Jablečné víno



host - 48.2 (?)
25.12.2017 14:45

Málokteré ovoce na rozdíl od révy obsahuje vyvážený obsah kyselin. Proto se musí před kvašením upravit. Buď přidáním kyselin nebo naopak odkyselením.
Odkyselení se nejčastěji provádí zředěním moštu vodou - čím kyselejší surovina, tím více vody.
U klasického révového vinařství je toto samozřejmě nepřijatelné tak se kyseliny srážejí nějakou zásadou. Vinařské obchody k tomu nabízejí širokou škálu přípravků. V nouzi lze použít i jedlou sodu, ale ta je dost agresivní a pokud se použije nevhodně způsobí alkalickou reakci a víno bude prázdné a vodnaté.
To samozřejmě platí i u komerčních odkyselovacích prostředků. Navíc ovoce, v našem případě ta jablka, obsahují jiné kyseliny než révový mošt tak výsledek nedokážu odhadnout. Nemám s tím větších zkušeností protože jak mi nějaké víno nechutnalo, tak šlo do palírny. Žádná škoda mi tím takto nevznikla a neměl jsem proto větší důvod nepovedená vína napravovat. Jen jsem se pro příště poučil.
*
Pokud víno přisladíte docílite tím jen toho, že kyselost bude přebitá sladkosti. Takové víno bude těžké na žaludek, bude po něm pálet žáha apod.

Dalším řešením, mimo toho chem. způsobu by mohlo být zředění cukerným roztokem a nechat ještě kvasit.

Na samovolné odbourání kyselin během ležení se nelze moc spoléhat, probíhá u velmi kyselých vín ve vcelku zanedbatelné míře.

Rafael.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
host - 194.200 (?), 21.12.2017 23:56, zobrazeno: 9605x

Máte někdo zkušenosti jak dlouho nechat jablečné víno po druhém stáčení a vyčištění v demižónu než bude vhodné ke konzumaci.Obvykle nechávám jiná vína třeba i rok než je stočím do lahví.Samozřejmostí je jejich úplné vyčištění a uchování v chladu a temnu.Jablečné vyrábím poprvé, tak zdali delší odležení rozvine chuť a vůni jako třeba u šípkového, tomu delší odležení jen prospívá.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 16.150 (?), 22.12.2017 13:15

Každému alkoholu, jablečné víno nevyjímaje, odležení vždy jen prospěje!
U mě to byla samozřejmost. Víno se pilo nejdřív po roce, v době kdy se zakládalo další.
Do láhví jsem stáčel minimálně, uchovával jsem je v demižonech, soudcích nebo sudech.
Jednak z lenosti, úspoře místa, ale hlavně proto, že jsem nikdy neměl profi -filtraci tak kvůli sedimentu.
Ale chce to mít větší množství skladovacích nádob nejrůznějších velikostí. A taky ten první rok vydržet. Pak už to jde...
*
(Dokonce v době kdy ještě nebyla jablečná pálenka tak zprofanovaná jsem nechával takto odležet i cider a lutr. Podle zkušeností a praktik francouzských výrobců Calvadosu).

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 194.200 (?), 22.12.2017 13:32

Díky moc za radu.Tak víno nechám odležet ať to stojí za to.Aspoň mne to donutí koupit další demížony.Všem domácím vinařům mnoho úspěchů...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 16.150 (?), 22.12.2017 14:03

Tma, chlad a hlavně plné nádoby s minimálním množstvím vzduchu nad hladinou a samozřejmě perfektně utěsněné - ale to jistě víte.
*
S demižony je dnes celkem problém, jsou neskutečně drahé. Daleko dražší než za mých mladších let.

(Taky jsem měl štěstí, že jsem nějaké, hlavně ty úzké a vysoké zdědil, a pak na výprodeje v době kdy se spousta prodejen rušila a daly se získat skoro za hubičku. Na druhou stranu, co tehdy nebylo, je dnes k mání spousta soudků a sudů z vínuodolných potravinářských plastů. Díky za ně. Anebo za nerezové kádě - i když tam je někdy problém s utěsněním).
*
Domácímu - ovocnému vinářství Zdar a ať se Vám daří!

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 194.200 (?), 25.12.2017 10:44

Ještě dotaz,,,než jsem víno uložil ochutnal jsen a se zdálo se mi dosti kyselé. Jablečného moštu-cukr změřen 11% bylo 20.l něco rozděleno do cukerného roztoku, žádná voda nepřidána.Dáno 5.kg cukru, rozděleno na třetiny a přidáváno postupně co týden.Kvasinky hlubokoprokvášející až 16%.Mošt měřen PH 2. Ten mošt se moc pít nedal opravdu dosti kyselý.Tak nevím jaestli stačí dosladit to cukerným roztokem dle uvážení, nebo se to časem zlepší a nebo nějaké jiné řešení.Dělám i jiná vína ale tak kyselé jsem ještě neměl...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 48.2 (?), 25.12.2017 14:45

Málokteré ovoce na rozdíl od révy obsahuje vyvážený obsah kyselin. Proto se musí před kvašením upravit. Buď přidáním kyselin nebo naopak odkyselením.
Odkyselení se nejčastěji provádí zředěním moštu vodou - čím kyselejší surovina, tím více vody.
U klasického révového vinařství je toto samozřejmě nepřijatelné tak se kyseliny srážejí nějakou zásadou. Vinařské obchody k tomu nabízejí širokou škálu přípravků. V nouzi lze použít i jedlou sodu, ale ta je dost agresivní a pokud se použije nevhodně způsobí alkalickou reakci a víno bude prázdné a vodnaté.
To samozřejmě platí i u komerčních odkyselovacích prostředků. Navíc ovoce, v našem případě ta jablka, obsahují jiné kyseliny než révový mošt tak výsledek nedokážu odhadnout. Nemám s tím větších zkušeností protože jak mi nějaké víno nechutnalo, tak šlo do palírny. Žádná škoda mi tím takto nevznikla a neměl jsem proto větší důvod nepovedená vína napravovat. Jen jsem se pro příště poučil.
*
Pokud víno přisladíte docílite tím jen toho, že kyselost bude přebitá sladkosti. Takové víno bude těžké na žaludek, bude po něm pálet žáha apod.

Dalším řešením, mimo toho chem. způsobu by mohlo být zředění cukerným roztokem a nechat ještě kvasit.

Na samovolné odbourání kyselin během ležení se nelze moc spoléhat, probíhá u velmi kyselých vín ve vcelku zanedbatelné míře.

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 25.12.2017 14:45

U jablečného vína je v případě kyselého moštu třeba něco udělat s těmi kyselinami, nejlépe hned při zakládání.. Neutralizovat kyseliny, to v domácích podmínkách dobře nejde. Elegantním řešením je naředění moštu oslazenou vodou. Obvyklá dávka je 8l moštu, 1,5 - 1,8 kg cukru a zbytek vody do 10 litrů.
   U hotového vína nevím. Část kyselin se může rozložit, ale výraznou změnu chuti nečekejte. Řešení jsou dvě. Buď dosladit a vyrobit tak dezertní víno (trochu bolehlav) nebo scelit s jiným vínem vyrobeným ze sladkých jablek a naředěného moštu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 194.200 (?), 1.3.2018 12:28

Jabčák...


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika