Višeň



host - 166.20 (?)
10.4.2007 21:57
Svijanská je vzrůstnější, plody jsou větší a ne tak kyselé. Plodnost je obrovská. VašekB
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                  
host - 166.20 (?), 9.4.2007 22:57
Pro mne byla Morela několikanásobně překonána klonem s mistním názvem Svijanská. Je z okolí Svijanského pivovaru. VašekB
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 10.4.2007 12:29
V jakých vlastnostech je Svijanská lepší? Já osobně mám raději (než Morelu)daleko méně vyholující a podobně plodnou Fanal. Má i větší plody
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 166.20 (?), 10.4.2007 21:57
Svijanská je vzrůstnější, plody jsou větší a ne tak kyselé. Plodnost je obrovská. VašekB
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sidonicka - (17), 30.4.2007 23:04

Pan Vysloužil se zmiňuje o sladkovišních? jaké se u nás, prosím, pěstují odrůdy? Na sev.Moravě u jednoho paneláku si od dětství pamatuju alej vzrostlých, bujných stromů, které se každoročně na jaře proměnily v bílé nevěsty bujných tvarů...Překrásně kvetly a daleko široko voněly. Taťka jim říkal třešno-višně. Ďozrávaly ještě před koncem školního roku, plody byly jako velké třešně srdcovky, jenom tmavě vínové, měkké, příjemně sladké...ta chuť je nezapomenutelná. Bohužel už nezůstal ani jeden strom...jsou vykácené.Mohlo se dle mého laického popisu jednat o sladkovišeň?Léta se ji táta pokoušel přeroubovat na třešňovou podnož, z mnoha pokusů přežily 2 kusy. Mám to štěstí, že na zahradě mám malinkou, asi 1,5 metrovou viˇšničku, která se letos proměnila  v krásnou kulovitou nevěstinu. Doufám jen, že dnešní noční mráz nespálil její plody.

Dá se někde u nás v republice sehnat nějaká odrůda sladkovišně? Prosím, poraďte...

jo, mimochodem, plody byly skvělé syrové, do koláčů, kompoty vynikající, šťávy jakbysmet, plody byly hodně šťavnaté, ne kyselé jako višně, a višňovka, tj. višně zasypané cukrem a zalité rumem nebo potravitnářským lihem - pochoutka. Ještě dnes cítím tu chuť...doufám, že se dočkám někdy plodů a že podnož, na kterou je naše višnička naroubovaná nezmění chuť původních višní....

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 1.5.2007 0:00
Mezi sladkovišně se dá zařadit ze sortimentu Favorit, ze starších Sladkovišeň raná nebo skleňovka Královna Hortensie. Laický název třešňovišně vystihuje nejen chuť plodů, ale i habitus stromů. Všechny se vyznačují lahodnou chutí, menší úrodností, horšími konzervárenskými vlastnostmi a velmi špatnou schopností k přepravě. Pro velkovýrobu jsou proto nezajímavé. Soudím, že pro své chuťové vlastnosti do zahrad jednoznačně patří, v supermarketu je určitě nekoupíte.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 25.89 (?), 1.5.2007 19:20
A která by to tedy mohla být,ta co rostla paní u paneláku? My měli kdysi také takovou.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 1.5.2007 19:59
Nejspíš Sladkovišeň raná. Favorit je novější odrůda (tak 20 let) a K. Hortensie je bledá. Podnož určitě chuť višní nezmění
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sidonicka - (17), 12.5.2007 13:33

Pane Vysloužile, děkuji za odpověď. Opravdu strom vzrůstem vypadal jak obrovská  třešeň, spíš taková kulovitá - nešel do výšky a kmen byl o průměru snad 50 cm a vzhledem vysloveně třešňový. Potěšil jste mne, že podnoží se chuť višní nezmění. tak teď už jen čekat na dozrání..

Nemáte nějakou radu, jak plody ochránit před ptáky?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sidonicka - (17), 12.5.2007 13:34
FANAL - mám, plodí dost, ale je děsně kyselá...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sidonicka - (17), 12.5.2007 13:38
dala jsem si na diskusním foru www.living.cz do vyhledávače sladkovišen a narazila jsem na diskusi o tomto tématu, diskuse končí tím, že se údajně vištně dají  úspěšně řízkovat, máte někdo zkušenosti?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika