Trvalkový záhon



host - 109.212 (?) 
24.1.2018 18:20, zobrazeno: 3233x

Dobrý den, je tady mezi Vámi nějaký zahradní architekt?

Prosím, kolik druhů trvalek je vhodných na osázení dlouhého úzkého záhonu k cestě o šířce cca 40 cm a dlouhého 20 metrů? Nechci, aby vvpadal přeplácaně, tak mě zajímá, jestli je na to nějaká teorie Měli by být trvalky přibližně stejně vysoké?.Děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 248.61 (?), 24.1.2018 18:32

Architekt nejsem, ale použila bych různé výšky i různé doby květu, aby záhon nepůsobil jednotvárně. Dost důležité pravidlo je nesázet rostliny jednotlivě, ale ve skupinách (netýká se velkých rostlin - třeba pivoněk). Také je dobré jednotlivé druhy na záhoně zopakovat. Snad víc poradí někdo jiný.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.66 (?), 24.1.2018 19:14

To je různé podle kontextu okolní zahrady. V jednom kontextu může výborně vypadat monokulturní pásek půdopokryvných růží, v jiném kontextu třeba 5 rovnoběžných pásků nepříliš expanzívních rostlin a v mnoha kontextech bude tomu dominovat pestrost s opakováním. Opakování je, když věc má rytmus a vyskytuje se minimálně 3× (jako refrén v písničce). Pro skupiny pak je dobré, aby vytvářely trojůhelníky či lichoběžníky. Expanzívní kultivary dávat na větší plochu (na malých ploškách se špatně krotí). čím menší pločka, tím by měla být kontrastnější k opkolí. Jednotlivé plochy by měly být 3-5-8 násobkem "jednotky". Dvě sousední plochy by neměly být stejně velké,...
a pohádky pro 1000+1 noc jsem nedočetl do konce.

SfK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 109.212 (?), 24.1.2018 19:42

Děkuji za velmi pěkné rozepsání. Vezmu si rady k srdci a budu se snažit podle nich řídit. Jak je to ale s barvami? Líbí se mi, když jsou ve výsadbě pouze 3 max čtyři v různých odstínech. Nebude to vypadat na záhoně dlouhém 20 metrů jednolitě?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.66 (?), 24.1.2018 23:24

jj mimo zelené jen 3 barvy = teplé+studené+bílá

;-)

S.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika