Leknín ze semínka



klukjc - (40) - 16.80 (?) 
30.6.2010 12:06, zobrazeno: 20146x

nemáte někdo zkušenosti s pěstováním leknínů ze semínka? Díky za každou radu. Na netu nemůžu nic najít.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 183.218 (?), 4.7.2010 11:45

Zkušenosti nemám, ale z literatury vím, že to je velice náročné a zabývají se tím spíše šlechtitelé leknínů. Raději odřízněte oddenek a máte rostlinu hned. Proč to dělat složitě, když to lze jednoduše.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1577) - 48.243 (?), 4.7.2010 20:39

Leknín se množí semenem podobně jako stulík Nuphar luteum, návody josu na akvaristických stránkách, např. tento:

Stulík se množí pouze ze semen.  Semena přezimujte ve vodě kolem 5 °C. Zjara je vysejte na povrch písku při teplotě 18-20 °C. Klíčí rychle a semenáčky, které dosáhly výšky 4-5 cm můžete přesazovat do vody hluboké 10-20 cm. Rostliny vysoké kolem 10 cm můžete přesadit do nádrže. Trvá několik let, než rostliny zmohutní natolik, aby vytvořily natantní listy.

Návod na množení jihoafrického modrého leknínu semeny je zde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 96.250 (?), 23.8.2010 12:57

Lekníny mi semena netvoří, pouze minileknín bílý - Nymphea pygmea dáva semena pravidelně. Letos jich mám již 90 a na jaro budu vysévat. Semena uchovávám v děrované nádobce u přezimujících lekníni. Na jaře vysévám semena do nádobky - možno i ve skleníku s cca 2cm vody, hladinu podle růstu rostlinek postupně zvedám. Stalo se mi, že pygmea vykvetla již v prvním roce, ale druhým rokem již běžně kvetou. A pygmea je jediný leknín, kterí neodnožuje, takže není možno dělit oddenek. Množení dle mých zkušeností puze semeny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 14.37 (?), 6.4.2015 19:01

Pěstování leknínů ze semene není vůbec náročné.Semena leknínů jsem si objednal z eshopu, jsou velká asi 1cm.Semena jsem si roztřídil podle druhů do průsvitných plastových kelímků 0,5l třeba od piva jako já, do kelímků nalijte vodu.Druhý den jsem narušil tvrdý obal semen z horní části a kousek obalu jsem odloupl, tak aby bylo vidět bílé jádro semene.(horní strana semene je ta kulatější a více zaoblená strana)Semena opět zalijte vodou, teplota vody musí být asi 15°.Každý den dávejte čerstvou vodu.Až semena začnou klíčit vody pomalu přidávejte, urychlíte tím růst.Asi po jednom měsíci kdy vyrostou i kořínky dávám sazenice do asi 10l nádob kde přidám hlinitoštěrkovou zeminu trochu hnojiva na lekníny zazenice mírně zatlačím do zeminy a zaliju vodou.Za tři týdny se sazenice dobře zakoření a už je můžete dát do rybníku... Přeji Vám hodně štěstí 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 10.247 (?), 6.4.2015 20:50

preco zo semena ked je vegetativne mnozenie tak jednoduche?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 13.190 (?), 14.4.2015 11:19

Velikost semene 1 cm nasvědčuje spíš tomu, že omylem místo leknínů pěstujete lotosy. Leknín má semínka mnohem drobnější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika