Osázení trvalkového záhonu na osluněném místě, aby byl ozdobný, co nejdéle



host - 123.5 (?)
9.8.2013 20:13

No ano, juka je tam taky, ale mě se líbí ta bíle kvetoucí kytka na opačné straně -  v levém spodním rohu fotky.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
host - 123.5 (?), 9.8.2013 20:13

No ano, juka je tam taky, ale mě se líbí ta bíle kvetoucí kytka na opačné straně -  v levém spodním rohu fotky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marie12 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (429) - 64.226 (?), 9.8.2013 20:48

Jsem to popletla, tak to je slézovec tříměsíční a mám i růžový.

Slézovec tříměsíční Lavatera trimestris
Slézovec tříměsíční Lavatera trimestris

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 208.21 (?), 8.9.2013 21:35

Chtěla bych se poradit.  Zamýšlím do trvalkového záhonu na slunné místo vysadit vedle sebe bílou kopretinu - Leucanthemum × superbum ' 'Wirral Supreme'  a mrazuvzdornou listopadku - Chrysanthemum x rubellum 'Clara curtis', zeptám se raději ještě, je-li to vhodná sestava a jak daleko od sebe by měly bý? Na internetu jsem našla informaci, že tato kopretina má mít výšku 60-80 cm a šířku 40-60 cm a chryzantéma výšku 60-90 cm a šířku 45-60. Mám obě jen po dvou kusech. Před ně chci vysadit ještě nějaké nižší trvalky a ty jak daleko prosím?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.87 (?), 8.9.2013 22:50

Vhodná sestava je vše, co se vám dohromady líbí (a co chce podobné podmínky) wink. Takže je klidně můžete dát vedle sebe. Ale výšku počítejte spíš těch 60cm. Každá vám zabere kolečko o uvedeném průměru, záleží, jestli mezi nimi chcete mít v dospělosti mezeru nebo ne. Dala bych je tak 50cm od sebe. Počítejte s tím, že zjara budou nízké, v létě v květu vysoké a po ostříhání koncem léta zase nízké. Osobně bych je dala spíš do střední části než dozadu. Vzdálenosti nižších trvalek záleží na druhu a typu růstu (polštářové, jednotlivé, tvořící keříky...)           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 208.21 (?), 9.9.2013 17:12

Děkuji paní Lído, ještě to umístění promyslím. Načrtla jsem si i velký papírový plán :-) a celkový návrh mi dává zabrat. Ano tu kopretinu s chryzantémou bych chtěla vysadit do středu šířky záhonu, možná by byla mezi nimi pěkná pivoňka, má přibližně stejnou výšku a listy si nechává dlouho pěkné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.87 (?), 9.9.2013 22:44

U pivoňky musíte počítat s tím, že na to místě trvale zůstane a udělá trs u země 50cm, ve výšce listů třeba metr šířky. Pod předpokládané listy můžete dát třeba krokusy, pokvetou dřív, než pivoňka vyroste a pak v klidu zatáhnou. Pivoňka nemá ráda přesazování, kdežto kopretiny se musí po čase vyndat (od středu odumírají) a znovu okrajové části trsu vysadit (i na stejné místo, ale vylepšit zem). 

Plánek si udělejte, ale myslím, že jako každá z nás budete stejně kytky občas stěhovat wink. Ono je důležité, aby na konečném místě byly ty dominantní, co dělají "kostru" záhonu a pak ty (jako pivoňka), které se nerady stěhují. Sama mám v trvalkovém záhoně i několik keřů, traviny a cibuloviny. A v "zelených" záhonech kolem trávníku kromě keřů a travin zas pár trvalek pro zpestření.                    Lída                             

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
tulipanek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 208.21 (?), 10.9.2013 11:03

Zamýšlenou velikost a formu záhonu (dlouhý 4,5 m a šíroky 2 m) jsme rozšířili a upravili do oblouku ve tvaru písmene C. Původně byl na zahradě v tomto místě jen obdelníkový záhon, který vystupoval do prostoru, tzn. nebyl u kraje podél plotu. My bychom chtěli mít v zahradě více oblé ne moc pravidelné tvary a také jsme tak chtěli oddělit různé části zahrady. Nyní mám alespoň větší prostor pro výběr rostlin. Použiji trvalky, ale i menší keře a nízké traviny, také aby zde bylo něco stálezeleného. Ano, také si myslím, že časem dojde k přesazování, třeba až záhon uvidím na jaře. Chybí mi nyní větší zastoupení na jaře kvetoucích rostlin, (není zrovna sozóna jejich prodeje), snad bych mohla sehnat jen bergénie a cibuloviny, ale ty zatím nevím, kam a jaké vysadit. Pod pivoňku bych krokusy dát mohla, to je dobrý nápad. Nemáte prosím ještě typ pro cca 60-70 cm vysokou květinu kvetoucí do května, která by zůstávala nadále ozdobná alespoň listem nebo by remontovala?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.87 (?), 10.9.2013 12:13

Možná šanta kočičí (viz foto), ony zjara kvetoucí téhle výšky pak většinou zasychají- to lze ale řešit výsadbou později rostoucích rostlin, které ošklivé místo zakryjí (hosty, pupalka missourská, letničky).           Lída


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
tulipanek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 208.21 (?), 11.9.2013 10:39

Děkuji, ta Nepeta vypadá hezky a kvete prý skoro celé léto.

Jak jsem hledala vyšší na jaře kvetoucí trvalky,  zjistila jsem, že opravdu velký výběr není, spíše mezi cibulovinami a pak množství nižších a kobercových. Připadal by v úvahu kamzičník, srdcovka.. ale ty po odkvětu už nejsou moc ozdobné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 155.37 (?), 17.8.2013 13:19

Páni, tak to je nádhera, gratuluji a tleskám a trošku závidím :-).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika