Rozmarýn - moje poznatky



host - 187.162 (?)
18.7.2012 7:12

Na dovolené v Chorvatsku, na ostrově Cres jsem si ustřihla asi 5 oplégrů rozmarýnu, který tam rostl u cesty a během asi 5 let jsem si vypěstovala na balkoně keř vysoký asi 1 metr. Dařilo se mu vyjímečně. Balkon byl zasklený a tak tam i přezimoval. V únoru kvetl jako blázen malými bleděmodrými kvítky.Všichni ho obdivovali jak roste, moc jsme ho nezalívali, jen tehdy, když byla zemina hodně suchá. Zemina byla těžká, ze zahrady, žádná míchanina s pískem a tak. Pro jeho velikost, jsme ho museli po 8 letech věnovat sousedovi na terasu. Ten ho ale, bohužel,"zabil",i když ho na zimu přetáhl do zimní zahrady... Od té doby nám jiný rozmarýn nepřežil zimu. Kupovali jsme rostlinky na trhu od prodejců květin, rozmarýn rostl po celé léto a doma zahynul přes zimu.Snad ten ze Cresu byl odolný podmínkami z tamnější přírody.Dobrý recept jsou taky brambory na rozmarýnu. Očistíte brambory (necháte je ve slupce) a podélně rozkrojíte. Malinko oolejovat olivovým olejem a poklást větvičkami rozmarínu, ale pozor jen zlehka! Rozmarýn může způsobit bolení břicha!! Pak s tím šup do trouby a péct. Vynikající.A k tomu salátek.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
Shrek1998 - (3) - 71.9 (?), 7.7.2012 22:00, zobrazeno: 18987x

Ahojte, věnuji se 5 let pěstování bylinek (je mi 14 let) a chtěl bych zde rozjet diskuzi na téma Rozmarýn.

Často se doslýchám že někomu se nedaří pěstovat rozmarýn.Já jsem s tím měl prvně také problémy, ale pak jsem zjistil nějaké informace a z mých zkušeností se mým 2 rozmarýnům daří velmi dobře (mám je již 3 roky).Jsou to moje poznatky, třeba někomu pomůžou, někomu ne, ale nechci tady žádnou kritiku jenom proto že to jeho rostlinkám nevyhovuje.Každá rostlinka je trochu jiná.

1.Rozmarýn je lepší pěstovat venku, než doma za oknem (aspoň u nás na střední Moravě).

2.Se zálivkou by se to nemělo přehánět, má rád spíše suchou půdu.já zalévám 1x denně a to na večer, ale to mi tam spíše ukápne konev, když zalívám ostatní bylinky (stejně to v horku vyschne).

3.Neměl by se moc často ostříhávat (pomaleji dorůstá, ale to všechny trvalky)

4.V zimě by vám měl vydržet venku nebo případně schovat do skleníku (vydrží teploty kolem -20C, ale záleží na odrůdě)

5.Má velmi pronikavou vůni a aroma (po ránu se z něho dá udělat čaj který příjemně povzbudí)

Přidejte i vy své poznatky.Můžete tím někomu pomoct!

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3238) - 5.149 (?), 8.7.2012 6:28

Ahoj, chtěl bych se jen zeptat"

1.Mám tomu rozumět tak, že rozmarýn pěstuješ volně vysazený v záhoně nebo ho máš zasazený v nějaké nádobě?

2.Kde jsi měl ty dva rozmarýny v letošní zimě a jak ji přečkaly?

Jinak souhlasím, že je to velmi zajímavá bylinka, v dnešní moderní kuchyni často využívaná. Já se snažím napěstovat hodně rozmarýnu, protože ho potřebuji na nakládání sušených rajčat-loni se mě to nepodařilo a také proto nakládaná rajčat neměla tu správnou chuť. Pěstuji na balkoně, příště přidám nějakou fotku.

              Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Zdenci - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 245.30 (?), 8.7.2012 8:00

S tím zimováním nevím, na zkoušku jsem jeden nechal na záhoně řádně přihrnul a nastlal chvojím, při největších mrazech -27°C bylo na záhoně přes půl metru sněhu a na jaře byl fuč. Dokonce mi při velikonočních mrazech -6°C značně omrzl i nově vysazený rozmarýn přikrytý 2x netkanou textilií. Jinak souhlasím, že je to vynikající bylinka a třeba krůtí křídla na rozmarýnu se slaninou mňam. Závěrem dodám, na jaře šup do volného záhonu a na zimu pěkně do květináče a domů. Vysočina620mnm.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3238) - 5.149 (?), 8.7.2012 8:25

Ty krůtí křídla pečete s rozmarýnem na plechu? Rád bych to zkusil, pochopitelně s kuřecím masem.

                 Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Zdenci - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 245.30 (?), 8.7.2012 11:31

Do pekáče vložíme drůbeží maso, osolíme, opepříme, pokapeme olivovým olejem. Přidáme cca 20dkg anglické slaniny nakrájené na plátky(dle chuti více nebo méně) a 4-5 větviček rozmarýnu, podlijeme vodou. Pečeme na 180°C do zlatova, během pečení přeléváme výpekem. My podáváme s těstovinami. Dobrou chuťwink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3238) - 5.149 (?), 8.7.2012 14:29

Díky za recept, jak mě squaw pustí k plotně, tak si to zkusím udělat.

            Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
oivo - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (92) - 166.45 (?), 18.7.2012 10:08

Tento recept jsem někde viděl nebo četl: špíz, jenom místo napichovací jehly použít větvičku rozmarýnu. Kdykoliv si na to vzpomenu, tečou mně sliny. Bohužel tu větvičku nemám. Pokus o pěstování skončil nezdarem.  I.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Shrek1998 - (3) - 71.9 (?), 8.7.2012 11:36

Mr.Big

1.Nejdříve jsem ho měl ve velkém kbelíku který jsem dal do skleníku na celou zimu.Žádné přikrývání hnojení zalívání 1x týdně a to jenom tak že jsem dal do vršku od pet lahve vodu a byl celičkou zimu krásně zelený.

2.1 byl v kbelíku(byl ještě mladší) a druhý v záhoně a přežil to a byl krásně zelený, ale doporučuji alespoň 1. rok dát do nádoby a schovat do skleníku nebo na chodbu atd.

Ano využívá se hodně hlavně k masu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 187.162 (?), 18.7.2012 7:12

Na dovolené v Chorvatsku, na ostrově Cres jsem si ustřihla asi 5 oplégrů rozmarýnu, který tam rostl u cesty a během asi 5 let jsem si vypěstovala na balkoně keř vysoký asi 1 metr. Dařilo se mu vyjímečně. Balkon byl zasklený a tak tam i přezimoval. V únoru kvetl jako blázen malými bleděmodrými kvítky.Všichni ho obdivovali jak roste, moc jsme ho nezalívali, jen tehdy, když byla zemina hodně suchá. Zemina byla těžká, ze zahrady, žádná míchanina s pískem a tak. Pro jeho velikost, jsme ho museli po 8 letech věnovat sousedovi na terasu. Ten ho ale, bohužel,"zabil",i když ho na zimu přetáhl do zimní zahrady... Od té doby nám jiný rozmarýn nepřežil zimu. Kupovali jsme rostlinky na trhu od prodejců květin, rozmarýn rostl po celé léto a doma zahynul přes zimu.Snad ten ze Cresu byl odolný podmínkami z tamnější přírody.Dobrý recept jsou taky brambory na rozmarýnu. Očistíte brambory (necháte je ve slupce) a podélně rozkrojíte. Malinko oolejovat olivovým olejem a poklást větvičkami rozmarínu, ale pozor jen zlehka! Rozmarýn může způsobit bolení břicha!! Pak s tím šup do trouby a péct. Vynikající.A k tomu salátek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 42.173 (?), 3.9.2012 3:45

Mno to vypadá, že místo Estragonu, který řeším o pár vláken nahoře jako nic moc bylinku, asi zasadím spíše rozmarýn. Ten mě nenapadl... Můžu ho vysadit i nyní v září už předpěstovaný, nebo spíše na jaře? A jak je na tom velikostně, abch sedl tam kam má...?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika