Lze udělat vysokokmen ze čtvrtkmenu?



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
   
host - 171.87 (?) 
25.4.2020 20:34

Dobrý den,

měl jsem stejný problém, ale s hrušněmi: Potřeboval jsem polokmenou hrušeň. Nejvyšší jaké ve školce měli byly čtrtkmeny, ale naštěstí na semenáči. Koupil jsem si tedy Clappovu máslovku a Boscovu lahvici a vyzkoušel jsem postup, který jsem objevil v knize Františka Dohnálka Ovocný strom a jeho pěstění. Je v kapitole o stromořadích podél cest, kde je potřeba stromy vyšší než se prodávlaly. Postup je snadný:

  1. Terminální výhon na jaře zakrátíme pouze maličko (ustřihneme asi dva pupeny)
  2. Ostatní větve tvořící korunku se zakrátí asi na 1 - 2 pupeny, ale neodstraňujeme je, protože slouží jako prostředek pro zesílení kmene.
  3. Přes léto vyroste pokračování terminálu a zesílí kmínek.
  4. Další jaro odstraníme větve původní koruny a pokud stromek dorostl do požadované výšky provedeme řez na korunku. Pokud ne, tak postup opakujeme, dokud nedosáhneme požadované výšky.

Myslím si, že je to dobrý způsob jak vyřešit problém když nemůžete sehnat vysokokmeny, ale asi to půjde jen na vzrůstné podnoži. Nevím, kdo by ale pětoval vysokokmen na slabé podnoži smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika