Usychání levandulí



Stránky: 1,  2   
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 237.187 (?) 
10.4.2016 18:39, zobrazeno: 13765x

Usychají nám postupně levandule, zasazené ve tvarovkách, postupně od spodní řady. Děje se to vždy během zimy, přes léto jsou ve výborné kondici. Vloni na východní straně, letos jsou náznaky i na západní straně. A vůbec netuším důvod - neví někdo? Jediný logický důvod, co mě napadá, že ve spodních řadách je větší vlhko než nahoře - nemohlo by to být kvůli tomu? Ale přes zimu žádné extrémní srážky nebyly...

Východní strana
Východní strana
Západní strana
Západní strana
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 11.8 (?), 2.6.2016 14:09
Vytáhnu ještě tenhle dotaz, docela by mě zajímalo, čím to může být. Já bych si tipla, že to je tím vlhkem, asi uhnily kořeny. Možná ty tvarovky dost nasávají vlhkost. Pažitka vypadá, že se jí daří, takže asi tam vlhko trochu bude, co říkáte?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 2.6.2016 14:32

No, přes zimu v nich samozřejmě vlhko je. Nedokážu porovnat, jestli dole je "víc vlhko" než nahoře, obé zeminy jsou mokré. Ale jinak si to vysvětlit nedokážu. Teď na jaře vše krásně obrazilo a daří se v tom stavu, ve kterém zůstaly po zimě, tj. ty horní jsou celé zelené, ty spodní jen z části. Teď je zem susší, do podzimu to takto zůstane, a další chřadnutí očekávám další zimu :(

Kdyby někdo měl podobnou zkušenost, už by se snad dalo usuzovat, zda za to může větší vlhkost dole či něco jiného. Poškozené mrazem to nejspíš nebude, letos byla velice mírná zima (minulou zimu jsem je přikrýval chvojím, a stejně část zaschla).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Dana22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (325) - 83.225 (?), 2.6.2016 22:16

Podíval jste se na kořeny těch spodních? Zkuste jednu vytáhnout a zasadit jinam. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 134.52 (?), 2.6.2016 23:01

Ale já je nechci dát jinam. Já je potřebuji právě tam, kde jsou!

Ty spodní uschly, takže jsem vloni koupil nové. Přes léto se měly k světu, ale přes zimu opět uschly. Zemina je v pořádku, ta je stejná odshora až dolů. Navíc se to děje úplně stejně na východní i na západní straně.

Tak mě napadá, pokud by to bylo vlhkostí, smíchat hlínu s pískem a pěstovat to v ní. Taková směs by měla vodu lépe odvádět...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 240.228 (?), 3.6.2016 8:06

Bohužel, vám asi pomůže jen udělat pod tvarovky drenáž, alespoň lože 30cm do hloubky štěrku či kačírku. Určitě jsou moc ve vlhku. A nebo: vzdejte se spodní řady levandulí a dejte tam něco více vlhkomilného. Konvalinka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 3.6.2016 8:52

To je teda nápad! A jako naschvál, abych mohl něco dát pod spodní řadu, bych musel rozebrat všechny horní, abych ji uvolnil. cheeky Jasně, rozumím, proto říkám, že by snad mohlo pomoct vybrat hlínu co nejvíc do hloubky a nahradit ji propustnější (směsí s pískem). Zas tak mokro tam snad není, abych musel dělat drenáž. Ona totiž částečně zasychá i řada prostřední, i když ne tolik.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 17.140 (?), 3.6.2016 9:38
Kdyby se vám chtělo, mohl byste dát do každé tvarovky drenáž zvlášť, na to zeminu s pískem (půl na půl, možná i větší podíl písku) a přimíchat štěrk třeba i do zeminy. Viděla jsem jednou, jak dělali v TV pokus s pěstováním levandulí v různých substrátech, myslím že to bylo v bylinkové zahradě ve Valticích (opravte mě, jestli se pletu) a tam jim nejlépe rostla levandule, zasazená v čistém písku. Já osobně pěstuju levandule jen v záhoně, máme tu hodně těžkou zeminu s jílovitým podložím, pod každou levandulí mám trochu drenáže a zeminu míchám s pískem a ještě mi žádná neuhnila. Tak ať se daří.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.55 (?), 3.6.2016 10:06

Problém vidím v tom, že nutíte růst kytku tam, kde se jí nelíbí. Prostě vy ji tam chcete a tak tam musí růst.  Jenže ona příroda se neřídí našim přáním, je potřeba vycházet z nároků rostlin a tomu se přizpůsobit. Když to vezmu ad absurdum - leknín také na suchu neporoste, i kdych ho tam 100x chtěla... Zkuste zvolit něco jiného, než levanduli.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 3.6.2016 10:37

Jak vidíte, daří se jim velmi dobře v horních řadách, takže ve stanovišti ani zemině problém není. Jestli je problém ve vlhku ve spodní řadě, zkusím to pořešit tou drenáží a jinou směsí. Jinde v zahradě ji nepotřebuji (ani to nemá smysl, protože je tam jistě vlhčeji než ve vyvýšených svahovkách), bylo prostě určeno, že tady ve svahovkách bude levandule, když má tak ráda sucho. Nikdo nepředpokládal, že v zimě se tam bude až tak držet vlhkost a bude jí to tak moc vadit. Pokud tam neporoste, tak prostě neporoste, ale jinam ji umisťovat nehodlám. Víc v tom nehledejte. wink

PS: Levandule se běžně pěstují na polích, takže váš příměr k leknínu je dost úlet...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika