Domácí víno - základní problémy



host - 132.33 (?)
4.9.2013 15:30

Na umytí sklenic a demižonů použijte obyčejný šterk s vodou.Řádně protřepat tak aby se štěrk třel o stěny a poté klasicky umýt.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
host - 145.2 (?), 2.10.2012 14:40, zobrazeno: 56140x
Vyrobil jsem si pár zkušebních lahvinek domácího jablečného vína, ale potřeboval bych se ještě zkušenějších "vinařů" zeptat, pro jistotu, jak lze poznat, zda se v uzavřených skleněných lahvích se stočeným vínem nevyvíjí tlak? (aby lahve nepraskaly). Hotové víno jsem se samozřejmě snažil stáčet bez kalu, jenomže co když jsem ho kousek vcucl, nebo se to špatně zakonzervovalo. Dále by mě zajímalo, jak z 5 litrových demižonů, ve kterých se to "konzervovalo" odstranit zbytky síry, kterou se to nechalo "konzervovat"? Drží to tam zevnitř jak helvétská víra, a kartáčem se na horní svislou stěnu nemohu pořádně dostat. No a třetí dotaz se týká, dnes velmi moderního pojmu, bezpečnosti hotového vína. Jak poznám, že je prosířeno ne příliš silně, ale ani příliš slabě? Lze to nějak jednoduše? Vím že u přesířeného vína po požití bolí hlava, ale tento test se mi nějak nechce podstupovat :-)
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 132.33 (?), 4.9.2013 15:30

Na umytí sklenic a demižonů použijte obyčejný šterk s vodou.Řádně protřepat tak aby se štěrk třel o stěny a poté klasicky umýt.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 23.89 (?), 6.9.2013 10:31

... ano, písek přeci nestačí... ale taková zrnitost štěrku 50/50 to určitě zvládne!!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 7.9.2013 15:19

Také bych se rád pozeptal:

lze nahradit bílý rafinovaný cukr cukrem třtinovým? Pokud ano, nedostane se nějaká příchuť z tohoto cukru do moštu, potažmo vína?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 7.9.2013 15:47

Samozřejmě lze. Máte zřejmě na mysli třtinový cukr nerafinovaný (hnědý). Ten je sice zdravější, ale se zřetelnou karamelovou příchutí po melase, která se projeví i ve víně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 7.9.2013 20:37

A pokud nechci použít bílý rafinovaný cukr, mám nějakou jinou možnost aniž by to ovlivnilo chuť vína? (zavrhněme náhradní sladidla)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 39.219 (?), 8.9.2013 19:09

Ze zadání vlákna tuším že je spousta věcí v postupu výroby spousta věcí provedena špatně a velmi spěcháte. Cesta vína od lisu po lahvování trvá obvykle 2 roky i víc, víno prochází procesy stačení, filtrace, ůpravě bílkovin.ad... Na netu jsou o výrobě spousty kvalifikovaných článků doporučuji pro stáčení nespěchat a něco přečíst,     pro víno v demižonech, sudech nebo tancích se síří obvykle na 40-50mg/l volné síry, před lahvováním i na 80mg/l     Na měření síry používám prostředek REAGENZ,

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 14.9.2013 16:52

Jak dlouho doporučujete macerovat rmut z bílého Solarisu, kolik hodin?

Kdy sířit (pyrosulfid)?

Sířit rmut anebo mošt po vylisování?

díky za pomoc

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 39.219 (?), 14.9.2013 18:47

- Dobu macerování odhaduji podle teploty hrozů při sběru, obvykle nechávám 6 hodin, nejdýl přes noc.

- Zasíření moštu podle zdravotního stavu hrozna, větší napadení bobulí botritidou by mělo znamenat zasíření rmutu nebo moštu, v chladnějším sklepě může ale hodně zpomalit rozkvašení. Pokud nejsou hrozny napadeny hnilobou, síření v této fázi vynechávám.  

  Vždy ale odkaluji mošt pomocí bentonitu, stáhne Vám postřiky, mošt ošetřený bentonitem obvykle netrpí vznikem sirky / nemoc kvasinek v průběhu kvašení a při dokvášení /. Aby nebyla ztráta veliká sediment se dá znovu přelisovat přes vak na přelisování kalů, pokud není vak po ruce, dávají se kaly kvasit zvlášť nebo se rovnou vylijí.

Použití ušlechtilých kvasinek a živné soli byvá u mne samozřejmostí.

Ať se panenská úroda povede.      j.c.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 14.9.2013 19:06

Děkuji za odpovědi. Ručně jsme odstranili shnilé bobule a prohnali mlýnkoodšťopkovačem. Nyní necháme rmut 6 hodin a vylisujeme. Cukroměr ukazuje 23,3% sach.(při 18st) a moštoměr ukazuje 21,5 (kg/HA) (nesoulad je v pořádku?) Další postup: po vylisování zasíříme mošt pyrosulfidem, a necháme do zítřka "sednout" kal. A jelikož nemáme bentonit, odkalíme opatrným stočením (máme čiřidlo Mostgelatine 250g, lze v této fázi použít?) A po odkalení nasadíme kvasinky a uzavřem demižon kvasnou zátkou. Je to ok? :)

ještě jeden dotaz: všude se píše, že macerace rmutu dělá bez přístupu vzduchu. To mám kád přetáhnout potravinářskou fólií? Jak to prakticky řešíte vy?

velký dík za pomoc

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika