Do jakého sponu je vhodné sázet Barvínek - Vinca major?



host - 220.186 (?)
16.7.2013 0:05

Na stálezelený podrost můžete použít i waldsteinii, také se pěkně rozrůstá, je nenáročná, potlačuje plevel a kvete žlutě kvítky jako mochna (proto se jí někdy říká i mochnička).           Lída

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
tulipanek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 208.21 (?), 14.7.2013 16:39, zobrazeno: 18975x

Poradíte prosím, jak daleko od sebe je třeba vysazovat poléhavé rostliny jako Barvínek (Brčál) Větší? Koupila jsem druh "Variegata" s panašovanými listy. Je pravda, že je méně odolný než např. Vinca minor? Ale stálezelený by bý měl, že?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 220.186 (?), 15.7.2013 0:11

Je stálezelený a odolný je dost, víc než jiné rostliny. Ten obyčejný zelený je vysloveně nezmar, snese snad skoro vše. Oba snesou slunce, polostín i stín (nejlépe polostín), zem spíš vlhčí (sucho nemá trvale rád, málo pak roste). Hustota osázení závisí na tom, jak brzy chcete mít plochu pokrytou. Sázela jsem jen asi 15-20cm řízky z větviček asi 15cm od sebe a za chvíli byla plocha porostlá. Jeho výhonky navíc samy zakořeňují, takže porost je opravdu kompaktní. Když jsou jeho listy už staré a nehezké, prostě vezmu nůžky a kousek nad zemí ho odtříhám - vyrazí nové svěží výhonky. Je potřeba ho hlídat, aby se moc nerozrostl do okolí, třeba z keřů kolem se po zakořenění už špatně tahá  ;-))

Ale pokud chcete sázet i jiné poléhavé rostliny, tak vzdálenost závisí na rostlině.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
tulipanek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 208.21 (?), 15.7.2013 6:56

Paní Lído, děkuji Vám za odpověď. Vysadili jsme si takový pás - stěnu keřů (Rhododendrony, Hortenzie..) a potřebovali jsme nějaký vzhledný podrost. Koupili jsme tedy Barvínek a Pachysandru. Budu je mít na kůře pod fólií, tak snad se i tak výhonky Vinci zakoření. Představovala jsem si, že je dám cca 40 cm od sebe, ale to by pak asi déle trvalo než bude plocha pěkně porostlá. Tak raději ještě nějaké rostliny dokoupím a doplním i o Barvínek menší (Vinca minor).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 179.90 (?), 15.7.2013 18:33

Vinca major je opravdu méně mrazuodolná než Vinca minor. Záleží na tom, kde žijete, kolik máte sněhu (a pod.)

U mne Vinca major Variegata přežívala několik let. Dělá v roce dlouhé šlahouny (u mne i 1 - 1,5 m), náhodně, postupně zakořeňující. Ty mi ovšem pravidelně pomrzaly (kromě těch dvou mírných zim cca před 7 lety), na jaře zbývala pouze mateční rostlina.  Loňskou bezsněhovou krutozimu nevydýchala ani ta, zmrzla.

... na kůře + pod foliíí - to asi zakoření těžko..

ad Vinca minor - variegata. Jsou různé kultivary, u mne bílé velmi špatně rostou, posléze se zvrhnuly do čistého "albína", žlutý pak rostl celkem fajn.

Měla jsem i Vinca minor Iluminator, byl na mne dost řvavý.

Nějvíc mám ráda bíle a fialově kvetoucí, zelenolisté.

Květa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 179.90 (?), 15.7.2013 19:30

Pardon, ještě oprava - Vinca minor Illumination

Květa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
tulipanek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 208.21 (?), 19.7.2013 5:59

Zahrádku jsme si pořídili až letos a to se jaro hodně opozdilo. Zima byla zrovna opravdu silná, doufám, že se to hned tak opakovat nebude, to bych asi dost rostlinek a keřů oplakala, protože jsme vysázeli plno nových. Při dalším nákupu se určitě budem porozhlížet po té zelenolisté vinca minor, bude se hodit na vícero míst.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 220.186 (?), 16.7.2013 0:05

Na stálezelený podrost můžete použít i waldsteinii, také se pěkně rozrůstá, je nenáročná, potlačuje plevel a kvete žlutě kvítky jako mochna (proto se jí někdy říká i mochnička).           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
tulipanek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 208.21 (?), 17.7.2013 6:27

Děkuji, za nový tip :-), vygooglila jsem si Waldstenii a opravdu má květy podobné mochně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 107.18 (?), 10.1.2018 7:48

Paní Lído, chtěla bych se zeptat na to řízkování barvínku:

To prostě jen tak ufiknete kus větvičky a zapíchnete rovnou na místo určení? Nebo jak je třeba postupovat? A kdy (myslím, v kterých tak měsících) je to nejlépe provést?

A když zmiňujete, že za chvíli byla plocha porostlá, co myslíte tím za chvíli? :-)

Mám nějaké barvínky a ráda bych si je rozmnožila, proto mě to zajímá.

Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 107.18 (?), 10.1.2018 12:13

A nemusí mi odpovídat jen paní Lída. Budu moc ráda i za odpovědi od ostatních :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika