Pozná je někdo?



host - 207.66 (?) 
12.5.2015 18:23, zobrazeno: 3900x

Prosím o určení rostlin, které mi rostou na skalce. První je něco mezi bylinou a keřem, protože několikaletá rostlina má u země tak zdřevnatělé stonky, takže už vypadá spíš jako keřík. Začíná kvést velice brzy na jaře, stonky se postupně vytahují asi do 50 -60cm a z odkvetlých květů se tvoří kuličky se semeny. velikostně je to asi jako velká třešňová pecka nebo i větší. Po odkvětu a dozrání stonku to vždycky ustřihnu, usuším a používám do suchých vazeb, vypadá to úžasně. Jenom nevím, jak se to jmenuje, už jsem to zkoušela najít snad všude, ale nic, ani jsem to nikde jinde než na naší zahradě neviděla. Rostlinu už máme na skalce asi 20 let, skalku zakládal můj otec, ale ani on se nepamatuje, kde to vzal. Druhá rostlinka je světle růžová a má strašně dlouhý kůlovitý kořen. V zahradnictví jsem jednou zahlédla něco podobného, jmenovalo se to tuším silenka, ale to mělo jemné husté kořeny, takže to asi nebude ono. Omlouvám se za fotky, jsou moc světlé, ale snad to někdo pozná. Jestli ano, moc děkuji za odpověď, názvy těchto rostlin mi vrtají hlavou už několik let- Jitka


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 207.66 (?), 12.5.2015 18:33

Omluvám se nenačetly se fotky tak pous č.2


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 207.66 (?), 12.5.2015 18:36

A ještě...


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 233.156 (?), 13.5.2015 6:13

První rostlinka by mohla být sivutka - Aethionema z čeledi brukvovitých (ale dalo mi to nějakého vzpomínání; i vyspat jsem se na to musel, včera večer jsem si nevzpomněl, ráno se mi to vybavilo)..

Druhou (zatím) také nevím, ale zdá se, podle křížaté (čtyřplátečné) stavby květů a i podle plodů, že by mohla být ze stejné čeledi.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1576) - 166.4 (?), 13.5.2015 8:35

Tak jsem trošku probral skalničky z čeledi brukvovitých - ani jsem netušil, že je jich tolik - a ta žlutě květoucí bude nejspíše nějaké Erysimum. A ta sivutka mne vůbec nenapadla a přitom se pěstuje léta letoucí.... pane Josefe yes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 207.66 (?), 13.5.2015 8:48

Jste fakt dobří, ta růžová je asi vážně sivutka, podle fotek co jsem našla je to sivutka velkokvětá. Mě se to bez názvu nikdy najít nepodařilo, i když jsem projela snad všechny fotogalerie skalniček. Je to nádherná rostlinka, ale jen se nesmí zapomenout ostříhat odkvetlé stonky, jinak druhý rok máte o zábavu postaráno a objeví se úplně všude. Snad někdo pozná i ru druhou. Děkuji Jitka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika