Pivoňky - staré odrůdy



host - 240.105 (?) 
8.6.2015 11:20, zobrazeno: 6778x

Zdravím.

Mám na zahradě pivoňky, co jsem si odryla na zahradách svých babiček. Může mi někdo poradit, jaký sortiment byl k dostání třeba před 30, spíš 40-50 lety? Obě byly obyčejné vesnické ženy ze slovenského pohraničí, musely mít něco, co se dalo běžně sehnat, žádné špeky. Pivoňky si u nich pamatuju určitě 30 let, byly letité.

Pivoňky jsou všechny plnokvěté, barva růžová, sytě červená a bílá se stříknutím vínové ve středu. Voní. Výška 80-90 cm, kvetou teď.

Podle obrázků a popisu z nějaké pivoňkové brožurky tipuju bílou na Avalanche, růžovou asi Sarah Bernard, další Albert Crousse, červenou těžko říct. Na zahradě mám nově červenou Karl Rosenfield, přijde mi podobná.

Najde se tu nějaký pivoňkář a zároveň pamětník, který by mohl mít představu, co se tu pěstovalo?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
J.f.K - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (322) - 244.2 (?), 8.6.2015 11:36

Plno lidí má pivoňky z dob před selekcí a pojmenováváním odrůd. Je to stejné jako u mnoha jiných rostlin množených vegetativné. Jakmile jednou jméno nevíte, tak je lepší po něm nepátrat. zabráníte tak možným záměnám, protože v jiném půdním typu může být barva i vzhled kětu mírně odlišný a až tam se projeví, že jste název neurčil správně. 

cool

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.111 (?), 8.6.2015 21:04

Bílá se rudým stříknutím (hodně velký květ) je Festiva Maxima. Růžová byla v dé době nejběžnější Sarah Bernard, kterou uvádíte. Sytě červená se používala nižší a dříve kvetoucí pivoňka lékařská.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 240.105 (?), 15.6.2015 10:40

Díky za názor. O té bílé Festiva Maxima jsem původně uvažovala, popis docela seděl, ale obrázek v té brožurce ne. Po srovnání s internetem bych řekla, že je to opravdu ona. Červená pivoňka lékařská asi taky bude správná. Ono těžko říct, protože třeba letos vykvetly všechny stejně a jsou i stejně velké, takže říct, která je pozdní a která kvete brzo dost dobře nešlo.

No nic. I bez jména je mám ráda, i když jsou obyčejné, mám to jako památku na babičku a dárek od druhé do nového domu.

Nově jsem si koupila Karla Rosenfielda, ona je to taky pěkně stará odrůda. A bílou jednoduchou Bu-te, taky žádná novinka. Ještě bych ráda nějakou korálovou, Coral Charm, Coral Sunset nebo Coral Supreme třeba. To bude stačit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 140.184 (?), 1.7.2015 17:35

Pivoňka lékařská má jiné listy - tmavší, mohutnější. Jsou i tmavé zahradní, názvy netuším, ale roustou v zahrádkách okolo, mají růžný původ. EM

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Dana22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (325) - 83.225 (?), 4.7.2015 14:03
Nevíte jak se jmenuje bílá s velmi světle růžovým okrajem?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.96 (?), 4.7.2015 23:56

Mrkněte na adresy, co mám v záložkách:

semechki.ru
Peonies
Current stocklist Paeonia
The Peony Database

..a také HelpMeFind...            Lída           

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika