Jak vyrobit domácí víno v malém



host - 182.204 (?)
14.6.2011 10:19

Díky za rady. Já jsem domácí víno zkoušel dělat asi dvakrát - vždy v úplně nepatrném množství (třílitrový demižonek). Poprvé jsem ručně namačkal hrozny, nechal den naležet a pak jsem je vylisoval celé i s třapinami, žádné nepříjemné trpké chutě do vína ale nepřešly, protože jsem hrozny lisoval dost šetrně. Víno se kupodivu docela povedlo - nebyla to žádná extratřída, ale bylo normálně pitelné, bez rušivých tónů. Napodruhé jsem bobule odstopkoval, ale udělal jsem chybu, že jsem víno přesířil - síra v něm byla dost cítit. Použil jsem taky plátkovou síru, ale mám pocit, že v tak malém množství se správná dávka určuje hodně těžko. V obou případech jsem se spolehl na přirozené kvasinky na bobulích a s vykvašením nebyl problém. Mošt jsem neodkaloval ani nečiřil, jenom jsem víno po vykvašení dvakrát stočil hadičkou z kalů. Příště bych ale taky rád zkusil větší množství - i když k 10 litrům šťávy se z vlastní sklizně ještě tak rok až dva asi nedopracuju. Myslíte si, že je možné neodkalený mošt ze zdravých hroznů nechat kvasit i bez síření a zasířit víno až při stáčení?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
Stránky: 1,  2,  3   
host - 182.204 (?), 13.6.2011 10:37, zobrazeno: 157176x

Měl bych dotaz na přítomné zahrádkáře, kteří už vyzkoušeli výrobu domácího hroznového vína. Nemám na mysli vinaře, kteří mají sklep a několik sudů případně demižonů po více jak 50 litrech. Spíš myslím na ty, kteří mají pár hlav révy a mají už zkušenost s výrobou vína do cca 5 litrových či 10 litrových demižonků. Máte nějaký specifický výrobní postup? Lisujete hrozny celé nebo jenom bobule zbavené stopek? Kolik přidáváte oxidu siřičitého? Spoléháte se na spontánní kvašení nebo používáte nějaké kupované kvasinky? Díky za případné tipy a odpovědi.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
j.c. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (142) - 190.217 (?), 13.6.2011 14:46

Hrozny přeberu, nedozrálé popř hnilobou napadené plody odstraním. Hrozny napadené botritidou /ušlechtilou plísní/ nechávám. Co zůstalo pomelu na mlýnku na víno, oberu ze stopek (třapin) a co nejrychleji lisuji. Vylisovanou šťávu ponechávám 12 až 24 hodin odstát s přídavkem bentonitu. Po vyčištění moštu stáhnu od kalu, přidávám ušlechtilé kvasinky a nechávám prokvasit v chladu a temnu v čistých nádobách. Zasíření používám až při prvním stáčení plátkovou sírou, pak obvykle při každém dalším stáčení a dle zdravotního stavu vína. Pokud si chcete vyrobit jen trochu burčáku, odkalování moštu, ušlechtilé kvasinky i síření klidně vynechte. V každém případě se vyplatí dbát na čistotu nádob, nářadí a rukou. Víno stáčejte vždy od kalu hadičkou aby nedošlo k jeho nechtěnému okysličení.     Ať se podaří.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 24.183 (?), 13.6.2011 19:18

Podle uvedenéhjo návodu lze dělat bílé nebo růžové víno. Pro pořádné červené je třeba nechat pomačkané hrozny několik dnů nakvasit a teprve potom lisovat.

