Uschlá třešeň



host - 177.242 (?) 
10.8.2020 9:14, zobrazeno: 2279x

Dobrý den, prosím o radu. Minulý rok na jaře jsem zasadil třešeň. Docela se chytla. Letos sice vyplodila jednu třešeň, ale listy se začaly zkrucovat a pomalu žloutnout a teď už jsou suché a zkroucené docela. Stromek je sice vystaven celodennímu slunečnímu svitu, ale byl pravidelně zalíván, ještě než listy byly úplně uschlé přidával jsem podle získaných informací močovinu pro výživu včetně pravidelné zálivky. Stromek asi nezachráním, ale rád bych věděl co bylo příčinou úhynu abych se toho příště vyvaroval.

Děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 248.192 (?), 10.8.2020 12:36

Záleží na mnoha věcech, možná by napovědělo foto. Velikost výsadbové jámy, zemina v ní, zda byly zastřižené kořeny při výsadbě, povýsadbový řez, správná zálivka (dostatečná méně často, ne časté "cvrndání". Je otázka i to hnojení močovinou - většinou se přihnojuje plnými hnojivy, i na její koncentraci, jestli jste v dobré víře stromku nespálil kořeny.      Lída           

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 91.196 (?), 10.8.2020 14:17

Jestli byla močovina aplikována jako postřik na list?...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 177.242 (?), 11.8.2020 16:00

Děkuji Lído, za reakci. Ono opravdu asi sehrálo roli více chyb, když čtu Váš text. Povýsadbový řez uskutečněn nebyl a ta výsadbová jáma nevím jestli tedy byla dostatečná. Močovinu jsem přidával ke kmeni stromu jako spíš pokus o záchranu stromku podle rad z internetu a dávkoval jsem podle návodu. Přikládám foto ještě před úplném zežloutnutí lístů. Petr

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 177.242 (?), 11.8.2020 16:02

foto


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 248.192 (?), 11.8.2020 22:06

Pokud ta jáma byla velikosti i hloubky toho kruhu kolem, tak by měla být dostatečná. Zem do jámy to chce kvalitní kompostovou smíchanou napůl s původní zeminou. Stromku to chce před sázením zakrátit konce kořenů do živé části (bílý vnitřek) a na 24 hodin namočit do vody. Dost zakrátit větvičky (při jarní výsadbě tak na první očko směřující z korunky ven, protože zjara stromek musí zakořeňovat i růst zároveň). U stromku na vaší fotce bych osobně větvičky dala pryč úplně a až po zakořenění bych rostoucí "špičák" seřízla v o něco větší výšce na založení korunky. Kdyby byla třešnička přežila, stejně byste to časem musel udělat, protože byste se pod ni nedostal se sekačkou.

Podle fotky bych řekla, že má nejspíš něco s kořeny, V takovémhle případě zkuste příště spíš postřik hnojivem (nebo Vitality komplex) na list  - stromek rychleji reaguje a případně poškozeným kořenům neublížíte.    Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 182.227 (?), 12.8.2020 6:56

Byl pravidelně zaléván, to bude nejspíše důvod úhynu. Kdysi, když byly záplavy na Moravě, uhynuly nejdříve třešně a višně. Stačilo, aby byly deší dobu v nadbytku vláhy. Stromky se po výsadbě zalévají třeba jednou za tři, čtyři dny, týden, pak jednou za týden, čas závlahy se prodlužuje. Druhý rok po výsadbě se již většinou nezalévá, pokud však není delší dobu sucho, nebo není půda písčitá.

Kdysi mi jedna známá říkala. Nemůžu nic vypěstovat. Nic mi neroste kromě švestek. A přitom každý den stromky zalévám. No, je vidět, že jediný myrobalán snese všechno. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 54.243 (?), 12.8.2020 8:38

Já pravidelně všechny stromy zalívám, a nikdy mi nic neuhynulo! 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 133.224 (?), 12.8.2020 9:50

Záleží také na půdních podmínkách a čemu říkáte zalévat stromy. U mne vytekl 200l sud během půldne a vlhká zem měla průměr 30 cm. Po týdnu by to bylo možná jiné, ale 20 konví asi každému stromu nedáte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.192 (?), 12.8.2020 13:58

Také pravidelně zalévám (u nás je vespod písek). Jinak při záplavách (dlouho stojící voda) kořeny nemají vzduch, nemohou dýchat...         Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika