řez rododendronu



host - 255.34 (?)
17.3.2017 7:33

Nejsem žádnej Mičurin, ale z vlastní zkušenosti vím, že je to rostlině úplně jedno jak moc se ostříhne. Měl jsem rododendron 42 let starý, každý rok nádherně až 20000 květů, které jsem po zaschnutí oštípal. Loni v říjnu jsem musel udělat tadikální rozhodnutí a k vůli nové stavbě jsem ho uřízl těsně nad zemí, takže zbyla pouze spleť asi 8 cm silných kořenů. Těžko jsem se s tím srovnával, ale nebylo zbytí. Jaké překvapení mě čekalo po asi 14 dnech, když se začaly na zbytku kořenů objevovat výhonky nové rostliny.Včera jsem byl po zimě na zahradě a s úžasem jsem viděl zcela zakrýté kořeny novými a už s pupeny nasazenými krásnou, čerstvě zelenou rostlinu cca 30 cm vysokou. Takže se jen potvrdilo, že si příroda poradí sama. Zdeněk. 17.3.2017

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
      
host - 255.34 (?), 17.3.2017 7:33

Nejsem žádnej Mičurin, ale z vlastní zkušenosti vím, že je to rostlině úplně jedno jak moc se ostříhne. Měl jsem rododendron 42 let starý, každý rok nádherně až 20000 květů, které jsem po zaschnutí oštípal. Loni v říjnu jsem musel udělat tadikální rozhodnutí a k vůli nové stavbě jsem ho uřízl těsně nad zemí, takže zbyla pouze spleť asi 8 cm silných kořenů. Těžko jsem se s tím srovnával, ale nebylo zbytí. Jaké překvapení mě čekalo po asi 14 dnech, když se začaly na zbytku kořenů objevovat výhonky nové rostliny.Včera jsem byl po zimě na zahradě a s úžasem jsem viděl zcela zakrýté kořeny novými a už s pupeny nasazenými krásnou, čerstvě zelenou rostlinu cca 30 cm vysokou. Takže se jen potvrdilo, že si příroda poradí sama. Zdeněk. 17.3.2017

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 34.14 (?), 24.5.2008 19:24

Velmi záleží na druhu rododendronu, ktorý chcele orezať - pokiaľ sú to veľkokveté hybridy prípadne plané druhy, ktoré majú bohaté ročné prírastky tak zvládnu aj radikálny rez. Pokiaľ ale máte hybridy Yakushimanum, Wiliamsianum, prípadne Repens, ktoré majú malé ročné prírastky tak Vám po takom zásadnom reze prežie len máloktorý ker. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 255.34 (?), 17.3.2017 7:42

Vůbec se toho nebojte. Hlavně odstraňujte ty dlouhé rychlerostoucí větve, ze kterých nic nebude. Každý rok pečlivě odštípejte rukou uschlé květy. Řezání nechte až na podzim. Já to dělat koncem října. Zdeněk.

před deseti lety
před deseti lety
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 17.3.2017 9:09

Lepší než v říjnu je řezat těsně po odkvětu. Nové výhony do zimy vyzrají. Starší keře, které měly od země skoro metr dlouhé "klacky" bez listů také obrostou, ale je třeba nechat na keři alespoň pár listů, neřezat na pařez, spíše rozdělit řez na dva roky. Lépe obráží zalité, před květem tekutým hnojvem (v zálivce) přihnojené rostliny. U těch málo rostoucích bych k hnojení přidal i ošetření buď Racinem nebo Atonicem, aby se nastartovaly k snadnějšímu prorůstání pupenů po řezu. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika