Lze zaměnit rašelina za hrabanku z lesa při výsadbě vřesovištních rostlin?



Stránky: 1,  2   
Pavlína K. - (29) 
15.8.2007 13:36, zobrazeno: 50965x

Dobrý den, je možné zaměnit při vysazování vřesovištních rostlin rašelinu za hrabanku z lesa? A v jakém poměru event. smichat? 1 díl hrabanky, 1 díl vyzrálého kompostu a jeden díl původní zeminy? Nebo jinak? Děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 184.103 (?), 30.1.2008 22:22

Rašelina se dávat nemusí. Mně se daleko více osvědčila borová hrabanka. Té dávám asi polovinu celkového množství, další polovinu tvoří zahradní zem (nesmí být vápenitá), ostrý písek (kopaný) a nalámaný sušený kravinec. Kompost není dobrý, má moc vysoké ph, lepší je kravký hnůj a zřejmě i kozí nebo králičí. Smrková hrabanka je špatná, v té to neroste, prý je toxická.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 100.1 (?), 17.5.2008 21:07

Díky za radu s tím kompostem, to jsem něvěděla. Naštěstí mám možnost sehnat kozí hnůj. A co takhle koňské koblížky, daly by se použít?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 248.54 (?), 18.5.2008 21:18

V okamžiku, kdy Vás někdo přistihne pujde Vaše úspora do věčbých lovišť.

navíc hrabanka má mnohem vyšší Ph a vřesovištní rostliny jsou výrazně kyselinomilné..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 151.203 (?), 10.2.2008 19:24

Nelze zaměnit, protože sběr lesní hrabanky je v nelegální.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 105.97 (?), 12.6.2008 7:00

Nejde o to zda je to legální nebo ne, ale o to zda to lesu prospívá nebo ne. A ono ne... P.S. Mohl bych si nahrabat nějakou hrabanku u Vás na zahradě???

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Josef Zavřel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (285) - 45.6 (?), 15.6.2008 8:36

Dobrý den.Nevěřím svým očím nad úrovní některých diskusních příspěvků.Otázka byla jasná.Lze zaměnit či ne?Ano, lze ale jen z jehličnatého lesa.Je to ale horní vrstva hrabanky tak asi 15 cm vysoká(+ -) a nejvíce je jí u "paty "kmene smrku nebo borovice.Nevidím problém ji získat legálně po dohodě s majitelem lesa, pokud jí nepotřebujete velké množství.Přeji hezký den.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 149.66 (?), 31.7.2008 12:30

Při výsadbě většího množství rhodo a azalek na své zahradě (mám naprosto nevhodnou půdu) jsem postupoval tak, že jsem si určil rozměry vřesoviště. To jsem vykopal do hloubky 70 cm, boky jámy jsem oddělil igelitem a celé vyplnil borovou hrabankou v které byly i zelené části a listí z okolních porostů. Čili výměna půdy. Přes zimu a sešlapáváním hrabanka sesedla. Zbývajících 10 - 15 cm jsem doplnil čistou rašelinou. V takto založeném vřesovišti (asi před 22-ti lety) se rododendronům a azalkám daří tak, že jsem je pro jejich velikost již musel 2x seřezávat. Bohatě každoročně kvetou a podotýkám, že je ničím nehnojím. Sem tam pod ně namulčuji pokosenou trávu. První roky jsem vždy na jaře přidával rašelinu z důvodu sesedání hrabanky a k mladým sazenicím jsem na zimu dával chvojí nebo listí. Je třeba dbát, aby na rostliny nedosáhlo zimní a brzojarní slunce. Když jsem sázel jednotlivé rhodo vyměnil jsem půdu v krychli 70x70x70 cm a opět boky oddělil folíí. Myslím si, že na 90-ti procentech ploch zamýšlených zahrad je půda pro rhodo nevhodná a bez její výměny bychom se dočkali pouze zklamání. Štve mně, když vidím na vlastní oči odbornými firmami zasázené velkokvěté rhodo (a to i v TV pořadech) na nevhodných místech a s minimální výměnou půdy. Rhodo Vám zasadí bohatě kvetoucí a keř vydrží - živoří 3-4 roky, někdy ani to ne.

Jadrný

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 248.54 (?), 31.7.2008 22:22

Velice dobrý, vyčerpávající a exaktní příspevek. Každému je jasné, že okurky v pařeništi potřebují záplavu kompostu, je ale smutné, když odborníci odepřou konkrétní rostlině vhodné stanovištní podmínky.

Ono se to totiž nápadně podobá práci, navíc je nutné přemýšlet - a přitom stačí tak málo, trocha práce, nepromokavá fólie a vhodný substrát. Líbí se mi jak jste kombinoval hrabanku a rašelinu, sám postupuji velmi podobně, ale používám toliko rašelinu - jsem proti Vám totiž lenoch. Krásně popisujete i další nutnost péče. Myslím, že jste mnoha lidem poskytnul velmi kvalitní návod.

Jen jedna drobná poznámka, rododendrony se mohou lišit svojí kyselinomilností, u těch, které preferují skutečně kyselu půdou pak hrabanka sistě neuškodí, ale tvoří z hlediska času po kratší dobu působící "nárazník". Nicméně pokud bude uživatel, jak jste správně napsal dosypávat rašelinu, myslím že neuvidí velký rozdíl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 34.50 (?), 31.7.2008 23:30

To já jsem při výsadbě azalek a rhododendronů postupoval následovně: Vykopal jsem asi 2-3krát větší jámu než kořenový bal.Poté jsem do jámy přisypal cca 10 cm drenáže (štěrku).Zeminu na výsadbu jsem smíchal nasledovně: smíchat 1 díl lesní hrabanky (ze smrkového lesa),1 díl přesátého labského písku a 1 díl rašeliny.

A nezapomeňte pořádně zalévat!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika