Andělské zvony



host - 10.34 (?)
22.9.2006 14:03

Dobrý den paní Aleno. Děkuji za podporu, ale vlastně máme všichni pravdu. Latinsky je to opravdu Brugmansia arborea čili brugmansie stromová ale Datura arborea je synonymum. Záleží, jak kdo tento název používá, kdy se ho vlastně učil. Durman nebo andělské zvony už jsou jen lidové názvy těchto krásných rostlin. Pro snažší orientaci je to někdy vhodné použít, protože botanické názvy nezná zase tolik lidí. Pohodu Vám přeje Stanislaw:-)

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                  
46301411 - (1), 9.7.2006 13:34

Andělské zvony,trumpety,nebo durmany pěstuji několik let.Když jim dopřejeme časté hnojení a bohatou zálivku,hlavně v horkých dnech odmění se vám bohatým vzrůstem a voňavým květem.Letos mám přebytek kvůli uskladnění.Různé barvy i velikosti.Pokud jste z jižní Moravy a máte zájem rád i poradím.  mp.kucera@tiscali.cz  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 114.238 (?), 9.7.2006 21:38

Nemám z durmany moc zkušeností, ale od loňska mám jeden, na jaře byl  vysoký ještě asi 15cm, nyní roste rychle, hodně vody má, čím ale hnojit?Ale problém mám s tím, že mu od spodu žloutnou listy, škůdce jsem nenašla. Pokvete ještě letos?Vyhovuje mu slunce, polostín či co? Děkuji za radu. Michaela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 245.222 (?), 20.9.2006 23:30
Zdravim, samozrejme ze to nie je Durman ale Brugmansia sanguinea. Nadherna rastlina. Urcite Vam prinesie vela radosti ;-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 4.66 (?), 7.2.2007 18:51
Ničeho se nebojte, kdyz rikate, ze je to durman, tak je to durman! To zloutnuti znamena ze si Durman tvori kminek!
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 165.197 (?), 22.9.2006 13:22

Myslím, že p. Stanislaw má pravdu, jen: květy nahoru a v bílé barvě má durman planý, který se k vám na zahradu může klidně dostat i větrem. Květy nejsou malé , ale oproti šlechtěnému durmanu jsou podstatně menší a po odkvětu tvoří takový jakoby kaštánek, který je jedovatý, jako celá rostlina.

Durman šlechtěný se běžně prodává, velmi dobře množí a má široké spektrum barev. Pozor je jedovatá taktéž celá rostlina a květ vysí dolů.

Co se týče péče, je náročný na vodu a hnojivo. Vždy když začně nasazovat pupeny, vypadá jako napadený a upadávají odspodu listy. Částečně se na to dá vyzrát. Z vlastní zkušenosti vím, že durman barvy bílé a růžové kvete i 2x ročně, durman žlutý pouze jednou a to až teď na podzim. V době mezi 1. a 2. květenstvím ostatních, durman prostě přesadím a naspod dám kamínky jako drenáž a vrstvu kvalitního kravského hnoje. Neříkám, že vám žádný list nespadne, ale udrží se jich většina. Během roku samozřejmě přidávám do zálivky 1x týdně navíc hnojivo. Alena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 10.34 (?), 22.9.2006 14:03

Dobrý den paní Aleno. Děkuji za podporu, ale vlastně máme všichni pravdu. Latinsky je to opravdu Brugmansia arborea čili brugmansie stromová ale Datura arborea je synonymum. Záleží, jak kdo tento název používá, kdy se ho vlastně učil. Durman nebo andělské zvony už jsou jen lidové názvy těchto krásných rostlin. Pro snažší orientaci je to někdy vhodné použít, protože botanické názvy nezná zase tolik lidí. Pohodu Vám přeje Stanislaw:-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 174.1 (?), 16.7.2007 22:51
Jak jsou velke andelske zvony? Nemate foto? Dik
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 189.134 (?), 10.10.2006 19:27

Dobrý den,

Brugmansia je trvalka, durman či datura správně jednoletka.

Každopádně si tím nejsou jisti ani biologové.

A pokud zastřiháváte - podle Poláků na podzim po odkvětu 1/3 (možno odstřižky dát zakořenit do vody) a na jaře opět o třetinu.

Hnojím čímkoliv, např. hnojivem na rajčata

Bacha i na jen mírný mrazík - zmrzlo mi i na chodbě, poznáte tak, že je kmínek měkký

Rád si vyměním zkušenosti na mailu marek@lipno.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 46.34 (?), 23.11.2006 9:59
Dobrý den,  pěstuji andělské trumpety již mnoho let a vždy mi kvetou celé léto až do prvních mrazíků. Vždy je na jaře sestřihám na výšku tak 50 cm a zasadím do velkých nádob, nebo přímo do zahrady, kde si připravím velkou jámu. Do spod jámy dám dva velké kyblíky hnoje (nejlepší zkušenosti mám se slepičincem) a tumpetu vloženou do jámy obsypu zemí, kterou předtím promíchám s kompostem. Potom stačí dostatečně zalévat a trumpety vyrostou až do dvou metrů a mají tolik květů,  že se nedají ani zpočítat. Během léta už je nehnojím. Po příchodu prvních mrazíků odžezám omrzlé větvičky a vyjmu z velkých nádob nebo ze zahrady. Kořeny zkrátím na co nejmenší kořenový bal a v malých květináčích uchovávám v kotelně, čož je u mě místnost bez oken, až do jara. V zimě zalévám málo asi jdenou za 3 týdny. Vysazuji koncem dubna. Přeju hodně úspěchů při pěstování a hodně květů. S pozdravem MUDr. Stanislav Král
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 4.66 (?), 7.2.2007 19:00
To pak máme, v podstatě stejné zkušenosti! Já mám skoro všechny své durmany pěstovány na kmínku a jsou to vskutku velké rostliny, každý rok mají přes dva metry a obrovskou korunu plnou květů. Od loňského léta mám úžasnou zkušenost, všechny durmany jsem vždy posadil přímo do země zahrady o drenáži a takových věcech se moc bavit nebudu, já mám nejlepší zkušenosti s kvalitním kravským hnojem (za barákem máme zemědělské družstvo, takže přísun je hojný!), ovšem co mi poradila známá si nedokážu vynachválit, vždy když jsem si je chtěl na zimu dát do bývalé kotelny, musel jsem durmany pracně obrývat a rozbýjet kořenový bal, no ale známám mi poradila, že do jámy mám na spod dát trochu drenáže (oblázky) na to hnuj a onu kýženou daturu, konkrétně jen kořenový bal dát do jutovinového pytle. Je to fakt úžasná pomůcka, opravdu dorporučuju! Tomáš
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika