Třešeň nebo sladká Višeň - hledám vhodnou odrůdu



host - 43.70 (?)
2.6.2013 11:49

U nás na Valašsku budou Karešovy a Kaštánky tak za měsíc. PaR

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
         
host - 136.41 (?), 30.5.2013 13:27

Proč vlastně nejsou k sehnání višně (sladkovišně) na málo vzrůstných podnožích á-la Gisel 5 apod.? Zatím vidím v nabídkách višní jako nejmenší podnože snad jen Colt, Mahabelku nebo Antypku. Která z těchto zminovaných podnoží má nejmenší vzrůst a která by byla vhodná do zamokřené půdy? A existují vůbec višně na ještě menších podnožích?

Nemáte někdo zkušenosti (chutové zkušenosti) s americkou višní North Star, která má údajně geneticky zakodován malý vzrůst korunky?

Děkuji. Jindra

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 238.87 (?), 31.5.2013 21:38

Veru, kúpiť višňu na málovzrastnom podpníku typu Gisela 5 či 6 nie je jednoduché. Zajtra idem do Plantexu Veselé pre kontajnerovú čerešňu Summit- potrebujem ďalšieho opeľovača pre málo rodiacu Kordiu, ale ani tam neočkujú višne na brzdiacu podložku. Tiež by som radšej vysadil višňu, v sortimentu záhradky mi chýba, napr. lahodnú Erdi Botermo, ktorá tiež opeľuje Kordiu, ale ak sa zajtra nepodarí zohnať kontajnerovú višňu na Gisele, neostáva mi ako vysadiť teraz čerešňu na Gisele (Summit) a v predjarí budúceho roku do korunky navrúbľovať maďarskú višňu. Gisela 5 pribrzdí nielen Summit ale aj Erdi Botermo. Možno tento môj zámer poslúži ako inšpirácia pre pána Jindru (136.41). S rozšírením sortimentu o višňu však pravdepodobne pribudnú starosti s moniliózou. Na minulej záhradke som pestoval príjemnú sladkokyslú aromatickú Morellenfeuer, ale to vyholovanie a monilióza v posledných rokoch, hrúza... Zlaté čerešne!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 31.5.2013 22:07

Pokud to nebude Milošovi vadit, tak připomenu, že preferuje také Érdi bötermö, naopak nechválil raný Meteor (Meteor Korai), který tady taky zkouším. Co se týče moniliového úžehu, tak tyto višně nemají zatím ani náznak. Stříkal jsem jen jednou a to Talentem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 1.6.2013 10:31

Ano, Erdi mi chutná nejvíc. Teď jsem se byl dívvat na strom - polovina listí vadne úžehemsad

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 1.6.2013 19:41

Mně Érdi příliš nerodila, ale to bylo spíš špatnou půdou na stanovišti, však už tam jsou dávno okrasné keře. Ale chuť byla výborná.
Nyní mám asi 8 leté vřeteno Favorit. Všem nám moc chutná a úrodností naprosto převyšuje stejně starou Kordii. Opylení Kordie je u mne dlouhodobě špatné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 212.212 (?), 1.6.2013 22:57

Tak ako som včera spomínal, s rodivosťou Kordie už mi praskli nervy- v tomto roku nádherne zakvitla, bolo teplo, v korune mám naštepenú Hedelfingenskú a napriek tomu oplodnených ostalo zhuba 10% semeníkov. Doviezol som si dnes z Plantexu kontajnerovú Schneiderovu na podložke Gisela 5 a vysadil do blízkosti Kordie. Stromček vo výpredaji stál iba 3 éčka, normálne stojí 5x viac, tak sa mi aspoň vrátili náklady za benzín. Summit na Gisele mali iba jeden- nepekný a obschnutý, tak som vybral Shneiderku s pekným kmienkom, dvomi ramienkami a s prvou úrodou. Po obratí zrelých plodov ramienka odstrihnem na krúžok a budem predlžovať pseudošpičiak, do ktorého v predjarí budúceho roku navrúbľujem maďarskú višňu, pravdepodobne chutnú Érdi Botermo. Višňa aj nemecká čerešňa sú údajne skvelými opeľovačmi Kordie. Dúfam, že plán vyjde. Viac už pre ospevovanú (vychvalovanú) čerešňu Kordia (Těchlovická 2) urobiť nemôžem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Libor1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 52.25 (?), 2.6.2013 11:29

Nazdar Palo.

Kordia ani u mna nie je silna nosnica, hoci kvitla ako o zivot a opelovacov mam okolo viac... Na G5 ledva rastie a po 7 rokoch bude mozno 50ks - vacsina plodov opadava pri velkosti hrasku nacervenanych - zrejme vitalita + zdravotny stav + moja ilovica... nie su idealne pre slabu G5 - mozno silnejsia vtacnica/mahalebka, ci G6 by bola vhodnejsia (nemecky link i so slivkami) Neviem ci G5 bude pre slabsie rastuce visne dostatocna - nie pre vsetky druhy ju doporucuju - Favorit na mahalebke ma u mna  po 11 rokoch len 3m a moc nerastie (ale moja ilovica je extrem - vinic som sadil i za pomoci sekaca do betonu...).

Pre zaujimavost - Karesova v Senci u svokra je 1.6. zrela - menej cukrov ako minuly rok (kedze je menej slnka), ale inak super nosnica (od doby kedy som pristepil opelovacov). Pri udavanej cene ca. 10EUR/kg z BA trznic za spanielsky dovoz, sme vcera doniesli aspon 200 EUR + rovnako ostalo este na strome.wink

Burlat u mna bude do 2 tyzdnov , zarodeny je slusne, Favorit tiez nema moc, hoci kvitol naplno - tiez opadlo 3/4 plodov dole...

Karesova 1jun13
Karesova 1jun13
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 43.70 (?), 2.6.2013 11:49

U nás na Valašsku budou Karešovy a Kaštánky tak za měsíc. PaR

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 162.73 (?), 2.6.2013 23:24

Pozdravujem diskutujúcich na tému Rodivosť Kordie! Libor, svokrova Karešova je super!yes Slinky sa zbiehajú. Názor p.Rostislavíka ohľadne vplyvu bóru príp. iných stopových prvkov na kvalitu fertilizácie sa zhoduje s názorom Ing.Ďurišovej z Plantexu. Tá tiež uprednostňuje opelenie iným stromom ako iba naštepeným vrúbľom opeľovača a radí striekať mikroelementy. Priznám sa, že u čerešne som výživu z hľadiska stopových prvkov podcenil. Pokiaľ nepreverím aj tento vplyv na rodivosť, nechcem nad Kordiou lámať palicu. Ale človeka trápi, keď mu narastie parádna zdravá koruna, pravideľne kvitnúca a za 10 rokov pestovania má na nej slušnú úrodu iba 1-2x. Myslím si, že nikto nepochybuje o tom, že Kordia je kvalitná a chutná chrupka, nepraská po dáždi, nehnije, červivosť minimálna, úroda dlho vydrží na strome a 8g ťažké tmavé plody ku koncu dozrievania v ústach priam štípu od sladkosti, pričom dužnina si zachováva svoju konzistenciu. To je jedna strana mince. O tej druhej- nespoľahlivej rodivosti už sa v propagačných brožúrach nepíše. Rodivosť ako znak odrody nie je zanedbateľná vlastnosť. V tomto roku bolo u nás počas kvitnutia nádherné počasie, možno trochu suchšie. Koruna plná kvetov sladko voňala a bzučala včelami. O to väčšie sklamanie sme s manželkou zažili, keď sme po 2 týždňoch zmetali pod stromom plné lopatky odpadnutých neoplodnených kvetov... Takže strácam ilúziu o Kordii, ale spravím pre ňu aj posledné. Našťastie v tomto roku nesklamali iné druhy ovocia, jabĺčkami je ovešaná celá ovocná stena- okrem Rajky, ktorú som po 2 rokoch bez úrody v apríli vykopal a podsadil novou sortou- Blaníkom. Deligu ani Domino som na rýchlo nezohnal. Ale to už som zabrúsil do inej sekcie. Peter, tiež by som privítal úspešného pestovateľa Kordie, ktorý by nám prezradil recept na rodivosť. Prajem Ti, nech tá Tvoja v záhrade na Turej bude výnimkou!wink P.S. Vošky v korune čerešne spoľahlivo riešim širokou zakrývacou papierovou maliarskou páskou, ktorou v 2 vrstvách omotám kmeň pod korunou a natriem Chemstopom. Na 1 sezónu bohate stačí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Libor1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 52.25 (?), 3.6.2013 9:03

Palo, podla nemeckych webov je ten opad plodov casty i pri Regine, takze nemusi to byt odrodovo podmienene. Okrem toho ta Karesova co ma pravidelne dobre urody tiez prve roky skoro nic nemala a to co mala bolo o 1/3 mensie - zavarene pohare s rocnym odstupom vyzerali ako z 2 roznych stromov... Ci na to zlepsenie urodnosti malo vplyv pristepenie opelovacov, alebo dospelost stromu neviem s urcitostou povedat. Mozno ceresni trva dlhsi cas, kym zacne naplno rodit - tento dojem mam i pri Burlate, ktory rodi lepsie az od ca. 8 roku. Ale po minulorcnom mrazivom 28 maji tiez zhodil takmer 100% urody. Ked si das do vyhladavaca Röteln nemecke weby pripisuju tento prepad chladu, suchu, vyzive,+ dalsim neprebadanym dovodom... a na postrek odporucaju "Geramid neu S" s hormonom Naphtylacetamid. Bohuzial som nenasiel u nas tento v predaji, mozno by stal za pokus...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika