Visen / visna ako tieniaci strom?



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.20 (?)
17.10.2019 17:57
Mišpuľa (Mespilus germanica). Strom krásny v každom ročnom období. Dokonale tieniaci, nie nadmerne veľký, neláka hmyz, nešpiní, nepotrebuje rez ani postreky. Dekoratívny aj úžitkový zároveň, poskytuje netradičné, zaujímavé ovocie. A tuzemský, žiadna exotická 'päsť na oko'. Nestačí? IH



Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Johana12 - (3) - 72.19 (?), 17.10.2019 7:16, zobrazeno: 3072x

Dobrý deň, už pol roka sledujem vaše forum potichu a bola by som velmi rada, keby ste mi poradili s dilemou / otázkou - vytvárame si novú zahradu po starých rodičoch, v zahrade nie je v podstate nič, bude rozdelená na 2 časti - úžitková a "spoločenská" s posedením, kvetmi a pod. V centre tejto časti by mal byť nejaký menší strom na zatienenie - pohrávam sa s myšleinkou, že nejaká višňa. Študujem mne zatial neznáme súvislosti s podpníkmi, strihaním stromov a pod. Prosím poradíte mi- aký podpník v kombinácii s akou višňou by ste mi doporušili? Aby to bolo aj dostatočne vysoké, aj dosť rýchlo rástlo (mám svoj vek :-)) a malo to aj pekný habitus tak cca 5m - niečo v tvare kotlovitej kuruny s mierne prevísajúcimi konármi - ja viem, že rezom sa tá koruna upravuje, ale čo by bolo tak najbližšie. Ja som mala predstavu, že by to mal byť podpník vtáčnica - a odrodu napr Érdi Botermo (niečo sladko kyslé)  - ked som sa mejlom spýtala u predajcu odporučil mi Meteor korai na mahalebke - že bude vyšší a bude skôr rodiť.

Postrehla som, že tu na tomto fóre sú seriozni a milí "rádcové" - tak budem rada ak mi niečo poradíte. Stále nie som pre višnu rouhodnutá - rok vyberáme tento centrálny strom, otatné sme už posadili - borovice čierne, lipu winter orange, ceder deodara aurea (nižší) a v úžitkovej budú ešte jablone a hrušky s hroznom na drotenke a slivka a marhula štíhle vretená. Rozhodovala som sa medzi višnou / jasenovcom metlinatým (česky svitel latnatý) / javorom burgerovým / javorom ohnivým amurským (acer ginala)  a stále neviem.. Už to musím vyriešiť a zasadiť. A zabudla som - je to na záhorí - piesčitá zem, južná oblasť a záhrada je juho - západne orientovaná - strom bude celý deň na slnku.
Moc ďakujem už vopred.
Johana

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 240.116 (?), 17.10.2019 8:04
Na mahalebce bude strom o něco menší než na ptačce, ale dost velký. Záhorí a písčitá půda jsou vhodné i pro kotlovitou meruňku. Tu nechcete?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.238 (?), 17.10.2019 9:35

Do Záhorí patří místní kultovní višeň Záhoračka. V místních podmínkách údajně dosahují plody kvality jako nikde jinde. Mahalebka se do písčité půdy hodí, ale pro větší stínící strom je jednoznačnou volbou ptáčnice. Otázkou je, zda je višeň pro tento účel (posezení ve stínu) nejvhodnějším druhem. Občas padá listí za vegetace vinou dírkovitosti, neobejdete se bez chemické ochrany proti moniliovému úžehu,  vadit mohou i zrající plody lákající hmyz.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Johana12 - (3) - 72.19 (?), 17.10.2019 12:58

Ano presne to ma zaráža, ale tieniaci strom, ktorý by bol menší a pekný - som v podstate nenašla. Páčia sa mi sakury, ale tie navrublovane metličky, čo predávajú v záhradníctvach sa mi zdajú čudné. Aj ostatné globozne formy - platan, katalpa a pod - sa mi to zdá neprirodzené a nepáči sa mi to. Sakuru by som chcela, ale peknú "stromovú" a nie globoznu navrublovanu. A čitala som, že tiež ju chytajú choroby ovocných stromov. Ťažký výber... možno to vyhrá ten jasenovec (svitel) ale ten má korunu tak riedku, že zas moc nezatieni. Každopádne dakujem za reakcie. Marhulka v zahrade bude, ale malá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.20 (?), 17.10.2019 17:57
Mišpuľa (Mespilus germanica). Strom krásny v každom ročnom období. Dokonale tieniaci, nie nadmerne veľký, neláka hmyz, nešpiní, nepotrebuje rez ani postreky. Dekoratívny aj úžitkový zároveň, poskytuje netradičné, zaujímavé ovocie. A tuzemský, žiadna exotická 'päsť na oko'. Nestačí? IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.215 (?), 17.10.2019 21:48

A co třeba Moravský sladkoplodý jeřáb? Je to pohledově takový "lehký" strom, ale stín dělá.                                  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Johana12 - (3) - 72.19 (?), 18.10.2019 7:56

Dakujem pekne za všetky vaše podnety - mišpula znie zaujímavo - skúsim sa po nej poobzerať. Tá jarabina je dosť "deravá" podobne ako svitel, to by zrejme vyhral svitel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 189.109 (?), 18.10.2019 10:18

Jen počítejte s tím, že mišpule není žádný rychlík. Mám mišpuli na kdouli zasazenou asi 5 let, a stále to je malý stromeček (průměr koruny cca 1 - 1.5 m).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 161.2 (?), 18.10.2019 11:24

Johana, nač stahovat kalhoty... Višeň na Vámi popisované exkluzivní poloze, mající nadstandartní péči coby v budoucnu rodinný strom, nosící kvalitní plody může být to nejlepší. Obavy z napadení monilií, znečištění okolí, oděvu šťávami z plodů, a toho, že je místo Vás sklidí špak-to vše se dá minimalizovatwink. SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 18.10.2019 12:44

Pre Petra z H.: Mišpula na dulovom podpníku to nemôže byť v žiadnom prípade. Podpníkom MUSÍ BYŤ HRUŠKOVÝ SEMENÁČ!  V takom prípade je ten rast rýchlejší aj bujnejší. Problémom môže byť zohnať mišpuľu na semenáči a tiež s dostatočne vysoko založenou korunkou.  IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika