Roubování - vhodný termín?



IvanHorseman - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (70) - 78.117 (?) 
26.3.2018 11:49, zobrazeno: 6731x

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat zkušenějších zdali je na stromy - třešeň a hruška- viz foto - které jsou v tomto stadiu rašení ještě roubovat.

Děkuji


Třešeň - vhodný čas k roubování?
Třešeň - vhodný čas k roubování?
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 17.10 (?), 26.3.2018 12:07
Je mozno pokud mate dobry roub.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 168.81 (?), 26.3.2018 12:55

K hrušce: Na obrázku je asi starší, méně vzrůstná hrušeň. Nevíme, zda je myšleno přeroubování celého stromu nebo jen vroubování několika roubů. Hrušňových roubů jsem narouboval málo, asi 20, ale nestalo se, že by se některý neujal. Na stromečku, stromku, starém stromu. Hrušňové rouby se tedy ujímají výborně. Špatně se „vyřezávají“, třeba sedélko, jsou totiž velmi tvrdé. Řez jedním říznutím, jako u jabloně, se mi nedaří.

Na starší podnoži, větší průměr větve, bych uvažoval jen roubování za kůru. A na to je ještě hodně času. Při silných roubech bych rouby řezal na sedélko. Ale při jejich tvrdosti je to dost protivné. Letos se chystám jen k vroubování cca 2-3 roubů na starší větev, kterou přeroubovávám už druhý rok za kůru (nedostatek roubů).

Třešeň: Přeroubovávání starší třešně za kůru se vyhýbám. Dělal jsem to jen jednou a na polovině koruny. Většina roubů se ujala. Rouby ale byly v mikroténových, zastíněných pytlících. Třešňové stromečky raději očkuji. Skoro do síly palce. Je to jisté a načisto brnkačka. Tu na fóru popisují jiní roubování kopulací na prut jako velmi úspěšné. To můžete hned. Takto jsem ale nikdy třešeň nerouboval. A to prostě proto, že se mi nikdy nesešla konstelace šikovně tenké podnože, zmlazené větve s výhony v síle roubů. Na třešeň a višeň se také letos chystám. Bude to za kůru na kmínek síly cca násady smetáku. (Pláňky holt „trošku“ přerůstají a je mi líto je zrušit.) Bude to s pytlíky, takže vopruz. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.238 (?), 26.3.2018 15:10

Krátce: : ještě je příliš brzy na přeroubování takovýchto stromů.
1. U hrušně - zkuste, jestli se odlupuje kůra. Až to půjde, dá se roubovat. Ale klidně můžete počkat měsíc nebo dva.
2.Třešeň za kůru roubujte až po odkvětu. Rouby byste měl mít nařezané od prosince či ledna.
   Pokud chcete roubovat kopulací (na jednoleté výhony), pak je už měsíc vhodný termín. A ještě dlouho bude.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 78.117 (?), 27.3.2018 10:46

Děkuji za reakce.
- rouby mám od ledna a jsou zabalené v potravinářské folii. Dal jsem je do pytle od ganulí, k nim trochu sněhu a dal jsem je do kamené maštálky, kde je kolem 3°C / nyní možná trochu více/.
- třešeň budu asi roubovat na silnější větev 1 až 3 rouby a chci do stromu naroubovat ještě jinou odrůdu / Burlat a Napoleonova/
- u hrušky chci jednotlivé rouby na cca stejně silnou větvičku a také se jedná o vroubování další odrůdy do stromu
IvanHorseman

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.238 (?), 27.3.2018 13:20

Pamatujte, že odrůda vroubovná do stromu by neměla být uvnitř, nýbrž na povrchu koruny. Jinak neporoste.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
TomNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (356) - 167.218 (?), 27.3.2018 16:02

pan vyslouzil, dakujem za info, pre mna novinka.

cez vikend som z mladej krvavky a tatarky zastepil do razstepu na starsiu hrusku,, zo stromu na strom, vruble zostali po predjarnom reze, tak experiment 

umiestnenie v korune som vybral asi najhorise ake sa dalo (spodna vetva na severnej strane) 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 27.3.2018 16:17

Jestli sever nebo jih, to je stromu, resp. jeho apikální dominanci, celkem jedno.  Ropubování ze stromu na strom je u hrušní v pohodě.
   Uřízneme-li spodní větev v půli, obvykle již nedoroste, ať už naroubovaná nebo ne. Pokud roubuji jinou odrůdu do koruny, tak buď na její okraj nebo seříznu zbylé větve tak, aby se roub ocitlnul nahoře.
Roubovat hrušeň do rozštěpu nemá žádný smysl. Rozštěp je hodně surová metoda, hrušeň navíc tvrdé dřevo.  Jádroviny se dobře ujímají za kůru, což se snadněji roubuje i rychleji hojí. Rozštěp je alternativou u silnějších větví peckovin, kde za kůru je třeba čekat do či po květu a rouby nemusejí tak dlouho vydržet. I tak mám u peckovin lepší výsledky s kopulací na mladé výhony, které vyrazí po loňském zmlazení stromu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika