Modrá skalice ano či ne?



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?)
8.8.2009 17:31

Nejsem chemik, ale čistá měď je ve vodě nerozpustná. Pokud se pomocí elektrolýzy rozpustí, převede se na rozpustný měďnatý iont. Tedy ten samý a se stejnými účinky, jako je v modré skalici.
   Možná by Alí věděl něco víc...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?), 8.8.2009 17:31

Nejsem chemik, ale čistá měď je ve vodě nerozpustná. Pokud se pomocí elektrolýzy rozpustí, převede se na rozpustný měďnatý iont. Tedy ten samý a se stejnými účinky, jako je v modré skalici.
   Možná by Alí věděl něco víc...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 73.3 (?), 11.6.2011 18:14
To je spíše reklamní trik. Čistá měď se velmi rychle oxiduje na mědný iont a je to to samé jako skalice.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 224.44 (?), 1.9.2013 21:51

Pravda, ale elektrolyticky mozno regulovat koncentraciu medi. Takto sa napriklad odstranuje medou sirovodik z piva.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 185.129 (?), 1.9.2013 14:04

Doplnující info k tomuto příspěvku... manželka vám tam tajně dávkuje chlor :-)), nebo se v bazénu nikdo nekoupe,  kombinací, kerou uvádíte nelze zajistit za normálních podmínek čistou vodu. Bazén je cca po týdnu od nalití sava bez chloru, a tedy jede jen na UV lampu, to nemůže stačit.

Ještě obecně mé postřehy:

modrá skalice..obecně lze schrnout, co se týče rizik a účinnosti je celkem nastejno s jinými prodávanými algicidními přípravky. Má i jasný mechanismus následného rozkladu, což u těch ostatních si nejsem jist. Vychází levněji.

savo/chlor... dnes je již chlor sypký i tablety levnějšípřepočteno v poměru dávkování do bazénu(pokud nekupujete předražené za 300 Kč/kg a výše)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 72.42 (?), 8.8.2009 13:42
Náhodou jsem natrefil na tuto diskusi, dříve byl síran měďnatý klasifikován jako jed, je lepší po vykoupání se, se opláchnout, skalice dráždí pokožku a je třeba brát na to ohledy. Možná někteří ochránci ŽP využijí možnost, že se dá skalice z bazénu vysrážet například vápnem, nebo hydroxidem sodným a produkt se odfiltruje filtrací a pak můžete bez obav vopdu vypoutět
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 64.231 (?), 8.8.2009 20:21

Mohou tu být malé rozdíly. Není možno srovnávat "čistou" med a "surovou" -nečistou skalici s obsahem nežádoucích solí. Druhý maličký rozdíl může být způsoben elektrolýzou. Když prostě rozpustím elektrolyticky měd, mohu tím napr. vytáhnout z vody železo apod. To záleží na složení vody a na potenciálu elektrod. Dalším rozdílem může být velmi pomalé dávkování při elektrolýze vylučující zvýšenou koncentraci. Měd se skutečně neodpaří, ale stává se součástí kalu stejně rychle jako vzniká. Kdybych však měl bazén, dal bych tam skalici koupenou v lékárně a basta.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 5.25 (?), 8.8.2009 20:39

kde všade sa da kupit modra skalica, poradi niekto?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 3.141 (?), 8.8.2009 21:20

V drogerii

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 7.33 (?), 9.8.2009 14:25

Nikdo nemá právo dělat (ze zištných důvodů) z jiných pitomce. Polopravdy kolem elektrolytického rozkladu mědi mně pobouřily už před týdnem, kdy jsem se vyjadřoval ke stejnému tématu, ale ve vláknu " Kyselina sírová". Stejný anonym a smrdí z toho na dálku skrytá reklama...

Pytlík modré skalice koupíte v drogerii za stovku. Pro uživatele malých sezonních bazénů to může být celoživotní investice... Zařízení na rozpouštění kovové mědi bude nepochybně dražší, a takovou investici je třeba prosťáčkovi náležitě zdůvodnit!  Vytvoří se tedy hrozba toxických příměsí v technické skalici. Upřímně řečeno, vůbec nevěřím tomu, že ty elektrody pro elektrolytický rozklad jsou vyrobeny z ultračisté, třeba třídevítkové (tj. 99,9%) mědi, bude-li to běžný materiál, bude těch rozpuštěných nečistot ve vodě možná ještě víc... Mimochodem, do vody v bazénu se přidává řada dalších činidel - namátkou chlornan, chlorkyanurová kyselina, hlinité soli... opravdu věříte tomu, že všchny tyto chemikálie jsou v nejvyšší dostupné čistotě?

Dalším problémem je tzv. haloformová reakce - tedy reakce volného chloru s přirozenými složkami vody, potem, močí - řada vzniklých sloučenin je dráždivá až alergenní (to ostatně dobře vědí někteří citlivější návštěvníci koupališť a v nedávné minulosti i obyvatelé, kteří byli zásobováni pitnou vodou vyrobenou z říční vody).  Tedy kde je volný chlor, nečistoty, a zvýšená teplota, tam jsou i produkty jejich reakce..

Přinosem  elektrolýzy by  mohlo  být rovnoměrné dávkování mědi do vody - je však otázka, k čemu je to dobré - rovnoměrné dávkování má smysl u chloru, který je velmi reaktivní a během krátké doby proreaguje, nebo vytěká.

Závěrem bych rád uvedl, že bazén je místem, do kterého se lijou chemikálie a další sloučeniny vznikají sledem reakcí. Pro vnímavější jedince je to určitě jisté zdravotní riziko. Pokud toto riziko nemůžete ustát, je nejlepší na koupání v bazénu zcela rezignovat. Méně otrlým jedincům mohu doporučit čistější skalici pro laboratorní účely - je dražší nežli ta z drogerie, ale levnější nežli elektrolýza. A pokud nevíte co s prachama, pořiďte si elektrolýzu, ale nevěře tomu, že vaše koupání bude zcela bez rizika. Nežijeme v ideálním světě... 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 244.34 (?), 11.8.2009 23:02

KYSELINA CITRONOVÁ. Zdravím. Napustil jsem bazén 11m3 a dle očekávání mi voda po několika dnech zezelenala. Je to zcela jistě díky použité vodě z vlastní studny. Studna je stará 40 let a nikdy nebyla čištěna, což chci letos napravit. Mám zanešené veškeré trubky a pokud každých 14 dnů nenaliji savo do studny, tečou mi řasy i do vany. Ale samotný chlor řasy nedokáže zlikvidovat. Zkoušel jsem na odkalení vše co jsem měl po ruce, nic nepomáhalo. Testoval jsem to na nádržce splachovače wc. Jediné co pomohlo byla kyselina citronová. Po hodině nádržka jako nová. Pak jsem nalil tuhle kyselinu do zásobníku vody, po hodině jsem pustil vodu všemi směry. Jeden den tekla močůvka a pak voda paráda. Díky této zkušenosti jsem zkusil tohle aplikovat na vodu v kyblu, ve které jsem vypral filtr od bazénu. Před aplikací kyseliny citronové byla voda černá jako vyjetý olej, po hodině křišťálová, jen na dně bílé smetí, zřejmě vybělené řasy. Dnes testuji na moji vodu skalici modrou. Mám trošku obavy z toxikace. Na druhé straně jedna lžička na kubík mě uklidňuje. Kdybych používal kyselinu citronovou, musel bych nasypat do mé 20m3 studny alespoň 50kg, což by něco stálo, ale voda by byla bez obav pitná. Při použití skalice modré by to bylo za stovku. Jen otázka zda by to bylo pitné. pytlak2@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika