Jiskra vína



PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.135 (?)
20.8.2015 11:06

Pampeliškové víno piju celý život. A mám srdce jako zvon a játra jako kámen!  Ne všechny recepty z internetu jsou bez úprav použitelné. Stěží tak polovina je k použití. Nevím čím to je, že by autoři psali takové bludy skoro nevěřím, spíš to bude špatným opisováním. Aby vám někdo poradi byste měl napsat víc o poměrech a postupech jednotlivých kapalin. Laický názor, jestli je to sladké a to tak že hodně, je to neprokvašené a čiřidlo nic nezmůže. Snad mohlo při velké koncentraci cukru nastat slizové kvašení, to se stává někdy při krmení včel.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
Roman007 - (35) - 119.228 (?), 20.8.2015 10:51, zobrazeno: 7111x

Dobrý den,

Letos jsem oprášil demižony a zkoušel jsem vína opravdu z kde čeho. Ovšem kromě rybízového mají všechny několik společných jmenovatelů.

Pampeliškové -  Dokvašeno. hrubý mléčný žluto bílý zákal. Ani čiřidlo nepomohlo. Je to sladké, husté.

Bezové - Dokvašeno. Hrubý mléčný žlutý zákal. Čiřidlo nepomohlo. Sladké, husté.

Meruňkové - zezačátku krásná barva. Po dokvašení barva jak h... Hnusně hnědá voda. Absolutně bez jiskry.

Rybízové - krásná barva, krásná vůně, čiré a velice chutné. Tak jak má být. Jediné, co se povedlo.

U všech použit stejný obsah cokru. Tedy 5 kg na pět a dvacítku demižon.

Poraďte mi prosím, kde je chyba. Veškeré recepty jsem čerpal z internetu. Chystám se ještě šípkové a nerad bych měl zase hustou kalnou vodu.

Díky za každou radu.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.135 (?), 20.8.2015 11:06

Pampeliškové víno piju celý život. A mám srdce jako zvon a játra jako kámen!  Ne všechny recepty z internetu jsou bez úprav použitelné. Stěží tak polovina je k použití. Nevím čím to je, že by autoři psali takové bludy skoro nevěřím, spíš to bude špatným opisováním. Aby vám někdo poradi byste měl napsat víc o poměrech a postupech jednotlivých kapalin. Laický názor, jestli je to sladké a to tak že hodně, je to neprokvašené a čiřidlo nic nezmůže. Snad mohlo při velké koncentraci cukru nastat slizové kvašení, to se stává někdy při krmení včel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 20.8.2015 11:11

Rybíz jako jediná surovina má dostatek kyselin. Ostatní suroviny vyžadují okyselení. Je možné, že přidaná k. citronová buďto nebyla nebo se procesem kvašení odbourala. Že došlo ke špatnému kvašení (mléčné, slizové, propionové?) je dost pravděpodobné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 142.11 (?), 20.8.2015 12:17

Ještě k tomu internetu - jistě je to ten nejjednodušší způsob získání informace. Ale co takhle s z něj napřed stáhnout "nějakou publikaci" k danému tématu a pročíst si ji (udělat si takovou malou rešerži). K vínům, těm domácím, tam je na "uložto", výborná publikace (i když staršího data...) od Borise Valenty (dokonce je tam uvedena dvakrát, první je oskenovaná publikace, druhá je editovaná). Tam je dopodrobna popsáno jak postupovat, aby se člověk dobral kýženého výsledku. Ceny surovin se sice od té doby trochu změnili, ale principy a postupy zůstaly stále platné... jen na ty "druhy kvasinek" zapomeňte, teď lze sehnat jen ty "universální".

Ještě se mi nestalo, při dodržení těchto zasad, že by se mi to víno nepovedlo!! A za stažení člověk nic nedá, jen trochu času...

Zkuste to taky a uvidíte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Roman007 - (35) - 119.228 (?), 20.8.2015 12:49

Děkuji za cenné informace. Do toho bezového jsem zkusil nasypat kvasnice restart. Rozběhl jsem je v moštu a nalil tam. Začíná to bublat. Uvidíme.

Myslíte, že tam mám dát například polévkovou lžíci kyseliny citronové?

Díky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 142.11 (?), 20.8.2015 13:35

Já bych ji tam dal, "doporučovaná dávka" je kolem 10 g kys.citronové na 5 litrů kvasu... tož ať to dokvasí k vaši spokojenosti.

"Chybami se člověk učí", ale musí si je přiznat a opravdu se z nich poučit!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 130.132 (?), 20.8.2015 17:47

Připouštím, že jen velmi nerad se pouštím do diskuze na téma o němž moc nevím. Výroba ovocných vín není moje parketa, věnuji se výrobě vína z révy.
 Pro zakladatele vlákna však několik málo zásad z výroby révového vína může být přínosem do jeho dalšího snažení.

Kvalitu výsledného produktu vždy ovlivní vstupní surovina. Její kvalita, harmonie cukru, kyselin, tříslovin ad.

Hygiena výroby, rychlost zpracování.

Technologie výroby, použití kulturních odrůd kvasinek, teplota prokvášení rmutu, omezení přístupu kyslíku, zabránění oxidaci rmutu a zejména mladého vína pyrosulfitem apod antioxidanty.

Objem nádoby- nikdy se mi nepovede dosáhnout odpovídajícího výsledku v nádobě 5l jako v nádobě 50 a více litrů.

Nutnost po dokvašení skladovat víno ve zcela plných nádobách, kontrolovat obsah volné síry, teplota uskladnění.

V neposlední době čas, víno neuspícháš, doba zrání je obvykle delší než rok, nelze počítat s tím, že víno je vínem za měsíc nebo dva.

To je jen několik postřehů kde všude se mohla stát chyba...    j.c.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika