Stínomilné hrnkové květiny, odolnost do -5°C



Stránky: 1,  2   
host - 120.116 (?) 
26.1.2017 2:42, zobrazeno: 7325x

Zdravím všechny,

sháním květiny/ rostliny vhodné pro trvalou výzdobu historické budovy, kde zimní teploty klesají k nule (vzácně až k -3/ -5). Lépe řečeno, teploty se v zimě většinou pohybují mezi +6 až 0°C, ovšem za větších mrazů mohou klesnout i mírně pod nulu.

Rostliny nemusejí v zimě "dělat parádu", ale měly by tam přečkat bez následků.

Uvažuji o různých druzích bohyšek, fatshedeře, snad o nějakých fuchsiích (u těch si nejsem jistá odolností vůči malým mrazíkům).  Nenapadá vás ještě něco jiného? Byla bych velmi vděčná za všechny nápady. Rostliny by neměly být přespříliš vzrůstné (do výšky max. 0,5 m, převislé mohou mít delší šlahouny). Měly by dobře snášet stín až polostín a zálivku max. 1x týdně (prostředí je ale spíše vlhčí samo o sobě).

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 120.116 (?), 27.1.2017 0:16

Ještě se dívám, že by se nám tam hodil pomněnkovec velkolistý "jack frost".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 128.104 (?), 27.1.2017 20:53

Kamélie

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
karelka - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (72) - 211.101 (?), 28.1.2017 14:52

Já mám velmi dobré zkušenosti s aukubou, je to vděčná a vytrvalá rostlina.Mám jich několik kolem domu v květináčích a uklízím je jako poslední až jsou noční teploty na -10.Celoročně takřka bez nároků, má radši polostímn i kyž na slunce si také zvykne a zálivka spíš menší než větší, zkrátka ideální kytka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 120.116 (?), 29.1.2017 1:17

Díky oběma. Kamélie by nebyla špatná, to je pravda. Jen škoda, že kvete v zimě. Ale listy má též dosti pěkné, takže možná přijde na řadu.

O aukubě jsem zatím neuvažovala, ale vypadá zajímavě. Mně jde o to, aby rostliny byly odolné, ale zároveň byly výrazné (listy, a pokud možno i květy). To obě tyto splňují. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 29.1.2017 7:47

Kamélie i Akuba jsou dost vzrůstné, rozhodně víc, než uváděných 50 cm.

Opravdu mrazuvzdorné Kamélie se u nás špatně shání a z Akub se pro trvalou výsadbu ven doporučuje jen Variegata.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 137.56 (?), 29.1.2017 9:54

Nevím jestli to je k tomu dotazu, ale
pokud rostliny nemusejí dělat parádu i v zimě tak skoro cokoliv co přežije venku v půdě, přežije i v nádobách nebo květináčích.
Mám už pár let spoustu množení, řízkovanců, hříženců a semenáčků několik let v petkách apod na dvorku a zimy přežily.  I horká a suchá léta.
(Vždyť půda taky promrzá nebo v létě na prach vysychá).
Ale pravdou je, že poslední zimy byly celkem mírné, tak uvidím letos.
Z nedostatku ani ne času, ale spíš mých zdravotních tak trpí.
Réva, rybízy, aronie, buxusy, nějaké růže a hlavně aromatické byliny.
Hodně jsem z toho důvodu už rozdal, ale zbytek pořád žil.

Rafael.

Víceroční venkovní pěstování v nádobách na dvorku
Víceroční venkovní pěstování v nádobách na dvorku
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 120.116 (?), 29.1.2017 13:35

Ono je hlavně podstatné, aby ty rostliny vydržely celkem obstojný stín (na tom jsme zatím vždy pohořeli); přičemž ta odolnost vůči mrazu nemusí být jako u venku pěstovaných.

Já jsem o kaméliích slyšela/ četla, že by nějaký menší pokles pod nulu měly přečkat - nebo tedy ne?  A s fuchsiemi je to jak?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 128.104 (?), 29.1.2017 21:43

Domnívám se, že kolem těch - 5 by měly kamélie vydržet bez problémů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 29.1.2017 22:37

Fuchsie mráz nevydrží (i když jsou i mrazuvzdorné druhy). Aukubu mám mnoho let a bude mít už více jak metr. Dá se ale řezat podle potřeby. Ta mráz snese bez problémů. Jednu malou mám vysazenou venku. Také jsem ji zahlédl v serálu Big Ben. Měli ji v květináči v kostele, takže podobné podmínky tazatelovy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika