20% víno?



Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?) 
1.10.2012 8:01, zobrazeno: 8797x

Dobrý den,

protože se s vínem nemusí končit ve vinohradu, začal jsem se prokousávat i problematikou vinného kvašení. Konkrétně jsem kromě výsadby taky začal trénovat na ovocném víně.

Založil jsem 5l demižón z červeného rybízu. To bylo začátkem července. Dle brožury jsem přidával po částech cca 1,5kg cukru a udžoval teplotu 18-20stC. Kvasilo tak celkem pomalu a vytrvale. Asi před 3 týdny přestal probublávat bublák, ale bylo vidět ještě hodně bublinek a pěna na hladině. Teď už se to docela zklidnilo a tak jsem ho po téměř 3 měsících stočil z kvasnic.

No a protože jsem tvor zvídavý, koupil jsem si vínoměr na měření alkoholu. Je to ten s kapilárou, co funguje na principu měření povrchového napětí kapaliny. Tak jsem ho prubnul a výsledky mě poněkud překvapily. Zkoušel jsem to 3x a vždy jsem se dostal na hodnoty od 20 do 22% obj. alkoholu.

Je vůbec možné "vyrobit" pouhým alkoholovým kvašením 20% víno(kvasnice Vinka)? Nebo je chyba v měření? Píšou, že to může ovlivnit i cukr. Faktem je, že tam ještě nějaký bude, bo je docela sladký, ale můj selský rozum, že ten by to spíše hrnul(měření alk) na druhou stranu.

Faktem tedy je, že na chuť je docela silný, což jsme nezávisle na sobě konstatovali s manželku oba. Myslím, že po lehkém dokořenění to bude výborné "cinzano". :-)

Děkuji za vaše zkušenosti a vysvětlení.

S pozdravem GB

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   
host - 194.226 (?), 1.10.2012 9:37

Dobrý den, kdysi jsem se dočetl, že kvasinky typu Bordeaux dokáží pracovat až do 16% obj. alkoholu, poté hynou. Netuším, co za kmeny je v kvasinkách Vinka, ale mám s nimi také docela zajímavou zkušenost a to u šípkového vína. Pokaždé mi rozkvasily obě dávky cukru, takže výsledné víno bylo dosti silné. Bohužel jsem to neměl jak změřit, ale výpočtem jsem se dostal lehce přes15% Petr L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 41.142 (?), 1.10.2012 10:48

Muze to byt pravda. Ja jsem tez delal rybizove vino z cerveneho aj z cerneho. A je hodne silne. Chut ma jak obycejne vino s vodkou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 51.27 (?), 1.10.2012 11:12

Dobrý den, promiňte mi dotaz: jaký lihoměr (vínoměr) funguje na principu povrchového napětí kapaliny?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?), 1.10.2012 13:17

No funguje to tak, že naplníte kapiláru vínem a pak obrátíte vzhůru nohama. Víno v kapiláře poklesne dle povrchového napětí, které je ovliněno mj. i obsahem alkoholu.

Původně jsem si myslel na něco na bázi hustoměru(cukroměry, lihoměry, moštoměry), ale když jsem na 3 místech včetně laboratorní techniky viděl tohle, tak jsem to zkusil. Má to hlavně sympatický rozsah 0 - 25%, což by mohlo zaručovat jakous takous přesnost. Nicméně počítám s tím, že to budu hlavně používat v relativním hodnocení(letos jsem naměřil tolik a tolik, vloni...) Až otevřu nějaké komerční víno s popsaným obsahem alk. dám vědět.

Momentálně mě pobavilo to, že bych se se svým vínem nevešel ani do 20% prohibice. ;-)

Zde je náčrt.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 1.10.2012 13:35

Můj soukromý názor je, že 20%ní víno pouhým kvašením bez přidání alkoholu vyrobit nelze.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 22.107 (?), 1.10.2012 18:24

Dobrý den,

červený rybíz obsahuje přibližně 10% hmotnostních cukru takže těch 5 l (pro jednoduchost předpoládejme, že to odpovídá 5 kg) moštu obsahuje 4,5 kg vody a 0,5 kg cuku. Po tom docukření to bylo celkem 2 kg cukru a 4,5 vody, tedy 30 % cukru (= 30 Brix = 28,9 ČMN = "výběr z bobulí") a mošt by měl mít objem asi 6 l. Pokud by to kvasinky vzdali hypoteticky až při těch 15% objemových alkoholu měli bychom 6 * 0,15 = 0,9 l alkoholu. V ideálním případě se 1 kg cukru přemění na 0,6 l alkoholu. Takže na těch 0,9 l alkoholu se spotřebuje 1,5 kg cukru a výsledné víno by se tak mělo skládat z 0,9 l alkoholu, 4,5 l vody a 0,5 kg = 0,3 l cukru.

Tedy, pokud jsem se někde nezmýlil, mohl jste dostat 5,7 l vína s 15 % alkoholu a vysokým zbytkovým cukrem 88 g/l který dramaticky zkreslil měření alkoholu kapilární metodou. V reálu tam toho alkoholu bude méně a zbytkového cukru nejspíš o trochu více. Každopádně ta kapilára bude kalibrovaná na suchá vína což rozhodně není Váš případ.

Tomáš M.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?), 2.10.2012 7:06

No tak tuhle úvahu si dám někam do deníčku! Díky. Řekl bych, že to zcela vystihuje praktický výsledek.

Já jsem tušil, že ten zbytkový cukr v tom bude dělat bordel. Akorát, že jsem si tak nějak intuitivně myslel, že bude spíš zvyšovat povr. napětí a naopak to bude ukazovat méně. Prostě jsem si představil v kapiláře pořádně sladký sirup a z toho usoudil, že cukr to bude posouvat na druhou stranu, než etanol.

PS. Teoretický dotaz. Pokud by se to měřilo něčím na bázi hustoměru(jako třeba moštoměr). Tak to ukáže s tím cukrem spíš míň, že?

S pozdravem GB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika