Jaké okrasné rostliny by neměli na zahrádce chybět? Které jsou vaše nejoblíbenější, nejkrásnější?



tulipanek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 195.247 (?)
16.8.2015 17:37

Také máme zahrádku krátce, ohledně výsadby a péče o rostliny se snažím co nejvíce načíst z knih a rady sbírám z internetu a hodně i zde. Mojí novou zkušeností je, že se nepovede mít všechno tak, jak to mohou mít druzí. Chtěla jsem mít na zahrádce hodně rozmanitých druhů i nových kultivarů, vyhledávala jsem si je např i podle výšky vzrůstu a pak se divila, jak to, že se skutečnost tolik liší od uváděných informací. Např. růže, které měli dosahovat max. 60 cm, mají 150 cm? Je pravda, že někdy dochází k záměnám a prodají nám něco jiného, než předkládají. Problém ale asi bude i v podmínkách, kde vyrůstají..., proto se raději zaměřím na ty rostliny léty prověřené.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2,  3   
tulipanek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 195.247 (?), 16.8.2015 7:34, zobrazeno: 19440x

Existuje spousta druhů trvalek a okrasných keřů, ale jistě máte některé z nich raději. Ať je to z důvodu, že jsou dlouhověké, odolné, krásně kvetou, voní, zdobí zahrádku celé léto nebo i celý rok.

Já osobně jsem nadšená z kvetoucích keřů jako jsou pivoňky, krásně kvetou sice jen na jaře, ale jejich listy jsou ozdobné do podzimu. Dobrý výběr byl také Caryopteris clandonensis ‚White Surprise' - ořechoplodec, má celou sezónu ozdobné panašované listy a později fialové květy. Miluji hortenzie a zahradní ibišky. Červenolistý javor nebo tavolu kalinolistou - (physocarpus Opulif. 'André'). Také stálezelené keře jsou úžasné -  rhododondrony, cesmíny, pierisy (Pieris Japonica 'Little Heath green' a 'Little Heath'), bobkovišně. Mými oblíbenými nižšími trvalkami jsou dlužichy (má nej zatím heuchera 'Marmelade', 'Stormy seas'), devaterníky (Helianthemum ' Lawrensons Pink'). Z vyšších např. třapatka - Rudbeckia fulgida ‘City Garden’, klejcha - (Asclepias tuberosa 'Orange'), vysoké rozchodníky, denivky...

Je to jen pár let, kdy jsme si pořídili zahrádku a mohla jsem poznat, jaké rostliny nezklamou a zatím se jim u nás daří a doufám budou dělat radost ještě pár let. Prosím podělte se o to, jakou konkrétní trvalku, keřík nebo kombinace rostlin upřednostňujete a proč. Ráda bych se inspirovala a věřím, že i ostatní. Děkuji. :-)

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Pavla z Brna - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (108) - 48.212 (?), 16.8.2015 10:32

Nemuzu říct, že bych měla oblíbené a neoblíbené rostliny, mně se líbí fšecko:-) 

Protože mám zahradu teprve od roku 2013, uvedu, co tam udělalo největší paradu snadno a rychle:  kromě jarních cibulovin to byly především vlčí boby (úspěšně vyseté ze semínek), vysoké delphinium (ostrožka), ruznobarevne lilie, topolovky (což mohou být dvouletky nebo trvalky, ty moje se tváří, že by se mohly chovat jako trvalky). Z keřů velmi rychle rostou tamarysky, ruje vlasate (jedna zelenolista, druhá cervenolista), zimolezy, a luxusní byly po dvou letech cervenoliste tavoly - zjara měly záplavu růžových květů a teď mají červené plody, nádhera. Těším se až po vyroste krasnoplodka a bude krásně plodit :-) a také až po vyrostou rododendrony. Jeden jsem zdědila, vysazeny kolem roku 1970, ten je prozatím dominantou zahrady.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Pavla z Brna - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (108) - 48.212 (?), 16.8.2015 10:36

Jo a ještě jsem zapomnela, že rychle vyrostla i vinná réva a samozřejmě psi víno. A taky chrpa horská, kohoutek vencovy a nějaké trapatky kvetly hned v mohutných trsech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.131 (?), 16.8.2015 12:37

To bych sem mohla zrovna dát seznam svých rostlin na zahrádce... Ty nejhezčí:  jsou pěkné cypřišek Sungold, tůje Danica, Sunkist, jalovec Andorra, Hibernica, Gold Cone, Wiltonii, dřišťál Rose Glow a buxifolia, sazaník, zmarlika, hroznovec The Bride, tavola Diabolo, tsuga Jedolloh, smrček Hermann Naue, tavolník thunbergii, buddleia střídavolistá, z dosud nezmíněných kytek třeba zápleváky, denivky, janeba, floxy vysoké i nízké, listopady, podz.astry, kopretiny, česneky, pak různé trávy - prosa, miscanthusy, dochany, carexy...  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 99.57 (?), 16.8.2015 13:56

Moje neoblíbenější?

Na jaře miluju tulipány... asi 40 odrůd.

V létě miluju hosty...82 odrůd.

Na podzim miluju okrasné trávy... asi 50 druhů.

V zimě miluju... jo vlastně v zimě mi nic na zahradě neroste laugh.

Ale jinak jsem celkem nonononormální laugh.

R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
tulipanek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 195.247 (?), 16.8.2015 16:50

S nadšením jsme si pořídili docela hodně druhů trvalek, ale po zimě jsem byla z některých zklamaná. Buď nevyrostly vůbec, nebo nyní sotva kvetou, ale není to ani špatným stanovištěm nebo péčí (jedná se např. o ostrožky - Delphinium grandiflorum, Aster dumosus 'Kassel', kokardy a velkokvětá krásnoočka). Také např. bíle kvetoucí šuškarda kvetla týden a nyní nevypadá moc vábně, řebříček 'Red Velvet' nám bez opory polehává a jeho původně krásně červená barva vybledla. Nechci tyto rostliny nijak hanit, holt jsem vybrala zřejmě ty krátkověké, které mají dobu kvetení omezenější. Avšak tiše jsem záviděla, když jsem je viděla v plné kráse na jiných zahradách nebo fotografiích, nyní bych je ale osobně raději nahradila některými dlouhověkými a odolnějšími trvalkami, se kterými máte dobrou zkušenost, děkuji tedy za vaše tipy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Pavla z Brna - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (108) - 48.212 (?), 16.8.2015 17:15

Takřka nesmrtelne jsou denivky, ty jsem také zdědila původem z roku cca 1970, kromě nich, rododendronu (viz výše) a ovocných stromů nezůstalo v zahradě nic. Jedna se o klasické oranžové, novější kultivary žluté a červené teprve zkousim. Také např. kosatce nemohou zklamat, co se životaschopnosti týče (nemusí však vždy kvést).

Myslím si, že životnost je též o stanovišti nebo obecně o podmínkách - delphinium mi kvetlo již třetím rokem a nevypadá, že by nějak degradovalo :-)  Sestřenice má krásnoočka již léta... Co se týče kokard, docetla jsem se o téže variete na jednom místě internetu, že je dlouhověká a na jiném, že je kratkoveka. Takže je možné, že vám někdo dá tip na dlouhověkou úspěšnou trvalou a jiný to zpochybni. Ale je fajn, že jste toto vlákno založila, zkušenosti ohledně trvalek mě též zajímají.

A protože řeč byla i o keřích, klasika jsou růže. Zatím se mi lépe daří popínavé než keřové (stromové nechci vůbec), ale je s nimi dost práce - pořád se po nich sapou škůdci :-) 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
tulipanek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 195.247 (?), 16.8.2015 17:37

Také máme zahrádku krátce, ohledně výsadby a péče o rostliny se snažím co nejvíce načíst z knih a rady sbírám z internetu a hodně i zde. Mojí novou zkušeností je, že se nepovede mít všechno tak, jak to mohou mít druzí. Chtěla jsem mít na zahrádce hodně rozmanitých druhů i nových kultivarů, vyhledávala jsem si je např i podle výšky vzrůstu a pak se divila, jak to, že se skutečnost tolik liší od uváděných informací. Např. růže, které měli dosahovat max. 60 cm, mají 150 cm? Je pravda, že někdy dochází k záměnám a prodají nám něco jiného, než předkládají. Problém ale asi bude i v podmínkách, kde vyrůstají..., proto se raději zaměřím na ty rostliny léty prověřené.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.131 (?), 16.8.2015 21:19

On je s velikostí rostlin udávanou u prodejců jeden problém - udávají totiž výšku a šířku po deseti letech růstu. Málokde i velikost, kterou rostlina dosahuje v dospělosti. Ale i tak - třeba u jilmu Jaqueline Hillier udává Franc výšku v deseti letech 1,5m, ve 25ti letech 2-3m, můj je 7 let starý a má výšku cca 3m už teď (koupený měl 15cm). Ale "Žakelinka" je pěkná, sousedky už ji mají také wink. U těch růží záleží opravdu na podmínkách - u mne měla 80cm, u švagrové z řízku metr a půl (těžší zem držící vláhu). U mne v písku začaly víc růst, až když jsem je začla mulčovat trávou.            Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Dana22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (325) - 83.225 (?), 7.9.2015 22:26
Já jsem letos sázela předpěstovaný hrachor vonný k plotu, aby se plazil. Červený se plazí do teď, růžový vůbec. Narostl do 10cm dluhých stvolů, které ani na plot nedosáhly a už pomalu usychá. Na obalu se semínky se přitom píše, že bude mít minimálně 150cm.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika