Mladé rododendrony - kdy pokvetou?



host - 198.107 (?)
14.5.2008 12:26

Neuvádíte odrůdy rododenronů... je rododendron a rododendron... pokud budu mít skalkový vysoký 15cm, je to "kus chlapa",pokud velkokvětý, je to "miminko"...a za další, záleží na původu... semenáčky pokvetou později, než řízkované, nebo roubované rododenrony...

Takže vidíte, že to není tak úplně snadné, ale pokud o ně bude dobře postaráno, tak až budou zralé na květ, určitě pokvetou...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Miky - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (92) - 186.3 (?), 14.5.2008 11:47, zobrazeno: 13360x

Koupila jsem si do zahrádky tři mladé rododendrony - jsou vysoké ca. 10 - 20 cm. Dva zakoupené na internetu (nižší) - 1 loni v létě a 1 letos na jaře, nemají květní pupeny, pouze štíhlé - listové. Třetí zakoupený u nás v zahradnictví má 4 veliké květní pupeny. Je možné, že rododendrony kvetou až od určitého stáří, nebo mi prostě poslali rododendrony, kterému loni ulomili zárodky letošních poupat? Jinak rozvětvëné jsou pěkně a také dobře prospívají... Je možné, že už příští rok pokvetou? Zakrslá azalka zakoupená v témže internetovém obchodě je bohatě obsypaná květy...

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 198.107 (?), 14.5.2008 12:26

Neuvádíte odrůdy rododenronů... je rododendron a rododendron... pokud budu mít skalkový vysoký 15cm, je to "kus chlapa",pokud velkokvětý, je to "miminko"...a za další, záleží na původu... semenáčky pokvetou později, než řízkované, nebo roubované rododenrony...

Takže vidíte, že to není tak úplně snadné, ale pokud o ně bude dobře postaráno, tak až budou zralé na květ, určitě pokvetou...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Miky - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (92) - 186.3 (?), 14.5.2008 13:18

Jeden z nich je Yakushimanum Daniela - hustý stěesnaný růst do 1 m, druhý je zakrslý do max. 0,5 m (jméno si nepamatuji)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 198.107 (?), 23.5.2008 13:30

Michaelo, to vypadá opravdu miminka, mě kvetl Yakushiman teprve loni (jeden květ) a to je čtyřletý, skoro půlmetrový... takže fakt vydržet a hezky se starat...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 72.87 (?), 4.6.2008 13:53

Dobrý den, já mám na zahrádce malý, asi půl metrový rhododendron yakushiman Daniela, sázený předloni profesionálním zahradníkem, vloni bohatě kvetl a letos měl jen dlouhé špičaté pupeny, které rozkvetly ale jen jakoby v další listy, stříbřitě zelené, špičaté. Nevím, jestli mu něco nechybí, zaráží mě totiž, že jednou kvetl a už letos ne. Děkuji Andrea

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Katka L. - (30) - 166.54 (?), 22.5.2008 19:51

Před 5 lety jsem taky koupila asi 10-15cm vysoký rododendron- růžový. Až letos mi poprvé vykvetl -fialově. Je fakt, že roste pěkně hustě, ale na květy jsem si musela počkat.

Na podzim mi ale začaly žloutnout některé listy a jsou vykousané.. žádného brouka jsem tam nenašla. Poradíte někdo co s tím? Kateřina

první květy + okousané listy
první květy + okousané listy
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 198.107 (?), 23.5.2008 13:28

Bohužel, vykousané listy jsou dílem Lalokonosce, což o to, tohle by rostlinkám nevadilo, problém je v tom, že tenhle brouček klade vajíčka do půdy a jeho larvy se živí kořeny... takže to by mohla být příčina i žloutnutí listů.Druhý neduh, který působí žloutnutí je málo kyselá půda a vápník v ní... v takovém prostředí vřesovištní rostliny neumí přijímat železo a listy žloutnou a opadávají.

www.zahrada.cz/forum/skudci/lalokonosec-07715/

Takže první bych se podívala na kořeny, pořádně je propláchla, ostříhala poškozené... pokud bude vše OK, tak vykopala větší jámu, a ronďáček zasadila do směsi 1:1:1 rašelina: listovka:ŘÍČNÍ písek...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 204.34 (?), 23.5.2008 17:47

Larvy lalokonosců jsou bělavé, asi 1 cm velké, rohlíčkovitého tvaru a ožírají hlavně kořenový krček rostlin (a rhododendrony jim obzvlášť chutnají).

Těžko se proti nim bojuje. Snad nejspolehlivější (a mnou osobně také vyzkoušená - funguje) je biologický boj pomocí parazitických hlístic. Podrobnostu si jistě vyhledáte vyhledávačem.

Samotný brouk je zavalitého tvaru, také asi 1 cm velký, černý, s protáhlým "nosem"; málokdy jej zastihnete přímo na rostlině, na listu, protože když s listem pohnete, obvykle spadne na zem a nehýbá se (dělá, že tam vůbec není).

S oblibou okusují také ptačí zob, brsleny apod.- vždy na okrajích listů vykousané půlkulaté, asi 0,5 cm velké "zářezy".

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 186.98 (?), 5.6.2008 7:22

Těm stálezeleným ronďákům bych dal trochu času. Často si je lidé koupí nakvetlé ze školky, a pak po přesazení, než rostliny pořádně zakoření, narostou jen výhony s vegetativními pupeny. Ty co mám doma nekvetly po přesazení ani jeden, a to byly některé kusy při sázení i odkvetlé...

Karlos.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Miky - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (92) - 186.3 (?), 5.6.2008 13:33

Obrním se trpělivostí. Naštěstí mám několik azalek a jeded starý rododendron, ty určitě pokvetou spolehlivě. Miky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika