Lze udělat vysokokmen ze čtvrtkmenu?



hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 33.195 (?)
9.11.2019 9:25
Pod zapestovanou korunkou nebudou žádné pupeny,.ale ono to někde vyraší.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
Pudloo - (21) - 228.52 (?), 9.11.2019 7:39, zobrazeno: 7678x

Jde o Sabrinu na mahalebce, je zapěstovaná jako čtvrtkmen, můžu ji prodloužit (tím, že zapěstuji kmínek a postupně vyřežu dolní větve), nebo je to pitomost?

Poněkud jsem zaspala, vysokokmeny došly.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 7.138 (?), 9.11.2019 8:21

to je presny opak toho na co se potrebuji zeptat.mam zakoupene stromky na myrobalanu svestky ale rozvetvuji se nekde od 1.20m nejspis vysokokmeny.nic jineho v obchode nemeli spis naopak jeste vyssi a to uz maji korunku nevadilo by mi pockat dalsi roky a zapestovat korunku novou jen nevim jestli to jde naroubovane jsou dole 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.59 (?), 9.11.2019 9:06
7.138: Ak chcete mať nižší kmeň, treba odrezať celú korunku - miesto rezu si určíte podľa želanej výšky kmeňa plus prirátate 30 až 40cm (z tohto úseku potom v priebehu r.2020 zapestujete novú korunku). Odrezanie korunky by som nechal na obdobie niekedy koncom februára-začiatkom marca. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 33.195 (?), 9.11.2019 9:25
Pod zapestovanou korunkou nebudou žádné pupeny,.ale ono to někde vyraší.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.14 (?), 9.11.2019 9:53

A nebo taky ne...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Hospůdka na mýtince - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (105) - 173.6 (?), 9.11.2019 10:18

Proto bych navrhl udělat ve výšce budoucí korunky dle průměru kmene 1 - 3 zářezy délky 1 - 1,5 cm na přerušení mízních pletiv,  pak je velká pravděpodobnost vyrašení nového výhonu pod zářezem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Dobby - (20) - 231.235 (?), 6.12.2019 6:55

Z vlastní zkušenosti - jeden z popsaných kroků již mám za sebou, koupila jsem jablůňku zapěstovanou jako polokmen a chtěla jsem ji nižší, takže jsem provedla amputaci korunky. Stromeček mi nakonec vyrašil asi půl metru níže, než jsem chtěla, ale s tak pěkným rozložením větví, že ho asi nechám pár let jako zákrsek a pak teprve zruším spodní patro. Řešení se zářezy se mi zdá jako skvělý nápad, jak se zákrsku vyhnout.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 6.12.2019 8:55

rozvetvuji se nekde od 1.20m nejspis vysokokmeny

Tato výška rozvětvení zhruba odpovídá čtvrtkmenu. Představte si dospělou slivoň, která se bude rozvětvovat ve výšce pasu.  Takový kmen chcete ještě snižovat? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 7.138 (?), 7.12.2019 20:46
Mam vedle vyssi svestky a naproti vyssi jablone prostor, kde by strom v nizssim treba i kerovem rozvetveni pasoval.V tech mistech mam i posezeni tak i z duvodu cumilu co kolem prochazeji.Jinak moc diky vsem za odpovedi... uz jsem ten problem vyresila stromek jeste pred mrazy vykopala a zasadila hooooodne hluboko. Presne tak jak jsem chtela.Roubovana cast je v zemi.Jestli stromek zpravokorenni az tak nevadi.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.41 (?), 9.11.2019 12:59
Teraz som sadil slivku odrody Hanka na myrobaláne, korunka sa začína vo výške 1m, ale aj pod ňou sa na kmieniku nachádzajú púčiky (foto). Samozrejme, takýto pomerne drastický spôsob premeny stromčeka (amputácia korunky) nie je vôbec optimálny, ale je možný. Vyrašenie nových výhonkov z adventívnych púčikov by malo nastať (často ho môžeme na kmieniku pozorovať aj vtedy, ak ponechávame zapestovanú korunku - vtedy takýto neželaný obrast ihneď vylamujeme). Bez debaty platí, že oveľa lepší je osobný výber stromčeka, ktorý nám zapestovanou korunkou vyhovuje a môžeme pokračovať jej povýsadbovým rezom, prípadne si vyberieme špičiak. Zo zásielky stromčeka e-shopom by som mal obavy, obzvlášť ak je kontajnerovaný - môže to byť aj staršia mačka vo vreci, o ktorú nikto nemal záujem... IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika