Routa vonná



Mojmír - (14) 
20.5.2007 15:04, zobrazeno: 12666x

V jednom televizním pořadu uváděli, že routa odrazuje zajíce. Protože mám zahradu, kterou nelze oplotit a zajíci jsou mým velkým problém, rád bych se optal, zda někdo má s touto rostlinou zkušenosti?

Případně, kde je možné sazenice zakoupit?

Děkuji M.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 147.128 (?), 24.1.2008 12:13

Pokud se Vám podaří routu koupit /předpokládám, že by to neměl být problém/, získáte velmi příjemnou rostlinku ke konzumaci. Ale pozor, používá se jen jako koření - špetka, jinak je routa jedovatá. Je velmi dobrá na chleba se sádlem, pár koncových bylinných lístků jemně nakrájíte. Totéž množství používám do salátů k ochucení. Má nezaměnitelnou peprnou chuť. V bylinářských knihách píší, že její užívání zlepšuje zrak. Nemohu posoudit. Pěstuji ji v zahradě v Ostravě i na chatě v Beskydech bez problémů řadu let, snáší jakoukoliv zimu. A na ty zajíce je jediná ochrana - králičí pletivo kolem kmínků.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 64.231 (?), 20.2.2009 11:46

Sazenice i semínka se dají koupit v mnoha zahradnictvích (znám např. JIKL). Semínka mají výbornou klíčivost jen v kyprém substrátu pro výsev apod. Při vysemenění nebo vysetí na běžný záhon skoro nic nevzejde. Routu mám jako dekoraci, ale nejím ji. Rostliny (ani mimo zahradu) nemám v zimě okousané. V létě je někdy žerou housenky včetně otakárků.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 53.50 (?), 30.8.2014 10:29

Dostal jsem ochutnat pálenku s routou -silnější likér- bylo to příjemně nahořklé, musím sehnat recept aroutu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 27.6.2015 19:19

Zase ty housenky. Ovšem v případě otakárků jsou spíš ozdobou než škodlivým činitelem. Včera jsem jich viděl na své routě docela hodně. Za týden se už převléknou do svých typických barev.

Maličká housenka otakárka fenyklového
Maličká housenka otakárka fenyklového
Otakárek na routě
Otakárek na routě
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 20.6.2018 18:56

Samička otakárka fenyklového vidí fenykl a nic, vidí kopr a začne váhat. Ale když vidi routu, vyklade jedno nebo dvě vajíčka. Když v létě uschne kopr, ani neváhá a letí rovnou na routu... v nejhorším na mrkev.

Housenky na routě (Třebíč)
Housenky na routě (Třebíč)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika