Jak přesadit lekníny



rosalinda - (18) - 218.253 (?) 
28.7.2010 1:56, zobrazeno: 15013x

Dobrý den, prosím o radu jak přesadit lekníny. Vloni jsme založili zahradní jezírko a kromě jiných rostlin jsme zasadily 2 lekníny. Měly asi 2 až 3 květy a skoro každý den kvetly.  Letos se krásně rozrostly, měly každý po 15-ti poupatech,  ale vykvetou vždy zase pouze 2 až 3 a ostatní bohužel postupně uhnívají. Už jsem se ptala, čím to může být a bylo mi doporučeno, dát koše s lekníny výš a snížit pH. To jsem udělala, ale bohužel to nepomohlo. Některá zůstanou stejně pod vodou a ty co jsou výš se skloní, potopí a shnijí. Napadlo mě, jestli nechtějí přesadit do větší nádoby. Koupila jsem dva 10-ti litrové koše a substrát pro vodní rostliny. Nevím ale, jak lekníny přesadit, abych jim ještě víc neublížila.Také jsem se dočetla, že se dají i množit.  Prosím, máte-li někdo zkušenosti, poraďte.  

Bez názvu
Bez názvu
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
klukjc - (40) - 16.80 (?), 20.8.2010 21:40

a ty co uhnivaji, nejsou to uz odkvetle kvety? to by bylo normalni. Protoze kvet kdyz odkvete, tak se stahne do poupete a pomalu uhniva a stahuje se pod vodu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.48 (?), 21.8.2010 6:54

Lekníny přesazujte až v brzkém jaře. Koncem března začátkem dubna před rašením. Teď mají hodně listů a manipulace je obtížná. Koše na lekníny jsou nanic, zbytečně se vyplavují živiny do vody. Použít nádoby spíš nižžší než vyšší raději 20-40litrů obsah. Starý děravý lavor vyložit folií, plastová bedna na převoz masa atd. Lekníny mají rády moc živin! Zetlelý hnůj /vrstvu/ na dno nádoby. To že rostliny málo kvetou může být vyčerpáním substrátu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 183.218 (?), 21.8.2010 7:31

Naprosto souhlasím. Musí mít dostatek živin jinak nekvetou.Lekníny už pěstuji léta. Jsou to super rostliny.Nemusíte je plít, okopávat,hnojit atd. Množí se tím, že se rozřeže oddenek na jednotlivé rostliny a ty se opět zasadí. Květ se po odkvětu jakoby stáhne do poupěte a skloní pod hladinu a uhnívá. Cca jednou za 3 až 4 roky je dobré celý leknín vytáhnout a oddenek rozřezat, protože po této době je většinou nádoba celá prorostlá. Saďte si jen zase jednu rostlinu do nádoby aby měla dostatek prostoru. Jinak přesazuje se na jaře.Můžete až do května.Má sice už hodně listů, ale je to jedno.Váš leknín vypadá v pohodě. Pokud je už dlouho v nádobě, tak rozsadit.Jestli nekvete tak vytáhnout z vody a dát lépe nahbnojený substrát. Zetlelý hnůj, špetku kostní moučky, dřevěný popel, težkou půdu a trochu jílu.To vše smíchat.S pH si nelamte hlavu. Musíte mu dopřát a pokvete.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika