Sloupovité stromky



Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 95.36 (?)
26.4.2018 12:29

Ja som pred 4 rokmi kúpila vo Veselom pri Piešťanoch koncom apríla zlacnenú (3 eurá) kontajnerovanú kvitnúcu čerešňu Merchat na podpníku Gisele 5, bola síce trocha krivá, ale už ten rok sme chutnali 3 čerešne. Vysadená je pred domom, v okrasnom záhone. Minulý rok časť   kvetov namrzla, ale za misku skorých vynikajúcich srdcoviek koncom mája bolo po nadokrytí proti drozdom. Striháme ju, tak, aby nebol problém natiahnuť sieťku proti vtákom.Tento rok krásne kvitla a už má nasadených veľa holičiek. Len dúfam, že už nebudú mrazy a mladé plody ustoja nadchádzajúce ochladenie. Vo dvore mám vysadenú stĺpovitú Sylviu už 5. rok, ale ešte sme doteraz iba raz chutnali- posledné 2 roky totálne kvety namrzli, rastie dosť bujne, treba ju dosť obmedzovať strihom. Takže som tiež určite za zakrslé odrody na Gisele 5. Eva T.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
host - 52.95 (?), 24.4.2018 19:45

Zdravím Jájo, asi mě tu pánové odborníci zdrbnou ale napíšu vám svoji zkušenost před-časem-úplného-lajka a mámy-co-to-dělá-pro-děti. Třešně na Gisele 5 můžete mít jako nízký stromek s korunkou pokud vystříháte spodek, nebo nechat tak jak má být (zadejte The origins of Gisela rootstock a mrkněte na obrázek) anebo prý údajně lze z ní udělat i sloupovou, prostě tak že každé jaro ostříháte všechny větvičky na délku 10-20 cm a to je celé to tajemství. Nikdy to nebude strom pod kterým by se dalo volně procházet nebo posedět s kávou, spíš někam k plotu. Pokud máte malé děti, tak se vám může stát co mě, že jednoho krásného dne ostříháte všechny větve pod metr, když si o ně dítko málem vypíchne oko (ale on to ten stromek zvládne). Na sloupové verzi počítejte s několika hrstmi třešní maximálně, v té huňaté verzi asi trochu víc.  To jakou formu koruny zvolíte ovlivní/bude záviset i to kam to dát (zastínění, chození okolo, pěstování zeleniny vs. kytek okolo), jak blízko k sobě a na kolik kusů vlastně máte místo - samosprašnost / cizosprašnost. Já ty první lajcké informace nasávala ze stránek zahradnictví spomyšl, proklikáte se na nějakou třešeň, a v návodu na pěstování jsou obrázky velikostí podnoží a taky co má jak hluboké /mělké kořeny viz rytí/nerytí v blízkém okolí a náročnost na vláhu a pod. (ale pokud máte pár stromků u domu, tak zalévání asi nebude problém). To samé u jabloní atd. U odrůd hlídejte mrazuvzdornost podle toho kde jste a taky odolnost skrz nutnost postřiků. Pak další odborné info jsem hledala tu na zahradě cz. Pokud to chcete pro děti, tak gisely (a u švestek St.Julien a jiné tyhle nové menší podnože) rodí brzo, mně už třetím rokem - i když tam záleží asi i na odrůdě. Co je gisela u třešní, je asi zákrsek M9 u jabloní - malý ale rodí brzo (jeslti nás někdo z pánů neopraví), myslím že co mám sloupové jabloně na m9 tak ty plodily druhý rok po dvou jablkách.

Pak myslím že to co je Colt u třešní (vyšší ale ne nejvyšší model, pokud chcete menší strom pod kterým půjde procházet) tak by měla být mm106 u jabloní, tam by mělo jít štíhlé vřeteno stejně jako pěstování na korunku stejně jako placatá verze tahání po drátě (jestli to chcete jako zástěnu před sousedy nebo nad záhon a pod.)

Zvažte aby to k něčemu bylo, sloupové stromky, ty vyložené tyčky, tam se s tím pipláte a pak je z toho hrst třešní nebo dvě jablka, a to ještě jen jestli do toho nezaprší, nesežere pták nebo červ, tak jestli radši jestli nezvolit větší "malou" verzi na vřeteno nebo na korunku.

Jestli nedáváte vyšší dívčí jako je roubování, nemusí být špatné koupit i ty verze dueta, kde jsou naroubované dvě odrůdy např. jablek, hrušní, třešeň by vám asi musel někdo udělat na místě, ale to je tak na okrasu nebo na balkon. 

A po úplné analfabety jako jsem byla já na začátku přidávám moudro o prostokořenných vs. kontejnerovaných stromcích. Prostokořenné dostanete jen na jaře nebo na podzim ale výběr odrůd je největší. Kontejnerované dostanete celý rok, můžete je sadit celý rok, jsou o něco dražší v řádu stovek, nic dramatického, ale výběr odrůd logicky menší. Nebuďte hrr a neberte odrůdu kterou jste původně nechtěla, jen proto že ji právě teď mají kontejnerovanou, ale vydržte do podzimu (teď už budou prostokořenné hodně probrané nebo vyprodané), ať pak nelitujete že máte něco horšího než co pak bude zase na podzim k dostání.

Nevím jak máte malé velké děti, zvažte i menší višeň, děti ji nemusí jako třešně, ale absence červíků je taky plus. A nenechte se zblbnout slogany "děti milují" a "nejchutnější odrůda", já se takhle naplálila s malinami, jsou krásné, veliké, remotantní, plodí jako blázen.. akorát nemají žádnou chuť. Asi jako je rozdíl v chuti mezi klasickými jahodamy a lesními. 

Zdravím Sáša

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.135 (?), 24.4.2018 20:41

já se takhle naplálila s malinami, jsou krásné, veliké, remotantní, plodí jako blázen.. akorát nemají žádnou chuť. Asi jako je rozdíl v chuti mezi klasickými jahodamy a lesními.

To samý je ovšem i s borůvkami, brusinkami a ostružinami. 

Mám remontantní maliny Heritage a jsem spokojený, jejich chuť je dostatečně malinová, a malinovka z nich je skvělá. Akorát mají nectnost, že by plodily do Vánoc, což jim nelze umožnit. Ale běžně v polovině října natrháme kastrůlek za týden. Sice už ta chuť není jak v létě, ale neurazí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 156.126 (?), 26.4.2018 8:43

Dobrý den Sášo a děkuji za odpověď, jsem ohromená jakou jste si s ní dala práci. Ano chtěla bych třešeň pro děti a mám na ni jen málo místa. A právě jsem se rozhodla, že se budu pídit po zákrscích. Přece jenom mi jde hlavně o jakousi úrodu. Zalívat tyčku, na ní pár třešní a ještě riziko že to někdo ožere... Děkuji za info o těch podnožích. Je to pro mě cenné vědět kterým směrem mám pátrat a co vlastně shánět.   A do té vyšší dívčí mám ještě hodně daleko, loni jsem sklidila první čtyři střapce ze svého prvního stromku rybízu smiley

Děkuji a pěkný den        Jája

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 95.36 (?), 26.4.2018 12:29

Ja som pred 4 rokmi kúpila vo Veselom pri Piešťanoch koncom apríla zlacnenú (3 eurá) kontajnerovanú kvitnúcu čerešňu Merchat na podpníku Gisele 5, bola síce trocha krivá, ale už ten rok sme chutnali 3 čerešne. Vysadená je pred domom, v okrasnom záhone. Minulý rok časť   kvetov namrzla, ale za misku skorých vynikajúcich srdcoviek koncom mája bolo po nadokrytí proti drozdom. Striháme ju, tak, aby nebol problém natiahnuť sieťku proti vtákom.Tento rok krásne kvitla a už má nasadených veľa holičiek. Len dúfam, že už nebudú mrazy a mladé plody ustoja nadchádzajúce ochladenie. Vo dvore mám vysadenú stĺpovitú Sylviu už 5. rok, ale ešte sme doteraz iba raz chutnali- posledné 2 roky totálne kvety namrzli, rastie dosť bujne, treba ju dosť obmedzovať strihom. Takže som tiež určite za zakrslé odrody na Gisele 5. Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.215 (?), 26.4.2018 17:28

Eva T. v ktorej oblasti a v akej nadmorskej výške máte zasadený Merchant keď máte čerešne už koncom mája? Sylviu máte na akom podpníku? Michal    

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 189.159 (?), 26.4.2018 21:45
Dobrý večer ve spolek, vidím že diskuze se rozjela. Jen abych to uvedl na správnou míru, já vůbec netvrdim že se u Urbana v Želes. špatně nakupuje nebo že toho mají málo. Je to zahradnictví a sami si dělají, aspoň část sortimentu určitě. Brabec v Modricach to už je jen to centrum jak sem psal a ti už jen preprodavaji. Vyšší ceny, menší stromky atd. nedoporucuji, informace no... Od Urbana mám take to co asi sama chcete, třešeň u mě Kordia na Gisele5. No co říct, cena cca 350,- za proutek 1m vysoky, koupil jsem ji abych měl hlavně referenční týden 5-6 tresnovy jako jistotu a abych koupil malou třešeň pro děti na jezeni "skoro" že země a dobrá odruda. Tak to dobrý. Ale už bych to nekopil. Práce s tím bude stejně nebo i víc než s velkou třešní co mám a užitek neporovnatelně menší. Ale každého věc. Prectete si prosím něco o podnoži Gisela5 a uvidíte. Nejmenší podnož pro třešeň, ale zase mělce koření... Jinak u Brabce ani Giselu ani nesezenete. Prostě obchodakove typ. Dal bych něco jiného nebo se pripravte udělat podmínky jaké musíte udělat. Dobrý vecer K.z B.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 129.206 (?), 13.1.2019 11:48

Odpovedám dosť neskoro, Merchat mám v nadm. výške 350m,  na podpníku Gisele5, vlani mala koncom mája krásne veľké chutné čerešne.Ale musela som nadokrývať sieťkou proti vtákom pre jej skorosť. Sťĺpovité Sylviu a Helene som kedysi objednávala u Starkla, ale už by som to neurobila, neviem, na akom podpníku boli, rastú síce stĺpovito, ale aj tak ich bolo treba dosť silne redukovať aby na malej záhrade netienili, za tých 6 rokov, čo ich máme sme z nich len ochutnali. Obyčajne namrzli v kvete. Helene pred 3 rokmi presadili na kopanice do väčšieho sadu. Tam ju tak neredukujeme, ale ani vlani, keď bola dobrá úroda čerešní nezarodila.  Sylviu, ak ani tento rok nebude mať čerešne zrejme zlikvidujeme.

                                                       Eva T. 

Merchat dnes zokna
Merchat dnes zokna
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 7.138 (?), 4.1.2019 13:32

skoda ze jsem Vas dotaz neprecetla drive... nezlobte se na me, ale ti co vam davaji rady nemaji poneti ze sloupovite odrudy nejsou jen jablone.Bydlim v nemecku nakoupila jsem stromky pred asi 8-10lety sloupovite.Ruzne druhy jablone, hrusne cervene a zlute asi williams a jednu kumoi ktera je opravdu bomba.Se zadnym stromkem nemam problem plodi presne jako na nekterych fotkach, kde jsou ze vsech stran az do trech i mych ctyrech metrech obsypane.mam vetsi pozemek pestuji ruzne stromky vetsich velikosti a mezi nimi jsem dosadila prave ty sloupovite opyluji se mezi sebou.Hrusne williams i clapova cervena sloupovite obsypane a nejdulezitejsi i vsechny plody dozraji.Bohuzel v loni Kumoi jablkohrusen praskla v pulce pod lonskou tihou plodu.kazdy kdo kolem prochazi neveri vlastnim ocim ze to tak jde.Kdybych mela mensi zahradu tak pestuji pouze sloupovite.U souseda takto bohate plodi tresne ty nepotrebuji mam tresni dost na vetsich stromech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.166 (?), 4.1.2019 16:06
7.138: Vo Vašom príspevku je viacero - mierne povedané - nezrovnalostí. Kumoi nie je žiadna "jablkohrušeň", je to ázijská hruška a určite nemá stĺpovitý rast (pestujem ju dlhé roky). Takisto európske hrušky Williamsova a Clappova (či už žltá alebo červená) nemajú stĺpovitý rast. Iba ak by boli drasticky a neustále na tento spôsob rezané, tak ho môžu imitovať, ale aj tak budú mať stále tendenciu vytvoriť klasickú rozvetvenú korunu. Takže buď Ste si pomýlili odrody (čo je možné), alebo si vymýšľate. Stĺpovité odrody musia mať GENETICKY ZAKÓDOVANÝ stĺpovitý rast, odvíjajú sa od náhodnej mutácie odrody McIntosh ktorú objavil pred desiatkami rokov vo svojom sade kanadský pestovateľ Wijcik. Odvtedy boli vyšľachtené desiatky odrôd. Pravdu máte len v tom, že stĺpovité môžu byť nielen jablone. Ak by to bolo z Vašej strany možné, privítal by som (a asi nielen ja) ak by Ste sem mohli zavesiť fotografie Vašich stĺpoviek - ideálne s plodmi, ale môžu byť aj terajšie. IH (sľubne sa ukazuje stĺpovitá odroda jablone Red River francúzskej proveniencie, ktorá sa objavuje aj v degustáciách. V nich síce nevíťazí, ale ani nezametá na chvoste, ako väčšina stĺpoviek).
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 7.138 (?), 13.1.2019 11:00

dobryden fotky samozrejme mam a zkousim je posilat.Nevim proc mi to ukazuje ze fotky jsou vetsich rozmeru a poslat nejdou.Stromky nemusim strihat jestli mi to verite nebo ne je vase vec jedina strihnuta je nejtarsi sloupovka jablone krivil se ji ve ctyrech metrech vrchol tak jsem jej ustrihla jak poroste tento rok nevim.Kumoi chutna po jablkohrusni nejsem nejaky pisatel tak jsem to napsala po svem.Kdo neveri a chce preposlat me fotky napiste mi na dasadvora@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika