Rododendron žloutne



Stránky: 1,  2   
Miluš - (2) - 249.55 (?) 
17.3.2008 17:48, zobrazeno: 53436x

V tuto dobu má rododendron žluté listy. Je to normální a nebo je to nějaká choroba? Poradí mi někdo co jsem zanedbala? Mám ho vysazený na sluném místě.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Elfrieda - (12) - 45.222 (?), 17.3.2008 20:48
Žloutne jenom pár listů, nebo celý keř? Slunné místo není asi ideální, ale nemělo by být důvodem, aby rostlina uvadla. Rododendrony mohou žloutnout samozřejmě z mnoha důvodů, ale po zimě je velmi časté, zejména u mladších keřů, že trpí nedostatkem vláhy. Moc se totiž neví o tom, že rododendron je hodně vlhkomilný a neměl by zůstat dlouho bez vody. I v zimě, pokud hodně nemrzne a neleží sníh, je potřeba azalky a rododendrony občas pořádně zalít. Pokud máte pocit, že by mohl být keř suchý, pořádně ho zalijte, neokopávejte, proti plevelu použijte mulč. Ačkoli v posledních dnech u nás hodně prší, tak možná bude stačit jen počkat, jestli se rostlina nevzpamatuje.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 17.3.2008 23:04

Ba naopak - mám obavu, že u Vašeho rododendronu došlo k přemokření kořenů. Už jsem o tom v jedné diskusi na tomto fóru psala.   Vlivem dlouhodobého přemokření dochází k šíření fytoftorové hniloby kořenů. Začne to tím, že nejdřív vadnou jednotlivé výhony, později celé rostliny. Listy začnou žloutnout a hnědnout až úplně zasychají. Zkusila bych přípravek Previcur 607 SL. Někdy se to stane, když delší dobu prší. Řeším to tak, že při dlouhodobých deštích zakrývám zem pod keři igelitovou fólií a odvádím tak vodu mimo kořeny keřů. Zdravím - Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Elfrieda - (12) - 45.222 (?), 18.3.2008 1:04
Myslím, že tohle téma je maximálně zajímavé, protože možné a nebezpečné jsou oba případy - přemokření i nedostatek vláhy. Napadení Phytophtorou se mi zdá po fakticky velmi suché zimě a na slunném stanovišti nepříliš pravděpodobné, ale o to nebezpečnější. Nejsnazší způsob, jak určit, jestli by ovšem přece jen nemohlo jít o houbovou hnilobu jít, je např. prohlídka kořenů (napadené jsou rezavě hnědé) a také přítomnost náhle a rychle vadnoucích mladých výhonů. Chtělo by to podrobnější informace o zmíněné rostlině. Kdyby mělo opravdu jít o phytophoru, nezbývalo by než celý keř a zem, v níž rostl, urychleně zlikvidovat. Miluš, pokud se do diskuze vrátíte, zkuste napsat víc.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Miluš - (2) - 249.55 (?), 18.3.2008 15:33

Moc děkuji za rady.Rododendron mám od loňska, zakoupenou malou rostlinu a je žlutý celý keřík ne jen pár listů.Mám u něj mulč a zemina se mi zdá tak akorát ani suchá ani mokrá jinak napohled listy jsou hezký jen kdyby nebyli žlutý.Asi počkám jak se rostlinka ukáže dál a kdyžtak holt zakoupím keřík nový.Ještě jednou moc děkuji za rady a příště hned vše nafotím lépe se to pak pozná.Miluš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 20.3.2008 0:03

Miluš, rododendrony potřebují ke svému zdárnému růstu (mimo jiné) i hodně kyselou půdu a vůbec nesnáší vápník. Myslím si, že by to mohlo být i tímto. Už jsem to tady také psala mnohokrát a i v jiných diskusích se to objevuje.  V minulém příspěvku jsem to nepsala, protože jsem si myslela, že to asi víte? Takže by to chtělo hodně rašeliny a zamezit tomu, aby se voda z okolní půdy vsakovala ke keříku. Možná by bylo nejlepší celý keř na jaře přesadit. Zadejte si ve vyhledávání  "rododendrony"  a počtěte si.   Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 34.14 (?), 24.5.2008 19:46

Najpravdepodobnejšie bude, že nemá vhodnú pôdu, preto nedokáže prijímať živiny. Je potrebné presadiť do kyslej pôdy - rašeliny a prihnojiť prípravkami na rododendrony - napr. Krystalon.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 9.81 (?), 15.12.2008 22:46

rad bych vedela jak dopadl vas rodod.?zachranila jste jej a jestli ano jak?na toto tema jste mela velmi dobre rady od pisatelu rada bych vedela ktera byla ta spravna mam take mnoho azalek a rodod.ve sve zahradce sice nemam zatim zadny problem s jejich pestovanim ale kdyz ctu ruzne prispevky kdy rodod.az po nekolika leterch zacal chradnout tak si rada prectu rady na jejich zachranu preji vsem pestitelum at maji co nejmene problemu s temito tak-nadhernymi-keri Běla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
zeměžluč - (7) - 37.172 (?), 24.3.2009 21:28

Mám podobný problém viz. foto.

Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
6418 - (6) - 51.210 (?), 25.3.2009 6:31

Bylo by nutné vždy vědět jakou odrůdu mám na zahradě. Některé totiž mají vysoké nároky na výživu. Z obrázku je zřejmé, že na obrázku jsou dvě odlišné odrůdy. Ta se žlutými listy netrpí chorobou, ale bude mít větší nároky na živiny. Na začátku vegetace je nutné všechny rodo přihnojit startovací dávkou čistě dusíkatým hnojivem. U těch, které to potřebují dávku opakovat po dvou týdnech (dle návodu).  Dobré je i každé dva roky přidat k rostlinám rašelinu. Proto u rododendronů nedoporučuji mulčování kůrou, ale pouze rašelinou. Pro lepší barvu listu a zlepšení kondice doporučuji na jaře   síran železnatý v dávce dle návodu. Poté je nutné rodo pravidelně hnojit kombinovaným hnojivem, nebo hnojivem na rodo až do konce června. Pak již nehnojit. Mohlo by se stát, že rostlina nevyzraje do zimy a mohl by jí poškodit mráz.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika