy s bazénem skrze řas, vyzkoušel vše možné, savo s ostatními přípravky nepomáhalo, vločkovač je sice fajn, pročistí ale nevyřeší tvorbu řas. Letos jsem vyzkoušel jako poslední možnost skalici modrou (0,5kg = 70Kč) a nevěřím vlastním očím, kombinuji to ještě se savem + (malé) chlor tablety a je to bomba, voda jak křišťál každý den. Dávkuji - cca 1 vrchovatou polévkovou lžíci, kterou rozmíchám v 20L kbelíku a po částech vlévám do 4 cm3 bazénu. Druhý den ten samý postup se savem, savo tak 3dcl. K tomu 2 malé tablety. Opakuji co týden, savo i 2x, samozřejmě při každodenní zapnuté filtraci (výkon 4cm3/hod.)cca 2 h. Přitom nemáme nikdo žádné kožní problémy, jak někdo uvádí, to vůbec nechápu. Bazén je na puštěný pitnou vodou. Je lepší ho zakrývat plachtou přes límec. Přes solární se do něj dostávají alergeny a vše co tvorbu řas podporuje. Navíc mi stačí 12kg náplň písku na celou sezónu protože voda je stále čistá. Nechápu, jak můžou prodávat,,milion,, přípravku za 300-500Kč. Skalice modrá, je podle mně nejlepší co v bazénu funguje!!

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

19.8.2016 11:47

Chápu vaši snahu dát řasám pořádně přes držku, ale nejsem si jistý správností vašeho postupu. Post těsně nad vaším dosporučuje dostatečnou koncentraci skalice. Mně připadne, že to překračujete možná pětkrát. Chápu, že řasy tam nejsou, ale přece jen ta koncentrace mědi bude asi dost velká. Měříte to nějak? A trochu nechápu, jak se přes solární plachtu dostávají do vody alergeny. Jaké, z čeho?

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.17.210 (?)
19.8.2016 14:10

..je nezmysel opakovane pridavat modru skalicu, pretoze v bazene zostava, na rozdiel od oxy a chlor tabliet ktore sa "minaju". Staci udrziavat primerane konstantne pH a obsah mednatych ionov je vo vode nezmeneny. Radikalne sa meni s pH. Vysoke, nula nizke pH rozpusti vsetku med co je vo forme nebadaneho kalu, napr aj vo filtry.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.239.227 (?)
4.1.2010 16:13

Pane kolego představte si, že se jedná o síran měďnatý, tedy dost tvrdou chemikálii na bázi mědi. Pokud se v tom budete koupat, těším se na Vás v ordinaci.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.215.11 (?)
24.3.2010 7:32

Modrá skalice (síran mědnatý) je běžnou součástí prakticky všech kombinovaných tablet na úpravu vody v koncentraci cca 2%, v jedné 200g tabletě jsou tedy zhruba 4g síranu mědnatého. VJK

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.73.3 (?)
11.6.2011 18:06
Co je to tvrdá chemikálie na bázi mědi? :-D Můžete alespoň napsat jak se projeví účinky v prakticky stopové koncetrace v bazénu na lidském zdraví?
Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.60.118 (?)
16.7.2012 19:40

Do veřejných bazénů se aplikuje chlorman sodný, síran hlinitý a síran měďnatý, poslední chemikálii obsahují všechny předražené prostředky na údržbu bazénů.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

j3david (166) - xxx.xxx.233.198 (?)
17.7.2012 0:23

Taky doufám, že nedáváte do bazénu dihydrogen monooxid. To je totiž strašně nebezpečná chemikálie po jejímž vdechnutí každoročně zemře mnohonásobně více lidí než na otravu modrou skalicí.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.224.35 (?)
17.7.2012 0:43

Clovek si najivne mysli, ze je okolo cista priroda. Iba ked sa zacne analyzovat, zisti sa, ze je to cista chemia....same molekuly, atomy a chemicke vazby!!!

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.252.25 (?)
30.7.2012 12:36

Dobrý den mám dotaz ke Kečupu:

chtěla jsem se zeptat máme bazén (povrh fólie) a na dně se nám usadil vodní kámen, nevím si rady s odstraněním kamene při napuštěné vodě. Teď v plné sezóně se mi voda nechce vypouštět a o čištění ani nemluvím, již jsme to jednou čistily a zabralo nám to celý týden ve 3 lidech. Někde jsem se dočetla, že lze použit kyselinu chlórovodíkovou tzv. HCL. Mohl byste mi poradit jestli s tímto máte již zkušenosti a jakém poměru bych toto měla do bazénu o objemu 30 m3 dát.

Mockrát děkuji za odpověď moc by mi to pomohlo.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.163.143 (?)
30.7.2012 20:50

Dobrý den
Jak popisujete že se vám usadil vodní kámen na stěnáchči dně v bazénu,  tak obsahuje vysoké množství vápníku a hořčíku, které se z vody srážejí ve formě vodního kamene. Určitě jste použila vodu ze studny. Snad jste použila kvalitní písek do filtrace. Stává se že lidi použijí křemičitý písek s vápencem, který bude předávat výší tvrdost vodě. Já bych doporučil Zeograin.Kontrola je jednoduchá, na písek kápně te HCI a jestli se zapnění tak vám bude předávát vyší tvrdost vodě. Jestli nechcete vypouštět vodu, tak bez problému použijte „technickou kyselinou chlorovodíkovou (HCl 31%)“. Předem si zkontrolujte pH, já bych dal klidně 3 litry na váš bazén.Mám s tím dobré zkušenosti.Jinak popis je na tomto příspěvku.

Po třech hodinách změřit znovu pH a při zvýšené hodnotě znovu operaci opakovat. Nepočítejte-že vám zmizí kamenec ze dna, jenom změkne voda a dál se vám nebude vytvářet kamenec. Po čase, se vám bude kamenec rozpouštět v měkké vodě. Okamžitý výsledek,  by se musel bazén celý vyčistit. vodní kámen usazený na stěnách bazénu nikdy nečistěte mechanicky (nenávratně poškodíte bazén), ale pouze chemicky. Většina povrchů bazénů lze čistit od vodního kamene technickou kyselinou chlorovodíkovou (HCl 31%). Doporučuji předem odzkoušet na malém kousku povrchu. Takto nelze čistit bazény, které jsou vyrobené z kovu, betonu nebo z obkladů (poškození spár). Běžné typy plastových a foliových bazénů lze takto s úspěchem čistit. Kvalitním bazénovým kartáčem nebo houbou potřete vodní kámen, který se působením kyseliny během chvilky zcela rozpustí. Poté opláchněte vodou. Kyselina nesmí přijít do styku s žádným kovem, včetně nerezu, ani s materiály, s kterými kyselina reaguje (malta, beton, spáry obkladů apod.). V případě, že se již tak stane, postižené místo ihned opláchněte proudem vody. Při tomto čištění je nutné používat ochranné pomůcky běžně doporučené pro práci s kyselinami. Zejména je důležité používat vhodnou ochranu dýchacího ústrojí (silně dráždivé výpary). Potom musíte udržovat nezávadnou vodu po celou koupající sezónu je třeba dodržovat několik základních jednoduchých pravidel. Ošetřování vody se nejlépe provádí pomocí chemických přípravků a můžete se rozhodnou, jestli budete vodu ošetřovat s pomocí chlorové nebo kyslíkové desinfekce a kvalitní pískovou filtraci (já nedoporučuji chlór jako p.Kečup.) Jestli se vám zakalí voda kupte si Síran Hlinitý Al2(SO4)3,(známý jako kamenec). Používá se především jako flokulační (vločkovací) čistidlo, viz odkaz výše, hlavně nechat přes 24 h. v klidu. V drogérii za něj dáte pár desítek korun a ten samý prostředek můžete koupit v odborných prodejnách okolo 300 Kč. Neboj- te se použít HCl, když dodržíte doporučené rady pro práci s kyselinami.Používá se všude.I já ho používám.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.109.49 (?)
14.5.2016 21:37

Dobrý den.
Věřím ve Vaše zkušenosti v oblasti bazénů a proto píši tento e-mail. Předem Děkuji za Váš čas. Mám veliký problém s stěnami a dnem bazénu. Bazén plastový svařovaný. Stěny a dno bazénu jsou bílé a nemohu je ničím vyčistit.Použil jsem všechno možné chemické přípravky při vypuštěném bazénu i v napuštěném stavu, nic nepomáhá, jenom když silou škrábu do stěn a do dna bazénu objeví se původní modrá barva a na nářadí zůstane bílý prášek.nevím jak dostat toto svinstvo ze stěn a dna bazénu.Nemáte někdo zkušenost, já jsem vyřízený.Zkoušel jsem i kyselinu Hcl, nic nezabírá jenom mechanické škrábání a to v celém bazénu nelze.Poraďte jsem zoufalý. Moc děkuji za rady. S Pozdravem Josef, jose111@ centrum.cz

Obrázky:

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

ales_22 (262) - xxx.xxx.9.129 (?)
14.5.2016 22:30

Buďto vodní kámen, ale ten musí jít rozpustit např. kyselinou citronovou, která je k plastu poměrně bezpečná. Druhá možnost (dle mého mnohem pravděpodobnější) je, že je použit méně kvalitní materiál s nižší odolností vůči chlóru a bazén jste si vybělil - používal jste chlornaté přípravky? Kyselina chlorovodíková i chlor obecně mají silné bělící účinky - mám flašku technické 30% HCl s modrým plastovým špuntem, který má navrchu úplně bílé kolečko, jak zkrz špunt uniká malé množství plynného chlorovodíku. Můžete detailně prozkoumat, jestli materiál, který jste seškrabával, je skutečně nános na plastu a nebo je to odbarvený původní plast? Když to oškrábete, objeví se hladký, neporušený povrch plastu?

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

Kečup (74) - xxx.xxx.16.118 (?)
2.8.2012 1:25

Zdravím
Ano souhlasím použít ke snížení pH vody technickou kyselinu chlorovodíkovou (HCl). Kolik máme dát litrů (HCl) do bazénu je alfou a omegou. Záleží i na celkovou alkalitu vody co máte. (Celková alkalita představuje souhrn bazických látek rozpuštěných ve vodě, které je schopnost vody tlumit změny pH po přídavku kyselin, jinak i tlumivá kapacita – ústojnost vody). Pak to jednoduše nelze spočítat, o kolik se pH změní, způsobuje právě hodnota celkové alkality. Je-li tato hodnota příliš vysoká, bývá také příliš vysoké pH, a navíc vykazuje vysokou míru stability - má tzv. vysoké pufrační schopnosti. Je-li celková alkalita (CA) příliš nízká, pH není stabilní a má velmi velké a časté výkyvy. Váš potřebný výpočet je velice obtížný. Nejlepší je prostý vyzkoušení dávky přípravku v menším měřítku. Není to metoda vědecká, za to je nejjednodušší, nejrychlejší a nejpřesnější. Nalijete do kbelíku 10 litrů vody z vašeho bazénu a změřte pH,  přidejte 1 ml (HCl)  na jeho snížení. Po řádném zamíchání znovu změřte pH a zjistíte, o kolik se snížilo. Pak již jednoduchým přepočtem převedete dávku na celý objem bazénu.
Jinak výrobce „ INCHEMA“  má dokonce návod na snížení pH v bazénech. Na úpravu stačí (do cca pH 7) kyselina sírová 38% - obvykle pro snížení pH bazénové vody platí: 30 ml kyseliny sírové sníží pH 1000 l (1 m3) vody o 0,1.
Jestli budete dodržovat hodnotu vody 6,5 –do 7 pH, tak se po čase ztratí vodní kámen co máte na dně. Tento proces však trvá několik dnů až týdnů.  Takto lze odstranit vodní kámen bez vypuštění vody.Kyselina ihned s vodou reaguje a rozkládá se na neškodné látky.Bude muset filtrovat, vločkovat a luxovat dno. Nebojte se toho, výsledek přijde za pár korun, jenom dodržte základní požadavky s prací s kyselinami. Jak se tady pořád píše,  kyselinu do vody nikdy obráceně a nefetovat.
Kečup

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.82.214 (?)
17.6.2013 16:02

Nebojte se jednoduchých chemikálií jako je kyselina a modrá skalice. principem drahé bazénové chemie je obvykle chlor, který se odpařuje a uniká. Dříve se nic jiného nepoužívalo, než za pár korun modrá skalice. Byznys okolo bazénové chemie vás nutí chlorové prostředky obnovovat a dávat do bazénu tisíce za sezonu. Ani chlor není nijak zdravý, záleží vždy na koncentraci. Modrá skalice je v bazénu dlouhodobě a stačí pár gramů. Přece vám ji nebude nikdo v bazénovém centru doporučovat??  Co by na vás vydělal??  Celkově vždy a všude hledejte jednoduchá a ověřená řešení. Nejen že jsou laciná, ale také nejučinnější.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.151.220 (?)
6.6.2014 12:07

Naprosto souhlasím s celým vašim příspěvkem.yes Již pátým rokem používám do bazénu jen modrou skalici (jednorázově) na začátku sezóny a voda je průzračná po celé 4 měsíce bez dalšího udržování. Dávkuju 3g na kubík vody.wink

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.95.245 (?)
26.7.2015 16:55

POZOR... modra skalica je prudky jed.. Staci koncentracia 0,1 mg na liter vody  -  (1 l vody ma = 1 000 000 ml, alebo mg) na hubenie rias.. na hubenie ryb staci od 0,1 do 1,2 mg / liter..  A teraz k prepoctom.. Ak aplikuje ako tu pisu mudrci 5 g modrej skalice na kubik vody../co sa nezda az tak moc) budete mat koncentraciu viac ako 1,2 mg / liter medi /nieco malo sa hned vyzraza) a teda a ta voda je plne toxicka pre ryby (ryby v nej podochnu urcite vsetky casom a vy sa v nej kludne kupete, pripadne si upijete,,, aj kozou sa dostava med do tela).. cize ak dat tak max. 1g na kubik vody, alke lepsie su algicidy a tie nestoja az tak vela. Modra sklaica je aj v tabletach..ale tam je mozno 4 g na tabletu 200 gramovu.. ktora tam ma byt cca tyzden v 20 m3 bazene.. Vy tam nasypete napr. 50 g co mate ako 12 tabliet obsahom medi..) modra skalica farbi oblecenie vlasy.. NEPOUZIVAT.  Ja som dal 3 g na m3 a zafarbilo to plavky,,tiez som dal na rady na nete..a potom som si veci nastudoval a plati to co je v uvode... max. naozaj max.  aj to je vela 1 g skalice na m3 vody a aj to na zaciatku sezony..pokial pouzivate triplex chlor,, tablety..kaslite na skalicu, znizte HCL PH pod 6,8 a budet ebez rias celkom urcite

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

fanatix (256) - xxx.xxx.94.99 (?)
26.7.2015 22:45

hm hm... kolega

Staci koncentracia 0,1 mg na liter vody na hubenie rias...Komercne algicidy do jazierok obsahuju 0.4-0.6mg Cu/liter so zarukou nezavadnosti pre ryby. Osobne viac krat vyskusana skalica v jazierku s rybami, koncentracia Cu 0.5 a prezil aj najmensi plodik!

Medzná hodnota pre Cu v PITNEJ vode je 2mg/L!!! (v ČR 1mg/L) vid. Predpis č. 354/2006 Z. z, Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovujú požiadavky na vodu určenú na ľudskú spotrebu a kontrolu kvality vody určenej na ľudskú spotrebu. Preto su obavy z negatívnych účinkov na zdravie neopodstatnené! Limitné hodnoty sú totiž stanovené na základe dlhodobého sledovania pitia vody na zdravotný stav obyvateľstva, ktoré nepotvrdilo nepriaznivé účinky na zdravie ľudí.

...a teda ak ta voda je plne toxicka pre ryby (ryby v nej podochnu urcite vsetky casom a vy sa v nej kludne kupete, pripadne si upijete,,, aj kozou sa dostava med do tela)... Apropo, medzna hodnota pre chlór v pitnej vode je 0,3 mg/l ale v bazene mate 1mg a viac, to vam uz nevadi??? Ved koncentracie 0,05-0,3 mg/l aktivnívneho chloru pri dlhodobom posobeni je toxická tiež pre vsetky ryby!

V mojom bazene mam koncentraciu Cu 1.5-2mg/L co je 6-8g skalice na m3. Nikdy nikomu nic nezafarbilo, ziadne zviera sa neotravilo (denne sa v bazene napaja vtactvo) a dokonca sa do bazenu pravidelne stahuju zaby z jazierka ked ich tam nahana uzovka.

Zafarbenie plaviek sposobuju aj nalevnici rodu Stentor a vlasov reakcia s peroxidom

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.213.224 (?)
27.2.2017 11:54

Vyvoláváte naprosto nesmyslnou paniku. Měď je opravdu silně toxická, ale jen pro řasy, a vodní organismy, pro člověka jen minimálně. 1mg/l je přípustné i pro pitnou vodu.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.111.235 (?)
21.6.2013 20:24

zdravím,,mám bazén 7 let, drahé přípravky z mounfildu nepoužívám, na snížení PH dávám HCL, kyselina chlorovodíková, koupíte v každé drogérii, nebo kyselinu sírovou H2SO4,vynikající laciné, ostatně veřejné bazény používají taky, na dezinfekci nepoužívám savo, nebo to je zlodějna na lidi,,savo má jen kolem 3 procent chlornanu sodného a stojí 50kč,,já koupím 10 l chlornanu za 240kč a máme to dvě rodiny na celou sezonu, ten má mj.chlóru 15 procent, tak si spočítejte kolik sava si uděláte, dále koupím siran měďnatý-zabraňuje tvorbě řas, a síran hlinitý -vysráží zákal,,je nutné používat tester na vodu, tj jaké má voda PH, a kolik chloru jsem dal do vody,,obyčejně dám tak 1dcl, kyseliny za týden, podle počasí

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.187.51 (?)
12.8.2013 21:37

Po marném boji s chemií společnosti Mountfield jsem použila na likvidaci řas (voda v bazénu byla temně zelená) savo a modrou skalici. Po 2 dnech voda změnila barvu na průhlednou:).  Nevim však, co dál. Ph je velmi nízké-6,8-, nezvýšilo se ani po přidání předepsaného množství Ph+. Chlór je téměř na nule. Mám obavu, že mi voda opět zezelená. Poradí někdo se zkušenostmi?

Děkuji. Dana

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

PP. (5400) - xxx.xxx.14.199 (?)
13.8.2013 6:46

Máte plovák s tabletou? Přidejte vločkovač podle návodu. Přes noc vypněte filtraci. Druhý den odsajte kal ven z bazénu. Zase Savo a vločkovač. Druhý den zase odsajte kal. Měl by být znát pokrok. Ph 6,8 není nijak extrémně nízké. Zkuste přisypat jeden - dva pytlíky jedlé sody z hypermarketu. Druhý den změřte Ph. Pokud se nezmění, musíte použít přípravek na úpravu alkalinity. S tím zkušenost nemám.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

Marvella (813) - xxx.xxx.48.194 (?)
13.8.2013 14:32

Dobrý den Dano, již 30 let dáváme do bazénu jen chlorové tablety a na tvrdost rozvařenou ve vodě krystalovou sodu (na sáčku musí být uvedeno, že je soda vhodná do bazénů, kupuji ji v klasicky v drogerii) a filtrujeme, hlídáme Ph. Je to naprosto jednoduchá alchymie. Voda je krásně křišťálová, za celá léta se v ní už vycachtalo dětí a nikdy nikomu nic nebylo, což při tom množství vody co vypijou je docela malý zázrak. Marcela

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.105.56 (?)
9.9.2014 8:33

Dihydrogen monooxid mám v bazénu v hojné míře. Souhlasím, že vdechování může způsobit i smrt. Požití je naopak doporučeno dokonce i televizních reklamách.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

j3david (166) - xxx.xxx.250.74 (?)
2.7.2015 21:50

Ovšem právě bylo prokázáno že 100 procent těch, co požívali Dihydrogen Monooxid (DHMO) zemřelo, nebo zcela určitě zemře.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

fanatix (256) - xxx.xxx.7.98 (?)
4.8.2015 10:36

Pokus o oživenie témy? laugh

Vseobecne znama vec, staci rozmyslat nad tym co citam. Dihydrogen (2 mol vodika) monooxid (jedna mol kyslika) = H2O

Pan David mal vlastne pravdu ked vo svojom prispevku pisal, ze sa jedna o nebezpecnu latku po ktorej vdychnuti rocne zomiera mnohonasobne viac ludi nez na otravu Cu. Rozpravat o tom by vedeli, keby mohli, vsetci kt. sa utopili.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

j3david (166) - xxx.xxx.51.179 (?)
4.8.2015 13:50

Ovšem DHMO naředěný na 50 procent produktem destilace švestkového kvašení není úplně k zahození. Sice se tímto nikdo statistice nevyhne a umře jako jiní uživatelé DHMO zcela jistě, ale alespoň si může říct že to stálo za to :-)

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

j3david (166) - xxx.xxx.51.179 (?)
4.8.2015 14:02

Ale konec srandy. Chtěl jsem tímto jenom pošťouchnout všechny ty euro-, eko-, bio- a nevím jaké ještě pěstitele kteří se děsí chemie jak upír česneku v pravé poledne. Hlavně ne chemie!!! To je slyšet ze všech stran a nejvíc křičí ti co té chemii nerozumí a ani rozumět nechtějí. To se potom v jednom tématu dočteme jak je kávová lžička modré skalice v bazénu zabiják srovnatelný se zbraněmi hromadného ničení. A v jiném vláknu se diskutuje o prospěšnosti bronzového rýče protože prý se z něj při rytí hlíny uvolňují zivotně naprosto nepostradatelné "biogenní" měďnaté ionty. Obojí je nesmysl jak tunel.

Už jsem tady psal nějakém dřívějším vláknu jak kdysi guru zahrádkářů Přemek Podlaha četl z dopisu nějaké divačky jak ekologicky zatočila s škůdci na stromě tím že provedla postřik roztokem "obyčejného hypermanganu". A PP to zakončil dovětkem "vidíte, jde to i bez chemie".

Proboha rozum do hrsti. A když jsem v chemii v osmé třídě nedával pozor, zeptejte se někoho kdo pozor dával. Na základce se chemie učí tuším jenom v osmičce a devítce - ale všeobecný rozhled a zdravý rozum by to mělo snad stačit.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.242.11 (?)
20.8.2015 14:46

Letos jsem poprvé použila do bazénu s nafukovacím prstencem (6 kubíků) skalici modrou. Konečně po x letech jsem nemusela vodu měnit i 3x za sezónu!!!  Voda je pořád krásná a dokonce jsem vždy trpěla na vyrážku na kůži a můj syn puberťák na akné. Vše zmizelo. Ke skalici používám jen chlor šok. Občas změřím PH a upravím.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

18.7.2012 17:42

Zdravím všechny bazénáře, já používám vodu ze studny. Bohužel jako většina studní tvoří velmi tvrdou vodu  (zásaditou) >21,01°dH, 7,6 pH,  celkovou alkalinitu >240 mg/l.Tak mám vystaráno na začátek sezóny.
SRAŽENÍ pH: Po sražení pH v bazénu dávám kyselinou solnou - chlorovodíkovou (v drogerii 2l asi 50Kč)  Klidně tam dám 2l - plastový kýbl na 10l naberu vodou z bazénu, naleju do toho tu kyselinu - opatrně na výpary!! Nikdy obráceně!!! Promíchám a rozleju do bazénu. Zapnu filtraci ať se to promíchá. Po 1/2 hodině je kyselina zneutralizovaná a po 3 hod. se dá koupat. PH spadla na 6,8 pH a alkalinita spadla na 80 mg/l a podle výsledku buď opět přidám přiměřeně kyselinu, nebo jestli se srazí PH moc (což pochybuju) časem se o trochu zvýší tak opět zase znovu (podle toho jakou máte alkalinitu). Pozor  (HCI) snižuje pH skokově. Logaritmická závislost zase určuje fakt, že při pH lišícím se o jeden stupeň se koncentrace H+ liší desetinásobně, při hodnotách např. 6 a 8 je pak rozdíl v koncentraci H+ už stonásobný.
Kyselina sírová 38% (zastarale též vitriol) - obvykle pro snížení pH bazénové vody platí: 30 ml kyseliny sírové sníží pH 1000 l (1 m3) vody o 0,1. Kontrolujte pH 1x týdně, ale postačí i 2 x do měsíce – snažte se pohybovat v rozmezí pH 6-8 (optimální pH: 6,5 - 7,4).
Ph znížíte kyselinou chlorovodíkovou (HCI) nebo sirovou (H2SO4),jsou silnější (dá se tam míň na litry), než kyselina octová, může i kyselinu citrónovou (finančně se nevyplatí).Jinak řečeno, bazén máte v hodnotě 7,6 pH a to v několik m3, smícháním s menčím pH se sníží.Destilkou, dešťovou která má okolo 7pH bude te potřebovat několik m3.Běžná dešťová voda má pH asi 5,6! Ve znečištěných oblastech s vyšší koncentrací oxidu siřičitého v ovzduší dochází k podobné reakci za vzniku kyseliny sírové. Taková srážková voda má pH velmi nízké (cca 3 nebo i méně) a je označována jako kyselý déšť Kdežto kyseliny se pohybují okolo 0 – 1 pH, tak tam dáte pár litrů.Nebo můžete vodu hnát přes rašelinu (ta je taky kyselá), ale kdo by se koupal v rašeliništi.Nebo můžete obohacovat vodu CO2 je oxid uhličitý, sloučenina, jejíž molekulu tvoří dva atomy kyslíku a jeden atom uhlíku.CO2 se vyskytuje v atmosféře ve velmi nízké koncentraci (0,036 %) a ze vzduchu se dostává do vody. Je poměrně dobře rozpustný a ve vodě tvoří část jeho molekul kyselinu uhličitou (H2CO3), což má za následek např. nízké pH dešťové vody – kapky vody se při průchodu atmosférou obohatí o CO2 (a o další látky). Podobně se při styku se vzduchem obohacuje jakákoliv voda, včetně destilované – proto její pH klesne, necháme-li ji v neuzavřené nádobě.
Pozor na běžné domácí změkčovače vody – většinou fungují tak, že Ca2+ a Mg2+ nahrazují dvěma kationty Na+. To nás sice zbaví tvrdosti, ale vzroste celková mineralizace a vodivost, Proti vodnímu kameni sice tyto změkčovače zabírají, sodík není řešením!!!
Nebojte se po 3 hodinách se můžete koupat kyselina se neutralizuje s rekcí sloučenin vápníku a hořčíku.
Při prvním napuštění dávám modrou skalici 2-3 g na 1000 l. Modrá skalice je fungicid, brání rozvoji řas (=bazén nekvete). Dávkuje se jednorázově na počátku sezony. Modrá skalice je, aniž se to všeobecně ví (a už téměř vůbec to nepřiznají prodejci bazénů a příslušenství) běžnou součástí tzv. "Trio" tablet. Kromě kyseliny trichloisokyanurové obsahují zpravidla ještě asi po 2% síranu měďnatého a síranu hlinitého. Je otázkou do jaké míry může být měď rozpuštěná v bazénové vodě škodlivá, bohužel se to pozná až po určité době. Doporučuji vzít v úvahu a použít selský rozum. Je dobré položit si otázku, v jaké koncentraci se měď běžně vyskytuje v okolním prostředí, v potravě, vodě atd. a jakou máte v bazénu.
Když váš bazén dostane jinou barvu  (zelenou, šedou, kalnou) nepadejte panice. Kupte si Síran Hlinitý Al2(SO4)3,(známej jako kamenec). Používá se především jako flokulační (vločkovací) činidlo při čištění pitné a odpadní vody a jiné. V důsledku hydrolýzy klesne pH. Běžná dávka se dává 0,1 – 10,0 mg/l, může te i více podle znečištění. Rozředit v teplé vodě v kýblu a rozlít po hladině. Rozmíchat vodu a hlavně vypnout filtraci. Voda se zakalí do bílé barvy, jako kdyby to bylo mléko. Nechat 24 h. ustát., nabalí na sebe nečistoty, které vysajete. Já vodu netlačím přes filtr ale ven. Voda dostane jiskru, je jako křišťál a změkne. Koupíte to u dobré drogérii. Já ji nakupuji váženou v drogéri v ul. Zlatnická, okolo 40 Kč za kilo. Ale pozor podle EU musíte mýt kyblíček označený i s logem jak značí bezpečnostní list. Už to není že vám to dali do igelitky. Jinak nádobu vám prodají ale bude vás to stát jako 1 kg vločkovače.
Chlor, ač ničí bakterie a má oxidační účinky, není pro bazénovou vodu právě ideálním dezinfekčním prostředkem. V reakci s organickými sloučeninami (pot, moč, organické nečistoty) vytváří takzvaný vázaný chlor, který způsobuje podráždění, alergie, ale také charakteristický nepříjemný chlorový zápach. Kromě negativních vlivů na lidské zdraví chlor ničí povrch bazénů a vytváří různé sloučeniny, tzv. trihalogenmetany, které zvyšují riziko rakoviny jater, tlustého střeva, konečníku, ledvin i močového měchýře. Proto už ho nepoužívám, dříve za totality jsem používal Chloramin 2g na 1 m3.
Chlordioxid (ClO2) se stává čím dál více vyhledávanější alternativou pro oxidaci a dezinfekci vody jako náhrada za doposud používaný chlor. univerzální dezinfekční prostředek - ať je to dezinfekce pitné nebo průmyslové vody, dezinfekční účinek není závislý na pH hodnotě vody, i při vysokých hodnotách pH, dlouhotrvající dezinfekční účinek díky mnohem déle než Chlor, jeho dlouhodobé stabilitě v potrubí redukce biofilmů v potrubích a zásobnicích, dokonala ochrana systémů před  řasami ale i Legionelami nereaguje se čpavkem netvoři chlorfenoly a jine páchnouce sloučeniny, tak typické produkty chlorace netvoři sloučeniny typu THM ani jiné chlorované uhlovodíky (AOX) a jine, které jsou všeobecně považované za rakovinotvorné. Biofilmy jsou vrstvy mikroorganizmů a mimobuněčných látek. Tyto, často slizovité nebo houbovité vrstvy jsou kolonizovány bakteriemi legionel, pro než je toto prostředí ideálním k jejich dalšímu množení. Hlavní problém: biofilmy jsou extrémně odolné vůči běžným dezinfektantům.Na rozdíl od chlornanu jsou směsné oxidanty schopné odstranit nejen vlastní biofilm, ale také polysacharidový substrát, který biofilm vytváří, aby se přidržel na podkladu. Takže odpadnou šlemy na stěnách a hlavně v rozvodu vody k filtraci.
Chlordioxid je poměrně nestabilní plyn a je proto obtížné jej skladovat nebo transportovat. Jedině co se prodává, tak jedna německá firma, si dala patentovat roztok který se dá transportovat, jmenuje se Duozonu 100L.
Já si tento koncentrovaný Chlordioxid vyrábím na místě, mám z dvou složek (40 ml), 4 litry (ClO2). v normě 252-2004 Sb. v platném znění říká že Oxid chloričitý max 0,8 mg/l (0,8 ppm)  v pitné vodě. Dávkování se udává 1-3ml/m3 - pro pitnou vodu, 5-10 ml/m3 - pro vodu v plaveckých bazénech, 5-25 ml/m3 - pro chladící a užitkovou vodu. Při koncentraci 0,3 ppm je schopno už spolehlivě zredukovat bakteriální zatížení z hodnoty okolo 1000 KTJ/ml prakticky na nulu v průběhu několik minut.

Obrázky:
oxid chloričitý (ClO2 )
oxid chloričitý (ClO2 )

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.227.249 (?)
20.7.2012 4:24

"Já si tento koncentrovaný Chlordioxid vyrábím na místě, mám z dvou složek (40 ml), 4 litry (ClO2)". Prosím Vás, mohol by ste túto infomáciu bližšie rozviesť. Ďakujem.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.163.143 (?)
21.7.2012 23:24

Podívej te se na novou diskuzi "Oxid chloričitý (ClO2) k dezinfekci bazénu", tam je vaše odpověď.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

radian (1) - xxx.xxx.88.3 (?)
27.7.2012 10:54

Dobrý den. Vidím jste fundovaný člověk a tak se zeptám. Dříve a možná i dnes se používají účinné prostředky na dezinfekci studní na bázi solí stříbra. Jeden z prostředků se dá koupit v lékárnách pod názvem Sagen. K dezinfekci vody se používal dusičnan stříbrný, ale pokud vím je toxický i pro člověka nejen pro bakterie. Používala se jednorázová aplikace do vody. Po nějaké době se dusičnan stříbrný deaktivoval reakcí se znečištěnou vodou a ta se pak dala pít. Jsou tyto prostředky vhodné i k dezinfekci bazénu?

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

2.8.2012 3:34

Ano, použití Sagenu k dezinfekci vody je taky další možnost volby. Výrobek má 98,7% kuchyňské soli jako plnidlo a 1,3% dusičnanu stříbrného, který má antiseptické vlastnosti.  O sagenu píšou že je dráždiví ale jinak si přečtete že dusičnan stříbrný se dodnes používá jako roztok který je kapán do očí novorozeňat k zamezení nakažení pohlavně přenosnými chorobami od infekční matky.  Já si myslím že je tady bojkot na používání koloidního stříbra. Jediné, co se veřejnost dodnes od „lékařských odborníků“ doslechla bylo, že koloidní stříbro patří do říše mastičkářů, ba dokonce, že jeho užívání je nebezpečné.  A tito „profesionální mlžiči“, mnohdy odměňovaní fešáckými dovolenými na pacifických ostrovech, se neštítili užívat jakýchkoli prostředků.  Farmaprůmysl to nechce připustit že stará věc fungovala a příchodem vynálezu penicilínu se koloidní stříbro úmyslně zapomnělo. Staři Řekové jedli a pili ze stříbra, zrovna tak jako i mnohé jiné kultury celého světa. Pionýři divokého západu dávali stříbrný dolar do nádoby s mlékem, když chtěli, aby zůstalo čerstvé. Zvláště důležitá je možnost využití koloidního stříbra jako neškodného konzervačního prostředku pro zásoby vody - tyto nádoby ale musí být zároveň chráněny před světlem a nesmí být z kovu. Americká NASA používá stříbro pro udrženi jakosti vody pro kosmonauty. Koloidní stříbro je bezpečné, netoxické, působí jako antibiotikum, zabíjí více než 650 patogenů, ničí houby a plísně, zabíjí parazity, neshromažďuje se, nedráždí sliznici, nevytváří závislost, neobsahuje volné radikály.  Čistí vodu, působí protizánětlivě,  dezinfikuje,  je bioasimilační, nedráždí oči.
Vždyť se prodává Ionizátor, je zařízení, které udržuje bazénovou vodu s 90% úsporou chlóru, nebo jiných chemických látek používaných k desinfekci bazénové vody. Pracuje na bázi řízeného uvolňování iontů mědi, stříbra a zinku, které ničí bakterie a řasy. Elektrody je slitina stříbra, mědi a zinku.  Něž použít Sagen, tak jsem kdy si koupil stříbrný drát o čistotě 99,94 ve firmě Safina, mám stříbro i ve studni a v bazénu pískové filtraci (stačí i stříbrný řetízek). Dá se i vyrobit i vyvíječ koloidního stříbra do bazénu.  Otázka je taky finanční. Používaní koloidního stříbra se nedoporučuje při zvýšené citlivosti na metalické stříbro.

Kečup

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

Chemický Alí (1183) - xxx.xxx.216.160 (?)
22.6.2013 15:25

Velice oceňuji Vaše předchozí příspěvky o bazénové chemii, jsou pravdivé, věcně správné a naprosto souhlasím i s Vámi uváděnou logikou používání většiny chemikálií, jak je popisujete. Osobně bych se tak nebál racionálně dávkovaného chlornanu sodného, ale budiž.

Příspěvek o koloidním stříbře mě ale dostal, nic ve zlém, ale je to snůška historicky cenných a překonaných tezí, namíchaných s populistickými výkřiky o zlých lékařích opalujících se za peníze farma průmyslu na tropických ostrovech. Lidově řečeno jsou to hlouposti.

Stříbro mělo v historii medicíny svojí nezanedbatelnou kapitolu, ale naprosto právem bylo vytlačeno chemoterapeutiky a antibiotiky.  A víte proč? No to je jednoduché, na velkou část infekčních agens nebylo v praktické medicíně dostatečně účinné, nebo nepoužitelné.

Do roku 1990, kdy se kolidní stříbro používalo v lécích frekventně byla Argyrie pozorována častěji.nicméně, s rostoucím počtem zpráv o problémech spojených s požitím stříbra (včetně střevních vředů, ), a s vývojem účinnějších alternativ v podobě moderních léků  začalo být kolidní stříbro významně vytlačováno. Na základě bezpečnostních studií došla FDA k závěru, že riziko používání stříbrných výrobků přebíjí veškeré výhody této léčby a v srpnu 1999 FDA vydala své závěrečné rozhodnutí o zákazu používání koloidního stříbra nebo stříbrných solí ve více farmaceutických výrobcích.

Je naprosto hrubou demagogií tvrdit, že stříbro v koloidní podobě je neškodné a pacientovi jej můžeme dávkovat lopatku na uhlí. Ano, vykazuje nízkou toxicitu. Nicméně  jsou popsány  i případy předávkování - Spotřeba velké dávky koloidního stříbra může způsobit kóma, pleurální edém, a hemolýzu. Koloidní stříbro je také toxické pro kostní dřeň a může vyvolat i agranulocytózu. Toxické účinky anorganického stříbra orální konzumaci, ve velkých dávkách, jsou velmi podobné poleptání.

Argyrie (chronická intoxikace stříbrem s prjevy na kůži či očích) může při neuvážlivém používání kolidního stříbra ale hrozit a není zdaleka tak banální jak se snažíte tvrdit.

Vypadat po zbytek života jako táta Šmoula není právě to pravé ořechové. Mezi nejfrekventnější zdroje stříbra z pohledu toxikologa popisuje medicína kontaminovou potravu, pracovní intoxikace, ale nejvíc jsu to tzv. alternativní "léčiva" a vyvíječe kolidního stříbra  o kterých si šogoři myslí, že když je to "alternativní" a nevyrobily to ty hnusné farmaceutické firmy, mohu to užívat bez omezení . Požité sloučeniny stříbra se v organismu částečně vstřebají a asi 2-4 % jsou zachycena ve tkáních. Pokud jsou ionty stříbra požívány delší dobu v dávce  nad schopnost ledvin a jater tento prvek vyloučit, začne se Ag ukládat ve formě nerozpustných selenidů a sulfidů stříbra ve vnitřní vrstvě kůže. Dodpadající světlo následně katalyzuje foto -redukci iuontů stříbra     na kovovou formu (podobně jako u fotografického procesu tvorby negativu), kovové stříbro je ve tkáni následně oxidováno a vznikající Ag-iontse váže se sírou a selenem do nerozpustných sloučenin. Vzniká krásná pigmentace, která je   neodstranitelná.

V příloze je příklad dámy, která chronické infekty nosní dutiny nechtěla řešit těmi hnusnými výrobky farmaceutických firem a tak často kapala právě kolidní stříbro. Nevypadá skvěle?

Obrázky:

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

5.7.2013 4:14

Nechtěl jsem reagovat na článek, ale neodolal jsem. Myslím si, že diskutovat o vnitřním používání (orálně) koloidního stříbra na tom to vláknu sem nepatří, tady řešíme bazénové úpravy vody. Otázky o možných vedlejších účincích koloidního stříbra a tvorbě resistence byly důkladně zodpovězeny již v publikaci Imunní koloidním stříbrem, autora Dr.J.Piese. Jeli stříbro obezřetně užíváno, není nutné se obávat vedlejších účinků. Budu mluvit jenom o používání stříbra k desinfekci vody, jak jsem se zmínil používání pro léčebné účely, není tady místo. Používání Ag, je ekologicky nezávadný čistící systém určený k desinfekci vody v bazénech je to metoda založena na řízené ionizaci. Je to nejúčinnější cesta k likvidaci choroboplodných bakterií a řas. Obvykle používaný chlór nebývá při jejich ničení zdaleka tak úspěšný a navíc může vážně poškodit lidské zdraví. Vždyť se prodávají tyto přístroje, používá se to v bazénových center, ve vodárenství, k uchování vody na delší časy a takto vodu mají upravovanou i astronauti na kosmických lodích. V tom nevidím žádný problém.wink

cryingJe velice smutné že věříte FDA, která se angažuje v plánu zasahovat do obchodu a záměrně eliminovat různé společnosti vyrábějící potravinové doplňky z trhu. Dělá pod zástěrkou zlepšení bezpečnosti spotřebitelů. Stojí za zmínku, že fašistické vlády minulosti eliminovali svobodu zdraví a zdravotní volbu jako nutnou podmínku pro zotročení populace a vymytí mozků. Jak oznámil magazín OMNI (z května 94), není to nic nového, protože FDA schvaluje zabijácké drogy jako na běžícím pásu: „… 51% léků schválených Federální agenturou pro potraviny a léčiva představuje vážná rizika a může vyvolat nepříznivé reakce, vedoucí k těžké trvalé invaliditě či úmrtí". CDC, John´s Hopkins University a New Jersey School of Medicine odhadují, že na předepsané léky každoročně umírá na 80-120,000 Američanů. Toto zvěrstvo souvisí jen s penězi a už nemá vůbec nic společného se zdravotnictvím.

Vaše popisovaná argyrie, musím apelovat na zdravý rozum a pokud to nepomůže, tak už zbývá jen povzdechnout si: "Komu není shůry dáno, ………." Argyrie je však výhradně kosmetický stav charakterizovaný trvalým namodralým zbarvením pleti, nezpůsobuje žádné fyzické potíže a nemá žádné jiné známé vedlejší účinky. Tyto lidi, si to většinou uvědoměle způsobili sami, buď pili velké množství koloidního stříbra nebo pracovali v stříbrných dolech, kde se dostali velké částice do těla a ledviny je nemohly vyloučit z těla. Osud známého Paula Karasona, který pil vodní suspenzi jemných stříbrných částeček dvakrát denně aby vyléčil ekzém. Pak až do své smrti lékařům tvrdil, že je modrý od narození. Po jeho smrti, toxikolog Alexander Gettler však vytěžil z jeho orgánů tolik stříbra, že si z něho mohl nechat odlít kulku. ve své závěrečné zprávě uvádí Gettler odhad celkového množství stříbra v Modrém mužovi v rozmezí 90 - 100g. Ta fotka dámy „Rosemary Jacobs“. Často a ochotně citovaná není dle své vlastní výpovědi obětí koloidního stříbra – ale dusičnanu stříbrného, tedy soli stříbra. indecision

Na to si musíme zvykat, že informace se dá použít i obráceně když je vytržená z kontextu. Přesně stejný je když budu tvrdit že používání protijedu (též antidotum) se nemá, protože plno lidí bylo usmrceno po nechtěného použití jedu když byly uštknuti, třeba od hada.wink

Co mnozí nevědí: již prostřednictvím stravy přijímáme denně až 90 mikrogramů stříbra a nejvyšší přípustné hodnoty u pitné vody se v Německu pohybují u 100 mikrogramů na litr a v USA u poloviny. Z pitné vody je organizmem přijato asi 10 procent v ní obsaženého stříbra.

Zmíněná problematika se poslední dobou dostala na přetřes také díky masivnímu rozvoji využití nanočástic stříbra pro tvorbu antibakteriálních povrchů na textilu (obvazy, nepáchnoucí ponožky apod.). Dosud provedené výzkumy však ukazují, že stříbro, které se z těchto materiálů uvolní při styku s pokožkou, zůstává lokalizováno v jejích vnějších vrstvách (epidermis) a dále neprostupuje. Zmodrání tímto způsobem tedy nehrozí…smiley

Myslím si, že by to mohlo stačit, tak se nechat vytočit fu. FDA. crying

Zakončil bych tuto slohovou práci citátem , jak se píše v románu z r.1984 od George Orwella, „Velký bratr tě sleduje“. cool

PS.snad mě nechytnou.

Přeji krásný víkend. Kečup.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

Ilda (2) - xxx.xxx.243.247 (?)
9.9.2014 11:41
Může se HCl dávat do laminátového bazénu, který je upravován solonizaci? Kolik HCl do 30 m2?
Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.209.120 (?)
11.8.2014 15:19

Modrá skalice má na obalu předepsané dávkování. 3g na 1000 l vody je neškodné a dříve se používala k likvidaci řas v městských bazénech. není důvod si myslet, že najednou sežral moudrost světa a co dříve neškodilo je nyní životu nebezpečné. Tak to jistě ne. On je dnes kdekdo chytý až do nebe.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

Standa_hk (5552) - xxx.xxx.244.2 (?)
11.8.2014 15:39

síran měďnatý má výhodu v tom, že se neodvětrá jako chlór a nezreaguje jako ozón. Trochu se jej ztratí při srážení vloček a následně odkalením filtru, ale to doplní běžná kombinovaná tableta, takže vlastně je samostatně rozumné dávat modrou skalici při úvodním napuštění bazénu při výměně vody. Na kůži nevadí či dokonce omezuje vliv kožních problémů. Komu vadí jsou čtyřnozí mazlíci, pokud chodí pít bazénovou vodu.

Jak píšete, ideální byla pro městská zařízení bez cirkulace přes filtry (fontány, kašny,...). V doporučeném dávkování nevadí ani rybám, pokud mají potravu dodávanou extra (přikrmováním).

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

PetrT30 (11) - xxx.xxx.79.90 (?)
15.4.2009 20:28
... na co je dobrá modrá skalice?
Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.11.66 (?)
30.4.2009 8:26

V žádném případě!!! Když používáte modrou skalici, tak se pomalu trávíte. Proč si nedat chléb se sádlem a jemně posypaný měděnými pilinami? S modrou skalicí se to má stejné. Opravdu nerozumím, proč v současné době někdo nekupuje normální bazénovou chemii.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

tomast (566) - xxx.xxx.244.4 (?)
30.4.2009 9:01

ad 101.234:

modá skalice se do vody přidává jednorázově, tedy u sezónních bazénů při napuštění.

P.S. Bojovníkům za životní prostředí doporučuji prostudovat aplikační dávky Kuprikolu, Šampionu, bord. jíchy (ta se používá v zemědělství po staletí) - jeden postřik proti kadeřavosti pro moji zahradu představuje zhruba stejnou zátěž jako malý bazén. 
Pokud má někdo nepřekonatelný odpor k modré skalici, měl by na bazén (vlastní i veřejný) rezignovat úplně -  vždyť ta voda je plná chemie, jinak by vám vykvetla 

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

Juro (337) - xxx.xxx.121.238 (?)
30.4.2009 9:38

Asi vsetko zavisi od mnozstva. Vo velkom je med toxicka. ORL-RAT LD50 300 mg kg-1  (oral, krysa). Ale pre vodne organizmy: LC50 (L.macrochirus): 0.7 - 1.1 mg/l. Ak krysa s hmotnostou 1 kg vypije 200 l z bazena s hodnotou 1 mg/l, otravi sa. :-) (Udaje mam z netu a nerucim za ne).

Niekde som cital, ze vino je zdrave aj preto, ze sa strieka mednatymi pripravkami. Ak sa dodrzi predpis pouzitia postrekovacich pripravkov, v hrozne zostanu stopove mnozstva medi, ktore mozu chybat... Znie to ako z Cimrmanovho divadla, ale teoreticky na tom moze byt nieco pravdy.

Udajne,  sadava dobytku a osipanym vraj kvoli nedostatku medi v strave a na podporu ich rastu.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

30.4.2009 9:58

Komerční přísady do krmiv, na bázi zinku i mědi skutečně existují - druhé zmíněné vyrábí např. nejmenovaná chemička v Přerově.

Jevy je třeba vnímat a hodnotit v širších souvislostech. I já si přeji lepší a čistější životní prostředí,  leckteré aktivity však -v širších souvislostech -vyznívají zbytečně a směšně.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.73.3 (?)
11.6.2011 18:09
Přidává se třeba i do psích konzerv... Samozřejmě, mědné soli jsou jedovaté, ale LD je velmi vysoká.
Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.239.227 (?)
4.1.2010 16:21

Pane kolego, pokud stříkáte, jistě důkladně, proti kadeřavosti měďnatými preparáty a navíc made in CZ, pak již zcela bez obav zapíjejte koláče naftou. Představte si, že máme vodu ze studny, slušně analyzovanou (atomární absorbcí), tedy 0,0 nic chemie.Tady se asi neshodneme.

Tu úvahu o vykvetení vody už nechápu vůbec, asi jsem chyběl ve škole.  Nemilitantní šetřitel ŽP.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

4.1.2010 16:40

"Představte si, že máme vodu ze studny, slušně analyzovanou (atomární absorbcí), tedy 0,0 nic chemie."

Gratulujem, mozete predavat chemicky cistu vodu priamo zo studne

Vodny kvet, ...takto sa nazyva sinica ktora rastie v plytkej stojacej vode v teplych obdobiach. Ak sa vyskytne v prirodnych kupaliskach, hygienicke stanice zakazu kupanie v takejto vode do odvolania a stav pozorne sleduju. V malych nadrziach ako su jazierka v zahradke a bazeny bez chemickej udrzby sa tato sinica moze vyskytnut s vyssou pravdepodobnostou kvoli prehriatiu vody. Nastastie sinice mozno brzdit aj nizkou hladinou zivin vo vode. Mocenie deti v bazene nie je priamo nebezpecne z hladiska sirenia infekcii ale moze podporit rast  organizmov ako sinic a rias.

Na rozdiel od rias sinica je sfarbena viac do modrozelena ako zelena, niekedy aj dohneda. Vplyv sinic na ludsky organizmus je podstatne horsi ako ruzumna hladina niektorych chemickych latok na baze chloru, ktore sinice eliminuju. Najnebezpecnejsie su ked dochadza k "vykvitnutiu" a vzniku vrstvy na hladine vody. Okrem sinic su aj dalsie organizmy, ktore mozu skodit zdraviu, napr ameby.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.180.2 (?)
4.1.2010 16:48

Nějak nechápu tu ironii. Měďnatým přípravkem naší výroby stříkám přesně dle návodu zcela bez problémů. Francouzi to ve formě jejich slavné bordeauxské jíchy dělají už přes 150 roků a stále jsou zřejmě nejzdravějšími lidmi v Evropě, za což mohou poděkovat jejich červenému vínu vyrobenému z hroznů, postříkanými právě jejich bordeauxskou jíchou, kde je modré skalice 1,5 kg na 50 litrů vody. Asi militantní nešetřitel ŽP Stanislaw

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

5.1.2010 8:07

ad host 239.227:

hnací silou podobně "zeleně extremistických " názorů je především neznalost, možná i neschopnost (nebo neochota) vidět jevy v širších souvislostech. 

Voda, analyzovaná atomovou absorbcí, neobsahuje 0,0 těžkých kovů, nýbrž "méně než"  limit stanovitelnosti (v mg/l  vzorku) použité analytické techniky (tedy AAS) - žádná analytická technika totiž není nekonečně citlivá.

Při použití použití techniky citlivější např. ICP-MS,  bychom naměřili pozitivní hodnoty i ve Vaší "ultračisté vodě"  - ono je to totiž v životním prostředí tak, že se vzrůstající citlivostí použitých analytických technik najdete doslova "cokoli a kdekoli". A pak je potřeba ty nalezené hladiny objektivně zhodnotit a posoudit míry jednotlivých rizik. 

Ta trocha mědi "made in CZ", mimochodem velmi přesně dávkovaná - na broskvoni či v bazénu - je pro mně přijatelným rizikem.

P.S. Váš příspěvek mne bohužel přesvědčil, že zelení pro mně nepředstavují žádnou alternativu. 

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.102.218 (?)
1.5.2009 21:19

Mam bazen 56m3 napousteny ze studny. Udrzba pomoci chemickych pripravku nas v prvnim roce stala cca 12 000 Kc a voda byla stale spatna rasy, pH. Nic nezabiralo. Potom prisla rada od provozovatelu velkych bazenu. Kyselina sirova a skalice. Za sezonu naklady cca 200 - 300 Kc a voda jako kristal. To je odpoved na vasi otazku. Jinak po precteni stitku na bazenove chemii, kde je to same Sxx je s podivem, ze nikdo neumrel. Kdyz ctu co vse mi hrozi, kdyz nebudu mit ochranny odev, bryle a rukavice, pak nevim, ktera chemie je horsi. Jinak davkovani skalice staci bohate 3g na 1m3 a to max 1x za 3 tydny. V teto koncentraci se pouziva i ve vinarstvi a nikdo nerika, ze vino je otravene medi.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

tomast (566) - xxx.xxx.7.33 (?)
2.5.2009 21:54

Řada lidí vůbec netuší, jak nebezpečná chemikálie jsou tablety k chlorování vody . Je to sloučenina s velmi silnými oxidačními vlastnostmi a většina lidí to skladuje někde ve sklepě nebo garáži vedle kanystru s benzínem...
Když před lety chytla v Americe fabrika, která tohle vyrábí, armáda musela z okolí evakuovat snad 5000 lidí...

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.177.145 (?)
24.5.2009 18:03

prosim poradte mi ako sa modra skalica aplikuje do bazena, lebo ja som ju rozpustil vo vode vkibli a ked som to vylial do bazena voda zostala biela ako mlieko, rad by som sa dozvedel kolko kyseliny sa aplikuje do 10m3 vody. dakujem

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.212.246 (?)
16.6.2009 14:31

my máme bazén foliový o obsahu asi10 -12 kubíků už cca 12 let.  Modrou skalici v množství cca 3-4 polév. lžíce jen rozhodíme do bazénu ai 3-4 dny po napuštění a toto vydrží většinou 2 měsíce ale je nutno sledovat, kdy se objeví "sliz" na folii, a ten se musí odsttraňovat. Pokud dojde vdůsledku velkých veder k rychlejšímu zakalení vody, je asi lepší bazen znovu napustit. taky s nám stalo že voda po čase trochu zezelanala ale jinak byla v pořádku.    hezké koupání   čuřil

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.72.75 (?)
27.5.2009 17:12

lidičky pomozte. Dva roky jsme neměli jediný problém s vodou v bazénu. Naprosto křišťál.Před zimou jsme zastřešili, celou zimu voda průzračná dokonce se nehýblo za půkl roku ani Ph a Chlor po zimě v bazénu také zůstal. Po odzimování nám po třech týdnech zezelenala voda tak že ani jediný bazénář si s tím neporadil. A přitom Ph bylo v pořádku i ve vodě byl dostatek chloru. Zkoušel jsem jako obvykle vyzkoušený chloršok ale bez výsledku. Teď jsem se dostal do stádia že už po trojnásobném vločkování a vysátí řas mimo bazén je voda zakalená ale ještě trochu s nádechem zelené a na dno se ještě trochu uzasuje světle zelený prach z řas který se vůbec nezachytí ve filtru. Přemýšlím jestli ještě aplikovat modrou skalici a nebo jestli je to zbytečné. Četl jsem o tom mnoho příspěvků ale nevím kdy ji použít. Spousta lidí tvrdí 3g na 1m3 ale to už je prý jedovatá dávka? Poraďte mi prosím někdo. Když používáte modrou skalici kombinujete do toho ještě třeba chlorové tablety 3 v 1? Chtěl bych se dozvědět víc o modré skalici kdo ji používá, jestli se hned druhý den v tom mohou koupat děti při dávkování 3g/m3. Děkuji moc 

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.34.195 (?)
28.6.2011 13:20

Dobrý den, já jsem měla podobný problém, už jsem opravdu nevěděla co udělat, přečetla jsem si spoustu příspěvků na internetě a použila modrou skalici, voda se zakalila a během půl hodinky modro bíle zbarvila, denně jsem 5 hodin filktrovala a již je vše o.k.nikdy jsem neměla vodu tak krásně průzračnou, pořád filtruji těch 5 hodin(bazén cca20m3. A voda drží, i já si myslím, že modrá skalice není o tolik horší než všechny ty tablety, Ph, vločkovače a vše, co člověk nastrá do vody, aby byla o.k. A zatím nemusím přidávat již třetí týden, pořád je pěkná voda. ZdravímP.F.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.247.42 (?)
29.6.2011 15:18

Kolik skalice dáváte na jaké množství a jak často. Dávám 3g na m3, voda je lehce zakalená již týden. Co teď?

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.95.158 (?)
19.6.2009 21:02

Dobry den zaujal me vas prispevek.Mam 50m3 bazen a stale take bojuji s kvalitou vody.Jak a kdy se prosim vas davkuje kiselina sirova?A musim k tem to slozkam (skalice, kiselina) pridavat jeste jine pripravky a zda je muzu zacit uzivat hned, nebo az pri napusteni cerstve vody.Diky za odpoved

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.229.38 (?)
21.6.2009 22:44

Úplně mi mluvíte z duše, jsme přesně v té situaci, že ačkoliv používáme drahou chemii, nedaří se nám voda udržet čistá a tak jsme před rozhodnutím, co dál - buť bazén zrušit nebo najít jiný vhodný a levnější způsob údržby. Jak je to s použitím té kyseliny sírové? Věřím, že existuje levný a účinný způsob, jen se o tom oficiálně nemluví - je to jistě podobné jako s farmaceutickým průmyslem nebo s pohonnými hmotami... Děkuji za typ a za naději, že to jde i jinak... D.Kol.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.3.49 (?)
7.7.2009 16:50

Mel jsem leta podobny problem, voda byla velmi "nestabilni", extreme tvrda (zkamenel mi pisek ve filtraci), proste peklo... A cele to vyvrcholilo tim, ze jsem jednou na jare, kdyz byla studna plna, bazen vypustil, vycistil a kompletne napustil. Po nastartovani zakladni chemii jsem se tesil na novou sezonu, ale ouha.. voda zacala zelenat az hnednout. Chvili jsem to zkousel utrhnout chemii, ale uplne spatne, navic steny a dno byly jako smirkovy papir. Takze zase vypustit, bazen vycistit, usazeniny seskrabat a za dlouhy penize jsem cisternama privezl vodu ze zaruceneho zdroje. A stal se zazrak... desetinove mnozstvi chemie okamzite reaguje, vsechno funguje jak ma, proste po nekolika sezonach boju si konecne bazen uzivam. Jenze kde vzit kvalitni vodu, kdyz vsude kolem me ve studnich je tak mizerna? V nebi... doslova. Nakoupil jsem nadrze a chytam destovou vodu. Ukazalo se, ze je kyselejsi (otocilo se mi PH), ale jinak naprosta parada. Neboli moje zkusenost - je to vodou, jednoznacne. Kdyz je spatna, nepomuze nic. A do bazenu nenaleju ze studny uz ani kyblik. Hodne stesti

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.104.4 (?)
14.5.2012 11:34

Mám úplně stejnou zkušenost. Jen já už neměl to štěstí a nepovedlo se mi to ze stěn bazenu vydrbat. Nepomohl tenkrát ani vločkovač, ani nic. Teď to PH stačí otočit přidáním chloru, a mám na půl sezony klid, a pak opakovat. Náklady? 200kč na sezonu. A voda úžasná. 

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.111.217 (?)
22.7.2009 21:34

Ahoj. Naprosto souhlasim. Prvni rok se mi voda totalne zakalila. Zacal jsem do toho cpat furu penez za kvalitni bazenovou chemii. Po mesici snazeni a utrap byl vysledek jedinej. Tenci penezenka. Nastval jsem se a dal jsem na rady starsich a pouzil jsem na ostreni savo a modrou skalici. A ejhle. Chemie v radu desetikorun a za dva dny jsem mel vodu jak krystal. Tudiz na nejakou prubeznou udrzbu pouzivam obycejne chlorove tablety a kdyz si vsimnu, ze se neco deje s vodou tak nasadim lety overenou klasiku a nevyhazuju penize za predrazenou bazenovou chemii.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

narcisky (33) - xxx.xxx.101.214 (?)
1.3.2012 19:45

nemám bazén, ale koukám zda bych to nemohla použít na myši? mám jich plný gabion nahoře už jsem měla pěkný trávník ted po zimě jsem zjistila že myši žijící přes zimu v gabionu mě sežrali kořínky trávníku a ten utrpěl značné škody budu muset dosévat a vyhrabat co mě tam zanechali, až se oteplí odstěhujou se zas do pole které je nedaleko

Myslíte že mohu modrou skalici nasypat do gabionu a jejich cestiček které si zas na podzim tam vybudují až se tam zas z pole vrátí na zimu?

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.65.165 (?)
27.7.2010 14:40

Dobrý den, se zájmem sleduji vaše diskuze o čistotě vody.Prosím Vás o radu, mohu použít modrou skalici i do zahradního jezírka.kde mám zasázené vodní rostliny.(ryby v jezírku nemám).Obsah jezírka je cca 150m3,kolik přípravku mám -jestli je to vhodné použít???Případně jaký jiný?Děkuji.Vacek Plzeň.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.63.106 (?)
18.5.2011 10:59

Nesmysl, smrtelná dávka modré skalice je sice tak 10 g, nicméně chce to hlubší znalosti pro pochopení toho že měď je stopový biogenní prvek. Těžko jednoznačně říci detailně o všech vlivech, nicméně při koncentraci 1 lžička na bazén se nikdo otrávit nemůže. Víc se otráví kuřák jednou cigaretou a ještě si pochutná xD

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.49.50 (?)
2.7.2011 11:15

Pane kolego na to vám velice rád odpovím.
TZV moderní bazénová chemie je zaprvé drahá a za druhé tak trošku nefunguje. Vyzkoušel jsem několik druhů tzv. moderní bazénové chemie, ale nakonec jsem se vrátil k modré skalici. Používám ji do mého bazénu již 12let a mohu se Vám zaručit že jsem já i moje děti plně zdrávi. Z lékařského hlediska je náš zdravotní stav na 100%.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.104.252 (?)
1.6.2012 16:23

Aco si myslíte že je normální bazénová chemie?Chemie je prostě chemie!

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.167.49 (?)
6.6.2012 10:15

Normální bazénová chemie? Nefunguje jak by měla. Aby měla smysl, muselo by být ve vodě tolik chloru, že by voda páchla na dálku, kdo by se vní potom koupal?! a navíc přebytek chlóru škodí takyfrown.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.204.148 (?)
25.5.2009 14:45

Nestačila by písková filtrace v kombinaci s UV lampu? a je to bez chemie?

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.169.43 (?)
7.10.2009 21:31
Písková filtrace je jen na vyčištění vody od mechanických nečistot, které se v pískovém filtru zachytí. Filtrace a to ani písková nelikviduje řasy ani bakterie. UV lampa je dobrá věc, Voda, která prochází UV lampou je vystavena UV paprskům, které zničí živé mikroorganizmy v této vodě, takže voda, která projde UV lampou je sterilizována. UV lampa však nezabrání řase, která se usazuje v potrubí, v pískové filtraci a na stěnách bazénu.
Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.51.68 (?)
22.6.2009 18:45

Zdravim,

Davkuje se 3g na m3 zhruba 1x tydne a to vzdy po vyvlockovani vlockovacem, protoze vlockovac odstranuje siran mednaty[modrou skalici] pred vlockovani nema smysl.Velke mnozstvi se usazuje na stenach bazenu a nici vsechny kovove soucasti!!!

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

23.6.2009 22:38

Dávkování skalice je mi již jasné, ale poradí nám ti co vědí, jak se dávkuje kyselina sírová? Lze těmito prostředky (skalicí a kys.sírovou) vyčistit bazén, který během několika dní zezelenal? Máme sice pískovou filtraci, ale mám pocit, že když jsme měli klasický papírový filtr, že se voda toli k nekazila. Může být něco špatně i s filtrací? Klasický "výplach - proplach " je možná v péči o čistotu filtrace málo, co bych ještě pro to mohla udělat? Je nějaká možnost, jak opět vyčistit vodu bez klasické drahé bazéńové chemie. Máte někdo nějakou radu, prosím? D.Kol.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.45.59 (?)
30.6.2009 10:55

Nevim to jistě jak přesně to je zatim nikdo neporadil. Skalice je na řasy to je jistý. Kyselina sírová je ale na PH ta nečistí. A to právě nevim jak to je. Jedno je PH+ a jedno PH- Kyselina a nějakej Chlorid.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.192.227 (?)
5.7.2009 13:00

Kyselina sírová se používá běžně na snížení hodnoty Ph. Pokud ji však snížíte extrémně, tak řasy samozřejmě zlikvidujete. Údajně se i takto kyselá voda mnohem lépe udržuje. V praxi se to však nepoužívá, neboť negativa jednoznačně převažují nad pozitivy, Na řasy tedy spíše chlor nebo modrou skalici.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.150.163 (?)
7.7.2009 18:49
Tak já mám zkušenosti s kombinací UV lampa + písková filtrace, 1 x měsíčně litr sava (29 kč/l) (50 ml na 1 m3). Sezóna vyjde cenově na 100 kč a není problém. Podotýkám, že k této kombinaci jsem došel po cca 8-mi letech zkoušení snad všeho co trh přinesl. Voda se kalila, řasy si rostly i ve vodě s chlórem 5 x předávkovaným... Teprve savem se stav o moc zlepšil a po zapojení UV do 4 hodin po zanutí voda jako křišťál. Jako bonus už jenom automatický vysavač dna a solární panely a teď už 2 roky jenom spokojenost. Voda je studniční, velmi tvrdá. Na zimu vypouštím cca 1/3. Ph stálé 7,2 - 7,4. Modrá skalice je také asi účinná, ale děti bych si do bazénu s klidem nevzal, protože není moc možností jak kontrolovat obsah mědi...
Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.209.49 (?)
14.7.2009 14:25

No my se také letos potýkáme s řasami.Máme dobré PH dala jsem chloršok 1,20 na bazén 29 m3 a po týdnu voda opět zelená.A to máme v plováku 3 tablety Triplex máme pískovou filtraci a UV lampu a zapnuto 24 hodin denně 7 dní v týdnu.Bazén je přikrytý plachtou.No hrůza!!!Dno je úplně zelené!!!Koupila jsem modrou skalici a skusím to také, připadá mě že drahé přípravky nejsou účinné a je to snad jen vyhazování peněz!!!

Hanča

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

14.7.2009 21:47

Zkusila jsem modrou skalici v poměru dle návodu zkušených na této stránce a světe div se - z brčálu je opět bazén, jen ta jiskra tomu ještě chybí... Filtrujeme, doufala jsem, že vločkovač vysráží zbytek kalu, ale nedaří se - voda stále není úplně průzračná... Každopádně děkuji za rady, zdá se že bazén je zachráněn, jinak bychom ho snad už úplně zrušili. D.Kol.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.160.52 (?)
31.7.2009 18:18

pouzila jsem modrou skalici v bazenu Za jak dlouho muzem po pouziti do vody.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.40.120 (?)
2.8.2009 22:49

Nejlépe až za 24 hodin

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.169.43 (?)
4.8.2009 0:19
Modrá skalice se nevypaří, zůstane v bazénu dlouhodobě, takže do bazénu můžete okamžitě po aplikaci. Lepší než modrá skalice je ale čistá měď, která je elektroliticky ve vodě rozpouštěna. Je daleko účinnější a nemá narozdíl od modré skalice žádné škodlivé účinky. Zařízení je ověem podstatně dražší, zato máte klid a pohodu.
Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

vyslouzil (17139) - xxx.xxx.61.6 (?)
8.8.2009 17:31

Nejsem chemik, ale čistá měď je ve vodě nerozpustná. Pokud se pomocí elektrolýzy rozpustí, převede se na rozpustný měďnatý iont. Tedy ten samý a se stejnými účinky, jako je v modré skalici.
   Možná by Alí věděl něco víc...

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.73.3 (?)
11.6.2011 18:14
To je spíše reklamní trik. Čistá měď se velmi rychle oxiduje na mědný iont a je to to samé jako skalice.
Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.224.44 (?)
1.9.2013 21:51

Pravda, ale elektrolyticky mozno regulovat koncentraciu medi. Takto sa napriklad odstranuje medou sirovodik z piva.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.185.129 (?)
1.9.2013 14:04

Doplnující info k tomuto příspěvku... manželka vám tam tajně dávkuje chlor :-)), nebo se v bazénu nikdo nekoupe,  kombinací, kerou uvádíte nelze zajistit za normálních podmínek čistou vodu. Bazén je cca po týdnu od nalití sava bez chloru, a tedy jede jen na UV lampu, to nemůže stačit.

Ještě obecně mé postřehy:

modrá skalice..obecně lze schrnout, co se týče rizik a účinnosti je celkem nastejno s jinými prodávanými algicidními přípravky. Má i jasný mechanismus následného rozkladu, což u těch ostatních si nejsem jist. Vychází levněji.

savo/chlor... dnes je již chlor sypký i tablety levnějšípřepočteno v poměru dávkování do bazénu(pokud nekupujete předražené za 300 Kč/kg a výše)

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.72.42 (?)
8.8.2009 13:42
Náhodou jsem natrefil na tuto diskusi, dříve byl síran měďnatý klasifikován jako jed, je lepší po vykoupání se, se opláchnout, skalice dráždí pokožku a je třeba brát na to ohledy. Možná někteří ochránci ŽP využijí možnost, že se dá skalice z bazénu vysrážet například vápnem, nebo hydroxidem sodným a produkt se odfiltruje filtrací a pak můžete bez obav vopdu vypoutět
Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

Mimmo (1855) - xxx.xxx.64.231 (?)
8.8.2009 20:21

Mohou tu být malé rozdíly. Není možno srovnávat "čistou" med a "surovou" -nečistou skalici s obsahem nežádoucích solí. Druhý maličký rozdíl může být způsoben elektrolýzou. Když prostě rozpustím elektrolyticky měd, mohu tím napr. vytáhnout z vody železo apod. To záleží na složení vody a na potenciálu elektrod. Dalším rozdílem může být velmi pomalé dávkování při elektrolýze vylučující zvýšenou koncentraci. Měd se skutečně neodpaří, ale stává se součástí kalu stejně rychle jako vzniká. Kdybych však měl bazén, dal bych tam skalici koupenou v lékárně a basta.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.5.25 (?)
8.8.2009 20:39

kde všade sa da kupit modra skalica, poradi niekto?

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.3.141 (?)
8.8.2009 21:20

V drogerii

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

tomast (566) - xxx.xxx.7.33 (?)
9.8.2009 14:25

Nikdo nemá právo dělat (ze zištných důvodů) z jiných pitomce. Polopravdy kolem elektrolytického rozkladu mědi mně pobouřily už před týdnem, kdy jsem se vyjadřoval ke stejnému tématu, ale ve vláknu " Kyselina sírová". Stejný anonym a smrdí z toho na dálku skrytá reklama...

Pytlík modré skalice koupíte v drogerii za stovku. Pro uživatele malých sezonních bazénů to může být celoživotní investice... Zařízení na rozpouštění kovové mědi bude nepochybně dražší, a takovou investici je třeba prosťáčkovi náležitě zdůvodnit!  Vytvoří se tedy hrozba toxických příměsí v technické skalici. Upřímně řečeno, vůbec nevěřím tomu, že ty elektrody pro elektrolytický rozklad jsou vyrobeny z ultračisté, třeba třídevítkové (tj. 99,9%) mědi, bude-li to běžný materiál, bude těch rozpuštěných nečistot ve vodě možná ještě víc... Mimochodem, do vody v bazénu se přidává řada dalších činidel - namátkou chlornan, chlorkyanurová kyselina, hlinité soli... opravdu věříte tomu, že všchny tyto chemikálie jsou v nejvyšší dostupné čistotě?

Dalším problémem je tzv. haloformová reakce - tedy reakce volného chloru s přirozenými složkami vody, potem, močí - řada vzniklých sloučenin je dráždivá až alergenní (to ostatně dobře vědí někteří citlivější návštěvníci koupališť a v nedávné minulosti i obyvatelé, kteří byli zásobováni pitnou vodou vyrobenou z říční vody).  Tedy kde je volný chlor, nečistoty, a zvýšená teplota, tam jsou i produkty jejich reakce..

Přinosem  elektrolýzy by  mohlo  být rovnoměrné dávkování mědi do vody - je však otázka, k čemu je to dobré - rovnoměrné dávkování má smysl u chloru, který je velmi reaktivní a během krátké doby proreaguje, nebo vytěká.

Závěrem bych rád uvedl, že bazén je místem, do kterého se lijou chemikálie a další sloučeniny vznikají sledem reakcí. Pro vnímavější jedince je to určitě jisté zdravotní riziko. Pokud toto riziko nemůžete ustát, je nejlepší na koupání v bazénu zcela rezignovat. Méně otrlým jedincům mohu doporučit čistější skalici pro laboratorní účely - je dražší nežli ta z drogerie, ale levnější nežli elektrolýza. A pokud nevíte co s prachama, pořiďte si elektrolýzu, ale nevěře tomu, že vaše koupání bude zcela bez rizika. Nežijeme v ideálním světě... 

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.244.34 (?)
11.8.2009 23:02

KYSELINA CITRONOVÁ. Zdravím. Napustil jsem bazén 11m3 a dle očekávání mi voda po několika dnech zezelenala. Je to zcela jistě díky použité vodě z vlastní studny. Studna je stará 40 let a nikdy nebyla čištěna, což chci letos napravit. Mám zanešené veškeré trubky a pokud každých 14 dnů nenaliji savo do studny, tečou mi řasy i do vany. Ale samotný chlor řasy nedokáže zlikvidovat. Zkoušel jsem na odkalení vše co jsem měl po ruce, nic nepomáhalo. Testoval jsem to na nádržce splachovače wc. Jediné co pomohlo byla kyselina citronová. Po hodině nádržka jako nová. Pak jsem nalil tuhle kyselinu do zásobníku vody, po hodině jsem pustil vodu všemi směry. Jeden den tekla močůvka a pak voda paráda. Díky této zkušenosti jsem zkusil tohle aplikovat na vodu v kyblu, ve které jsem vypral filtr od bazénu. Před aplikací kyseliny citronové byla voda černá jako vyjetý olej, po hodině křišťálová, jen na dně bílé smetí, zřejmě vybělené řasy. Dnes testuji na moji vodu skalici modrou. Mám trošku obavy z toxikace. Na druhé straně jedna lžička na kubík mě uklidňuje. Kdybych používal kyselinu citronovou, musel bych nasypat do mé 20m3 studny alespoň 50kg, což by něco stálo, ale voda by byla bez obav pitná. Při použití skalice modré by to bylo za stovku. Jen otázka zda by to bylo pitné. pytlak2@seznam.cz

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

12.8.2009 9:40

Píšete, že máte zanesené veškeré trubky - roztoky kysliny citronové jsou asi to nejjednodušší, co se dá použít k šetrnému rozpouštění rzi - používají to restaurátoři a občas to používám taky, k odrezování starého ručního nářadí. To by vysvětlovalo i tu splachovací nádržku - spolu s destrukcí usazenin železa se uvolní i další nečistoty.

Nevím, jakou bazénovou chemii používáte, ale oplachy z filtru běžně obsahují nečistoty zabalené do vysrážených flokulantů - kyselina citronová (a většina jiných kyselin) tohle svinstvo zase z velké části převede do roztoku - původně černá voda plná nerozpuštěných látek se znovu vyjasní, toť vše...

Dávejte si pozor na jednu věc- s některými legurami v oceli (a povrchy ošetřenými niklováním) vytváří citronová kyselina modro-černé soli, někdy je to hodně nežádoucí zabarvení.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.233.91 (?)
12.8.2009 10:29

Nevybledne po použití modré skalice DLW folie?

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.90.18 (?)
15.8.2009 8:37

Mám bazén cca 27 m3, 1x za 3 týdny 0,5 l bazénového sava a 70 g modré skalice a bazén i všichni jeho uživatelé v naprosté pohodě.

Všem vřele doporučuji. Obojí je možno koupit téměř v každé drogerii.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.4.206 (?)
20.8.2009 9:31

Chci se zeptat, jestli někdo nevíte, kolik použít skalice do akvária, aby to neublížilo rybičkám.Má 650l.díky

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

vyslouzil (17139) - xxx.xxx.94.10 (?)
21.8.2009 7:51

Proč chcete přidávat modrou skalici do akvária? Nevím, jestli rybičkám nějaká koncentrace neublíží, ale pochybuji, že by jim jakákoli prospívala.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

21.8.2009 11:44

Su urcite lepsie sposoby (na tak male mnozstvo vody), ako regulovat ci zamedzit rast rias v akvarku. Dobry filter, (povedzme aj mensi filter urceny pre jazierka), umiestnenie akvarka mimo priameho svetla, cirkulacia, vymena vody, rastliny atd... v avaristicke fora. Modra skalica v akvarku vam chtiac nechtiac ovplyvni aj rastliny. Nehovoriac o bakteriach, ktore maju vodu cistit. Modra skalica je skor na udrziavanie mrtvej vody a nie na vyriesenie problemu s riasou. Nie je vobec selektivna. Aerobne bakterie zabija rovnako. Med zabija vsetko zive v urcitej konc. a najcitlivejsie su tie organizmy, co vodu filtruju a tym akumuluju najviac medi v bunkach, ktora ich zabija.  Pochopim niekoho, ak ma jazierko plne rias a pali nan slnko od rana do vecera, ze v zufalstve zvoli modru skalicu ako "zachranu". Da sa suhlasit s pouzitim modrej skalice do bazenov, kde mrtva voda je prvoradym cielom. Ale akvarko nie!

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

Daniela. (1205) - xxx.xxx.204.208 (?)
22.8.2009 18:14

Prosím,   nedávejte rybkám do akvárka modrou skalici!!!  Chudinky by plavaly břichem vzhůru již druhý den!!! 

Sežeňte si rybu Ancistrus.  Je to ryba, která se přímo řasami živí. Pokud máte akvárko větších rozměrů, pořiďte si jich víc.  Navíc je hezké pozorovat tyto rybky, jak doslova lezou tlamičkou po stěnách a ožírají všechny řasy.  Pokud máte dobrý filtr, který pravidelně perete a přidáváte do akvárka trochu obyčejné kuchyňské soli, tak se výskyt řasy také omezí. Zdravím - Daniela.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

21.8.2009 7:33

Modrá skalice je, aniž se to všeobecně ví (a už téměř vůbec to nepřiznají prodejci bazénů a příslušenství) běžnou součástí tzv. "Trio" tablet. Kromě kyseliny trichloisokyanurové obsahují zpravidla ještě asi po 2% síranu měďnatého a síranu hlinitého. VJK

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

21.8.2009 9:10

Pravda je, že na kombi tabletách lze nalézt malé modré plošky, které by mohly být i zalisovanou skalicí...

Ta všeobecná neznalost je hlavně důsledkem velmi lajdáckého popisu složení (a netýká se to jenom bazénové chemie, ale i některých agrochemikálií). Měl jsem ruce několik balení tablet od různých výrobců, na všech bez výjimky je zmínka pouze o 90% obsahu trichlorisokyanurové kyseliny, co je doopravdy zbylých 10%, už ví jenom výrobce (nějaký flokulant tam pravda být musí).

Legislativě tenhle nepořádek zřejmě neodporuje a výrobci zjevně nemají zájem prozrazovat konkurentům přesnou formulaci svých produktů.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.196.41 (?)
22.8.2009 15:41

Dobrý den, také jsem měl hnědý bázen plný řas, použil jsem savo a modrou skalici, voda byla jako křišťál, ale mám kartušovou filtraci (filtr měním často). V bazénu stále plavaly řasy. Dal jsem na výstup filtrace ponožku a do rána byl bazén jak křišťál a v ponožce zůstalo "kilo" řas. Toť má zkušenost.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.218.141 (?)
24.8.2009 0:17

... opratu alebo pouzitu?

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.162.162 (?)
4.9.2009 8:27

mozem vypustit bazen s modrou skalicou na zahradu??? davka 3g na kubik vody...

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

Suty (4) - xxx.xxx.56.73 (?)
6.1.2010 9:46

Mám výborné zkušenosti s modrou skalicí, jako doplněk k bazen.chemii, dávkování 5-7g / m3 vody t.j. na 20 M3 vody 4 KÁVOVÉ lžičky skalice, rozpustit v kbelíku vody a večer vylít na hladinu, druhý den filtrace veme vysrážené řasy  - Slávek

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.184.35 (?)
9.4.2010 11:04

Dobrý den, zabývám se úpravou bazénové vody 14 let a rád bych reagoval na toto téma. Modrá skalice je JED! Tím nechci říct, že po vykoupání v takto upravené vodě týž den zemřete, ale vystavujete se riziku poškození jater, ledvin a pod. Tyto fakta jsou vědecky prokázané, projeví se až během několika let a proto si tyto problémy nikdo se skalicí ani nespojuje. Velmi toxická je skalice pro malé děti. Dále zbarvuje odbarvené vlasy, plavky, některé typy povrchů bazénů. Vůbec nepůsobí proti virům!! Má pouze vliv na řasy a to krátkodobě. Její jedinou výhodou je jen cena. Chlorové tablety se dají pořídit již od 135,-Kč za kg. Pokud si toto někdo nemůže dovolit a raději sype doma dětem do bazénu skalici, tak ať ji nadávkuje podle tohoto fora - lžíce sem, lžíce tam, jedu dám si tu a tam  

Přeji hodně úspěchů při pomalém trávení své rodiny!!

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.191.11 (?)
1.5.2010 21:49

Dobry den, modra skalice je zdravi skodliva, ano - stejne jako trichlorisokyanurat, chloraminy, chlornany, flokulanty a ostatni bazenova chemie.

Voda obsahujici 1 - 3 mg CuSO4.5H2O na litr neni vhodna k piti, ale koupanim v ni se nikdo neotravi.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.144.121 (?)
14.6.2010 9:42

Je otázkou do jaké míry může být měď rozpuštěná v bazénové vodě škodlivá, bohužel se to pozná až po určité době. Doporučuji podívat se na internetu, přečíst, vzít v úvahu a použít selský rozum. Je dobré položit si otázku, v jaké koncentraci se měď běžně vyskytuje v okolním prostředí, v potravě, vodě atd a jakou máte v bazénu.
Vemte prosím v úvahu, že pokud skalici do vody dávkujete průběžně a vodu neředíte, koncentrace mědi roste. Další důležitý fakt je, že vodu v bazénu sice nepijete, ale zato se může vstřebávat kůží, v závislosti na délce pobytu i 200 - 300ml za 1hod.

radim

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.16.1 (?)
23.6.2010 10:10
to radim podla tvojej teorie vstrebavania 200-300 ml vody za hodinu pokozkou ludskeho tela by som v pripade celodenneho kupania nemusel vobec pit aj ked je bruatalne horuco :-) to znacne odporuje vsetkym odporucaniam doplnat tekutiny, aj ked sa clovek kupe... :-) mozno som na biologii chybal, ale nie je mi znama vlastnost ludskej pokozky vstrebavat vodu a tu zaradovat do beznej latkovej vymeny... azrael
Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

vyslouzil (17139) - xxx.xxx.65.50 (?)
23.6.2010 10:28

Možná si spletl slova člověk a čolek. Zní to podobně.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.106.146 (?)
14.7.2010 21:19

Nás napadlo tu modrou skalici nalít skimerem do filtrace, ať se usadí ve filtračním písku a ne v bazénu. Jsem v tom ale naprostý laik.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

15.7.2010 7:49

skalice je (v aplikovaných koncentracích) ve vodě dokonale rozpustná, takže nelze hovořit o nějakém "usazení" a je úplně jedno, kam to nasypete...

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.134.105 (?)
14.6.2010 12:49

Síran měďnaty je v tak nízké koncetraci, že nemůže ublížit ani dlouhodobě. LD50 je asi 300mg/kg živé hmoty. Tedy pro 80 kg chlapa je to 24 g podaných p.o. S tím, že koncetrace v bazénu je asi max 500 mg na kubík, je sledování akutní či chronické toxicity přehnané. V bazénu nejsme 24 hodin denně 365 dní v roce. Tohle zavání chemofóbií. Mimochodem měď je biodenní prvek, v těle je asi půl gramu.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.41.2 (?)
16.6.2010 8:30

Prosím o radu, za jak dlouho po aplikaci modré skalice do bazénu se lze koupat? Voda se krásně vyčistila, ovšem zdá se mi poněkud namodralá, tak nevím, jestli to po pár dnech vyprchá, nebo se vyfiltruje. Děkuji za odpověď.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

16.6.2010 10:20

Kolik jste jí tam narval, že vám obarvila vodu?  Pokud jste dávkoval dle doporučení, tj. cca 3-4g/1000l, tak v žádném případě nemohlo dojít k obarvení vody. Při tomto dávkování je možno se koupat hned. Modrá skalice se průběžně uvolňuje rovněž z tzv. trio tablet. VJK

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.194.71 (?)
18.6.2010 15:14

Také jsem si koupil modrou sklalici, a je na ní napsáné dávkování na likvidaci řas 10 g na kubík, ale tady všichni píšete 3 g. Já jsem tam dal pro jistotu jen 5 g na kubík, a mám vodu taky namodralou, zkusím vločkovač a uvidím...

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.243.221 (?)
20.6.2010 18:47
Dobrý den, mám stejný problém se zelenou vodou a chtěl bych se zeptat na jednu věc. V případě, že bazén nevypouštíme přes zimu, je v něm voda od prvotního napuštění asi před šesti lety a začnu přidávat skalici, bude se nějak odbourávat sama? Jde mi o to, zda při dávkování 3g/1m3 ob 3 týdny za několik let nebudu šlapat ve skalici :-)
Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.61.218 (?)
23.6.2010 11:09

Měd se vysráží ve formě hydroxidu při pH vyšším než 8. Nevím jistě co je obsaženo ve přípravku pro vyvločkování-pravděpodobně nějaká hlinitá sůl, zde je možné že se měď částečně bude sorbovat na vysrážený kal.

Tedy při předávkování modré skalice stačí zvýšit pH nad 8 a nechat vyvločkovat a přefiltrovat.

Pokud jde o dávkování modré skalice, zde doporučené množství mi připadá poněkud přehnané. Patrně se jedná o jednorázovou dávku pro rychlou likvidaci řas, které již ve vodě jsou. Pro prevenci by měla koncentrace mědi činit cca 0,1 mg/l, tedy cca 0,3 g modré skalicena 1 m3 vody. Při vyšší koncentraci samozřejmě otrava nehrozí, může se ale stát že, když se vykoupou v takto upravené vodě osoby ze světlými vlasy, zbarví se jim dozelena.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.165.81 (?)
7.7.2010 20:55

Taky se přidávám s otázkou, jak dlouho je možné přidávat skalici, když se navypařuje, tak za několik let bude obsah neúnosný, nebo po každé sezóně vypustit celý bazén, pro jistotu?

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

panchartkova (4) - xxx.xxx.43.2 (?)
15.7.2010 9:53
Koupili jsme modrou skalici. Na balíčku dávkování nebylo tak jsme dávkovali jak tady bylo vicekrát psáno 3g na kubík. A ejhle voda stále stejná zelená. Nevíte co ted stím? Přidat skalici, nebo radeji vypustit a napustit znovu? Díky
Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.204.211 (?)
27.6.2014 1:27

Zachlorovat!

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.117.113 (?)
12.7.2010 16:30

jedna lzice na kubik vody

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.149.64 (?)
13.7.2010 20:51

Zajímalo by mě: při používání kombinace skalice a Sava do bazénu, je nutné současně stále kontrolovat a hlídat Ph?

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.114.35 (?)
16.7.2010 20:07

Nejsem zastáncem sava. Jestli se jedná už o používanou vodu, přilitím sava budou vznikat chlorované organické látky, které mohou být karcinogenní. Dále pokud je už voda nazelenalá vlivem řas či sinic, nalitím sava rozbijete jejich buňky. Obsah buněk se pochopitelně vylije do vody a koupáním v takovéto vodě akorát dostanete vyrážku. Totiž po zásahu chlorem sinice a řasy uvolňují toxické látky.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

Chemický Alí (1183) - xxx.xxx.4.78 (?)
21.7.2010 23:51

S chlorem se musí pracovat uvážlivě - plynný chlor nepřipadá v rodinném bazénu v úvahu. Nejčastěji používané chlorové tablety jsou vytvořené tak, že chlor je vázán na kyselinu isokyanurovou a pomalu se uvolňuje: To je žádoucí,  ve vodě ale zůstává a s další a další aplikacií tablet se hromadí zdraví škodlivá organická kyselina isokyanurová. Navíc nepříznivě ovlivňuje měření a stanovení obsahu volného a vázaného chloru, výsledky jsou pak zcela neprůkazné a jsou v rozporu s reálnými hodnotami. Dochází i k zvyšování vázaného chloru, tzv. chloramínů ve vodě.

Tolik oblíbený "Chlor šok" také není bez rizika, je sice super pro rychlé zachlorování vody, a likvidaci řas a desinfekci vody, ale je bezpodmínečně nutné vědět o jaký chlorový granulát jde. A zase pro ilustraci - v profi veřejných bazénech je povolený pouze anorganický chlorový granulát s označením „ chlornan vápenatý“.

Granuláty, ve kterých se v chemickém složení nachází „kyselina trichlorisokyanurová či dichlorisokyanurová“, jsou ve výše zmíněném kontextu nevhodné.

Chlornan sodný v podobě Sava, nebo ještě lépe stabilizovaného chlornanu sodného je nakonec lepší volbou než deriváty kyseliny trichlorisokyanurové, nebo dichlorisokyanurové.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

21.7.2010 23:38

Číst diskuse o tom co do bazénu, aby voda byla jako křišťál je zajímavé a poučné, předpokládám, že mnoho uživatelů se děsí éček v potravinách, nekoupili by potravinu s rekombinantní surovinou, prostě se bojí neexistujících nebezpečí,   ale s vodou ve které se koupou i se svými dětmi dokáží provádět skutečná kouzla. Zvláště, pokud tak činíme na principu  argumentace "čtyři z pěti sousedů doporučují" Dovolte mi reakci na poslední příspěvky–

Dotaz na to co udělá Savo s Ph, dotaz se týká i vlastního chlornanu sodného, který je aktivní látkou v Savu. Chlornan sodný způsobuje zvyšování Ph, což je mizérie, pro optimální fungování ostatní chemie je ale nutné udržovat Ph na hodnotě6,5-7, pokud tomu tak není, dochází k růstu spotřeby ostatní chemie Ph se sráží pomocí přípravků Ph mínus, v profesionální praxi je to  tekutá kys sírová. Pokud Ph vystoupá, rste spotřeba ostatní chemie (PH minus), nebo dokonce některé přípravky fungují opačně, než by měly (vločkovače).Savo navíc obsahuje hydroxid sodný, který dále zvyšuje Ph. CHlornan sodný se ale používá i v profi bazénové chemii v podobě tzv. stabilizovaného chlornanu sodného, je s ním totiž menší pakárna, než s plynným chlórem.

Vše je komplikované tím, že výkyvy Ph budou divočejší i v závislosti na tzv . celkové alkalitě vody (uhličitanová tvrdost vody). Celková alkalita je míra součtů iontů vápníku a hořčíku, vápník většinou převažuje. Doporučená hodnota celkové alkality je v rozmezí 80 až 120 mg/l CaCO3 (ca. 4,5 až 7 dH0). Má-li voda příliš nízkou celkovou alkalitu, dochází k velmi rychlým a výrazným výkyvům hodnoty pH. Je-li celková alkalita příliš vysoká, voda má sklon k tvorbě zákalů a má většinou také vysoké pH, současně je velmi obtížné pH snížit a neúměrně se zvyšuje spotřeba chemikálií na úpravu hodnoty pH vody.
Další téma, chronicky se vracející jako podebraný palec je používání modré skalice... tento pentahydrát je jako každá rozpustná sůl mědi toxický, koupajícímu sice nehrozí akutní otrava, ale pro soli mědi jsou typické alergické a iritační projevy na kůži, i nízké koncentrace jsou prokazatelně poškozující jaterní tkáň. Rizika kožních komplikací jsou zvláště nebezpečné u alergiků, nebo dětí alergických rodičů. Sypat modrou skalici do bazénu je projev esenciálního prosťáčkovství, nebo spoléhání se na milosrdenství zboží. Jen tak mimochodem - tato úprava vody je v celém civilizovaném světě ve veřejných bazénech zakázána a je zakázáno i prodávat jakékoli prostředky na bazi modré skalice pro úpravu vody v bazénech soukromníků.

Na likvidaci vodních řas se v minulosti a někde bohužel z neznalosti, nebo prosté lidské hlouposti i dnes používá modrá skalice (síran mědnatý).

V profesionální bazénové chemii se používají namísto nebezpečných solí mědi tzv. ALGICIDY. Jsou nejen nesrovnatelně účinější, ale i zcela bezpečné. Například přípravky GHC Algicid modrý a GHC Algicid super – růžový jsou dokonce schváleny Hlavním hygienikem ČR pod číslem HEM – 3245-26.3.02-8615/02.
Algicidy jsou polymery vázané sloučeniny amoniaku, brutálně účinné proti všem druhům řas. Přípravky omezují i výskyt šlemu ve filtračním zařízení a udržují jeho účinnost díky zachování průtočných hodnot. Jsou stabilní, pomalu se rozkládají a jejich spotřeba je tedy malá a účinnost dlouhodobá. Přípravky jsou velmi šetrné k životnímu prostředí, jsou zcela bezpečné, nevyžadují žádná zvláštní opatření a ochranu. Nejsou toxické ani ve vysokých koncentracích.Neperou se s žádnou ostatní bazénovou chemií. Kvalitní přípravky jsou vždy nepěnivé a neobsahují chlor. V ČR je reklamou na Algicidy Thermal v Karlových Varech, který je vyhlášen svou čistotou a nádherně teplou a příjemnou vodou, přesto zde řasy zde díky algicidům nejsou bez ohledu na fakt, že je zde vysoká teplota vody, otevřený bazén, světlo a zeleň v okolí. Prostě ideální prostředí pro růst řas.
Pro menší bazény a při menším výskytu vodních řas se použív GHC Algicid modrý. Běžné dávkování 1 l/ 100 m3 vody zhruba každý týden až 10 dní. Velké bazény se ošetřují pomocí GHC Algicid SUPER růžový, má vyšší koncentraci zabíjí všechny řasy bez rozdílu, zelené, hnědé, černé. Dávkování je asi 0,5 l/100 m3. Aplikace je velmi jednoduchá, nepoškozuje povrchy bazénů - fólie, beton, dlaždičky. Algicid se pravidelně rozlévá přímo po hladině bazénu což je také nejúčinnější. Pro jednorázové vyřešení problému s řasami pro celou sezónu stačí při napouštění bazénu přidat počáteční dávku a poté podle počasí a teploty vody jednou za týden až měsíc udržovací dávku. Řasy se ani neobjeví natož aby rostly.

Tak bojují s řasou profesionálové, aniž by riskovali zdraví návštěvníků bazénů.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.251.207 (?)
22.7.2010 15:32

LOL :-D

Tak že, algicid je skupina pesticidů hubící řas, tím může být v zemědělství Atrazi, Diuron, v bazenářství nejčastěji plynný chlor a tež účinným algicidem je MODRÁ SKALICE. To co tvrdíte jsou holé nesmysly a reklama. Píšete že že používání CuSO4. 5H2O je jen a pouze z neznalosti. Mimochodem držím zde v ruce jeden nejmenovaný příprave, cituji:

Vzhled a složení: Bílé tablety s modrými body, které mají hmotnost 200g. Tablety jsou pomalu rozpustné ve vodě. Obsah aktivního chlóru je min 80%. Přípravek obsahuje kyselinu trichlorisokyanurovou 90g/100g, síran měďnatý pentahydrát 6g/100g a síran hlinitý 4g/100g.

Dále cituji: Odpovídá požadavkům Vyhlášky MZ ČR č.409/2005 Sb. o hygienických požadavcích na výrobky přicházející do přímého styku s vodou a na úpravu vody.

Jediné s čímž jakš takš souhlasím je, že důležitým faktorem je celková alkalita vody. O tom se moc nemluví, ale dá se snadno zvýšit jedlou sodou. Dávka na zvýšení o 10ppm je cca 16g/1000l.

IMHO všechno tady to bububu je jen marketingovými tahy a snahami obalamutit lidi aby si kupovali jejich výrobky, které jsou většinou na stejném principu. Ještě že alespoň existuje zákon o tom, že výrobce chemie musí uvést co jeho přípravky obsahují..

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

22.7.2010 17:55

Hmm, pokud budete pečlivěji číst, zjistíte, že jsem

1. Psal o přípravcích GHC Algicid modrý a GHC Algicid super, a to proto že jediný zástupce algicidů, které obsahují amoniakovou skupinu, vázanou na polymerový řetězec, o kterém na českém trhu vím, výrobků bude samozřejmě na světovém trhu ,nevylučuji, na německých serverech najdeme jistě větší množství přípravků, které nejsou nebezpečné a jsou algicidy na zmíněné bázi.

2. Psal jsem o profesionální bazénářské chemii a civilizovaných zemích. Opět Vás mohu poprosit pouze o pečlivější čtení příspěvku. V chemických přípravcích pro laiky najdete nejen modrou skalici, ale i isokyarunové deriváty a kde co, co je "v civilizovaných zemích"  ve veřejných bazénech striktně zakázáno. To není bububu, to jsou fakta.

3. Rizika spojená s používáním modré skalice u alergiků, nebo predisponovaných jedinců jsou notoricky známým medicínským faktem, není to ani marketingový tah, ani bububu.

Pokud máte jen o málo větší přesah při hledání validních informací, než je čtení složení hobby  (nevhodné) bazénářské chemie a o problematice něco málo přečtete, jistě mi dáte za pravdu.

Bazénovou chemii opravdu neprodávám, je mi naprosto ukradená, jen je z mého pohledu tragikomické, když se na tomto serveru vedou debaty o iluzorních nebezpečích a pak si člověk přečte, jaké úžasné věci se sypou do bazénů.

Navíc , pokud mí známí mají potřebu zakoupit chemii do bazénu, posmívám se jim za nákup předražené bazénářské chemie a v některých případech je pošlu do velkoobchodu s chemikáliemi. Za stejnou chemickou sloučeninu zaplatí zlomek ceny .

PS. Čtěte pečlivěji

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

23.7.2010 15:31

Ano psal jste o profesionální bazénářské chemii a civilizovaných zemích, při tom u nás dle Vyhlášky MZ ČR č.409/2005 Sb. není zakázáno upravovat bazénovou vodu připravky s modrou skalicí a většina prodávaných přípravků u nás používají isokyarunové deriváty včetně výrobků GHC, jen modrou skalici nahradili polymerní kvarterní amoniovou solí. Toť vše.

Co se týče rizik spojených s modrou skalicí pro alergiky s tím souhlasím, dle mého názoru by se měl alergik raději bazénům vyhnout. Protože tam na něj budou číhat i jiná svinstva..

IMHO nic neškodí v množství menším než malém a jenom dávka rozhoduje o tom kdy je jed jedem.. ;-)

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

23.7.2010 20:03

Ano, jsem rád, že jste byl pečlivější při   opakovaném čtení, ano psal jsem o civilizovaných zemích, z logiky příspěvku vyplývá, že v tomto ohledu nepovažují ČR za civilizovanoiu zemi.

Píšete "jen modrou skalici nahradili kvarterní amoniovou solí. Toť vše." (zapoměl jste na polymerový nosič), nebanalizujme ale vývoj, je to stejné, jako kdybyste napsal:" Tak ty koňské povozy nahradil benzínový motor, toť vše..."

Alergiků a atopiků je v ČR do 20% populace, predisponovaných jedinců dvakrát více, vzhledem k tomu, že epidemiologie alergií je v západním světě podobná, je nasnadě, proč došlo k zákazu přípravků s obsahem modré skalice. Pokud bychom měli akceptovat Vaši logiku na základě epidemiologie a predispozic zmíněného onemocnění, měl by koupající se "zdravý člověk" volbu takřka jedna ku jedné, zda si má bazén odpustit, nebo zda ne.

Bazén udržovaný   pomocí méně rizikových chemikálií v přiměřeném množství ale rizika výrazně eliminuje. Zdá se mi to jaksi racionálnější, než ládovat do domácího (!) bazénu historicky cenné a obsolentní chemické sloučeniny, zakázané v civilizaných zemích a následně stát na kraji bazénu s otazníke vysícím nad hlavou, zda tam mám, nebo nemám vlézt.

O kyselině isokyanurové nemluvě. 

Chemie na bázi zmíněných sloučenin se prodává protože je levná, a pro prosťáčka "user friendly". Toť vše.

Nejsem si jen zcela jist, zda je Vámi používaná chatovací zkratka, kterou zahajujete diskusi (IMHO) v korelaci s vědomostmi o chemikáliích, o kterých diskutujete.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

23.7.2010 22:02

Zkratka IMHO a jiné jsou staré jako internet sám, tudíž ji nepoužívají jen pubescenti. Já tuto zkratku používám cca 13 let.

Kyselině trichlorisokyanurové se v hobby bazénech nejspíš nevyhneme, protože je narozdíl od chlornanů stabilní a uvolňuje chlor postupně. Chlorovaní čistým chlorem je doma nemyslitelné, možností je dávkovač chlornanu, což je poměrně drahé. Celkem novinkou je galvanická chlorace pomocí roztoku chloridu sodného (do vody pak přidáváte jen jednou za čas kuchyňskou sůl), zařízení je ale zase drahé i když se jedná o jednorázovou investici.

On chlor sám o sobě je také svinstvo, reaguje s organickými látkami (pot, močovina,..) za vzniků organických sloučenin chloru z nichž většina je karcinogenních. Tudíž otázkou je čím nahradit chlor, šlo by to ozonizací a UV zářením, ale ozonizace je opět nákladná metoda..

Jinač nepsal jsem o kvarterní amoniové soli, ale o polymerní kvarterní amoniové soli..

ad. měď, dení dávka mědi pro dospělého člověka je kolem 5mg/den, při množství modré skalice 3g/1000l vychází množství čisté mědi 7mg/l, nebezpečné pro člověka je přijetí cca 300 násobku denní dávky. Toto množství ve vodě je bezpečné. Modrá skalice je ve vodě stabilní, tudíž její dávkování by mělo být na začátku sezóny. Průser nastává když tam ty tři gramy někdo cpe každé tři týdny nebo častěji..

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

24.7.2010 13:38

Nesmál jsem se Vám za použití   zkratky IMHO, ale za její význam  (IMHO =podle mého SKROMNÉHO názoru), který má v kontextu Vašich argumentů již poměrně zábavný rozměr.

Nemáte pravdu - isokyanurové deriváty jsou snadno nahraditelné (i v laické praxi)  chlornanem sodným v tekuté, nebo stabilizované formě. Jediný problém je v tom, že prostě prodejní síť je najetá na vidlácké user friendly zavedené pomůcky pro údržbu bazénů a proč tedy něco měnit? Nicméně malý objem Sava umožní citlivě dávkovat chlornan sodný...Navíc, proč by prodavač bazénové chemie doporučoval koupit savo, když je ve srovnání s chlorovými tabletami neuvěřitelně levné?

Galvanická chlorace je jen pouze marketingová záležitost - reakcí vzniká již zmíněný chlornan sodný.  Skutečnou a jedinou a nezanedbatelnou výhodou je u těchto jednotek fakt, že chlornanu sodného vzniká přiměřené množství a bazén s nimi rozhodně nepředávkujete.

Chlor samotný je rozhodně menší zlo, než chlorové isokyuranáty. s rozumným přístupem lze pracovat s minimálními koncenracemi. Na rozdíl od isokyanurových derivátů se chlor ve vodě nekumuluje.

S denní dávkou mědi jste evidentně sáhl po první informaci googla :-))  doporučené denní dávky mědi se v humánní medicíně neuvádí rigidně.

děti do 8 let 0,2-0,6 mg
děti nad 8 let 0,8 mg
ženy 1,5 mg
muži a těhotné ženy max. 2 mg
kojící ženy 1,8-2,2 mg

přičem přijímaná měď je ve formě organických sloučenin v potravě a nikoli agresivní soli Cu...

Argumentace o toxických hladinách z hlediska akutní intoxikace ála ohraná gramofonová deska nejsou na místě, rozpuspustné soli mědi jako senzibilizační a iritační chemikálie skvěle fungují i ve zlomkových koncentracích, a tedy  i v koncentracích o několik řádů nižších. Jen tak mimochodem - děti, zvláště malé jsou navíc podstatně citlivější než dospělí, rozdíl se uvádí ve srovnání s dospělým jako ŘÁDOVÝ.

Jen pro pořádek je zajímavé podívat se například na limity pro podzemní vodu podle Metodického pokynu MŽP ČR pro měď (uváděné koncentrace jsou vztažené na 1litr vody):

A = 20 µg     tj.0,02 mg

B = 200 µg   tj. 0,2 mg

C = 500µg.   tj. 0,5 mg

Překročení limitů kategorie A v podzemních vodách se posuzuje jako znečištění příslušné složky životního prostředí vyjma oblastí s přirozeným vyšším obsahem sledovaných látek.

B se posuzuje jako znečištění, které může mít negativní vliv na zdraví člověka a jednotlivé složky životního prostředí a které vyžaduje další opatření.

C představuje znečištění, které může znamenat významné riziko ohrožení zdraví člověka a složek životního prostředí.Překročení limitu C zároveň vyžaduje dekontaminaci území pro daný účel.

Odpadní vody a Cu.

Přípustný emisní limit pro průmyslové odpadní vody podle přílohy č. 1 k nařízení vlády č. 61/2003 Sb. je pro těžbu a zpracování ostatních rud 1 mg/l, pro textilní průmysl 0,5 mg/l, pro barevnou metalurgii 0,5 mg/l...

Porovnejme prosím tyto hodnoty s vodou ve které se koupeme..

A to nejlepší nakonec, obsah Cu ve veřejných bazénech je jako limitní uváděn  v době údržby v  hodnotě 1mg/l NMH, tj. jako NEJVYŠŠÍ MEZNÍ HODNOTA , předpokládá se však, že hladina Cu by měla být  ve vodě bazénu až o řád menší. Nicméně 1 mg je stále 7 x méně, než pokládáte za mezní hodnotu Vy... Podotýkám, že naše norma je stará a neprošla revizemi tak, jako zahraniční normy.

Snad je před vlastní argumentací lepší problematiku alespoň zevrubně prostudovat. Nehovoříme zde o akutní intoxikaci, kterou cyklicky používáte pro vaši IMHO argumentaci.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

tomast (566) - xxx.xxx.7.50 (?)
25.7.2010 23:25

Dobrý večer Alí,

nestačím se divit, a kdybych neznal Vaše předchozí příspěvky, řekl bych, že žijete v ideálním (bazénovém) světě. Trochu postrádám shovívavost a větší nadhled (vzpomeňte třeba diskuzi o DDT…)

S řadou Vašich argumentů souhlasím, něco bych posunul ještě dále – byl jsem velmi zaražen, když jsem před lety objevil trichlorisokyanurovou kyselinu v bazénových tabletách, je to organické činidlo, silné oxidovadlo, které snadno exploduje.

Z literatury je znám případ požáru fabriky, která tuhle látku vyráběla (Státy, MA), musela nastoupit armáda a evakuovat snad 5000 lidí (nebo domácností?).

Je ostudou, že zakazujeme např.toluen, ale pyrotechniku a chlorovací tablety koupíte na každém rohu…

Na druhou stranu, tahle sloučenina jednoduše a spolehlivě udržuje hladinku chloru v roztoku, což kapalný chlornan (nebo žluté Savo) nedokáže…

Tuhle diskuzi už delší dobu moc nesleduju a rozhodně nejsem nadšen z toho, když si lidi při dávkování skalice (evidentně) pletou gramy a dekagramy, nicméně vy tady zmiňujete jednostranně pouze zdravotní rizika reziduí mědi. Silně alergenni však bude i pěkně vykvetlý bazén a je zřejmé, že řada bazénářů tento problém má/měla a trocha skalice (ne 10 deka na kubík) jim problém pomohla eliminovat.

Rád bych Vám také připomněl, že reakcí chloru s přirozenými složkami vody (obé je i ve vašem ideálním světě) vzniká spousta dráždivých a kancerogenních organických látek, jejichž alergenní potenciál bude srovnatelný s rezidui měďnatých iontů (věřte mi, haloformová reakce byla dlouhá léta objektem mého zájmu).

Citace Metodického pokynu MŽP mě fakt dostala – zajisté víte, že se jedná o (poměrně starou) pomůcku geologů a hydrogeologů, která byla používána při hodnocení míry kontaminace půd a spodních vod, nejde tedy o hygienickou vyhlášku

Na závěr off topic: i já mám spoustu důvodů tvrdit „že země, ve které žijeme, není civilizovaná“. Nemám však důvod si toto myslit o hygienických předpisech –zejména těch původně českých, z dob před- nebo těsně po-revolučních – bývaly totiž daleko tvrdší, nežli ty dnešní, euro – namátkou třeba berylium nebo chloroform v pitné vodě nebo bakterka ve vodě balené – západní firmy z "civilizovaných zemí",  které k nám po roce 89 přicházely, se leckdy nestačily divit, co vše tady musí-na rozdíl od své domoviny-  splňovat…..

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

26.7.2010 0:12

Díky za reakci Tomáši, mohu s Vámi jen ve všem souhlasit, máte naprostou pravdu, že nežijeme v ideálním světě. Úvodem Vám musím poděkovat, pobavil jsem se při Vaší zmínce o explozivních vlastnostech isokyanurové kyseliny. Sám jsem to nechtěl paranoidně uvádět. Je to samozřejmě úsměvné, žijeme ve světě, kde si nemůžete koupit bez prolustrování pytel dusičného hnojiva a jiné, nebezpečnější chemikálie nakoupíte   zcela bez problémů. Je to tím, že jejich nebezpečnost neurčují odborníci, ale politická korektnost. (sám jsem nepřítel většiny restrikcí, nejdná li se vyloženě o vojenský materiál, myslím, že motivovaný laik si ve vědecké knihovně s restrikcemi poradí za dopoledne)

Jen jsem chěl upozornit na možnost minimalizace použití chemie. Savo jsem uvedl s trochou nadsázky, chlornan sodný je samozřejmě dostupný v roztoku za pár šupů, spíš si myslím že nejmenší balení (10l) až moc velké.

S trochou nadsázky lze říci, že člověk udrží řasy na uzdě s roztokem kyseliny sírovky pro udržení Ph a kanystříkem chornanu sodného.

S chlorovými sloučeninami máte opět pravdu, nejsou bez rizik,  přiznám se, že jsem se nevěnoval problematice derivátů chlóru v souvislosti s atopiemi, nicméně pokud vyjdeme z odborné literatury a klinické zkušenosti, nebudu s Vámi souhlasit,  v expozicích u kterých se můžeme v bazénech setkat jsou soli mědi rizikovější.

Pokud se vrátíme k minimalizaci chemie v bazénech, tak aby udržovala vodu čistou a nejméně škodila, je nejhorší to, že pokud se podívám po okolí, nikdo s ní nepracuje tak, že by volil skalici, nebo chlorové tablety, nebo chlor šok. Většina uživatelů láduje do bazénů všechnu dostupnou chemii, podle nálady, rady souseda, nebo Přemka v Receptáři. O dávkování vůbec nemluvím..:-) To mi Tomáši hlava nebere.  Jistě mi rozumíte, pouze považuji za racionální používat co nejméně chemie. U isokyanurových derivátů skutečně nechápu, proč je ládovat do bazénu, když nejsou s trochou nadsázky (v tomto případě) v podstatě ničím jiným, než nosným vehikulem pro chlor.  

Píšeme ve zkratkách, normu o odpadních vodách a kontaminacích jsem uváděl úmyslně, není až tak nesmyslně přemrštěná, v podstatě vychází z faktu, že při koncentacích 0,7-1mg/l je jakákoli přírodní vodní nádrž zcela bez života.

Souhlasím s Vámi, že naše normy bývaly často více než hypertrofické, co se týče laické bazénové chemie,  mám pocit, že se jedná o typickou výjimku potvrzující pravidlo.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.48.22 (?)
24.5.2011 11:38

Ako laik normálne dostávam strach z tejto argumentácie. V podstate to tak vyzerá že vstup do bazéna je dobre že nie veľkým zdravotným rizikom. Asi to prestanem aj čítať lebo už vidím v bazéne plávať karcinogény a všetky nebezpečné látky. Ja teda dávam Savo cca raz za 5 dní podľa doporučeneho dávkovania. Ako základ mám UV lampu. Tak neviem, ale Savo sa bežne dáva aj do pitnej vody a do 30 minút by sa malo odpariť... Takže ako je to s tým Savom? Áno či nie? Alebo čo namiesto toho? A posledná otázka - je lepšie dať to tam naraz podľa doporučenej dávky napr. 1x za týždeň alebo to radšej rozložiť na 7 dní a dať 1/7 každý deň?

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.8.42 (?)
6.8.2010 9:30

Cituji-Jen tak mimochodem-tato úprava vody je v celém civilizovaném světě ve veřejných bazénech a je zakázáno i prodávat jakékoli prostředky na bázi modré skalice pro úpravu vody v bazénech soukromníků???Co to je za nesmysl?Vy asi budete placen prodejci bazénové chemie, že?Jen tak mimochodem-na každém balení modré skalice je napsáno, jak se má dávkovat, mimo jiné i do bazénů.A kňourání ostatních chytráků, že se budou postupem času koupat jen v modrý skalici, protože se nevypařuje a bla, bla,bla a zůstává v bazénu, je další nesmysl.Při vločkování se z bazénu odstraní.A jen tak mimochodem-zde uváděné produkty jsou nepochybně drahé, stejně jako produkty které nabízejí ostatní prodejci.Zkuste si (kdokoliv na této stránce)spočítat, kolik chemie(třeba zrovna zmiňované v předchozím, reklamně zaměřeném příspěvku)by se muselo dávat, do bazénu v Karlových Varech(nebo třeba v Podolí),když by se změnilo např.PH?Tyhle bazény mají setsakra víc kubíků vody, než nejběžnější bazény-15ti kubíkové.To by tam tu chemii museli sypat nakladačem z kamiónů.O ceně vstupenky nemluvě.
Jsem zvědavej, jakým blábolem odpovíte.Tím spíš, že jste si vybral přezdívku podle psychopatického, sadistického masového vraha, takže Vaše rady budou spíš návodem, jak HODNĚ zaplatit a pak se rozpustit.

Jen tak mimochodem-Ph mínus se dá koupit za 44kč/1kg s dph, nebo třeba vločkovač za 29kč/1kg a tak podobně.

A nedá mi to, ale daleko lepší, než si kupovat stále dokola nepřesné kapkové, nebo tabletové testery, je lepší si koupit digitální(ceny kolem 900,-)který máte napořád, akorát do něj jednou za čas koupíte kalibrační roztok.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.234.158 (?)
6.5.2011 12:25

V roce 2002 po povodních jsem viděl účinky použití modré skalice v doporučeném množství (!) na zaplavené venkovní veřejné koupaliště. Po ohromujícím výsledku po 3 dnech jsem pochopil, že modrá skalice do mého bazénu nepatří.

Pro toho koho by to zajímalo několik fakt z výše uvedeného čištění:

- koupaliště bylo kompletně zaplaveno labskou vodou po dobu cca 3 týdnů

- než se po povodni vyčistili věci potřebnější než koupaliště, voda v koupališti neuvěřitelně páchla a byla tmavě hněda, prostě břečka

- použití modré skalice byl jen pokus co to s vodou bez zapojené filtrace (ta byla povodní kompletně zničena) jen pomocí cirkulace hasičského čerpadla dokáže

- použilo se starší balení modré skalice pro bazény, v tomto koupališti se v tu dobu určitě nepoužívalo (dokonce si myslím, že už bylo použití modré skalice v té době pro veřejné bazény zakázáno, ale to nevím jistě). Použilo se doporučené dávkování na obalu, rozhodně se nepřekročilo

- výsledkem po 3 dnech trvale zapnutého cirkulačního čerpadla a 2 dnech s vypnutým čerpadlem (kvůli usazovení kalu na dno) byla nepáchnoucí, průhledná voda se zeleno modrým nádechem. Prostě neuvěřitelné, i hasiči co nám půjčovali čerpadlo nečekali takový výsledek.

- "vyčistěná" voda se nakonec stejně vyčerpala (s tím se počítalo od začátku) a vyvezlo se bahno ze dna, koupaliště se ještě několik týdnů čistilo, ale ten rok se už nenapouštělo.

Po tomto použití modré skalice bych si takové svinstvo do bazénu nikdy nedal.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.147.92 (?)
25.5.2011 22:22

Nestíhám se divit :-) skalice není nikdy dost

No já po doporučený známého zkouším!!! do kruhového bazénku aplikovat sůl a pouze PH zvyšovat krystalovou sodou. On to tak dělá 8 let a má vodů krásně čistou (neni průzračně nepřirozeně křišťálová, modrozelená... dno a stěny musí samozřejmě čistit, filtraci používat...) Má s tímto způsobem někdo zkušenost? On má 20m3 bazén a na tohle množství přidává 130kg soli. I tak je slanost nesrovnatelně nižší oproti jakémukoliv moři a čistá voda se drží. Sůl podle mého nemůže v této koncentraci ublížit ani dětem, pravidelně je se školkou voděj do solný jeskyně... já 4m2 prcka napustil jeden den načito a druhej den jsem vypouštěl humus do kanálu. Pak jsem to napustil + 30kg soli a ejhle, až na zrzavý nečistoty na dně slušný. Jen ještě nevím, jakou koncentraci sody použít pro zvýšení PH, protože podle kapkovýho měřiče kyselosti s rozsahem od 6-8 jsem suveréně mimo stupnici :-(rezavý částečky na dně usazený se daj bez problémů vysát

díky

aendy@seznam.cz

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.12.162 (?)
11.6.2011 17:26

Dobrý den pánové bazénáři.

Pročetl sem celou tuhle vášnivou debatu a dospěl sem k jednomu: savo a modrá skalice je zřejmě nejlepší, totéž si myslí i mé široké okolí, nevím jak je to v jiných okresech (krajích) ale pokud je skalice tak extrémně jedovatá tak brzo vymřou severní čechy.

Mám ale jednu otázku: pokud vlezu do bazénu a mé tělo absorbuje měď rozpuštěnou ve vodě, tak se v té vodě úpostupně snižuje koncentrace a po pár vykoupýáních je skalice tu a tam a jedovaté to není :)

Už to takhle pár let dělám, dělal to takhle i můj otec, praktikujem to cca13 let, pořád ve stejném bazénu a doktoři stále nic nezjistily, nevím jak je to rychlé s tou otravou, ale kdo by tu chtěl být věčně? Na něco se umřít musí a jestli to bude v 90, nebo v 80 to už takový rozdíl není a mě to za tu čistou, nezapáchající vodu a bez bakterií ze kterých měla moje přítelkyně neustále nějaké problémy stojí.

Mějte se pěkně a přeji všem čistou vodičku.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.57.132 (?)
11.6.2011 22:14

Dobrý den, přečetla jsem snad vsechny příspěvky až mi jde z toho hlava kolem a ted nevím jak začít. Koupili jsme si na malou zahrádku bazen s kartušovou filtraci o objemu asi 2400 l a ješte jsme ho nepostavili. Bohuzel tam nemáme pitnou vodu, ale teče jen užitková voda z rybníku která není čistá. Poradi mi někdo s čím je nejlepší začít aby se voda nějak vyčistila a pak jaká chemie je dostačující a zda je nutné pořídit pískovou filtraci? Děkuji.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.73.3 (?)
11.6.2011 22:41
Kartušová filtrace je sice levná, ale provoz je drahý a koupí pískové rozhodně chybu neuděláte. Jestli je voda z rybníku, tak to je problém. Obsahuje hodně dusíku a fosforu a to je pro řasy a podobnou "havět" skvělý příbytek. Nemusí to být pravidlem (záleží na poloze rybníku a kdy byl naposledy čištěn), ale je to dosti pravděpodobné. Zkusil bych standardní ošetření (je tu několikrát popsané) a pak uvidíte.
Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.235.62 (?)
5.4.2012 16:01

Prečítal som si toto len tak pre zaujímavosť.No a práve týmto problémom som sa chcel vyhnúť a preto som išiel do biobazénu, áno trochu som sa toho bál ale teraz po štyroch rokoch si myslým že to bolo to najlepšie čo som mohol urobiť pre svoje deti. Jednoduchá a lacná udržba a úplne bez akýchkolvek chemikálií. Ked si pri plávaní uvedomujem ako voda vonia sviežosťou tak sa len pousmejem nad problémami ktoré tu riešite. A pritom je to také jednoduché a dá sa to aplikovať na každý bazén.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.53.50 (?)
27.6.2012 18:25

Ahoj.

Ja mam bazen 83 m3 a mam vysoke PH. Nechci tam porad davat PH- z Mountfieldu kdyz 4,5 kg stoji nekrestanske penize. Podle vaseho clanku bych mohl pouzit na snizeni PH HCL. Kde se to kupuje a jak se to jmenuje lidove aby to prodavac pochopil. Taky bych nechtel pouzvat modrou skalici a chci vyzkouset algicidy.Zase, kde se da koupit bud GHC modry nebo ruzovy.Jak se tomu lajcky rika, comam po prodavaci vlastne chtit.

Diky.Karel

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

PP. (5400) - xxx.xxx.9.2 (?)
27.6.2012 19:39

HCl je kyselina chlorovodíková, obchodním názvem kyselina solná a koupíte ji v nějaké "technické " drogerii, tam kde mají jen osum regálů řasenek ji nehledejte. Spíše se tady ale doporučuje používat kyselinu sírovou, přečtěte si bazénové příspěvky. Prodávané přípravky Ph- obsahují síran sodný - sodnou sůl kyseliny sírové, Glauberovu sůl. Samozřejmě je předražený jako všechny bazénové chemikálie.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.16.70 (?)
11.7.2012 19:17

Dobrý den. Letos už mi to nedalo a začal jsem pátrat o levnějším způsobu údržby bazénu, než jsou "zázračné" tablety, savo... Ročně jsem utratil cca 2.000,- a výsledek nevalný. 0Na snížení Ph používám kyselinu chlorovodíkovou a na udržení chlóru, chlornan sodný. 2x za sezonu modrou skalici (ale s tou opatrně). Moje náklady teď činí cca 500,-/sezona a naprostá spokojenost.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.21.16 (?)
10.3.2019 10:42

PH jsem snížil kyselinou chlorovodíkovo 31%. To bylo před 5 lety. Od té doby mě PH drží na 7. Na chlorování používám. 1. jako start chlor šok. 

2. pak už jenom tablety 5v1. Od té doby neznám zákal ani žádný jiný problém. Voda musí být z vod. řádu. Voda se studní bývá problémová. Tablety kupuji u fa. pana Kořínka. Chloruj.cz. Má nejlepší ceny,

Hezké a hlavně zdravé koupání

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

Mr Bigggg (2601) - xxx.xxx.5.149 (?)
6.4.2012 0:18

Jen tak pro zajímavost bych připojil zkušenosti z provozu menších venkovních veřejných koupališť:

1.Hygienické zabezpečení- chlór v plynné podobě nebo tekuté podobě    jako chlornan sodný (koncentrované SAVO), modernější ozonizace.

2.Průhlednost vody (zákal)-síran hlinitý dávkovaný do jímky před čerpadlo, vysrážené nečistoty odfiltrovány spolu s hrubými nečistotami pískovým filtrem.

3.Biologické zabezpečení zejména proti řasám- skalice modrá rozhozem přímo do bazénu 

4.Úprava pH -soda

5.Močovina-připouštění určitého množství vody za každého návštěvníka- vlastně jen ředění

Takhle se to dělalo cca před 20-ti lety, dnes jsou určitě modernější prostředky, ale také dražší.

Mr Big

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.25.20 (?)
6.4.2012 20:49

este znizenie pH kyselina chlorovodikova, alebo sirova. Ja som do bazena daval iba HCl a chlornan sodny (od znameho, kt je prevadzkar na kupalisku) proti riasam som kupil pripravok cca 20e, (vydrz aspon 2 sezony). Popravdu bol som trocha lenivy a bazen som cistil raz za 14 dni (vysavanie stien) V septembri iba 1x (kupali sme sa do zaciatku oktoubra.  Napriek tomu voda stale cista. To bola reakcia na biobazen. Aj v beznom bazene sa da jednoducho postarat o vodu. Mam zastresenie a teplota vody nad 25st.C., v biobazene sa take teploty nedaju velmi dosiahnut bez rizika. P.S. pred tyzdnom mala voda 18st.C (na povrchu, filtracia nie je zatial zapnuta, takze na dne urcite chladnejsie) Koncom aprila, zaciatkom maja ocakavam zaciatok sezony, kedy v biobazene budete mat vy zaciatok sezony? Myslim pre beznych ludi a nie pre clena ladovych medvedov. Zaverom je skoda sa hadat o vyhodach jedneho alebo druheho riesenia (kazdemu vyhovuje nieco ine) Toto je forum, kde hladame riesenia, takze treba skor poradit.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.80.233 (?)
12.4.2012 21:44

Teplota v biobazéne sa pohybuje do 28C. Nemala by stúpnuť nad túto hranicu. Nevidim v tomto rozdiel od bežného bazénu. Zastrešenie nie je problém.Bazén nemusí byť súčasťou filtračného jazera - to môže byť vzdialené desiatky metrov.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.25.20 (?)
17.4.2012 19:48

Potom otazka znie:  mate niekto zastresenie biobazena, ak ano, mozte sem dat nejake foto?. Samozrejme nie je rozdiel v teplote medzi klasickym bazenom a bio, rozdiel je iba vtedy, ak je zastresenie. Ja som nevidel zastreseny biobazen, preto som tak reagoval. (na druhej strane ani som to nehladal) Inak trocha rozdiel bude, voda v biobazene sa bude ochladzovat v nezastresenom filtracnom jazierku. (ale mozno to nebude velky problem) Co sa tyka modrej skalice... je to lacne a odskusane riesenie, par diskuterov ju pouziva a su spokojni. Ja som v tomto vlakne nasiel odporucanie na polymerne kvarterne amoniove soli (ak si dobre pamatam termin) Kupil som pripravok za cca 20€, vydrz na 2 sezony (nemam problemy, takze davkoval som iba minimalne) A pri tej cene som nespekuloval.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

ori (36) - xxx.xxx.187.164 (?)
4.8.2014 17:52

Reakce na zastřešení biobazénu - je to nesmysl, pokud máte zároveň nezastřešenou (a zároveň plošně nezanedbatelnou) část. K největším tepelným ztrátám dochází odparem. K odpařování dochází, ať už je teplota vody nižší nebo vyšší než teplota okolí. Odpar je prostě vždycky, takže kdo chce ohřívat bazén, musí ho nejdřív příkrýt. Alespoň plachtou.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.6.7 (?)
5.8.2014 10:36

Veru ze tak. Najlepsie ciernu plachtu. Odparenie 1 L vody dokaze ochladit 500 L vody o jeden stupen. velice priblizne ak som sa niekde nepomylil.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.92.108 (?)
2.1.2015 16:08

Skalice modrá určitě není "úplně nejlepší" jak je tady v dotazu psáno, ale jako doplňující biocid/aligicid je výborná a s ohledem na její cenu a zřejmě i bezpečnost, není asi nikdo kdo by racionálně zdůvodnil, proč ji v nějakém bazéně nepoužívat.

Skalice modrá (síran měďnatý pentahydrát) obsahuje 25% mědi. (Např. 4g skalice obsahuje 1g mědi.)
Skalice modrá  je levný a dobrý způsob jak dostat měď (měďnaté ionty) do bazénové vody.
Měď funguje jako biocid (látka tlumící růst nežádoucích organizmů) a specificky dobře funguje jako algicid (proti řasám) na rozdíl od chloru, který má s již rostoucími řasami problém při běžných "lidských" koncentracích chlóru.
Dostatečně účinná a zároveň bezpečná koncentrace mědi je 1-2 mg/l. Tomu odpovídá 4-8mg/l skalice modré (resp. 4-8g/m3).
Měď nelze používat samostaně, protože kromě dezinfekce bazénové vody (dávkování nějakého biocidu) je bazénovou vodu a v ní obsažené nečistoty nutné zoxidovat. Oxidaci lze provádět dvěma způsoby - chlórem nebo kyslíkem (peroxid, ozón). Chlór někdy nemusí být dostatečný biocid (algicid - na řasy) a kyslík(peroxid) nelze bez dalšího biocidu používat vůbec.
Měd je výborným, bezpečným (při 1-2 mg/l)  a levným doplňujícím biocidem/algicidem ke chlóru případně kyslíku nebo ozónu.

Dávkování :
Prvotní dávkování skalice modré je 8g/1m3. Tím se dosáhne horní hranice požadované koncentrace mědi 2mg/l.
Dále je potřeba udržovat koncentraci mědi v rozsahu  1-2mg/l.
Toho lze dosáhnout jedině dávkováním podle měření obsahu mědi v bazénové vodě.
Naštěstí na českém trhu existuje dobrý  "Kapičkový tester Cu" od firmy DUKE z Jablonce za cca 300Kč, který vystačí na 120 měření.
Při poklesu obsahu mědi pod 1mg/l se dávkuje 4g/1m3 skalice modré (1/2 prvotní dávky), aby se koncetrace dostala do rozsahu 1-2mg/l.
Opakované dávkování "podle oka" "tak nějak" "jednou za x dní" nelze doporučit bez získání několikaměsíční zkušenosti ve vašem bazéně. I po získání zkušenosti je vhodné občas (1x měsíčně) obsah mědi změřit. V případ problémů s vodou s podezřením na "přílišný život" je potřeba měřit často třeba i denně. V běžných podmínkách když voda "nežije" se obvykle dávkuje 1x za 2-4 týdny, ale je možné že nebude potřeba přidávat skalici celou letní sezónu.
Měď se ve vodě samovolně nijak nerozkládá ani z vody neuniká - na rozdíl od chlóru nebo peroxidu.
Spotřeba mědi je  úměrná množství zahubených mikroorganizmů. Z vody se dostává společně s kalem z filtru. V krásně čisté vodě (mrtvé vodě) se nespotřebovává. Naopak ve vodě, kde je již problém se životem (již začala zelenat, slizovité stěny, zvýšení zákalu vyvolané růstem mikroorganizmů) je spotřeba mědi enormní a počáteční dávka může být spotřebována prakticky ihned po nadávkování skalice modré do vody a je potřeba dát další dávku např. hned další den. Větším problémem než předávkování mědi je její nedostatečné dávkování, protože v době kdy začínají problémy, ještě jste na problém nezareagovali, voda začíná ožívat, spotřeba mědi vzroste a bez dodávkování velmi rychle klesne koncentrace mědi na nulu, voda se zkazí, poté uživatel bazénu začne dávkovat zvýšené dávky, voda bude krásná, ale bude v ní zase nadbytek mědi. Pozn: Životu ve vodě obecně svědčí jakékoliv zákaly a nečistoty. Dobře fungující filtrace podpořená přidáváním vločkovače (flokuantu) a nízký obsah všech solí a především nízký obsah vápníku/hořčíku  ve vodě (tvrdost) naprosto zásadně omezují život ve vodě a tím i spotřebu dezinfektčních látek (biocidů) a tedy i mědi.

Bezpečnost:
Měď je biogenní prvek. V malých koncetracích je nutná pro život. Doporučená denní dávka mědi pro člověka je 1mg/den (v některých zdrojích 2,5mg/den). Ve vysokých dávkách je měď toxická.  Jednorázová toxická dávka mědi (těžký průjem) je 500mg (2g skalice modré). Smrtelná jednorázová dávka mědi je >2g tzn. >8g skalice, jeden zdroj tvrdí 50g skalice. Měď je z těla průběžně vylučována ledvinami a nedochází k její kumulaci v těle. Je zřejmé že měď v bazénové vodě při udržování  koncentrace 1-2mg/l je pro člověka bezpečná (pro dosažení toxicity by bylo nutné vypít nebo jinak vstřebat více jak 100l bazénové vody a dálší pohled na bezpečnost je, že 1l bazénové vody "pokryje" doporučenou denní dávku mědi). Měď a skalice modrá jsou vysoce toxické pro všechny vodní organizmy včetně ryb - smrtelné dávky jsou 1mg/l  a méně při době působení řádově desítky hodin.

Problémy při předávkování mědi:
Při předávkování hrozí zbarvení povrchů,  zbarvení vody  a při vypití bazénové vody průjem.
Bezpečnou hranici obsahu mědi ve vodě já považuji do 5mg/l  (20g sklalice modré na 1m3).
Tuto hranici lze pohodlně během sezóny překonat pokud se bude do krásné čisté (mrtvé) bazénové vody přihazovat "pro jistotu" pravidelně skalice, zvýšená koncetrace totálně umrtví žitot ve vodě, její spotřeba klesne k nule a skalice se bude ve vodě "pěkně" kumulovat.
Při dávkách 20mg/l (80g sklalice / 1m3  tzn. 10x více než je uvedená prvotní dávka)  se objevuje žluto-rezavý zákal (moje zkušenost v mé vodě).  Při vysokých koncentracích skalice modrá  funguje jako vločkovač (flokluant) stejně jako síran hlinitý, který se pro vločkování běžně používá. Samozřejmě že skalici modrou nelze používat jako flokuant, ale ukazuje to na její další podpůrnou flokuační funkci.

Poznámky k mědi:
"Mědí" se zde pro účely bazénové dezinfekce rozumí měďnaté ionty Cu++ rozpuštěné ve vodě. Kovová měď Cu0 je stálý kov a biocidní schopnost měděných povrchů je minimální, resp. velmi rychle se ztratí jakmile se měď pokryje oxidy.
Koncentrace mědi pod 0,5mg/l asi už nemá praktický biocidní význam.
Komfortním způsobem dávkování mědi do vody jsou elektrolyzéry s měděnými elektrodami, které se působením elektrického proudu postupně rozpouštějí do vody. Princip účinku je stejný jako při dávkování skalice modré - vnesení měďnatých iontů Cu++ do vody. Elektrody navíc obsahují stříbro případně zinek. Tím se dosahuje synergický efekt (silnější spolupůsobení). Koncentrace mědi se pak prý může udržovat nižší 0,5-1mg/l. Zinek je stejně jako měď biogenní prvek (tedy zřejmě taky bezpečný), ale stříbro biogenní není a hodnocení bezpečnosti/toxicity stříbra pro člověka jsou velmi různé (od absolutní bezpečnosti koloidního stříbra až po vysoce problematické kumulování stříbra v těle).  Aby měl elektrolyzér měděných elektrod význam musí obsahovat měření koncentrace mědi a regulaci. A pak se jedná o zařízení v ceně 15-30 tis.Kč s elektrodami za tisíce na rok a měřící sondou v ceně několik tisíc, která má omezenou životnost jednotek let. A zařízení neřeší oxidaci vody (nutný chlór či kyslík). Celkově se elektrolyzér zdá být spíše pochybné zařízení.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.174.17 (?)
30.4.2012 13:57

Dnes jsem v krámě studovala tablety Laguna a jedna 200gr. tableta obsahuje 6 g síranu měďnatého (=modré skalice).

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.32.106 (?)
20.3.2014 11:44

Dobrý den, vloni jsem dávkovala do bazénu modrou skalici 3g/m3, jednorázově (CuSO4 se nerozloží ani nevypaří, takže při opakovaném dávkování by se v bazénu kumuloval do nebezpečně vysokých koncentrací). V kombinaci s UV lampou nebyl problém.

Zajímalo by mě, jestli nyní mohu z bazénu využívat na zalévání zahrady (koncentrace CuSO4 je tdy 3 mg/litr vody)? Že se nehodí na závlahu kompostu je mně jasné, ale co kytky a zelenina, případně trávník? Děkuji za odpovědi.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.146.58 (?)
15.5.2015 17:47

V loni se me podarilo predavkovat skalici bazen.Poznalo se to tak, zevsem blondatym detem zezelenaly vlasy.Starostlive matky navstivili lekare a ten jim rekl, ze se nic nedeje.Vlasy do tydne byli normalni.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.252.138 (?)
31.5.2015 18:40

prosím o  radu 
Mám doma  3 nádrže  po 1000 litrech   dešťové vody   se kterou  zalévám     kapénkou i  rozstřikem . ženu to   čerpadlem    na okurky,  papriky, rajský  ,  skleník i  venku   atd.  V nádrži se  mi dělají  řasy které mi ucpávají  trysky atd .  Mám to  už přes  filtr ale  stále mám  s řasami problém. Mohu použít modrou skalici do nádob nebo co byste doporučovali? Co na  to zelenina - okurky,rajský, papriky? Modrá skalice  se používá  i v  akvariích . 

Děkuji moc za radu, wrc@blatna.net, Viktora   

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.10.60 (?)
31.5.2015 18:47

ak pouzijete modru skalicu aby to bolo ucinne na riasu, zahumusite si tym podu. Skuste nadoby zakryt, aby sa k vode nedostalo svetlo.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.105.57 (?)
4.6.2015 15:50

Dnes jsem dal do bazénu modrou skalici a začalo se mi tvořit na hladině něco jako pěna.Drobné bublinky.Co to je?Používám na snížení PH HCL a na chlor tabletu.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.36.170 (?)
16.6.2015 12:33

Mne sa síce netvorí pena, ale tiež množstvo malých bubliniek  (rovnako je to pozorvateľné v presklenej časti čerpadla). Tvorí sa mi to odvtedy čo som pridal modrú skalicu. Tiež používam aj chlorove tablety a na zníženie pH kyselinu chlorovodikovu.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.228.52 (?)
7.6.2015 19:26

Dobrý den, hodně se tady dočítám že 3g modré skalice stačí na 1kubík vody opravdu to tak je???A jestli ano kolikrá to měsíce to musí opakovat???Děkuji za odpověd

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

7.6.2015 23:28

4g modrej skalice na kubik zvysia mnozstvo Cu vo vode o 1mg/liter. Hygienicky povolene mnozstvo pre PITNU vodu je Cu 1mg/L

Pokial bude pH vody pod 7 a nebude pouzity ziaden flokulant, davka vydrzi aj celu sezonu celu sezonu

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.49.21 (?)
16.6.2015 22:14

mně by zajímalo, co se stane když do vody dám jen modpou skalici, případně kyselinu Hcl na snížení PH

Ale žádný chlór??? 

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

Standa_hk (5552) - xxx.xxx.248.116 (?)
17.6.2015 0:03

Měď potlačuje růst řas = voda bude méně zelená při stejném množství živin. Pokud nedáte desinfekci, tak tam můžete mít rybičky, želvičku, žabičky...

HCl nedávejte, sírany přirozeně okyselují SO4 iontem.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

17.6.2015 9:59

ako si to predstavujete "...okyseluji SO4 iontem"

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

J.f.K (322) - xxx.xxx.244.2 (?)
17.6.2015 12:44

Okyselení síranovým iontem děláte i při dávkování vločkovačů na bázi síranu hlinitého...

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

17.6.2015 18:06

... a pri okyselovani chloridom hlinitym sa tiez okyseluje siranovym ionom? Okyselite skor hlinitym ionom.

(siranovym nic neokyselite, jedine hydrogensiranovym)

pozrite na pravidla o kyslosti a zasaditosti soli.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.49.21 (?)
17.6.2015 20:29

Jde o to, že mám vodu z 40m vrtu, která obsahuje zvýšené množství manganu a železa a s chlorem okamžitě reaguje zhnědnutím případně při menší dávce chloru zezelenáním. teď mám v bazenu krásně čirou vodu, dal jsem 3mg modre skalie na m3 a mám UV lampu (ta je cca. 8 let stará bez výměny výbojky tak nevím jak je účinná)
voda má 24,5 teplotu a nic mně tam neroste a jsem spokojený,

Jen nevím, když nedám vůbec žádný chlor jestli se voda nakonec stejně "nezkazí" ??

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

17.6.2015 20:42

3 mg skalice na m3 je nic, jestli to není překlep. Čím jste to vážil? Na vyvázání kovů jsou přípravky, Studna a podobně se to jmenuje. Zda to vydrží bez chloru těžko říct, tipuju, že ne, i když určitou dobu se bude zdát, že dobrý, pak to vypukne.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.49.21 (?)
17.6.2015 21:55

omlouvám se za překlep samozřejmně jsem myslel 3g/m3.
ten přípravek od Marimexu "studna" jsem dal hned po napuštění vloni, ale stejně mně ta voda na chlor reagovala zákalem. letos je to "azuro" ale bez chloru. uplně mám strach tam nějaký chlor přidat protože už v minulosti jsem musel několikrát po zachlorování bazen vypouštět a znova napouštět,

nejraději bych koupil "městskou vodu" ale těch 30m3 by mně museli vést cisternou 6x 35 km tam a 35 km zpět a to je tak trochu problém :(

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

17.6.2015 23:58

hou hou, pozor toto je ina...

akekolvek pripravky na tzv. maskovanie mineralov a kovov vo vode (Studna atd), spolahlivo odfajcia aj med zo skalice. to ju tam vobec nemusite ani pridavat.

Cely problem tzv. maskovacov je v tom, ze rovnako velmi tvrda aj velmi kysla voda znizuje ucinok Kedze nedokazu maskovat uz zoxidovane kovy, je nutne mat vodu maskovacom osetrenu skor ako pride do kontaktu s oxidatorom, cize s akoukolvek formou chlorovej alebo kyslikovej dezinfekcie.

Asi najlepsie je skusit si vyrobit nieco taketo: video zde a zde, a az potom davkovat chemiu.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.49.21 (?)
18.6.2015 20:08

tak ty filry z videa mně fakt zaujali a o něco podobného se pokusím, ten modrý soudek je asi akorát. Jen nemůžu dohledat kde koupit tu plnicí 100% polyesterovou vatu.

Zdeněk

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

18.6.2015 22:41

Ten filtracny material je filtracna vata do akva filtrov, treba pohladat na nete lebo renomovane znacky si nechaju zaplatit ale zas na druhu stranu je to lahko preplachnutelne a o5tovne pouzitelne. Cely princip je v oxidacii. Ucelom je aby bola voda co najviac okyslicena, zelezo vo vode potom vyoxiduje do vlociek ktore padnu na dno a povysavaju sa alebo su odfiltrovane.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

19.6.2015 7:47

A ona ta vata způsobí nějakou prudkou oxidaci? Kde k tomu vezme kyslík, když je to voda ze sání.  To by snad bylo lepší tu vodu pouštět z výšky do bazénu z výstupní hadice.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.49.21 (?)
19.6.2015 9:00

podle mně ta vata odstraní hnědý zákal, který vznikne po zachlorovaní vody z vrtu z obsahem železa a manganu.
a po odstranění těchto prvků z vody už lze používat klasickou chemii.

Já jsem včera dal do bazénu 0,3l chlorňanu a během 10 minut se krásná voda zakalila do zelena přidal jsem přípravek studna a do rána zase azuro.

Mám tedy v úmyslu příště po napuštění vodu přechlorovat a vzniklý zákal vyfiltrovat tím přídavným filtrem a poté už používat klasiku - chlorňan, atd.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.209.79 (?)
19.6.2015 11:29

az sa uracite pozriet to video, zbadate ze v oboch pripadoch je voda do bazenu vypustana formou sprchy na hladinu. Viac uz snad vysvetlovat nemusim

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

19.6.2015 12:25

No to jo, sprchou, ale až PO projití tím barelem. Takže v barelu se toho asi moc nezoxiduje, nebo jo? Že to filtruje je nepochybné. Mně ale nejde na um, proč za kartušový filtr (s kdovíjak starou kartuší - viz video) cpát ještě další udělátko. Proč nepoužít primárně kvalitní a výkonnou filtraci. Připadne mi to, že mládenci dokážou ušetřit ať to stojí co to stojí.

Ke kolegovi: přípravek pro úpravu kovů by se měl používat PŘED prvním chlorováním, hned při napouštění bazénu.

Mám na zahradě taky divnou vodu, je hodně kyselá a těžko se to snižuje. Postupuju takto: Při napouštění Studna, druhý den Savo chlór šok, další den vločkovač, další den filtrace a skalice a opět další den pak postupně soda po 100 g dávkách na snížení PH. Nemám s vodou problém.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.94.99 (?)
19.6.2015 12:50

No to jo, sprchou, ale až PO projití tím barelem. Takže v barelu se toho asi moc nezoxiduje, nebo jo? Že to filtruje je nepochybné. Mně ale nejde na um, proč za kartušový filtr (s kdovíjak starou kartuší - viz video) cpát ještě další udělátko

Dovod je jednoduchy, ten barel naplneny filtracnou vatou je ako ste uz napisali dalsim filtrom. Ten kto ma s filt. materialmi nejake tie skusenosti vam iste povie, ze filtracna vata je ten najjemnejsi pouzivany filtracny material. Z vlastnych skusenosti vam mozem potvrdit, ze porovnavat filtracnu vatu s pieskovou filtraciou je ako porovnavat zaclonu na oknach s damskymi silonkami.

Vzduchovanie je asi najucinejsi sposob ako dostat zelezo z vody aj ked osobne by som asi volil lepsi system prevzdusnenia, nejakym vzduchovacim kamenom, lipove drevo ale este lepsie urobit na vytok system venturiho trubice.

Takze toto je sposob ako ucinne dostat zelezo z vody, s ostatkom mineralov to uz bude horsie ale snad by potom mohol mat ten maskovac vacsiu ucinnost.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.94.99 (?)
19.6.2015 12:58

tiez mam na zahrade studnu s tvrdou a zelezitou vodou. nastastie bazen napustam z obecneho vodovodu ale pri zavlahe mi to robilo problem, lebo automaticke prisavanie vzduchu na cerpadle (nadoba bez vaku) sposobovalo rychle vyzrazavanie sa zeleza a to zanasalo filtre na zavlahach behom 2dni. Nakoniec som musel prisavanie zrusit a radsej kazdeho polroka kompresorom dofuknem 0.5bar, no a div sa svete filtre teraz cistim tak 3x za sezonu.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.49.21 (?)
22.6.2015 18:52

Chci zkusit náplň do filtrace Fibalon, tak dám vědět jak to maká.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

18.6.2015 20:25

To bych prosil vysvětlit. 1. v obou případech tam mají kartušový filtr, což je vhodné tak do bazénku s 2 m3. Tohle jsou hovada desetikubíková. 2. Dávat filtr za filtr znamená, že ten první filtr nemá účinnost - bod 1. 3. Rouno to odfiltruje, tedy zachytit to lze, problém je jen v ůčinnosti filtru - body 1,2. 4. kdyby se použila odpovídající písková filtrace výkonem k velikosti nádrží, přidal flokulant a zafiltrovalo se to, za tři dny mají vodu jak křišťál a nemusí vyrábět pofidérní udělátka. 5. i když mají udělaná udělátka, voda se jim bez chemie bude kazit furt.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.49.21 (?)
19.6.2015 9:19

k bodu č.3 -  pískovou filtraci mám, loni jsem ji vyměnil za novou písek 0,8

zákal po oxidaci vody chlorem to neodstraní ani za 3 dny nonstop běhu. musím dát přípravek "studna od Marimex! a do ráno je to čisté, jdu vypláchnout filtr a z něj teče čistá voda, jen někdu trochu zákalu.
ale po příštím použití chloru je to znova to samé..

Já bych chemii (chlor)  rád dával, ale vzhledem k okamžitému zákalu ji dávat nemůžu.

Zdeněk

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

19.6.2015 13:07

On to tu snad zatím ani nikdo nevysvětlil. Domnívám se, že nefiltrovatelnost kovových sloučenin je dána tím, že jsou ve vodě rozpuštěné. A je jasné, že co je rozpuštěné, filtrovat nejde. Např. ve skalici je měď, což je kov, ale rozpustí se ve vodě bezezbytku, tedy ve vodě je rozpuštěná měď. Aby ten kov šel filtrovat, měla by se rozpustná sloučenina převést na nerozpustnou, ta se následně vysráží a vločkovačem vyvločkuje. Pak už to zachytí filtr. Ale nevím, jestli to tak je a zda to tak jde udělat. Jak tu píše Boris, u železa se z nějaké nevímjaké sloučeniny železa oxidací vytvoří kysličník, ten je nerozpustný a měl by jít vločkovat a filtrovat. Snad, domněnka.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

fanatix (256) - xxx.xxx.177.23 (?)
19.6.2015 21:41

neviem vam popisat presne chemicke pochody kt. prebiehaju len mozem potvrdit, ze to zelezo pri vzduchovani doslova vyvlockuje na jemny kal. Ten sa da odfiltrovat aj pieskovou filtraciou ale musel by byt pouzity naozaj jemny piesok kt. sa do bazenovych filtacii nehodi. Na rovnakom principe funguju aj komercne filtre na odstranenie zeleza, kde je ako oxidan pouzity material na baze oxidu manganiciteho, kt. sposobuje vyzrazanie zeleza a manganu do jemneho kalu kt. je potom pieskovou castou filtra z vody odfiltrovany.

Mozno by stalo za to miesto vzduchovania pouzit priamo oxid manganičity kt. sa da zohnat za cca, 17€/500g. Otazne je potom davkovanie

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.12.11 (?)
20.6.2015 0:00

Fe(II) sa vzduchovanim oxiduje na Fe(III). Fe(III) je ovela menej rozpustne. V spodnej vode, v studni atd je malo kyslika a zelezo je vo forme Fe(II). Co sa tyka burelu nie je to len o oxidacii. Ucinkuje totiz aj na mangan, ale tu oxidacia neprebieha. Burel viaze chemicky Fe(III) a Mn(II) a mozno aj Fe(II) na svoj povrch. Aby fungoval, musi sa obcas regenerovat, manganistanom...

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.192.10 (?)
20.6.2015 12:00

Takže v praxi by mělo stačit pouštět vodu do bazénu ne bočním vstupem, ale shora nechat volně padat z hadice. Kal by pak mělo být možné vločkovačem zahustit a odfiltrovat. Otázka je, co to udělá s chlorem, jestli ho to moc neodvětrá.

PP..

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

Dasty (310) - xxx.xxx.245.29 (?)
19.6.2015 12:38

Tak tohle hovado je osumnáctikubíkové a to co je na těch dvou ukázkách je hnus velebnosti.S tím bych se teda neukazoval.Ale mluví to na nás anglicky tak to musí být asi zázrak.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

17.6.2015 21:52

Pozrite sa, modra skalica ma ucinok na riasy uz od koncentracie Cu 0.5mg/l co zodpovedá davke 2g skalice na m3. 100% ucinok ma od davky Cu 1mg/l cize 4g skalice na m3, co je aj maximalne pripustne mnozstvo Cu pre pitnu vodu. Preto sa do bazenov davkuje 4-8g skalice. To ci bude mat skalica antiriasove ucinky hodne zalezi na pH, pretoze pri zasaditom pH ide rychlo do nerozpustnych uhlicitanov. Tie sa usadzaju na dne a stenach bazena, nemaju antiriasovy ucinok a voda dostava zeleny nadych aj ked je na pohlad cira. To vsetko skalica dokaze, bojovat priti riasam.

Druha vec su bakterie, pripadne bakteriove povlaky na stenach bazena. Tam je skalica bez sance a ine nez dezinfekcia nepomoze. To ako rychlo sa voda po bakterialnej stranke "skazi" zalezi od strasne vela faktorov. Nemusi sa skazit celu sezonu ale moze aj za dva tyzdne. To nik nedokaze predpovedat. Osobne sa mi za 3r co pouzivam skalicu este nestalo aby som musel pouzit dezinfekciu ale napriek tomu mam stale pripravene jedno balenie chlorshoku keby k tomu doslo. Preto si myslim, ze asi naoptimalnejsie je pouzit jedno aj druhe v tom zmysle, ze nadavkovat skalicu v mnozstve 5-8g na m3, udrziavat pH v kyslej oblasti, nepouzivat vlockovace a co sa tyka dezinfekcie mat v plavaku tabletu s tym, ze plavak je nastaveny na minimum, cize chlorovat stylom aby sa nepovedalo. Kazdopadne si to treba jednu sezonu odskusat, merat hodnoty pH, Alkalita, Cu, ked mam slabu pamat tak zapisovat vysledky merani a co som kedy a v akom mnozstve do vody nalial. Na bud. sezonu by ste uz mali celkom slusne vedet odhadnut, co zabera, co nie a v akom mnozstve.

A teraz ma ukamenujte...

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

17.6.2015 7:45

Vyzkoušejte a uvidíte. A proč to dělat naopak? Chlór je méně škodlivý než ta skalice. Bez chlóru to prostě nejde. V bazénu tedy. Jezírko nevím. Co vidím kolem od rybníků po louže, vše je zarostlé řasou. Jak to dostat z vody v koupacím jezírku si nedovedu představit bez nějaké poměrně složité techniky (přeliv, čerpadlo, filtry.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

17.6.2015 7:59

Pokud je to bazén na koupání, je lepší mít pískovou filtraci a chlorovou chemii

V případě zahradního jezírka je lepší mít modrou skalici, UV lampu a biofiltr. 

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

17.6.2015 8:08

3g/m3 iniciální dávka stačí. Když budete vločkovat a odkalovat, tak se koncentrace sníží. Já si myslím (a provádím) že přidat asi v polovině sezóny poloviční dávku je ok. Dají se používat i triplex tablety, ve kterých skalice je. Pak bych nic nedoplňoval.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.32.196 (?)
26.6.2015 16:16

Ahoj, potřebovala bych také poradit. Tento rok jsem poprve použíla modrou skalici a vodu z řádu, ale nevíc co dál, mám hodně vysoké PH.  Smí se použít chemický prostředek na snížení PH nebo jak postupovat. Děkuji za radu Zdena

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

26.6.2015 19:45

Hodně vysoké je kolik? Snížit se dá kyselinou, solnou či sírovou, bezpečnější je síran sodný neb Glauberova sůl, obsažený v komerčních PH-mínusech. PH po zásahu měřte vždy až druhý den, až se chemismus ustálí. Síran napřed rozpusťte v kýblu a vlejte do bazénu, nesypte to tam rovnou.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.200.10 (?)
2.7.2015 9:09

Zdarvim zkuseme bazenare, prosim o radu.

Chteli by jsme si na zahrade poridit bazen, ale neni tam zdroj pitne vody, je mozne napustit bazen z reky a pak pomoci chemie tu vodu dostat do stavu zdravi nezavadneho? Dekuji za info.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

2.7.2015 9:17

Pokud máte možnost používat vodu ze střechy, je to lepší než ta z řeky. Obojí je možné. U říční nepotřebujete mít v IBC zásobu vody na doplnění po praní filtru.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

2.7.2015 9:49

PH jsem měla až 9,2, nyní něco nižší, la evoda pořá spíš mléčná než čirá. Snižovala jsem přípravkem PH-.  Co tedy s tím přejít na chemii s tabletami. Děkuji Zdena

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.94.99 (?)
2.7.2015 13:42

sup do drogerie alebo farby laky, kupit HCL a liat pokial nebude pH 7 a nizsie. Az potom rieste skalicu alebo chlor

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.94.99 (?)
2.7.2015 14:24

neviem aky mate obsah bazenu ale vychadza mi to priblizne:

z 9.2 na 6.8 = cca. 350ml HCL/1000 litrov

a kupil by som nieco aj do zasoby pretoze ak ste doteraz pouzivali takto tvrdu vodu je pravdepodobne bazen sama usadenina ktora sa pri pH pod 7 zacne rozpustat a pekne zdvyhat pH, takze raz za dva tyzdne bude treba pH zmerat a znova upravit.

PS: po pridani HCL sa pH meria az na druhy den! Ak mate strach o povrch bazenu je mozne kyselinu vopred nariedit 1:1 s vodou a potom liat do bazena. Nezabudat, ze kyselina sa leje do vody, nie naopak...

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

2.7.2015 13:47

dejte některý z kyselých vločkovačů... a po vyčiření pokračujte s úpravou podle naměřených hodnot.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

2.7.2015 9:43

Děkuji za odpověď, ale Ph jsem měla až 8.2, nyní se mi podařilo sníži, ale voda není pořád čírá. Je skoro mléčná, tak nevím použít vločkovač a dát chlorové tablety. Nůžu přejít ze skalice na chlor. Chtěla jsem letos zkusit sklalici, ale nějak se to nedaří. Děkuji Zdena

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.55.98 (?)
7.8.2015 9:34

Zdravím,

s vodou v bazénu také bojuji několik let. Vyčistím a po pár dnech se začnw kazit a tak nasadím Agl na a vločkovač + chlor šok, PH snižuji kiselinou solnou a tak pořád dokola.

Tak po přečtení diskuze jsem koupil modrou sklali. 1/2 balení s plastové obalu a přímo v návodu na použití je napsané od výrobce 3g sklaice na 1 kubík vody.

Mám dotaz, jak často doplˇujete skalici do bazénu?

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

7.8.2015 10:42

V Mtf (nebo el. obchodu) prodávají tester. Ve vlákně je o tom z nedávna rozumně napsaný článek.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.3.12 (?)
14.8.2015 18:25
Můžu použít předávkovanou vodu skalicí modrou k zalévání zahrádky? Dřevnaté rostliny, rajčata, atd...
Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

14.8.2015 18:49

co je to predavkovana voda? 5mg Cu na liter? alebo 50mg?

Inak vodu s davkou 2mg/L bezne pri prani filtra vypustam na travnik a vobec mu to nevadi.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

Standa_hk (5552) - xxx.xxx.248.136 (?)
14.8.2015 19:14

můžete, stejně nebude koncentrace Cu taková, aby jste to mohl považovat za náhradu fungicidního postřiku a bude to jen a jen "hnojivá" zálivka pokrývající běžnou potřebu Cu a pouze část potřeby S.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.234.212 (?)
14.8.2015 19:40

Pri hnojeni na list kristalonom je konc Cu priblizne 1 ppm, pri zalievke 10x menej 0.1 ppm (ak som dobre pochopil a zratal)...ide o sustavnu zasobu zalievkou, nie jednorazove hnojenie.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.113.253 (?)
22.6.2016 16:19

Dobrý den,

je to moc zajímavé jak modrá skalice funguje.

Neslyšel někdo o čištění pekarbonátem sodným? Vím jen že dávkování je na 100 l vody 1 čajová lžička. Určité množství se rozpustí v nádobě s vodou a teprve pak se nalije do bazénu.Ale nevím, jak často to opakovat.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.151.29 (?)
31.5.2017 13:49
3g na kubik vody jednou za 3 tydny
Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

Apsara (1) - xxx.xxx.22.99 (?)
19.7.2017 14:48

Prosím o radu... letos poprvé zelený bazén 30m3 téměř neustále, po opakovaných chemických pokusech s chemií od Mountfieldu a žádném výsledku jsem aplikovala modrou skalici 3g/1m3.Voda modrá, měď dle testeru v pořádku, ph 6,8, chlor dodávám přes chlorátor v tabletách 3v1, momentálně asi vyšší. Filtrace písková běží celý den. Voda je kalná, dno jsem viděla naposledy po odzimování. Nevím, co s tím? Děkuji

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

konvalinka (1091) - xxx.xxx.240.228 (?)
19.7.2017 16:25

Sice tomu rozumím jako koza petrželi(myslím chemickým reakcím) ale pokud jsem dala skalici, chlor už jsem nedávala žádný(i proto jsem přistoupila k aplikaci skalice)  Bazén vydržel krásný dlouhé měsíce, bez jakéhokoliv zásahu.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

Beny2 (756) - xxx.xxx.150.232 (?)
19.7.2017 16:38

To vypadá spíše na nedostatečnou filtraci a nebo starý písek. Pokud proženete celý obsah bazénu přes funkční fitraci, měl by být rozdíl patrný.

Čerpadla od M. jsou na štíru s výkonem (reálným). Pokud je zapojíte doporučeným spojovacím materiálem a přidáte solární panel, poklesne filtrační schopnost zhruba na třetinu. Popmůže buď silnější čerpadlo od jiné firmy (bude mít i menší spotřebu) a nebo alespoň použít propojovací hadice o větším průměru (40 mm místo 32 mm).

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

Maurik (16) - xxx.xxx.159.236 (?)
31.7.2017 9:27
Zdravím. Asi jsem klikl špatně, tak se omlouvám. Chtěl bych poprosit o radu, protože jsem už bezradný. Do začátku července jsem měl vodu v bazénu krásně čistou až křišťálovou a pak během cca dvou nocí se voda 🏊 zkazila. Byla jakoby zelenožlutá a na dno bylo ještě vidět. Přesný obsah bazénu neznám, ale asi 23 m3. Zkoušel jsem snad vše, chloršok, vločkovač, savo, ale nic. PH jsem upravoval tak, jak si to ty různé prostředky přáli v popisu. Stejně nic. Nyní ani nevidím na dno a voda 🏊 se mi zda spíše taková zeleno hnědá. Filtrace běží denně několik hodin, takže bazén přefiltruje snad cca 3x. A vyměňovat všechnu vodu se mi moc nechce. Nevíte někdo co s tím a jak docilit opět čisté vody? Děkuju
Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

31.7.2017 13:39

Už jsem to také psala, možná i někam sem. Taky pořád hnusná kalná nazelenalá voda, nakonec jsem na radu někde zde, dala skalici a od té doby voda jak křišťál. Nejsem si už jistá, jestli se k ní po pár dnech nelila i kyselina chlorovodíková - to už si nepamatuju. Každopádně: dejte zarovnanou polévkovou lžíci modré skalice a uvidíte. Pokud by to nestačilo, můžete po pár dnech zkusit šplouchnout kyseliny. Léta jsem s bazénem bojovala a tohle problém vyřešilo během pár dní a vydrželo snad rok.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

Maurik (16) - xxx.xxx.159.236 (?)
31.7.2017 14:25
Děkuju. Hodně jsem toho tady právě pročítal, ale je to tak 50/50 názory na tu skalici, tak mam trošku obavy. Před dvěma lety jsem to už jednou měl zelené, ale zelenalo to postupně až to bylo brčálově zelený, ale dal jsem chloršok a bylo to v pohodě. Nyní to bylo rychlé a ne brčálové. Proto jsem se radši zeptal. Nyní jsem do bazenu nalil 2 litry Sava, 2 kila chloršoku, kilo vlockovace a nic.
Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

7.8.2017 10:41

Asi si tu toho nikdo nevšim. Kilo vločkovače... Člověče, vy nemáte rozum. To se dávkuje v gramových množstvích.  Ten předávkovaný vločkovač to akorát ještě víc zakalil. Neplatí čím víc tím líp, ale čím častěji.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.6.7 (?)
31.7.2017 16:44

skalicu je dobre kombinovat s kyselinou. Ak ju date do tvrdej vody, vyzraza sa na uhlicitan a neucinkuje. Bezne davam skalicu v limitnej koncentracii pre pitne vody, 1-2 ppm. Nieco zaberie ale neotravi.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

31.7.2017 17:50

Pane Mauere... a to jste do takové vody ještě vlezl? Já se přiznám, že mám k chemii dost antipatie a proto jsem do bazénu jen sem tam nalila Savo. Ale časem už to nepomáhalo, tak jsem hledala. A skalice mi přišla proti těm tunám chemie, co bazenáři nabízí, fakt nejmenší zlo. Aha, jak píše pán nade mnou - dává se k tomu i ta kyselina, tak jsem si to pamatovala celkem dobře.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

31.7.2017 21:39

Proč pořád tady každej říká tuny chemie.Pokud napustím bazén a budu používat tablety třeba 3v1 nebo 5v1,tak mám vodu celou sezonu pořád průzračnou.Ale to se musí taky k tomu ještě filtrovat a ne jak jsem tady taky četl, že stačí pustit filtraci jednou za týden na hodinu.Moje dcera má atopickej ekzém a koupe se bez problémů.Modrá sklalice je v těch tabletách taky obsažená.Za celou dobu co máme bazén a to je již víc jak 12 let, tak se nám nestalo, že by voda byla špatná.Ostatní chemii, jako různé projasňovače a já nevím co ještě jsem nepotřeboval.A voda má pomalu celé léto přes 30°C a koupeme se denně.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.252.246 (?)
31.7.2017 22:11

dusty, nepotrebujete nic davat, vsetko mate v tabletach 3v1... Ale tie su mozno predrazene a preto niektori experimentuju. Ja napr pouzivam oxy tabletky nieco podobne ako peroxid bez chloru. Treba to strazit, ale s chlorovymi pripravkmi je to neporovnatelne. Pridavam aj kvart. amoniove soli a med... ked si spomeniem.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

1.8.2017 13:12

No já jsem od přírody línej a chemii nerozumím.Tak rači koupím velké balení tablet,1,5 kg jich dám do dávkovače na potrubí a vím, že se o nic nemusím víc jak měsíc starat.Potom zkotroluju náplň a případně doplním a je zase na dlouhou dobu vystaráno.Já jsem dělal bazén pro to, abych si ho užíval a né kolem něj pořád běhal.

Obrázky:

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

Maurik (16) - xxx.xxx.136.250 (?)
2.8.2017 0:09

Zdravím. Já někdy koncem dubna odzimoval bazén, změřil PH, dal chloršok dle návodu, druhý den dle návodu dal do plováku tablety 5v1 a naprogramoval filtraci na cca 4 hodiny denně. Voda krásně průzračná a čistá. Jenže jak jsem psal, koncem června po cca jedné, dvou propršených nocích voda změnila barvu a na dně to vypadalo, jako by tam byl něco jako žlutý až zelený prach či co.Hodil jsem do vody toho blbého Zandera a vysával. Jenže voda se stejně stávala čím dál víc neprůhlednou až jsem už ani ten vysavač neviděl (nemyslím v ten samej den :-)). Tak jsem začal zkoušet vše možné jak ksem napsal výše. Samozřejmě, že jsem to tam nenasypal a nenalil najednou, jenže žádné zlepšení. A samozřejmě se v tom nekoupeme. Proto jsem se ptal na radu a postup pro nechemika.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

7.8.2017 7:52

Máte ve vodě pyl a ten se špatně filtruje a žijou na něm bakterie a řasy. Vločkovat, chlorovat, filtrovat. A to tak, že opakovaně furt. Dodržovat postup při vločkování (chlor, vločkovač, zamíchat, klid, vysát, filtrovat). Nasypete kilo skalice a čekáte na zázrak. Tak to nefunguje. Jestli máte vodu tak špatnou, že nevidíte dno, bude lepší ji vyměnit.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

Maurik (16) - xxx.xxx.142.51 (?)
2.8.2017 17:18
Zdravím. Koupil jsem si tedy dnes 500g modré skalice za 78 Kč, kolik g ji mam dát do bazénu cca 23-25 m3? S obsahem si nejsem přesně jistý, bazén jsem nekupoval já. Děkuji za radu
Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.68.213 (?)
2.8.2017 21:33

Polivkovou lžíci na 10m3.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

2.8.2017 21:52

Tak já to teda sem zase znova napíšu (zase mě budou všichni prodejci napadat). Naprostá většina problémů se zakalenou vodou je v nedostatečné filtraci. Pokud máte bazén zapojený doporučeným způsobem (bílé vrapované hadice průměr 32 mm a máte v okruhu zapojený alespoň jeden solární ohřev, tak vám filtrační schopnost systému (průtok) klesá skoro na polovinu. Pokud máte více solárních panelů a nebo delší rozvody, může to být ještě více (odpor potrubí). Takže pokud máte filtrační sestavu 4 m3, tak se vám při obsahu vody v bazénu např. 18 m3 přefiltruje v nejlepším případě za 9 hodin. Celý obsah bazénu by se měl ideálně přefitrovat přes pískovou filtraci alespoň 1x za 24 hodin.

Nemá tedy naprosto smysl, přidávat do vody různé podivné přípravky (Chlor šok, Vločkovač, Projasňovač, Modrý blesk, atd). Stačí jen kvalitně filtrovat. Tj. přepniut na přímou filtraci a nechat cca den  - dva kvalitně fitrovat. Lidi šetří na elektrice a pak kupují drahé přípravky. Do vody dávám jen tablety do plováku, modrou skalici (obvykle v srpnu, bývá to kritické období na řasy) cca vrchovatou polévkovou lžíci na 18 m3 a na začátku sezóny Chlor stabil (protože držím teplotu vody přes sezónu nad 30 stupňů).

Pokud to nezabere, je něco špatně s filtrací. Může to být starý filtrační písek, nevhodně dimenzovaný průtok, krátký čas fitrace, špatné čerpadlo, atd...)

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

3.8.2017 5:48
Díky. Filtraci mám cca 3 metry od bazénu, ano mam ty bílé vroubkované hadice 32mm. Solární panel jeden cca 3 metry mám, ale ten jsem z okruhu odpojil, protože to na jednom místě teklo. Filtraci mam tu Hayward, nebo tak nějak 4-5 m3/h. Písek bych měl měnit cca příští rok (prý se ma měnit po dvou letech). Jinak asi nyní dostává pěkně zabrat s tou zelenou sr****u. Zkusím tu skalici, dvě vrchovaté lžíce na celý bazén a uvidím. Mám to asi rozmíchat v kýblu a pak to rozlit po hladině?
Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

3.8.2017 13:49

Kolik hodin za den ta filtrace jede?Jinak ten panel jde krásně zalepit lepidlem na autoskla,(osobně vyzkoušeno)je pravda, že ta tuba stojí 180,- a použije se jí opravdu málo, ale oproti ceně panelu je to prkotina.No a filtrovat a filtrovat, ale mám obavu vzhledem k tomu všemu nebude lepší vyměnit jak písek tak i vodu.Za tu dobu pokusů by jste se při výměně vody a písku na začátku už asi koupal.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.252.246 (?)
2.8.2017 22:31

25-50 gramov. Toto by malo byt bezpecne mnozstvo, aj ked sa vody napijete. Ak rocne vymenite vodu, skalica za 78 KC bude na 10 rokov. :-)

Samotna skalica ale asi nestaci,...ale vyznamne pomoze, zabrani rastu rias. Okrem toho ze je jedovata pre vodne mikroorganizmy, sinice a riasy maju tu smolu ze konkuruje horciku a zabudovava sa do porfyrinov tvoriacich chlorofyl.  

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

7.8.2017 6:34

Zdravím. Tak jsem poprvé dal 50g modré skalice a nechal filtraci jet cca 15 hodin, ale řekl bych, že viditelná změna žádná. Tak jsem druhý den zkusil dát opět cca 50 g (možná trošku méně) a nastavil filtraci na 12 hodin a odjeli jsme pryč. Když jsme se po dvou dnech vrátili, tak jsem teda čuměl. Změna nastala, ale ne jakou jsem si představoval. Voda už není zelená, je totiž modrá, ale stále dno nevidím. Takže nyní nevim jak dál a proč je voda neprůhledně modrá.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

7.8.2017 7:17

A zase několik dní v háji při chemickejch pokusech.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

7.8.2017 7:20

Moc skalice a je pravděpodobně chyba ve filtraci.

Jaké máte pH? Kdy jste naposled vysával dno? Po delším vysávacím cyklu je dobré vysát dno a před dalším filtrováním propláchnout filtraci.

P.S. jestli jste tam ale nasypal všechnu tu chemii v takovém množství (jak upozarnil PP a Dasty), tak opravdu zbývá jen ta výměna vody.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

Maurik (16) - xxx.xxx.233.3 (?)
9.8.2017 15:26
PH jde naposledy měřil cca pred deseti dny, když jsem tam naposledy dával ten chloršok, a to bylo tuším 7.2 Co se týče vysávání, tak opět jsem naposledy vysával tak pred 14 dny, jelikož jsem nic neviděl, myslím tim, zda vydává a neni vzhůru nohama, zda jezdi všude atd. Mam totiž ten poloautomat Zander, šmejd jeden. Zkusím ještě tedy poslední zásah a pak na to dlabu. Změřím ph, zkusím nějak vysát a uvidím no.
Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

turojan (2) - xxx.xxx.31.23 (?)
21.4.2018 18:44

Já jsem si našla návod, kde píší, že stačí 5g na 1m3. Dáváte někdo více? 

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.134.237 (?)
17.6.2019 15:50

Dal jsem půl toho pytliku co stál do stovky do bazénu o objemu 45 m3, což by při půl kilovém balení mělo být cca 5,5g/m3. Už je to dva měsíce, voda čistá (kousek před křišťálem). O týden pozěji jsem to vyvločkoval, pak 3 dny vysával dno, protože každý den se furt usazovali nečistoty na dně. Bazén máme nepřikrytý celý rok, takže je nutno po zimě sítkou vybrat ze dna asi dvě kolečka listí, větviček a všeho co tam u nás neustálý vítr nafouká, pak nechat do druhého dne usadit a vysát dno přímo ven(waste), pak už zmíněná skalice(nechat procirkulovat), pak vločkovač(nepřehnat a nechat pořádně procirkulovat), nechat klidně dva dny usadit a pak nejlépe zase odsát přímo pryč(waste) abychom neucpali filtraci, nechat zase ustát a znova vysát. Dnes asi po 14 dnech koupání jsem si uvědomil, že bych to mohl změřit. Ph 8,5 a chlor žádný. Jelikož jsem si uvědomil, že se při blbnutí nějaká voda do úst dostane, raději jsem do skimeru hodil tabletu, nalil do 45 m3 půl litru chlorňanu a kyseliny sírové. Voda bude neutrálnější a vydezinfikovaná. Aspoň nebude hrozit běhavka.

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.168.72 (?)
3.8.2018 9:28

na 1m vody7g skalice 

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

host - xxx.xxx.115.250 (?)
9.7.2019 23:22

Mám 3ks kubíkových IBC kontejnerů a po sezóně je na stěnách několik milimetrů řasy. Letos jsem ji obložil palubkama, ale už stejnak trochu zazelenala. Vodu mám na zálivku paprik, rajčat,... tak mě napadá co je zničit modrou skalicí (ty 4g do každé nádrže). 

Předpokládám, že to zelenině neublíží a mně při konzumaci taky ne. Nebo jde to i jinak a lépe? díky Jimm

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

10.7.2019 12:12

To 115.250: no, dát sem (diskuze o bazénech) dotaz o řasách v IBC, nebude asi to pravé. Navíc se to zde již několikráte řešilo, tak proč znovu dotaz? Proč nepoužít hlavu a nevložit dotaz do vyhledávacího políčka?

Jak se zbavit řas v nádrži na vodu

Řasy v plastové nádrži

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

10.7.2019 15:12

Obě diskuze jsem četl a v obou doporučují savo nebo měděnej drát. Zeptal jsem se ve vlákně o modré skalici na modrou skalici, jestli bazén nebo IBC je už skoro jedno :)

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

11.7.2019 14:17
To 115.250: obě diskuze jsi četl blbě, protože v obou se o modré skalici píše!
Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

11.7.2019 18:59

Nojo, v jednom jediném příspěvku :) zatímco tu jich je několik set a tím i stonásobně víc zkušeností s modrou skalicí, kteří by do druhého vlákna nenapsali a zde třeba reagovat budou.

Nakonec jsem ji koupil, že to bude fungovatm na řasu nepochybuji, snad přežije i zelenina

Připojit reakci

Modrá skalice ano či ne?

11.7.2019 22:43

To 115.250: mám momentálně 5 IBC a nikdy jsem řasu neměl. Dvě IBC mám devět let, jsou od rána do poledne na slunci. Zabalil jsem je do stínící fólie co se dává na ploty, ale bylo to škaredé, tak jsem je ještě obalil rákosem. Takže je tam zamezen přístup světla a řasa neroste. Další IBC je porostena břečťanem, že se stěží pozná co pod ním je. Pokud zaprší, jde voda ze střechy, ale po většinu roku čerpám vodu do IBC ze studny.

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Bahno v bazénu po přívalovém dešti415.7.2019155
Bazén zapáchá114.7.201991
Modrá skalice ano či ne?25711.7.2019619849
Nízké pH a celková alkalita510.7.2019347
Projasňovač - mám filtrovat nebo ne?410.7.2019275
Změna barvy folie v bazénu209.7.20192196
Zkušenosti s filtračními kuličkami78.7.20192051
Písková filtrace nefiltruje27.7.2019237
Paraziti v bazénu287.7.201941400
Jaký bazénový vysavač?35.7.20195154
Problému montáže Azuro V741.7.2019333
Solinator + UV lampa jakou chemii528.6.20195725
Bazény Polman627.6.20194639
Zalepení soláru423.6.2019449
Jíl v bazénu122.6.2019229
Jaký písek do filtru na bazén? Kdy vyměnit?1222.6.201933001
Jaký solinátor vybrat?421.6.2019533
Zakalená zelená voda6918.6.2019117334
Brilix 450 117.6.2019174
Jak vysát kal - usazeniny ze dna bazénu po vločkovači?2017.6.20199940
Písková filtrace marimex nebo bestway3315.6.201963237
Zkušenosti s firmou bazény Kostelec (dříve Polman)710.6.20193744
Intex Krystal Clear funkčnost66.6.20197932
Schody do bazénu za babku 412.5.201912795
CD k bazenu Azuro V7 329.4.2019533
Zahradní vířivka svépomocí1414.3.20198218
Solární panel225.2.20191091
Stále vysoký obsah chloru v bazénu1120.2.201970891
Solinátor a zelená voda v bazéne1316.2.201911533
Jak pročistit bazén od pylu2515.2.20197231
Tepelné čerpadlo1715.2.20193553
Písková filtrace - vracení kalu zpět do bazénu2413.2.201930488
Základ pro bazén 813.2.20192577
Ztráta barvy plastového bazénu27.2.20191892
Zeolit / Zelbride - jaký rozdíl436.12.201822380
Zkušenosti s firmou Albion Group5430.11.201882133
Po aplikaci Sava voda zhnedla. Co s tim?335.11.201847485
Oprava bazénového ventilu 14.11.2018974
Kamínek pod folií u zapuštěného bazenu714.10.20189803
Prečo neviem prepláchnuť filter?122.8.20181067
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Další diskuze na téma Zahradní bazény najdete na serveru DŮMACHALUPA.cz.
Dům a chalupa - stavba, topení, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Dodatecna montaz hromosvodu8:44
Rozteč fošen na pergolu8:40
Uložení a ukotvení dřevěného trámu na betonové sloupky8:10
Mravenci v podkroví15.7.2019
Škůdce dřeva15.7.2019
Kopaná studna + vrt15.7.2019
Kopaná studna + vrt15.7.2019
Uložení a ukotvení dřevěného trámu na betonové sloupky15.7.2019
Sklon studny15.7.2019
Sklon studny15.7.2019
Další příspěvky >