Ještě bych připoměl pravidlo, že čím větší množství šťávy, tím lepší průběh kvašení a tím lepší výsledky. Pokud nemáte aspoň 10L šťávy, nevyplatí se víno dělat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 182.204 (?), 14.6.2011 10:19

Díky za rady. Já jsem domácí víno zkoušel dělat asi dvakrát - vždy v úplně nepatrném množství (třílitrový demižonek). Poprvé jsem ručně namačkal hrozny, nechal den naležet a pak jsem je vylisoval celé i s třapinami, žádné nepříjemné trpké chutě do vína ale nepřešly, protože jsem hrozny lisoval dost šetrně. Víno se kupodivu docela povedlo - nebyla to žádná extratřída, ale bylo normálně pitelné, bez rušivých tónů. Napodruhé jsem bobule odstopkoval, ale udělal jsem chybu, že jsem víno přesířil - síra v něm byla dost cítit. Použil jsem taky plátkovou síru, ale mám pocit, že v tak malém množství se správná dávka určuje hodně těžko. V obou případech jsem se spolehl na přirozené kvasinky na bobulích a s vykvašením nebyl problém. Mošt jsem neodkaloval ani nečiřil, jenom jsem víno po vykvašení dvakrát stočil hadičkou z kalů. Příště bych ale taky rád zkusil větší množství - i když k 10 litrům šťávy se z vlastní sklizně ještě tak rok až dva asi nedopracuju. Myslíte si, že je možné neodkalený mošt ze zdravých hroznů nechat kvasit i bez síření a zasířit víno až při stáčení?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 24.183 (?), 14.6.2011 16:58

Není žádný problém nechat kvasit neodkalený mošt. Několikrát jsem nechal ležet červené víno na kvasnicích a první stáčení z kalů bylo až někdy v březnu. Ale to už vyžaduje kvašení ve sklepě, v obýváku bych to nezkoušel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 14.6.2011 22:42

Pokud máte jen několik litrů vinného moštu, nevyrábějte víno, nýbrž burčák. Ten se nedá pokazit, dá se jen prošvihnout správný termín. Menší množství není na závadu, spíš naopak. Kvasit může i v obýváku - radím demižonek postavit do lavóru, ať nevykypí na koberec.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 180.241 (?), 2.7.2011 18:34

Víno z okrajových oblastí, kde hrozny už zdaleka nemají potřebnou cukernatost ale občas se jich urodí dost, se dělá jako ovocné víno.

Připraví se rozkvas vinnými kvasinkami, do půl litru převařeného moštu ochlazeného na 30 st C, klidně i jablečného. Za dva dny se intenzívně rozkvasí. Ale může to být klidně i půl litru koupeného kvasícího burčáku..Bobule, lepší červené než bílé, ale mohou být i bílé,  se otrhají z třapin a zmáčknou v ruce. Měly by rozmačkané naplnit 8 - 10 litrový kýbl. Ca 8 - 10 litrů vody se svaří s 3 -4 kily cukru, podle cukernatosti hroznů.  Nechá se ochladit na 30 st C, pak se vlije do cca 20 litrového demižónu, přidají se otrhané a rozmačkané hrozny a rozkvašený zákvas. Nechá se kvasit pod kvasnou zátkou, dokud většina bobulí neklesne dolů.Víno se potom stáhne do cca 10 - 14 litrového demižónu, kde se nechá dokvasit a potom nalahvuje Zbytek vína, rozmačkané bobule, kal ze dna atd se může zkusit nějak přefiltrovat a vytlačit na nějaké druhořadé víno nebo schovat jako přídavek do ovocného kvasu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 152.203 (?), 28.8.2012 12:41

Vypadá jednoduše, zkouším, tak snad se povede, dikeccheeky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 255.227 (?), 6.11.2014 20:58

Dobrý den,

držel jsem se tohoto receptu, víno mám v místnosti cca 20°C už druhý měsíc ovšem rozmačkané hrozny stále plavou a nějakého bouřlivého kvašení jsem se nedočkal. Podotýkám, že jsem místo kvasinek přidal něco málo přes litr kvasícího burčáku. Měl bych ještě počkat či stáčet do lahví a nechat dojít? Díky za odpovědi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 13.187 (?), 4.10.2012 20:41

Mošt je dobré slabě zasířit, používám pyrosulfit - lépe se v malém dávkuje (0,5 g / 10litrů moštu) uchrání se tak před oxidací a nehnědne, trochu se tím oddálí začátek kvašení, ale dá se to dohnat přidáním trochy burčáku - do dvou dnu to jede. Všem držím palce!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika