Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chaty, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Trvalky > Jaké okrasné rostliny by neměli na zahrádce chybět? Které jsou vaše nejoblíbenější, nejkrásnější?

Jaké okrasné rostliny by neměli na zahrádce chybět? Které jsou vaše nejoblíbenější, nejkrásnější?

tulipanek (151) - xxx.xxx.195.247 (?)
16.8.2015 7:34, počet návštěv: 12141
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Existuje spousta druhů trvalek a okrasných keřů, ale jistě máte některé z nich raději. Ať je to z důvodu, že jsou dlouhověké, odolné, krásně kvetou, voní, zdobí zahrádku celé léto nebo i celý rok.

Já osobně jsem nadšená z kvetoucích keřů jako jsou pivoňky, krásně kvetou sice jen na jaře, ale jejich listy jsou ozdobné do podzimu. Dobrý výběr byl také Caryopteris clandonensis ‚White Surprise' - ořechoplodec, má celou sezónu ozdobné panašované listy a později fialové květy. Miluji hortenzie a zahradní ibišky. Červenolistý javor nebo tavolu kalinolistou - (physocarpus Opulif. 'André'). Také stálezelené keře jsou úžasné -  rhododondrony, cesmíny, pierisy (Pieris Japonica 'Little Heath green' a 'Little Heath'), bobkovišně. Mými oblíbenými nižšími trvalkami jsou dlužichy (má nej zatím heuchera 'Marmelade', 'Stormy seas'), devaterníky (Helianthemum ' Lawrensons Pink'). Z vyšších např. třapatka - Rudbeckia fulgida ‘City Garden’, klejcha - (Asclepias tuberosa 'Orange'), vysoké rozchodníky, denivky...

Je to jen pár let, kdy jsme si pořídili zahrádku a mohla jsem poznat, jaké rostliny nezklamou a zatím se jim u nás daří a doufám budou dělat radost ještě pár let. Prosím podělte se o to, jakou konkrétní trvalku, keřík nebo kombinace rostlin upřednostňujete a proč. Ráda bych se inspirovala a věřím, že i ostatní. Děkuji. :-)

Připojit reakci   
stavba, topení, úspory energií, voda a odpady, sítě, interiér, dílna

Jaké okrasné rostliny by neměli na zahrádce chybět? Které jsou vaše nejoblíbenější, nejkrásnější?

Pavla z Brna (109) - xxx.xxx.48.212 (?)
16.8.2015 10:32
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Nemuzu říct, že bych měla oblíbené a neoblíbené rostliny, mně se líbí fšecko:-) 

Protože mám zahradu teprve od roku 2013, uvedu, co tam udělalo největší paradu snadno a rychle:  kromě jarních cibulovin to byly především vlčí boby (úspěšně vyseté ze semínek), vysoké delphinium (ostrožka), ruznobarevne lilie, topolovky (což mohou být dvouletky nebo trvalky, ty moje se tváří, že by se mohly chovat jako trvalky). Z keřů velmi rychle rostou tamarysky, ruje vlasate (jedna zelenolista, druhá cervenolista), zimolezy, a luxusní byly po dvou letech cervenoliste tavoly - zjara měly záplavu růžových květů a teď mají červené plody, nádhera. Těším se až po vyroste krasnoplodka a bude krásně plodit :-) a také až po vyrostou rododendrony. Jeden jsem zdědila, vysazeny kolem roku 1970, ten je prozatím dominantou zahrady.

Připojit reakci

16.8.2015 10:36

Jo a ještě jsem zapomnela, že rychle vyrostla i vinná réva a samozřejmě psi víno. A taky chrpa horská, kohoutek vencovy a nějaké trapatky kvetly hned v mohutných trsech.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.248.131 (?)
16.8.2015 12:37

To bych sem mohla zrovna dát seznam svých rostlin na zahrádce... Ty nejhezčí:  jsou pěkné cypřišek Sungold, tůje Danica, Sunkist, jalovec Andorra, Hibernica, Gold Cone, Wiltonii, dřišťál Rose Glow a buxifolia, sazaník, zmarlika, hroznovec The Bride, tavola Diabolo, tsuga Jedolloh, smrček Hermann Naue, tavolník thunbergii, buddleia střídavolistá, z dosud nezmíněných kytek třeba zápleváky, denivky, janeba, floxy vysoké i nízké, listopady, podz.astry, kopretiny, česneky, pak různé trávy - prosa, miscanthusy, dochany, carexy...  Lída

Připojit reakci

host - xxx.xxx.99.57 (?)
16.8.2015 13:56

Moje neoblíbenější?

Na jaře miluju tulipány... asi 40 odrůd.

V létě miluju hosty...82 odrůd.

Na podzim miluju okrasné trávy... asi 50 druhů.

V zimě miluju... jo vlastně v zimě mi nic na zahradě neroste laugh.

Ale jinak jsem celkem nonononormální laugh.

R.

Připojit reakci

16.8.2015 16:50

S nadšením jsme si pořídili docela hodně druhů trvalek, ale po zimě jsem byla z některých zklamaná. Buď nevyrostly vůbec, nebo nyní sotva kvetou, ale není to ani špatným stanovištěm nebo péčí (jedná se např. o ostrožky - Delphinium grandiflorum, Aster dumosus 'Kassel', kokardy a velkokvětá krásnoočka). Také např. bíle kvetoucí šuškarda kvetla týden a nyní nevypadá moc vábně, řebříček 'Red Velvet' nám bez opory polehává a jeho původně krásně červená barva vybledla. Nechci tyto rostliny nijak hanit, holt jsem vybrala zřejmě ty krátkověké, které mají dobu kvetení omezenější. Avšak tiše jsem záviděla, když jsem je viděla v plné kráse na jiných zahradách nebo fotografiích, nyní bych je ale osobně raději nahradila některými dlouhověkými a odolnějšími trvalkami, se kterými máte dobrou zkušenost, děkuji tedy za vaše tipy.

Připojit reakci

16.8.2015 17:15

Takřka nesmrtelne jsou denivky, ty jsem také zdědila původem z roku cca 1970, kromě nich, rododendronu (viz výše) a ovocných stromů nezůstalo v zahradě nic. Jedna se o klasické oranžové, novější kultivary žluté a červené teprve zkousim. Také např. kosatce nemohou zklamat, co se životaschopnosti týče (nemusí však vždy kvést).

Myslím si, že životnost je též o stanovišti nebo obecně o podmínkách - delphinium mi kvetlo již třetím rokem a nevypadá, že by nějak degradovalo :-)  Sestřenice má krásnoočka již léta... Co se týče kokard, docetla jsem se o téže variete na jednom místě internetu, že je dlouhověká a na jiném, že je kratkoveka. Takže je možné, že vám někdo dá tip na dlouhověkou úspěšnou trvalou a jiný to zpochybni. Ale je fajn, že jste toto vlákno založila, zkušenosti ohledně trvalek mě též zajímají.

A protože řeč byla i o keřích, klasika jsou růže. Zatím se mi lépe daří popínavé než keřové (stromové nechci vůbec), ale je s nimi dost práce - pořád se po nich sapou škůdci :-) 

Připojit reakci

16.8.2015 17:37

Také máme zahrádku krátce, ohledně výsadby a péče o rostliny se snažím co nejvíce načíst z knih a rady sbírám z internetu a hodně i zde. Mojí novou zkušeností je, že se nepovede mít všechno tak, jak to mohou mít druzí. Chtěla jsem mít na zahrádce hodně rozmanitých druhů i nových kultivarů, vyhledávala jsem si je např i podle výšky vzrůstu a pak se divila, jak to, že se skutečnost tolik liší od uváděných informací. Např. růže, které měli dosahovat max. 60 cm, mají 150 cm? Je pravda, že někdy dochází k záměnám a prodají nám něco jiného, než předkládají. Problém ale asi bude i v podmínkách, kde vyrůstají..., proto se raději zaměřím na ty rostliny léty prověřené.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.248.131 (?)
16.8.2015 21:19

On je s velikostí rostlin udávanou u prodejců jeden problém - udávají totiž výšku a šířku po deseti letech růstu. Málokde i velikost, kterou rostlina dosahuje v dospělosti. Ale i tak - třeba u jilmu Jaqueline Hillier udává Franc výšku v deseti letech 1,5m, ve 25ti letech 2-3m, můj je 7 let starý a má výšku cca 3m už teď (koupený měl 15cm). Ale "Žakelinka" je pěkná, sousedky už ji mají také wink. U těch růží záleží opravdu na podmínkách - u mne měla 80cm, u švagrové z řízku metr a půl (těžší zem držící vláhu). U mne v písku začaly víc růst, až když jsem je začla mulčovat trávou.            Lída

Připojit reakci

Dana22 (322) - xxx.xxx.83.225 (?)
7.9.2015 22:26
Já jsem letos sázela předpěstovaný hrachor vonný k plotu, aby se plazil. Červený se plazí do teď, růžový vůbec. Narostl do 10cm dluhých stvolů, které ani na plot nedosáhly a už pomalu usychá. Na obalu se semínky se přitom píše, že bude mít minimálně 150cm.
Připojit reakci

Ferda Mravenec (1951) - xxx.xxx.247.50 (?)
8.9.2015 7:40

Moc hezká je velká třešeń obsypaná zralými třešněmi, to když vidím tak se nemůžu na tu krásu vynadívat.

Ale podobně hezké jsou i švestky, broskve, jabloně, hrušky, hrozny, angrešty...

Připojit reakci

host - xxx.xxx.136.2 (?)
8.9.2015 7:58

Ferdo, mám to taky tak. A už dlouhé roky tvrdím, že nejkrásnější kytky na zahradě jsou kvetoucí ovocné stromy.

Obrázky:

Připojit reakci

Ferda Mravenec (1951) - xxx.xxx.247.50 (?)
8.9.2015 8:13

Jo, jo, teď na podzim je moc hezký pohled na révu obsypanou modrýma hroznama, jak ta modrá září v zeleni těch listů.  Kam se na to hrabe nějaký hrachor!

Připojit reakci

Elena (51) - xxx.xxx.136.2 (?)
8.9.2015 8:56

Jo, jo, réva, ostružiny a ostatní... i když do mezidobí by se hodilo přece jen něco barevného a voňavého.

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.178.38 (?)
8.9.2015 13:30

Mám obrovskou zahradu s x druhy stromů(i ovocbých, keřů(i plodících) a trvalek(i bylinek) Celou zahradu jsem si naprojektovala a pomocí zahradníků(nebylo by to v silách jednoho člověka) vysázela. Zemina je tu hrozná, plno kytičkám se nedaří, postupně hynou a i když bych je tu moc chtěla(měnila jsem i podmínky, půdu, stanoviště) prostě je musím oželet. Proto jsem ráda za každou rostlinku, které se tu daří a dokonce se množí. Většina trvalek je polovičních, než mají lidi v kvalitní zemině, ale nevadí, stejně mne těší. Nechápu stesky Tulipánka. Zahrady se přeci fotí, když je všechno nejkrásnější a navíc, na fotce to vždycky vypadá o několik stupňů lípwink A že kytička vybledne a není jako ze žurnálu? To je přeci normální... v padesáti už také nebudete jako majolenkawink Zahrada přeci není na to, aby jsme s ní ostatní ohromovali, ale proto, aby těšila hlavně nás a vnesla trošku krásy do šedivých dnísmileyKonvalinka

Připojit reakci

12.9.2015 7:55

Nu musím zde konstatovat, že přírodu miluji a ctím jí jako boží stvoření. To že jsem chtěla znát Váš názor ohledně oblíbených rostlinek, jsem nechtěla uškodit těm méně oblíbeným nebo obyčejnějším :-). Co se týče naší zahrádky, u nás si spíš stýská manžel, proč tak často musíme něco přesazovat a proč nakupujeme nové a nové rostliny. Vím, že to stojí hodně peněz i práce. Rostliny, kterým se nedaří nebo uhynuly je potřeba nahradit jinými a proto se tu vyptávám na takové, s nimiž máte zkušenost, že přežijí i horší podmínky případně i péči :-) a potěší naše oko delší dobu.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.182.227 (?)
12.9.2015 8:07

Musíte manželovi vysvětlit, že je potřeba ukojit nakupovací vášeň a třeba nové šaty by byly zatraceně dražší. Takže konáte vlastně pro dobro rodiny. P

Připojit reakci

12.9.2015 8:12

Ale víte, že máte pravdu, nakupovací vášeň v tom také hraje svou roli :-),  v zahradnictví se snadno nechám unést. Mám ale nakázáno brát už jen ty rostliny, pro které mám připravené místo :-)

Připojit reakci

host - xxx.xxx.240.105 (?)
21.9.2015 9:45

Toto je dobrá rada, to si musím pamatovat. V zahradnictví jsem vždycky jak urvaná ze řetězu, zahradu terpve budujeme, takže všecko je na prozatímních stanovištích. Ale zase mi to tam za rok dva povyroste a pak to přesadím na konečné místo pěkně narostené. A ulítávám na truhlíkovkách, ale po letošním létě jsem se zařekla, že už s tím musím přestat a zůstanu u muškátů a afrikánů.

Jinak mám oblíbené všecko, každý rok se soustředím tak nějak na něco. Jeden rok jsem dokupovala cibuloviny, tulipány, narcisy, modřence, ty miluju. Vysela jsem jich hromadu, pěkně se časem namnožily. Potom pivoňky, doplnit barevnou řadu k poděděným starým. Loni jsem třeba dokupovala lilie a klematisy. Lilie potěšily, i když některé teda méně (kvetly pěkně, ale malé rostliny i květy, tak květináčovky, ne záhonovky). Třeba to další rok bude lepší. Klematisy zase částečně pokosilo nějaké vadnutí, postříkala jsem je, zastavilo se to, uvidíme, jak další rok. Letos jsem si koupila ještě nějaké denivky a pár trav. A mám hodně jiřin.

Těžko mluvit o oblíbených, spíš mám nějaké neoblíbené, které se mi prostě nelíbí a tak je pěstovat nebudu.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.220.43 (?)
4.10.2015 23:29
Já mám rád to, co si jednak můžu rozmnožovat sám, a moc se o to nemusí starat. Většinou tedy kvetoucí plevele a nejlépe domácí druhy. Téměř cokoliv z hluchavkovitých, hvozdíkovitých, bobovitých, jestřábníky, chrastavec, hlaváč, nějaké brutnákovité, divizny, krvavce, slézy,... Z keřů třeba hlohyně šarlatová, svídy, brsleny, ptačí zob, zlatice, komule, šípková růže,... pokouším se ještě o třezalky... Bobkovišeň se mi ale zrovna moc nelíbí.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.50.14 (?)
12.4.2017 23:59
Při výběru kvetoucích květin bych brala všechny... ☺. Ale nejvíce mě těší ty, z jejichž květů se mohu těšit co nejdéle. O zahradu se dělíme s hryzci a hraboši, takže oceňuji výdrž sněženek, bledulí, narcisu, modroučké podléšky, čemeřice, ladoněk, primulek, krokusů, hyacintů a bergérií. Později vyhlížím květy srdcovky, okrasného česneku, pivoněk, pomněnek, různých druhů kosatců, žlutých denivek, růží, levandule, nízké červenolisté vajgelie, černuchy, cínií, janeby, ostrožky, šanty kočičí, šalvěje... jejda, jejda, jak já se na ně těším ☺.Lenča
Připojit reakci

Ivan Hlavatý (2420) - xxx.xxx.234.238 (?)
15.6.2017 22:25
Levandula je skromná ale vďačná, záhradku skrášli vizuálne, ale aj nádhernou vôňou. Hodí sa ako doplnok pod vyššie kmienkové tvary, napr. ruží (viď foto) alebo cesmíny a pod. Navyše priláka množstvo rôznorodého hmyzu, také motýle ale aj čmeliaky záhradku esteticky osviežia. IH
Obrázky:

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Poznáte rostlinu? 47.11.2017277
Kedy je posledny cas na presadzovanie trvaliekv jeseni?230.10.2017165
Jak se starat o Hořcový stromek 3430.10.2017130947
Coleus - Africká kopřiva opadala514.10.20177224
Znáte tuto trvalku? 18.10.2017444
Co je to za rostlinu 428.9.2017709
Co je to za rostlinu? 224.9.2017478
Co to je za rostlinu? 217.9.2017550
Rez na sazenicích topolovky29.9.2017259
Půdopokryvné trvalky pod stromy78.9.20171965
Celkové foto k předchozímu příspěvku 48.9.2017480
Co to je za rostlinku? 18.9.2017381
Název květiny 87.9.2017711
Pěstování Honzíků74.9.201714874
Copak to je přesně za rostlinku? 23.9.2017487
Neznámá 31.9.2017462
Fenykl obecný829.8.20175425
Muškátům žloutnou listy228.8.2017326
Identifikace rostliny 927.8.2017901
Identifikace rostliny627.8.2017866
Pozná někdo tuhle krasavici? 1027.8.20171726
zvěšinec zední427.8.20173342
Hibiscus moscheutos - Ibišek bahenní, nebo též americký ibišek (venkovní)8518.8.2017101197
Identifikace rostliny 416.8.2017641
Jasmín pravý? 215.8.2017415
Identifikace rostliny 614.8.2017749
Identifikace rostliny 713.8.2017771
Zběhovce111.8.2017279
Identifikace rostliy 810.8.2017837
Neznámá v květináči 310.8.2017589
Uschlá Levandule96.8.20172027
Které trvalky zasadit do přemokřené půdy?931.7.20175239
Levandule ze semínek2530.7.201737849
Mnohonožka (?) na kořenech trvalek 130.7.2017248
Je to mák pouze okrasný nebo ne? 416.7.2017600
Identifikace rostliny 1315.7.20171436
Starý druh hřebíčku (hvozdíku) sháním314.7.2017612
Co je to prosím? 311.7.2017816
Prosba o radu: Co je to za rostlinu? 48.7.2017888
Chrastavec druhé kveteni15.7.2017289
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Kulinářské fórum - recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty
Generátor kouře9.11.2017
Generátor kouře7.11.2017
Doplnění zelňáku4.11.2017
Dmácí uzený sýr3.11.2017
Udírna dehtuje3.11.2017
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama | Podněty a připomínky
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2017
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů