Špičáky na Gisela5



host - 16.55 (?) 
13.4.2019 11:54, zobrazeno: 1857x

Prosím pány odborníky o radu. Na podzim jsem zasadil tři různé prostokořenné sazenice třešní na podnoží G5. Všechny jsou to dneska špičáky, o výšce 55, 95 a 110 cm, a po celé délce mají pupeny, dnes většinou už vypučelé. Co jsem tak pochopil, tak by se měly špičáky zaříznout tak ve výšce 1m, na což vesměs ještě nemají, takže se k ničemu bezprostředně nechystám. Ale mám něco dělat s těmi pupeny, které jsou třeba hned od naroubování, 15cm od země? Nemám je do určité výšky oddrolit, vyslepit? Řada z nich je vypučelá a hádám není dobře, aby z nich tak nízko něco vyrostlo.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 230.39 (?), 13.4.2019 18:00

Zdravím, hledejte obrázek "Třešeň na podnoži gisela 5" z Kiwiforum.cz, u Gisel je právě výhoda že můžou obrůstat už od země, pokud budete chtít. 

Teď samozřejmě oloupejte všechny pupeny a nechte jen pár nahoře a špici, když chcte aby rostly do výšky ještě a kmen sílil. Mně ty pupeny na kmeni níže (které chci) vyrazili i druhý a třetí rok, i když řidčeji. A zase první plody budou už třetí rok, tak zase aby byl nějaký chvost na kterém porostou..

PS. ten obrázek není můj, jen je fajn v jinak nedostatku obrázků jak budou gisely vypadat starší.. ještě je dobrý obrázek "The Origin of Gisela rootstock" z fruit forum.net

Nebo to stříhejte klasicky na korunku alá polokmen, je to na vás..

Jo velká zálivka a cererit truším třikrát za sezonu hodně pomůže..

Sáša

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 16.55 (?), 14.4.2019 9:03

Díky za odpověď. Mně jde právě o to oloupání těch nízkých pupenů. Taky si myslím, že by bylo dobré všechny tak aspoň do půl metru od země (řekněme u toho metrovýho špičáku, který má nad půlmetrem ještě mnoho dalších, ne u toho půlmetrovýho) vyloupat, ale udivuje mě, že jsem se o tom nikde nedočetl. Píše se, že v požadované výšce kmenu (u sebe počítám cca s tím metrem) se má nechat ještě cca 5-6 pupenů, zakrátit a vypěstovat korunu, ale o těch pupenech dole nikde nic. A já bych myslel, že než je pak odstřihávat, když z nich vyroste větev, bylo by lepší je ještě předtím odstranit. Takže směle do toho, jo? I když už vesele pučí?

 Ten první obrázek se mi právě moc nelíbí. Aby se spodní větve válely po zemi, to nechci. A ani nějakého chudáčka znásilňovaného do všelijakých patvarů, jen aby se to dobře sklízelo. To, co bych si představoval, je právě na tom druhém.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika