Množení Hortenzií



silvie - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (128) - 60.2 (?) 
5.1.2011 15:57, zobrazeno: 56024x

Dobrý den, vloni jsem se pokoušela namnožit Hortenzií, nejlíp mi zakořenil řízek vložený do vody.Povedlo se i zakořenění přímo do zeminy, ale ty mě teď přes zimu zahynuly.Řízkovala jsem je už dost pozdě, asi v srpnu.Mám jen jednu rostlinku zachovalou, tu zakořeněnou ve vodě.Teď přes zimu ji mám umístěnou na schodišti na okně, kde není žádné topení.Je to tak správné?Zalévám ji, když zemina oschne.Prosím, vyjadřete se k tomu, kdo má nějaké zkušenosti s pěstováním a množením Hortenzií.Děkuji! Marie

zakořeněný řízek Hortenzie
zakořeněný řízek Hortenzie
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 152.34 (?), 5.1.2011 19:19

Já mám veliký keř hortenzie velkolisté, který každý rok bohatě kvete. Téměř každá návštěva si s sebou odváží řízky, které jim ve vodě nebo vlhkém substrátu zakoření, ale pak nepřežijí vysazení do volné půdy. Nepovedlo se to nikomu.

Pokud jde o zálivku při přezimování v teple: Myslím si, že hortenzie nepotřebuje žádný klid jako některé rostliny ze středomoří. Osobně jsem stejné hortenzie viděla volně rostoucí na Azorech, kde jejich řady také nahrazují ohrady u pastvin (krávy je nežerou). Tam je stále teplota okolo 25 °C a celoročně hodně srážek a vlhko. V našich obydlích by ale byl problém s malou relativní vlhkostí.

Asi nezbývá než hortenzii přezimovat v chladnu a omezit zálivku. Jinak je u této rostliny výhoda, že svoji žízeň ihned signalizuje povadnutím, takže nehrozí, že ji člověk bude zalévat málo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 210.193 (?), 7.1.2011 18:02

mám s množením hortenzií opačné zkušenosti. Před dvěmi lety někdy v průběhu léta jsem chtěla zahustit keře hortenzií, které jsem rok předtím zakoupila v OBI, proto jsem je ostříhala a hned jsem řízky zapíchla do květináče s výsevní zeminou, měla jsem 6 řízků, ty jsem upravila běžným způsobem - nechala jsem jen 4 listy, ty dva větší jsem zkrátila a květináče jsem dala do malého skleníku, kam chodím často a v němž mám kbelík s vodou kvůli vlhkosti, sazeničky jsem zalévala. Na podzim jsem květináče dala ven do země, aby nepromrzly a aby je zasypal sníh. Na jaře začaly rostlinky růst, a to všech šest, zaštípla jsem je, rozkošatily se a v létě jsem je zasadila na místo. Byla jsem překvapená, jak to bylo jednoduché, že se ujaly všechny řízky. Je pravda, že vloni nekvetly. Ale nekvetly mi ani ty starší rostliny, protože zahradu nemám oplocenou a je u lesa a většinou mi hortenzie ožerou srny nebo mi omrznou, protože zahrada je ve vyšší poloze. proto se budu snažit letos sehnat hortenzii latnatou, o které jsem se dočetla právě v tomto diskusním foru, moc se mi líbila a údajně kvete na mladých výhonech. Takže zkuste hortenzie množit, a to přímo do země, neměl by s tím být problém. Přeju hodně úspěchů, Veruna

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 176.18 (?), 7.1.2011 22:31

Možná lépe koření v té zemi - píchla jsem 4 řízky pod pet lahve a 3ks se chytly (doufám, že přežijí zimu).          Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
silvie - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (128) - 60.2 (?), 9.1.2011 16:27

Řízky zapíchlé v zemině mi zakořenily rychleji než v té vodě, jenom jsem je brzy vytáhla a přesadila do květináčku, kořínky byly nepatrné a tím jsem je asi zahubila.Ve vodě jsem měla řízek dlouho, sadila jsem až měl větší kořen.systém a ten mi přežil.Jenom jaro je ještě moc daleko, snad se dočká stanoviště na zahradě.Marie

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 105.97 (?), 14.10.2016 8:35

Dobrý den,

jsem začátečník a tak to zkouším trochu po svém :) V srpnu jsem si jen tak pro radost uřízla Hortensii u když po čase začla schnout, tak jsem ji vyhodila, ale na stonku měla tak 7 cm dlouhý další stonek čistě zelený - ten jsem dala do vody jen tak, protože mi bylo líto ho vyhodit.. Nikdy by mě nenapadlo, že budu mít štěstí a zakoření. Řízkuju jiné květiny, ale s tímto nemám vůbec zkušenost. V polovině září jsem řízek zasadila, jeden den jsem ho bohužel nechala na Slunci, tak jsem spálila jeden list..., ale dnes je polovina října, já ho mám v práci, kde je teplo, ale líbí se mu tady... Tak nevím.. Asi to risknu a nechám ho dál v teple :) a máme tady taky velký přísun světla.. ale Slunce vůbec... tak uvidíme...


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 225.32 (?), 28.10.2016 11:23

Pred lety jsem našel vylomený konárek hortenzie u činžáku na podzim bez listu vzal jsem ho dal pres zimu do umelé lahe s vodou v chladném sklepe a do jara pustil korínky, na jar jsem ho vysadil a mám už ted z nej velký ker.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika